USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 10, 2011
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
15
    Ashland Rowing Club (A)
T. Sell
 
    Dallas Rowing Club (A)
O. Salonna
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
E. Carlson
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. Johnston
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
R. Silva Urbaneja
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Weiss
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
N. Benning
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
N. Timmons
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
A. Kleijn
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Allen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Meyer-Bosse
 
    Southgate Anderson High School (A)
J. Marok
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
S. Podwojski
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Todd
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Ellis
 
3 Womens Ltwt Youth 2x
20
4 Womens Youth 2x
14
5 Mens Ltwt Youth 2x
20
6 Mens Youth 2x
17
7 Womens Youth 2-
19
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
M. Paulo/L. Mall
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
A. Bartlett/H. Chanatry
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
L. Fleischmann/J. Jeelani
 
    Clermont Crew (A)
K. Averwater/M. Cordes
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
K. Brown/H. Drangsholt
 
    Connecticut Boat Club (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Brennan/C. Wizner
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
E. Hannum/Z. Zimmerman
 
    Hollywood Rowing Club (A)
S. Kurzu/K. Koshal
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Barber/E. watson
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Chase/A. Bobka
 
    Pocock Rowing Center (A)
E. Heile/M. Niemer
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Dennington/E. Gugerty
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Bosch/K. Yalcin
 
    Sarasota Scullers (A)
D. Main/M. Bilder
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Fitzhenry/C. Blackington
 
    Texas Rowing Center (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
8 Mens Youth 2-
19
    Austin Rowing Club (A)
P. Johnson/A. Martens
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Cotton/P. Ginouves
 
    Brookline High School (A)
J. Ruske/A. Zimmet
 
    Clermont Crew (A)
J. Hart/B. Pavia
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
B. Johnson/J. Morton
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Clark/c. archer
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
G. Clarke/T. Daily
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Bel-Summer/W. Kaye
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
W. Valle/J. Kahler
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Buck/P. Tortora
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/P. Beane
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
I. Drake/D. Baefsky
 
    Pocock Rowing Center (A)
N. Firmani/Z. Ellenbogen
 
    River City Rowing Club (A)
S. Currey/J. Hopkins
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Caderas/B. Berger
 
    Sarasota Crew (A)
C. Rowe/J. Strauss
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Feicht/G. Apfel
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Haig/G. Allen
 
9 Womens Youth 4x
21
10 Mens Youth 4x
22
11 Womens Ltwt Youth 8+
17
12 Womens Youth 4+
25
13 Mens Ltwt Youth 4+
18
14 Mens Youth 4+
17
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
20
17 Womens Youth 8+
24
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Berg/M. Keating/M. Hanna/J. Hanna/M. Hill/C. Haas/N. Tham/C. Harper/M. Ulbricht (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
S. Waye/M. Nugent/M. Wilson/A. Bardowell/E. Hornberger/E. Reed/K. Christel/E. Murray/H. Lucas (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Allan/L. Ellis/R. Pitman/B. David/V. Bartell/N. Brandt/L. Azuela/A. Colety/A. Ashwill (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
B. Naylor/K. Schmidt/E. Westerfield/L. Brown/K. Smith/G. Stoehr/J. Lindner/J. Geise/A. St. Martin (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Hart/S. DeSantis/A. Swei/M. Cosgrove/A. Howell/v. Zahopoulos/E. Tadiri/L. Keating/A. Nagle (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
N. Medley/O. Rogers/E. Redfield/H. Sallquist/A. Hixson/K. Srb/T. Amen/C. Marks-Nicholes/E. Wallace (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
M. Crist/P. Jacobs/N. West/E. Metzger/C. Bridges/A. Pavelich/E. Holland/A. Gardner/K. Shurtleff (Cox)
 
    James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A)
K. Lawless/G. Lawless/G. Ratcliff/C. Williams/C. Ratcliff/C. Comey/L. Preston/H. Brown/S. Hiday (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Rosenoer/E. Littman/M. Wolf/C. Passot/C. Byrnes/L. Harris/C. Kisseberth/M. Morshead/N. Cornman (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Wixted/K. VanIderstine/E. Van Fossen/S. Trivinia/J. Downey/d. baskin/P. Conrey/G. Martin/S. Tenenbaum (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
D. Lerro/M. Bracken/K. OConnell/D. DiCianno/J. McGlynn/R. Ehrlich/E. Carbone/K. Casebeer/M. Rush (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
E. Benton/M. Marchuk/M. Eckert/M. Fischer/M. Denham/R. Crosley/A. Swift/C. Deweirdt/J. Maley (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Johnston/M. Keefe/M. Morrell/H. Travers/L. O'Neil/E. Corrigan/E. Delaney/K. Manning/A. Bierman (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
E. Kelley/C. Cavallo/M. Tosoni/K. Chambers/V. Hernandez/A. Jesser/E. Roach/C. Evans/K. Baldwin (Cox)
 
