Five Rivers Fall Regatta
- Sep 25, 2005
- head
- Island Metro Park
- Dayton, OH (USA)
- Hosted By: Greater Dayton Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, September 25, 2005 | |||||
1 | 10:00 AM | Womens Open Novice 8+ | 5 |
||
Hilliard Rowing Association (A) |
S. Jones/K. Tunnel/J. Duckro/S. Donnley/L. Houts/A. Russell/K. Beherent/P. Long/P. Pellegrino (Cox)
|
|
|||
John Carroll University Rowing (A) |
S. Caffee/C. Gavlak/C. Crissey/K. Keyes/L. Harris/L. Marlowe/S. Schaffer/B. Sledge/T. Zempel (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
J. Hatcher/S. Jender/A. Willcox/E. Sutton/A. Liley/K. Glonek/V. Ellis/K. Caery/T. Hochradel (Cox)
|
|
|||
Hilliard Rowing Association (B) |
A. Parsley/C. Allen/L. Stansell/N. Woellert/K. Friloux/M. Bauschard/M. Lease/K. Warman/C. Young (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (C) |
K. Chen/H. Majeske/D. Hart/S. Clark/S. Dowis/C. Mills/R. Senn/P. Wheeler/C. Lam (Cox)
|
|
|||
1 | 10:00 AM | Womens Youth Novice 8+ | 11 |
||
1 | 10:00 AM | Womens Masters Novice 8+ | 2 |
||
2 | 10:15 AM | Mens Open Novice 4+ | 6 |
||
2 | 10:15 AM | Mens Youth Novice 4+ | 7 |
||
2 | 10:15 AM | Mens Masters Novice 4+ | 1 |
||
3 | 10:30 AM | Mens Open 2x | 3 |
||
3 | 10:30 AM | Mens Youth 2x | 0 |
||
3 | 10:30 AM | Mens Masters 2x | 0 |
||
4 | 10:45 AM | Womens Open 1x | 4 |
||
4 | 10:45 AM | Womens Youth 1x | 0 |
||
4 | 10:45 AM | Womens Masters 1x | 3 |
||
5 | 11:00 AM | Womens Open Novice 4+ | 6 |
||
5 | 11:00 AM | Womens Youth Novice 4+ | 5 |
||
5 | 11:00 AM | Womens Masters Novice 4+ | 1 |
||
6 | 11:15 AM | Mens Open Novice 8+ | 2 |
||
6 | 11:15 AM | Mens Youth Novice 8+ | 10 |
||
6 | 11:15 AM | Mens Masters Novice 8+ | 0 |
||
7 | 11:30 AM | Womens Open 4x | 0 |
||
7 | 11:30 AM | Womens Youth 4x | 0 |
||
7 | 11:30 AM | Womens Masters 4x | 1 |
||
8 | 11:45 AM | Mixed Open 4+ | 7 |
||
8 | 11:45 AM | Mixed Youth 4+ | 1 |
||
8 | 11:45 AM | Mixed Masters 4+ | 4 |
||
9 | 12:00 PM | Mixed Open 8+ | 3 |
||
Miami University Rowing Club (A) |
C. Mulchrone/B. Cahill/K. Reisz/K. McCracken/A. Hunter/D. Poling/M. Montana/A. Grande/A. Taunt (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
S. Bureau/M. Szozda/E. Graber/A. Brunswick/D. Jensen/T. Hochradel/D. Marley/M. Myers/V. Olson (Cox)
|
|
|||
Western Michigan University Crew (A) |
P. Chase/G. Carmichael/J. Gaskin/J. Szarek/C. Pomeroy/M. Buchwald/M. Mackey/M. Orenchak/K. Scheuerman (Cox)
|
|
|||
9 | 12:00 PM | Mixed Youth 8+ | 10 |
||
9 | 12:00 PM | Mixed Masters 8+ | 4 |
||
10 | 1:45 PM | Womens Open 8+ | 13 |
||
10 | 1:45 PM | Womens Youth 8+ | 19 |
||
10 | 1:45 PM | Womens Masters 8+ | 6 |
||
11 | 2:00 PM | Mens Open 4+ | 16 |
||
Butler University Crew (A) |
D. Gable/V. Pozdin/S. Akande/K. Ehmke/T. Gaither (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
L. Siebeneck/N. Croak/C. Mcleod/J. Jones/M. Siebenceck (Cox)
|
|
|||
Denison University Crew Club (A) |
B. Masarky/M. Williams/M. Kowallis/S. Ingraham/K. Johnson (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
Z. Smith/Z. Auerbach/M. Nowak/A. Grant/D. Esckilsen (Cox)
|
|
|||
Miami University Rowing Club (A) |
T. Bentine/C. Mulchrone/K. Arnberg/B. Cahill/A. Taunt (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
L. Serdar/K. French/B. Hollinger/A. Appelhans/H. Szozda (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
D. Seniors/B. Andrasik/F. Flipski/D. Horwitz/L. McVay (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
C. Kent/A. Roush/M. Freado/S. Shapiro/T. Rowland (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (B) |
J. Skelding/K. Galumbos/J. Tafelski/C. Miles/S. Hendricks (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
B. Walz/B. Downey/D. Crooke/J. Heuser/F. Gomez (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
H. Osman/B. Roos/N. Singh/A. Dalack/M. Kraft (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (B) |
D. Juniors/A. Henry/K. Jeff/J. Polacek/K. Athmer (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (C) |
