Head of the Genesee

  • Hosted By Rochester Community Rowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2011
break 8:45 AM Coxswain Meeting
break Launch at 9:15; Race at 10:00
1 Mens Open 1x
2
2 Mens Masters 1x (27-39)
1
3 Mens Masters 1x (40-49)
4
4 Mens Masters 1x (50-59)
9
5 Mens Masters Ltwt 1x (165lbs max)
2
6 Womens Open 1x
3
7 Womens Masters 1x (27-39)
1
8 Womens Masters 1x (40-49)
2
9 Womens Masters 1x (50-59)
3
10 Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max)
2
11 Mens Veteran 1x
7
12 Womens Veteran 1x
2
13 Mens Masters Rec 1x
2
14 Womens Masters Rec 1x
0
15 Mens Masters Alden 1x
0
16 Womens Masters Alden 1x
0
17 Mens Open Novice 8+
0
18 Mens Masters Novice 8+
0
19 Womens Open Novice 8+
0
20 Womens Masters Novice 8+
1
break Launch at 11:15; Race at 11:45
21 Mens Open 4+
0
22 Mens Open Ltwt 4+ (165lbs max)
0
23 Mens Masters 4+
7
24 Mens Open 2x
0
25 Mens Masters 2x
3
26 Mens Masters Ltwt 2x
0
27 Mixed Masters 2x
1
28 Parent/Child 2x
0
break Launch at 11:30; Race at 12:00
29 Womens Open 4+
1
30 Womens Masters 4+
6
31 Womens Open Ltwt 4+ (135lbs max)
0
32 Womens Open 2x
0
33 Womens Masters 2x
3
34 Womens Masters Ltwt 2x
1
break Launch at 1:00; Race at 1:30
35 Mens Open 8+
0
36 Mens Open JV 8+
0
37 Mens Masters 8+
3
38 Mens Masters 8+ (2nd boat)
0
39 Mens Open 4x
0
40 Mens Masters 4x
2
break Launch at 1:15; Race at 1:45
41 Womens Open 8+
0
42 Womens Open JV 8+
0
43 Womens Masters 8+
6
44 Womens Masters 8+ (2nd boat)
2
45 Womens Open 4x
1
46 Womens Masters 4x
1
47 Mixed Masters 4x
0
break Launch at 2:30; Race at 3:00
48 Mens Open Novice 4+
0
49 Mens Masters Novice 4+
0
50 Womens Open Novice 4+
0
51 Womens Masters Novice 4+
0
52 Mixed Open 8+
1
    Composite: Genesee Waterways, Mercy Crew- Rochester (A)
E. Paul/D. Ashley/E. Taylor/D. Ashley/D. Paul/E. Clark/T. Clark/C. Gordon/E. Lexi (Cox)
 
53 Mixed Masters 8+
6
54 Mens Open Ltwt 8+
0
55 Womens Open Ltwt 8+
0
Sunday, October 9, 2011
break 7:30 AM C&C-meeting
56 9:00 AM Mens HS 2-
0
57 9:05 AM Womens HS 2-
0
58 9:25 AM Womens Frosh 8+
0
59 9:30 AM Womens Novice 8+
12
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
N. Rinaldo/J. Freeman/A. Wilkinson/E. George/E. Devens/L. Castelein/C. Belanger/B. Shannon/S. Razak (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
m. desmond/m. olsen/k. scully/M. Overdorf/S. Young/T. Igoe/J. O'Donnell/E. Ezquerro/R. Bronstein (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. White/M. Zhankov/C. Karastury/A. Dodge Staff/A. Brenna/E. Glahn/L. VandeMark/E. Jeon/G. Gugerty (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Howard/M. Lavin/L. Fluellen/C. Roncinske/A. Williams/K. Buescher/M. Burkland/L. Miller/V. Phillips (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
C. Pomorski/M. fugagli/j. cho/b. tran/V. Giannelli/e. rathburn/c. xong/H. Bair/A. Hines (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
M. Coppola/A. Hodge/K. Seeger/H. Crosby/L. Salvas/O. Ruhlmann/G. LoVerde/M. Kosanke/E. Bevilacqua (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
E. Rizk/M. Groover/E. LaMar/M. Yancey/S. Garber/H. Mesmer/C. Kilmer/A. Miller/J. Blanding (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Kuhl/L. Shatkin/C. Mudra/H. Ettestad/K. Gosch/H. Lieber/M. Buscemi/E. Kuettel/C. Conrad (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
L. Chung/J. Liu/L. Yaun/A. Kilts/E. Saccuccimorano/J. Hollander/w. royce-roll/H. Lee/A. Cowie (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
M. Anderson/T. Moore/F. Scumari/J. Abrams/M. Perrin/M. Tellez/G. Bussani/L. Buscaglia/C. Whitney (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
S. Sathasivam/E. Luddy/A. Hutto/J. Williams/A. Saltzman/A. Doeblin/E. Bobrow/G. DeCamella/O. Lake (Cox)
 
