USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 10, 2011
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
15
3 Womens Ltwt Youth 2x
20
4 Womens Youth 2x
14
5 Mens Ltwt Youth 2x
20
    Detroit Boat Club (A)
Z. Jatkowski/N. Willson
 
    GMS Rowing Center (A)
B. Kelly/N. Dickinson
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
G. Siadak/R. Kessler
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Velte/J. Gonzalez
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. Di Lena/A. Horn
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Ferre/L. Mercenari
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Foote/P. Lange
 
    Pacific Rowing Club (A)
V. Merrill/J. Wang
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Klein/C. Selvaggio
 
    River City Rowing Club (A)
A. Spanos/E. Roper
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
H. Gomez/T. Eastwick
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. Rohrberg/M. Blanz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Malec/M. Grant
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Wales/N. Pihl
 
    Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A)
A. Adubato/C. Delacato
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Ward/T. Summers
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
T. Day/J. Crimmins
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
R. Bingham/T. Hanson
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Tinsman/K. Trahan
 
    Malvern Preparatory School (B)
R. Smith/A. Stoczko
 
6 Mens Youth 2x
17
    Augusta Rowing Club Junior Program (A)
N. Fahrion/T. Stanton
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
E. Schoonmaker/C. Anderson
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
C. Magarian/H. Pease
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
D. Conroy/M. Trebilcock
 
    Dallas Rowing Club (A)
O. Salonna/A. Boonyachai
 
    GMS Rowing Center (A)
G. Burke/S. Rouse
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
B. Dickson/A. McCrea
 
    Long Beach Junior Crew (A)
G. Hawkins/N. McCutcheon
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Chuter/B. Chuter
 
    Maclay Crew (A)
J. Willis/D. Hendon
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Lewers/A. Moore
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Wagner/C. Buchholz
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/J. Rosow
 
    River City Rowing Club (A)
C. Green/A. Hopkins
 
    Sammamish Rowing Association (A)
J. Laurence-Chasen/A. Bolves
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Norder/R. Houser
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Anderson/M. Meyer-Bosse
 
7 Womens Youth 2-
19
8 Mens Youth 2-
19
    Austin Rowing Club (A)
P. Johnson/A. Martens
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Cotton/P. Ginouves
 
    Brookline High School (A)
J. Ruske/A. Zimmet
 
    Clermont Crew (A)
J. Hart/B. Pavia
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
B. Johnson/J. Morton
 
    Everett Rowing Association (A)
J. Clark/c. archer
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
G. Clarke/T. Daily
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Bel-Summer/W. Kaye
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
W. Valle/J. Kahler
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Buck/P. Tortora
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/P. Beane
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
I. Drake/D. Baefsky
 
    Pocock Rowing Center (A)
N. Firmani/Z. Ellenbogen
 
    River City Rowing Club (A)
S. Currey/J. Hopkins
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Caderas/B. Berger
 
    Sarasota Crew (A)
C. Rowe/J. Strauss
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey
 
    Texas Rowing Center (A)
B. Feicht/G. Apfel
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Haig/G. Allen
 
9 Womens Youth 4x
21
    Augusta Rowing Club Junior Program (A)
L. Crute/M. Chandler/A. Rector/A. Lemmon
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
S. Cavins/M. Tuzon/R. Stojancic/S. Fewell
 
    Conestoga Crew Club (A)
M. Dwyer/A. Harris/N. DeStefano/S. Butt
 
    Connecticut Boat Club (A)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Pedrick/J. Welch/E. Rankeillor/L. Mandrell
 
    GMS Rowing Center (A)
L. Youngling/E. Reelick/C. Habjan/M. Maydan
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
Z. Irish/R. Hayes/K. Newmarker/M. Sherman
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Winsch/E. Biddle/O. Bordelon/R. Paterson
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
S. Gannon/L. May/J. Katzer/A. Dugan
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
C. Bozzini/B. Bauer/K. McKeen/L. Dahlberg-Seeth
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Jensen/L. Lindsay/Y. Hemida/T. Dikkers
 
    River City Rowing Club (A)
N. Hester/K. Ely/K. Nocetti/S. Purkey
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/m. markovic/L. Freeman/A. Zadravec
 
    Seattle Rowing Center (A)
N. Miles/R. Goldader/S. Framson/L. Jaffe
 
    Springside School (A)
V. Walsh/T. Apostolico/J. Sager/A. Valciukas
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Stinson/M. Lyon/K. Brewer/K. Swinford
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
A. Chikowski/N. Frederick/E. Johanson/E. Naismith Picciani
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
E. Kehoe/M. Croonquist/A. Williams/A. Koenig
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
10 Mens Youth 4x
22
11 Womens Ltwt Youth 8+
17
12 Womens Youth 4+
25
13 Mens Ltwt Youth 4+
18
14 Mens Youth 4+
17
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
20
17 Womens Youth 8+
24
18 Mens Youth 8+
21
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change