L. Foster/J. Ruff/B. Hershey/J. Beust/A. Caswell (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (C) |
C. Bonham/E. Ivanov/K. Baxter/A. Gingus/D. Hagerty (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (C) |
D. Sophmores/S. Birkemier/D. Kottmeyer/L. Schmid/J. McGivney (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (D) |
M. Baxter/K. Moon/J. Fink/S. McGee/V. Natarajan (Cox)
|
|
|||
11 | 2:00 PM | Mens Youth 4+ | 16 |
||
11 | 2:00 PM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
12 | 2:15 PM | Mens Open 1x | 5 |
||
12 | 2:15 PM | Mens Youth 1x | 1 |
||
12 | 2:15 PM | Mens Masters 1x | 1 |
||
13 | 2:30 PM | Womens Open 2x | 2 |
||
13 | 2:30 PM | Womens Youth 2x | 0 |
||
13 | 2:30 PM | Womens Masters 2x | 0 |
||
14 | 3:00 PM | Mens Open 4x | 1 |
||
14 | 3:00 PM | Mens Youth 4x | 0 |
||
14 | 3:00 PM | Mens Masters 4x | 0 |
||
15 | 3:15 PM | Mixed Open 2x | 1 |
||
15 | 3:15 PM | Mixed Youth 2x | 1 |
||
15 | 3:15 PM | Mixed Masters 2x | 1 |
||
16 | 3:30 PM | Womens Open 4+ | 13 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
K. Croak/E. Iiams/M. Agnew/M. Hoffman/N. Czech (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
K. Key/M. Pendergrass/L. Titus/M. Snead/J. Morris (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
E. King/R. Osman/S. Miller/C. Leonard/M. Bruel (Cox)
|
|
|||
IUPUI Crew (A) |
A. Munson/W. Meyer/M. Spurgin/M. Anderson/K. Giger (Cox)
|
|
|||
Miami University Rowing Club (A) |
K. Brozowski/C. Saurber/G. Martzke/K. McCracken/E. Reed (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
S. Bureau/A. Brunswick/D. Jensen/M. Myers/V. Olson (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
M. Brandfass/K. Brown/A. Brennan/K. Butler/A. Bogenschutz (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (B) |
A. Pawson/M. Iiams/A. Preston/A. Weber/S. Deca (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
S. Bales/D. Bratton/R. Watson/S. Wallace/A. Myers (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
G. Zhang/A. Matossian/A. Landau/A. Frable/A. Fox (Cox)
|
|
|||
Miami University Rowing Club (B) |
L. Riddle/A. Grande/A. Karsh/M. Montana/A. Taunt (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (C) |
J. Wilcox/J. Burns/H. Bohachek/A. Montavan/S. Busch (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (C) |
S. Dowis/S. Webster/R. Senn/P. Wheeler/C. Mills (Cox)
|
|
|||
16 | 3:30 PM | Womens Youth 4+ | 15 |
||
16 | 3:30 PM | Womens Masters 4+ | 5 |
||
17 | 3:45 PM | Mens Open 8+ | 9 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
L. Siebeneck/N. Croak/J. Tafelski/C. Miles/J. Jones/K. Galumbos/S. Hendricks/C. Mcleod/M. Siebenceck (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
B. Walz/B. Downey/D. Crooke/J. Heuser/L. Foster/J. Beust/B. Hershey/J. Ruff/F. Gomez (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
Z. Auerbach/Z. Smith/H. Osman/M. Nowak/A. Grant/A. Dalack/N. Singh/J. Batterman/D. Esckilsen (Cox)
|
|
|||
Miami University Rowing Club (A) |
T. Bentine/C. Mulchrone/K. Arnberg/D. Savoie/B. Davis/B. Cahill/A. Hunter/R. Payne/K. Riesz (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
L. Serdar/K. French/B. Hollinger/A. Appelhans/E. Graber/M. Szozda/D. Marley/T. Hochradel/H. Szozda (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
J. Wilkowski/A. Dumas/P. Levering/S. Stager/J. Eby/B. White/M. Luck/I. Shortridge/E. Anderson (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (A) |
D. Kottmeyer/S. Klontz/J. James/A. Henry/F. Flipski/K. Jeff/C. Delaney/D. Damiano/L. McVay (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
C. Bonham/E. Ivanov/C. Jalilwand/A. Gingus/J. Fink/T. Mbala-Nkanga/S. McGee/N. Kraft/M. Kraft (Cox)
|
|
|||
University of Dayton Rowing (B) |
J. Prier/M. McIlduff/M. Pera/J. Pringac/J. Polacek/G. Schena/L. Schmid/M. Vossler/K. Athmer (Cox)
|
|
|||
17 | 3:45 PM | Mens Youth 8+ | 12 |
||
17 | 3:45 PM | Mens Masters 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change