    Pittsford Crew (C)
A. DeMaria/S. Ludden/G. Newman-Lapinski/K. Freitas/A. Gardner/H. Van Wert/M. Hookway/R. Bernstein/L. Brodsky (Cox)
 
60 10:00 AM Mens HS 2nd 4+
10
61 10:05 AM Mens HS Novice 4+
7
62 10:15 AM Mens HS 1x
1
63 10:20 AM Mens HS Ltwt 1x (165lbs)
0
64 10:25 AM Mens HS Novice 1x
0
65 10:30 AM Womens HS 1x
2
66 10:35 AM Womens HS Ltwt 1x (135lbs)
0
67 10:40 AM Womens HS Novice 1x
0
68 10:45 AM Mens HS Rec 1x
0
69 10:50 AM Womens HS Rec 1x
0
70 11:10 AM Womens HS 8+
10
    Branksome Hall (A)
R. Singer/S. Payne/E. Singer/L. Campbell/R. Young/C. Bryck/E. Donaldson/J. Zucchi/S. Tracogna (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
E. Garth/Z. Bower/R. Miga/T. McEvoy/B. Holvey/C. Hetzler/A. DeVitto/R. Block/I. Calkins (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Pritz/N. McClellan/K. Peck/M. Wallace/M. Lawhead/E. Studier/C. D'Aprix/A. Pure/V. Navarro (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
H. Eovine/E. Wisnowski/J. Lohr/L. Grazul/R. Moskal/M. App/C. Withers/C. Wilson/C. Green (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
J. Gerber/K. Prokop/E. Dellert/L. Klimasewski/L. Poudrie/L. Ingersoll/M. Jones/H. Coms/T. Coms (Cox)
 
    Holy Angels Academy (A)
 
    Nardin Academy Crew (A)
H. Sheridan/C. Burns/C. Downs/M. Flitt/D. Hurley/E. Halady/S. Getz/H. Stroud/L. Barry (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
L. Eyerman/E. Clark/A. Posadni/H. Lloyd/A. Domagola/E. Virgil/K. Lippa/K. Gordon/J. Minges (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Bohmann/C. Ryan/A. Sheils/E. Farrar/J. Fiori/S. Phillips/E. Doeblin/H. Bailey/M. Kneuer (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. Rabin/T. Yurko/E. Frank/T. Gillespie/A. Johnson/M. Bridge/E. Evans/H. Vossler/K. Schneider (Cox)
 
