USRowing Northeast Junior District Championships
- May 21, 2011 To May 22, 2011
- sprint
- Merrimack River
- Lowell, MA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 21, 2011 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 14 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 11 |
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 13 |
|||
Brookline High School (A) |
E. Kazimer/H. Randle
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
L. Logan/M. Reney
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Ruenger/E. Barnett
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
K. Keller/A. Michelson
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
L. Gorman/A. Kenefick
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
N. Byers/M. Ippolito
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Frear/C. Bondoc
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
M. Greer/J. Lee
|
|
|||
Brookline High School (B) |
L. Parker-Belfer/M. Willis-Jackson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
J. Orlov/C. Roy
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
V. Hoeft/B. Tobey
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
G. Pinter/J. Gurman
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
R. Ritchey/V. Thorowood
|
|
|||
4 | Womens Youth 2x | 16 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
C. Hart/O. Maclean
|
|
|||
Brookline High School (A) |
M. Outterson/I. Badia-Bellinger
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
E. Sgarlat/K. Cappola
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
H. Chavez/A. Swei
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
L. Youngling/M. Maydan
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
E. Caccam/L. Bell
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Persico/O. Bordelon
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
H. Bertrand/A. Speliotis
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
J. Kelling/K. Campbell
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
R. Delaney/M. Venerus
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
N. Clark/M. Willis
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
A. Clark/P. Edwards
|
|
|||
Brookline High School (B) |
A. Bell/K. Allen
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
E. Knudsen/V. Ryan
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
E. Reelick/C. Habjan
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
A. Savoca/P. Krompaska
|
|
|||
5 | Mens Youth Ltwt 2x | 11 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 11 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 11 |
|||
Brookline High School (A) |
H. Wong/E. MacAllister
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Butte/E. Weisman
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
R. Grinalds/L. Grinalds
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
E. Hannum/Z. Zimmerman
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
N. Arrato/J. Lajoie
|
|
|||
Lowell High School Crew (A) |
H. Clarke/S. Beaudry
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Blackington/L. Fitzhenry
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Petterson/i. glatthorn
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
A. Vitagliano/E. Becker
|
|
|||
Brookline High School (B) |
A. Redgrave/G. Foxworthy
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
E. Pengeroth/C. Guinee
|
|
|||
8 | Mens Youth 2- | 9 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
K. Cotton/P. Ginouves
|
|
|||
Brookline High School (A) |
J. Ruske/A. Zimmet
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Polinsky/W. Tarnell
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
P. Tortora/A. Buck
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
A. Torkelson/L. O'Brien
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
A. Richmond/W. Curley
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
J. Sykes/H. Gula
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
A. Brown/T. Berman
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
A. Mauboussin/S. Gerasimoff
|
|
|||
9 | Womens Novice 4+ | 14 |
|||
10 | Mens Novice 4+ | 12 |
|||
11 | Womens Youth 2nd 4x | 2 |
|||
12 | Mens Youth 2nd 4x | 10 |
|||
13 | Womens Youth 4x | 8 |
|||
14 | Mens Youth 4x | 6 |
|||
15 | Womens Youth Ltwt 8+ | 9 |
|||
16 | Womens Youth 2nd 4+ | 10 |
|||
17 | Mens Youth 2nd 4+ | 6 |
|||
18 | Womens Youth 4+ | 14 |
|||
19 | Mens Youth Ltwt 4+ | 13 |
|||
20 | Mens Youth 4+ | 12 |
|||
21 | Womens Youth Ltwt 4+ | 7 |
|||
22 | Womens Youth 3rd Novice 8+ | 2 |
|||
23 | Mens Youth 3rd Novice 8+ | 3 |
|||
24 | Womens Youth 3rd 8+ | 0 |
|||
25 | Mens Youth 3rd 8+ | 3 |
|||
26 | Womens Youth 2nd 8+ | 9 |
|||
27 | Mens Youth 2nd 8+ | 5 |
|||
28 | Womens Youth 2nd Novice 8+ | 7 |
|||
29 | Mens Youth 2nd Novice 8+ | 7 |
|||
30 | Womens Youth Novice 8+ | 14 |
|||
31 | Mens Youth Novice 8+ | 13 |
|||
32 | Mens Youth Ltwt 8+ | 8 |
|||
Brookline High School (A) |
A. Rintell/M. Mhango/A. Meyer/C. Tipton/C. Ko/E. Zik/J. Wolf-Sorokin/D. Meyer/S. Shapiro (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
M. Giroux/Z. Goodman/N. Harriman/R. Heiman/C. Roy/H. Keating/C. Bernardo/H. Hodges/K. Falb (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
N. Cirillo/N. Martucci/B. yep/B. Holmes/M. Villano/W. Thies/C. Bayer/D. Ramos/J. DeFelice (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
N. Berman/S. Wiley/N. Flynn/E. Nilon/A. Vernon/E. Turiano/O. Viera/M. Cullman/S. Escherich (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
J. Simonds/J. Doelle/j. poplawski/G. Rollinson/E. Chemelli/P. Bird/A. Moskovitz/D. Haas/S. Hack-Chabot (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
D. Sullivan/M. Koenigsberg/A. Lane/A. Nicoll/S. Oster/J. Massari/N. Massari/K. Horrigan/M. Stout (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
R. Tucker/G. Grand/C. Lucenti/S. Ross/G. Daniel/J. Vogt/M. Kantor/E. Cottington/C. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B) |
K. Kuhn/L. Guo/J. nazarian/W. Wang/N. Hedayat/J. Roberts/A. Bierman/K. Ge/M. Wander (Cox)
|
|
|||
33 | Womens Youth 8+ | 15 |
|||
34 | Mens Youth 8+ | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change