    Phillips Exeter Academy (A)
K. Tirrell/M. Reichenbach/J. Bohn/A. Young/B. Baker/H. Stevens/C. Johnson/F. Barker/C. Devlin (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
P. Kolman/R. Gabai/L. Foster/B. Batesko/J. Friscia/E. Goodman/S. Woo/M. Bailey/M. Alden (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Tilles/P. Alvarado/E. Place/P. Lindstedt/E. Valantine/M. Hutchison/A. Zeiler/E. Antono/S. Oberholzer (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
M. Taaffe/G. Halula/S. Luther/H. Meister/K. Wadolowska/K. Flanders/C. Elizalde/M. Beiling/E. Goff (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Fitzhenry/C. Blackington/A. Georgia/C. Murphy/I. Price/J. Perkins/C. Brown/K. Wegner/M. Hart (Cox)
 
    Upper Natoma Rowing Club (A)
C. Nowinski/S. Eldridge/A. Doran/K. Gregoriou/H. York/M. Musilli/P. Watson/A. Vogelsang/L. Meltz (Cox)
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
H. Platt/K. McGowan/C. Crawford/H. Dark/C. Lydon/A. Alloway/E. Orrick/C. Wolf-Rodda/C. Schlobohm (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
T. Lundstrom/A. Bauer/V. Langwasser/C. Linse/A. Lind/M. Stump/B. Shields/J. Huddle/A. Poll (Cox)
 
18 Mens Youth 8+
21
    Canisius High School (A)
J. Hamp/J. Laversa/M. Hamp/M. Hirschbeck/P. Janes/R. Yankowski/J. Crimmen/N. Danyluk/J. Ruh (Cox)
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
C. Wawrzonek/R. Meder/G. Maher/G. Volosky/G. Renwick/M. Miklasevich/J. Dawson/P. Leech/A. Ciriello (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
D. Bellissimo/W. OPREA/K. Miller/C. Coletta/C. Aral/G. Hegermiller/M. Bellesheim/M. Dignam/P. Monahan (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
B. Kraus/J. Hopper/A. Spaulding/B. Record/P. Kenkel/D. Puttmann/C. Wagner/S. Hauck/K. Rolfes (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Rickenbacker/Z. Zaniewski/M. Bourie/B. Finlayson/M. Kapp/M. Norris/S. Pratt/D. Burkhardt/C. Mund (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Bentley/S. Helms/P. Walczak/A. Engel/B. Skalley/A. Walczak/M. Forde/C. Borseth/C. Forrest (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
P. Eble/J. Delaney/D. Ezzo/E. Gross/M. Maginnis/N. Shafer/G. Thiers/R. Ward/A. Weinrich (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
D. DeSantis/M. Katz/A. Leeburg/Z. Hershberger/J. Vanderstoep/T. Forter/N. Casaccia/K. Dickson/L. Orlita (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
Z. Bonnoris/G. Whitlock/S. Roycroft/P. Konttinen/P. Woolley/S. Seder/S. Kennedy/G. Stein/H. Blatt (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
Z. Mankoff/G. Henry/M. Whelan/H. Cryst/B. Geymen/N. Holt/P. Lee/H. Page-Salisbury/P. Schroedl (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
R. Furey/R. Sabis/B. Delaney/M. Carter/W. Croft/J. Furukawa/C. Harding/D. Dobson/M. Caravello (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
M. Milner/E. Leavitt/L. Hart/H. Patterson/B. Iwaszewicz/R. Ostrow/C. Stewart/N. Lewis/E. Cooper (Cox)
 
    Phillips Academy Andover (A)
A. Smith/A. Nanda/H. Kennelly/T. Weaver/N. Kramer/D. Larson/J. Danziger/C. Brooks/D. MacDonald (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Ie/D. Kennedy-Moore/B. Sproule/T. Lee/K. James/B. Welch/C. Ward/P. Harary/D. Wu (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Evans/J. Biesemeyer/J. George/H. Prosser/G. Dierks/J. Badden/A. Estraviz/A. Necas/L. Pirkl (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming/J. Schmidt/T. Taaffe/A. KOnecny/R. Anderson/R. Hails/J. Colon/N. Duncan/G. Golub (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Allen/J. Keefe/A. Torkelson/L. O'Brien/S. Castellani/L. Casey/J. Howe/A. Loy/G. Sullivan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Amadei/M. Gibson/C. Babinec/J. Petterson/J. Esse/J. Morrison/G. Traynor/A. Vogt/G. Zales (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
J. Rogers/R. Rasmussen/S. Crowley/W. Tennis/R. Moffitt/D. Ashpole/J. Hain/F. Brown/J. Pesce (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change