Lanier Sprints
- Hosted By: Lake Lanier Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, March 27, 2011 | |||||
3 | 8:30 AM | Womens Jr 4+ (2k) | 1 |
||
4 | 8:30 AM | Womens Jr Novice 4+ (2k) | 1 |
||
55 | 8:38 AM | Womens Novice 4+ (2k) | 6 |
||
58 | 8:46 AM | Mens Novice 8+ (2k) | 4 |
||
6 | 8:54 AM | Mens Open 1x (2k) | 7 |
||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
T. De Koekkoek
|
|
|||
Augusta State University Crew (A) |
A. Doak
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (A) |
N. Lacy
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
R. Rhodes
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
K. Montenegro
|
|
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (B) |
C. Browder
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
J. Black
|
|
|||
7 | 9:02 AM | Mens Masters A-D 1x (1k) | 2 |
||
8 | 9:02 AM | Mens Masters E-G 1x (1k) | 3 |
||
15 | 9:10 AM | Womens Masters 4x (1k) | 4 |
||
17 | 9:18 AM | Mens Jr 1x (2k) | 10 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
I. Yeager
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
C. Cowart
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (A) |
R. Ellis
|
|
|||
Raptor Youth Rowing Club (A) |
J. Sterling
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
S. Podwojski
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
B. Giles
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
R. Hutchinson
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
M. Williams
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (C) |
C. Nixon
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (C) |
A. Bragg
|
|
|||
31 | 9:34 AM | Womens Jr 2x (2k) | 10 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
S. Sprague/H. Prescott
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
S. Anderson/P. Smith
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
C. Stanislaus/M. Snead
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
H. Tanasijevich/T. Hughes
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
L. Schilling/R. Ali
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (B) |
|
||||
Augusta Rowing Club Junior Program (C) |
L. Crute/A. Lemmon
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (C) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (D) |
|
||||
20 | 9:50 AM | Mens Open 2x (2k) | 6 |
||
Augusta State University Crew (A) |
A. Doak/J. Jariel
|
|
|||
Clemson University Rowing Association (A) |
J. Watkins/N. Lacy
|
|
|||
College of Charleston Crew Club (A) |
C. Wells/F. Berger
|
|
|||
Lake Guntersville Rowing Club (A) |
D. Dunbeck/D. Dunbeck
|
|
|||
Lake Lanier Rowing Club (A) |
M. Schmit/N. Mahan
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
R. Rhodes/J. Black
|
|
|||
21 | 9:58 AM | Mens Open 2- (2k) | 2 |
||
24 | 10:06 AM | Womens Open 2x (2k) | 1 |
||
25 | 10:06 AM | Womens Open 2- (2k) | 2 |
||
26 | 10:14 AM | Mixed Masters 4+ (1k) | 3 |
||
28 | 10:22 AM | Mixed Masters 4x (1k) | 2 |
||
10:30 AM | BREAK | ||||
29 | 10:38 AM | Mens Jr 4x (2k) | 8 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
R. Smith/M. Reynolds/N. Fahrion/T. Stanton
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
G. Sexton/W. Lotufo/J. Nash/K. Bledsoe
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
C. Ward/S. Podwojski/J. Holland/T. Summers
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
I. Yeager/R. Hutchinson/A. Hutchinson/T. McFalls
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (B) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (B) |
R. Bruner/M. Cone/N. Oxford/C. LaFlamme
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (C) |