71 11:20 AM Womens HS 2nd 8+
6
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
Z. Szegletes/N. McCarty/M. Brew/E. Sochia/M. Jordan/H. Reine/H. Cohn-Manik/E. Cramton/G. Gugerty (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
L. Montoya/E. Schell/R. Callahan/A. Baker/M. Pearl/H. Murphy/L. Miller/O. Williams/E. Woodson (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
B. Pieters/H. Mueller/H. DeVito/S. Lipari/A. Lesniewski/L. Burkland/A. Owen/J. Roscoe/S. Friedrich (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
O. Zucaro/K. Leone/K. Hoenig/C. Romano/M. Miller/M. Rose/B. Morrison/E. Peartree/L. Navarro (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
A. Frank/L. Driscoll/S. Van Scott/M. Giglia/A. Gabel/A. Timmons/S. Kohn/D. A-General/O. Kime (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
L. Snodgrass/E. Berndt/A. Witzel/S. Spallina/W. Wemett/l. Abrams/B. Beldner/E. Sprague/E. Parkins (Cox)
 
72 11:30 AM Womens HS Ltwt 8+ (135lbs max)
3
73 11:40 AM Mens HS 4+
9
74 11:50 AM Mens HS Ltwt 4+ (165lbs max)
8
75 11:55 AM Mens HS 2x
0
76 12:00 PM Mens HS Ltwt 2x (165lbs max)
0
77 1:30 AM Womens HS 2x
1
78 1:35 AM Mens HS Novice 2x
1
79 1:40 AM Womens HS Ltwt 2x (135lbs max)
0
80 1:45 AM Womens HS Novice 2x
0
81 2:05 AM Mens HS 4x
1
82 2:10 AM Womens HS 4x
1
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
L. Eyerman/K. Gordon/E. Clark/T. Eyerman
 
83 2:15 AM Womens HS 4+
11
    Branksome Hall (A)
R. Singer/T. Sung/E. Donaldson/S. Payne/S. Tracogna (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
Z. Bower/E. Garth/T. McEvoy/A. DeVitto/I. Calkins (Cox)
 
    Buffalo Seminary (A)
A. Holland/D. Tuzzolino/P. Michael/M. Farley/P. Usiak (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Jordan/M. Parks/H. Reine/H. Cohn-Manik/G. Gugerty (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Elliott/K. Hill/K. Godiers/A. Radder/C. Guida (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Allen/C. Meyers/S. Paige/K. Lynn/N. Metz (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
J. Gerber/H. Mueller/L. Klimasewski/L. Poudrie/S. Friedrich (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
E. Engott/M. Rossi/C. Pomorski/N. Norfolk/H. Abbey (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Posadni/M. Appleby/B. Morrison/E. Virgil/L. Navarro (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Bohmann/A. Sheils/C. Ryan/E. Farrar/D. Genut (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
L. Suleski/E. Radziwon/S. Casilio/J. Telford/K. Obrochta (Cox)
 
84 2:20 AM Womens HS 2nd 4+
5
85 2:25 AM Womens HS Ltwt 4+ (135lbs max)
5
86 2:30 AM Womens HS Frosh/Novice 4+
1
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Hodge/E. Kilmartin/K. Seeger/E. Broderick/E. Bevilacqua (Cox)
 
87 2:35 AM Womens HS Novice 4+
6
    Buffalo Seminary (A)
k. scully/m. olsen/m. desmond/M. Overdorf/P. Usiak (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
A. Howard/C. Roncinske/L. Fluellen/S. Baase/C. Whitney (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
A. Pawluk/A. Quinlisk/B. Multala/S. Dougherty/M. Hill (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
M. Yancey/M. Groover/E. Bobrow/E. Luddy/O. Lake (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
L. Miller/K. Buescher/M. Anderson/M. Burkland/V. Phillips (Cox)
 
    Pittsford Crew (B)
E. Rizk/S. Garber/E. LaMar/A. Miller/J. Blanding (Cox)
 
88 2:55 AM Mens HS 8+
8
89 3:05 AM Mens HS 2nd 8+
11
90 3:10 AM Mens HS Ltwt 8+ (165lbs max)
5
91 3:25 AM Mens Frosh 8+
1
92 3:30 AM Mens Novice 8+
12
93 4:00 AM Mixed HS 4x
0
94 4:20 AM Mixed HS 2X
0
95 4:05 AM Mixed HS 8+Last Race we will get it in
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change