USRowing NW Junior District Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 20, 2011
1 Mens Novice 2x
17
2 Womens Novice 2x
18
3 Womens 5 Varsity 4+
10
4 Womens 3 Varsity 2x
11
5 Mens 2 Novice 4+
17
6 Mens Youth 4x+
6
7 Womens Youth 4x+
5
8 Womens 2 Novice 4+
21
9 Mens 3 Varsity 2x
13
10 Mens 5 Varsity 4+
6
11 Mens Varsity 8+
7
12 Womens Varsity 8+
10
13 Womens 3 Varsity 8+
8
14 Womens 3 Varsity 4+
11
    Bainbridge Island Rowing (A)
E. Damento/T. Gawlik/A. Krueger/C. Knox/M. McNett (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
C. Selby/C. Bishop/B. Walund/E. Rasool/E. Burg (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
L. Murphy/B. Wolff/R. Boersma/S. Paulsen/D. Goetz (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
N. Bosetti/E. Shugerman/T. Aalvik/A. Gilman/E. Esterbrook (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
S. Degroot/A. Folkins/S. Fish/N. Merlo/R. Dever (Cox)
 
    Lakeside School (A)
S. Bahl/J. Eide/C. Jamieson/S. Burke/S. Xu (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
C. Jessup/C. Elliott/H. Ehlers/A. Johnson/N. Lepp (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
S. Jagels/G. Stein/H. Winstead/J. Abeles/I. Keith (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
K. Layendecker/H. Robbins/M. Deitch/E. Lobbato/I. Wuilloud (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Refai/M. McCarthy/N. Christiansen/J. Winter/G. Day (Cox)
 
15 Mens Novice 4+
12
16 Mens Ltwt 2x
14
17 Mens 2 Varsity 8+
6
18 Mens Varsity 2-
9
19 Womens Varsity 2-
8
20 Womens Ltwt 8+
6
21 Womens Novice 4+
16
22 Mens Ltwt 8+
8
23 Womens 2 Varsity 8+
9
24 Womens Ltwt 2x
11
25 Mens 4 Varsity 4+
6
26 Womens 2 Ltwt 4+
6
27 Mens 3 Varsity 4+
9
    Commencement Bay Rowing Club (A)
A. Haddad-Linck/C. Bacon/J. Palmer/C. Chellin/A. Morgenstern (Cox)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
G. Bishop/M. Fade/A. Copeland/D. Stark/E. Burg (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
D. Comeaux/N. Uselman/N. Cloud/W. van der Meulen/C. Forrest (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
D. Stewart/S. Hampton/T. Hatfield/A. Gonzalez-Cress/A. Klein (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
N. Walker/N. Cook/R. Washburne/D. Nikolov/M. VanEaton (Cox)
 
    Lakeside School (A)
J. Landefeld/A. Koh/K. Murphy/A. Khanna/A. Mattus (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Weinberger/S. Kothari/C. Swanson/G. Stout/P. Schroedl (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
S. King/C. Rudd/A. Dunitz/N. Duffett/M. Mundorff (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Stilin/B. Murch/K. McKenney/S. Krumm/L. Caldwell (Cox)
 
28 Womens 4 Varsity 4+
4
29 Mens 2 Ltwt 4+
6
30 Mens 3 Varsity 8+
5
31 Mens Varsity 4x+
11
32 Womens Varsity 4x+
10
33 Mens Varsity 4+
9
34 Womens Varsity 4+
13
35 Mens Varsity 1x
6
36 Womens Varsity 1x
6
37 Womens 2 Varsity 2x
8
38 Mens 2 Varsity 2x
10
39 Mens Ltwt 4+
9
40 Womens Ltwt 4+
9
41 Womens Novice 4x+
13
42 Mens Novice 1x
20
43 Womens 2 Varsity 4+
10
    Bainbridge Island Rowing (A)
B. Olason/E. Chun/E. Damento/M. O'Brien/N. Haught (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
B. Walund/M. Winters/C. Selby/C. Bishop/E. Burg (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
A. McKee/E. Osborne/S. Boss/M. Fruetel/E. Wicklund (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
C. Marks-Nicholes/N. Medley/O. Rogers/K. Srb/E. Wallace (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
C. Bridges/A. Gardner/G. Holt/E. Bateman/H. McLeland-Wieser (Cox)
 
    Lakeside School (A)
A. Counsell/O. Cameron/M. Northrup/S. Se-Gahon/C. Jacoby (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
L. Leung/E. Rosenfeld/M. Smedley/C. Erving/P. Brandon (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers (A)
C. Williams/L. Banks/K. Taylor/E. Rogers/A. Leavitt (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Wenzlick/K. Myers/L. Wihtol/Z. Fridge/E. Oken (Cox)
 
44 Womens Ltwt 1x
6
45 Womens Novice 1x
19
    Ashland Rowing Club (A)
P. Parsons
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
K. Gao
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
E. Burg
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
C. Sigurdsson
 
    Lake Union Crew (A)
A. Oldroyd
 
    North Cascades Crew (A)
E. Brainerd
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
M. Flint
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Reyes
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Seattle Rowing Center (A)
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
K. Yraceburu
 
    Ashland Rowing Club (B)
G. Megan
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
E. Porter
 
    North Cascades Crew (B)
D. Huffman
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (B)
C. McHenry
 
    Sammamish Rowing Association (B)
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
K. Borchers
 
    Ashland Rowing Club (C)
N. Payne
 
46 Mens Varsity 2x
11
47 Womens Varsity 2x
10
48 Mens Novice 4x+
14
49 Womens 2 Novice 8+
9
50 Mens 2 Varsity 4+
9
    Bainbridge Island Rowing (A)
G. Solseng/J. Hathaway/B. Allen/O. Black-Brown/M. Greenwood (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
S. Lemma/B. Weaver/J. Taft/D. Hoggatt/C. Lee (Cox)
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
A. Copeland/K. Welch/G. Bishop/D. Stark/E. Burg (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Clark/c. archer/N. Mitchell/T. Pachosa/J. Byrne (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
T. Hasle/D. Greggs/C. Schoneck/L. Edwards/P. Marks-Nicholes (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
D. Bedrits/Z. Karimi/N. Walker/N. Cook/R. Evans (Cox)
 
    Lakeside School (A)
Y. Mahoney/P. Augusciak/C. Schlaepfer/G. Martin-Noble/S. Ward (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
N. Holt/P. Lee/A. Ihle/K. Muhammed/R. Yoon (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
G. Dierks/J. Biesemeyer/A. Estraviz/A. Necas/L. Pirkl (Cox)
 
51 Womens 2 Varsity 1x
3
52 Womens HS 8+
15
53 Mens 2 Novice 8+
7
54 Womens Novice 8+
14
55 Mens Novice 8+
12
56 Mens Ltwt 1x
16
57 Mens 2 Varsity 4x+
8
58 Womens 2 Varsity 4x+
12
59 Mens 2 Varsity 1x
6
    Ashland Rowing Club (A)
N. Hammond
 
    Eastside Preparatory School Crew (A)
K. Welch
 
    Orcas Island Rowing Association (B)
J. Bronn
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (B)
B. Schreiner
 
    Orcas Island Rowing Association (C)
G. Pietsch
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (C)
F. Betton
 
60 Mens HS 8+
11
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change