A. Bragg/S. O'Brien/P. Zivojinovic/R. Devine
|
|
|||
16 | 10:46 AM | Womens Jr 1x (2k) | 4 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
A. Recter
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
M. Atha
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
V. JONES
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
J. Kish
|
|
|||
33 | 10:54 AM | Womens Open 8+ (2k) | 5 |
||
32 | 11:02 AM | Womens Jr Novice 2x (2k) | 2 |
||
34 | 11:10 AM | Womens Masters 4+ (1k) | 4 |
||
35 | 11:18 AM | Mens Open 8+ (2k) | 1 |
||
57 | 11:26 AM | Womens Novice 8+ (2k) | 3 |
||
56 | 11:34 AM | Mens Novice 4+ (2k) | 5 |
||
36 | 11:42 AM | Mens Masters 4x (1k) | 1 |
||
37 | 11:50 AM | Womens Open 4+ (2k) | 5 |
||
11:58 AM | LUNCH BREAK | ||||
38 | 1:00 PM | Mens Open 4+ (2k) | 4 |
||
39 | 1:08 PM | Womens Masters 8+ (1k) | 4 |
||
40 | 1:16 PM | Mens Jr 2x (2k) | 17 |
||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
R. Smith/T. Stanton
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
A. Schmidt/E. Craddock
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
C. Cowart/A. Askins
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
C. Ward/T. Summers
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (B) |
M. Reynolds/N. Fahrion
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (B) |
|
||||
Chattanooga Rowing (B) |
J. Garner/A. Snider
|
|
|||
Columbia Rowing Club (B) |
M. Barr/K. Snead
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (B) |
R. Devine/J. Holland
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (C) |
R. Hutchinson/A. Hutchinson
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (C) |
|
||||
Chattanooga Rowing (C) |
C. Nash/Q. Nash
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (C) |
M. D'Errico/I. Roberts
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (D) |
I. Yeager/T. McFalls
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (D) |
D. Rink/N. Snow
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (E) |
J. Magney/T. Mock
|
|
|||
41 | 1:32 PM | Mens Jr Novice 2x (2k) | 1 |
||
43 | 1:32 PM | Mixed Open 2x (2k) | 2 |
||
44 | 1:40 PM | Womens Jr 4x (2k) | 6 |
||
Charlotte Youth Rowing (A) |
|
||||
Chattanooga Rowing (A) |
D. Duran/V. Anderson/R. Johnson/A. McGregor
|
|
|||
Columbia Rowing Club (A) |
C. Clawson/C. Greene/K. Buhrow/M. Watson
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
V. JONES/H. Tanasijevich/J. Kish/T. Hughes
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (B) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (B) |
H. Brown/J. Parker/L. Caldwell/L. Kantak
|
|
|||
46 | 1:48 PM | Mixed Masters 2x (1k) | 5 |
||
47 | 1:56 PM | Mixed Open 8+ (1k) | 12 |
||
48 | 2:12 PM | Mens Jr 4+ (2k) | 1 |
||
49 | 2:12 PM | Mens Jr Novice 4+ (2k) | 2 |
||
50 | 2:30 PM | Mixed Masters 8+ (1k) | 1 |
||
1 | Mens Jr 8+ (2k) | 0 |
|||
2 | Mens Jr Novice 8+ (2k) | 0 |
|||
5 | Womens Open 1x (2k) | 0 |
|||
9 | Mens Masters Ltwt 1x (1k) | 0 |
|||
10 | Womens Masters 1x (1k) | 0 |
|||
11 | Womens Masters Ltwt 1x (1k) | 0 |
|||
12 | Mens Masters Rec 1x (1k) | 0 |
|||
13 | Womens Masters Rec 1x (1k) | 0 |
|||
14 | Mens Masters 4+ (1k) | 0 |
|||
18 | Womens Jr Novice 1x (2k) | 0 |
|||
19 | Mens Jr Novice 1x (2k) | 0 |
|||
22 | Mens Masters 2x (1k) | 0 |
|||
23 | Womens Masters 2x (1k) | 0 |
|||
27 | Mixed Open 4x (2k) | 0 |
|||
30 | Mens Jr Novice 4x (2k) | 0 |
|||
42 | Mens Masters 8+ (1k) | 0 |
|||
45 | Womens Jr Novice 4x (2k) | 0 |
|||
51 | Womens Jr 8+ (2k) | 0 |
|||
52 | Womens Jr Novice 8+ (2k) | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change