USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 10, 2011
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
15
3 Womens Ltwt Youth 2x
20
4 Womens Youth 2x
14
5 Mens Ltwt Youth 2x
20
6 Mens Youth 2x
17
7 Womens Youth 2-
19
8 Mens Youth 2-
19
9 Womens Youth 4x
21
10 Mens Youth 4x
22
11 Womens Ltwt Youth 8+
17
12 Womens Youth 4+
25
13 Mens Ltwt Youth 4+
18
14 Mens Youth 4+
17
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
20
17 Womens Youth 8+
24
18 Mens Youth 8+
21
    Canisius High School (A)
J. Hamp/J. Laversa/M. Hamp/M. Hirschbeck/P. Janes/R. Yankowski/J. Crimmen/N. Danyluk/J. Ruh (Cox)
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
C. Wawrzonek/R. Meder/G. Maher/G. Volosky/G. Renwick/M. Miklasevich/J. Dawson/P. Leech/A. Ciriello (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
D. Bellissimo/W. OPREA/K. Miller/C. Coletta/C. Aral/G. Hegermiller/M. Bellesheim/M. Dignam/P. Monahan (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
B. Kraus/J. Hopper/A. Spaulding/B. Record/P. Kenkel/D. Puttmann/C. Wagner/S. Hauck/K. Rolfes (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Rickenbacker/Z. Zaniewski/M. Bourie/B. Finlayson/M. Kapp/M. Norris/S. Pratt/D. Burkhardt/C. Mund (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
A. Bentley/S. Helms/P. Walczak/A. Engel/B. Skalley/A. Walczak/M. Forde/C. Borseth/C. Forrest (Cox)
 
    La Salle College High School (A)
P. Eble/J. Delaney/D. Ezzo/E. Gross/M. Maginnis/N. Shafer/G. Thiers/R. Ward/A. Weinrich (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
D. DeSantis/M. Katz/A. Leeburg/Z. Hershberger/J. Vanderstoep/T. Forter/N. Casaccia/K. Dickson/L. Orlita (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
Z. Bonnoris/G. Whitlock/S. Roycroft/P. Konttinen/P. Woolley/S. Seder/S. Kennedy/G. Stein/H. Blatt (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
Z. Mankoff/G. Henry/M. Whelan/H. Cryst/B. Geymen/N. Holt/P. Lee/H. Page-Salisbury/P. Schroedl (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
R. Furey/R. Sabis/B. Delaney/M. Carter/W. Croft/J. Furukawa/C. Harding/D. Dobson/M. Caravello (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
M. Milner/E. Leavitt/L. Hart/H. Patterson/B. Iwaszewicz/R. Ostrow/C. Stewart/N. Lewis/E. Cooper (Cox)
 
    Phillips Academy Andover (A)
A. Smith/A. Nanda/H. Kennelly/T. Weaver/N. Kramer/D. Larson/J. Danziger/C. Brooks/D. MacDonald (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Ie/D. Kennedy-Moore/B. Sproule/T. Lee/K. James/B. Welch/C. Ward/P. Harary/D. Wu (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Evans/J. Biesemeyer/J. George/H. Prosser/G. Dierks/J. Badden/A. Estraviz/A. Necas/L. Pirkl (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming/J. Schmidt/T. Taaffe/A. KOnecny/R. Anderson/R. Hails/J. Colon/N. Duncan/G. Golub (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Allen/J. Keefe/A. Torkelson/L. O'Brien/S. Castellani/L. Casey/J. Howe/A. Loy/G. Sullivan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Amadei/M. Gibson/C. Babinec/J. Petterson/J. Esse/J. Morrison/G. Traynor/A. Vogt/G. Zales (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
J. Rogers/R. Rasmussen/S. Crowley/W. Tennis/R. Moffitt/D. Ashpole/J. Hain/F. Brown/J. Pesce (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change