USRowing NW Masters Regional Championship

  • Jun 24, 2011 To Jun 26, 2011
  • sprint
  • Vancouver Lake
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 24, 2011
1 Mixed C 4x
11
2 Womens A +Ltwt 2-
4
3 Mens F 2x
9
4 Mens D+ Ltwt 2x
3
5 Womens C+ Novice 1x
7
6 Mens B 1x
9
7 Mixed D 4x
12
8 Womens B 2-
3
9 Mens A+ Novice 4+
6
10 Womens C Ltwt 1x
8
11 Womens E 4x
8
12 Womens F+ 4x
9
13 Mens A+ Ltwt 2-
0
14 Mens E+ Ltwt 1x
7
15 Womens A+ Novice 4+
5
16 Mens E 4+
8
17 Mixed B 4x
10
18 Mens A+ Novice 1x
7
19 Mens AA-A 2x
7
20 Womens C 8+
7
21 Mens C 2x
14
22 Mens AA-A 8+
0
23 Womens A 2x
11
24 Womens AA 2x
6
25 Mixed E+ 4+
12
26 Mens A+ Ltwt 4x
0
27 Mixed B 4+
5
28 Mens D 4x
9
29 Womens B Ltwt 4+
0
30 Womens D 4+
10
31 Mens B 2-
5
32 Womens B 1x
10
33 Womens C Ltwt 2x
7
34 Mixed AA-A 8+
3
35 Womens D+ Ltwt 8+
0
36 Mens E 1x
10
37 Womens E 2-
3
38 Womens F+ 2-
1
39 Mens C 4+
11
40 Womens C 4x
16
41 Womens A-B Novice 1x
6
42 Mixed F 2x
12
43 Mixed G+ 2x
9
44 Mens B 2x
8
45 Womens AA-A 8+
5
46 Mens D 8+
5
47 Womens D 2x
18
48 Womens B Ltwt 1x
2
49 Mixed AA 2x
7
50 Mens B 4x
8
51 Womens B 4+
14
52 Womens D+ Ltwt 4+
1
53 Mens E+ 2-
11
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
 
    Ashland Rowing Club (A)
D. Hirsch/J. Lusa
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
N. Collar/M. Stacey
 
    Everett Rowing Association (A)
M. Asbridge/K. Blue
 
    Green Lake Crew (A)
B. Christie/J. Hartung
 
    Composite: Lake Oswego Community Rowing, Willamette RC (A)
B. Smith/K. Pearson
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
k. clothier/d. peschel
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Erkelens/L. Carter
 
    Pocock Rowing Center (A)
G. Naden/S. Tilles
 
    Vancouver Rowing Club (A)
R. McDaniel/R. Myrand
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
B. Morser/C. Atwood
 
54 Womens AA-A Ltwt 1x
5
55 Womens E+ 1x
13
56 Mixed B 8+
4
57 Mens C 1x
2
58 Mens F 1x
9
59 Womens C 2-
1
60 Mens AA-A 4+
8
61 Mens C+ Ltwt 4+
0
62 Womens AA-A 4x
8
63 Womens D+ Ltwt 4x
8
64 Mixed D 8+
9
65 Mixed C 8+
7
66 Mens D 2x
14
67 Mens H+ 2x
3
68 Mens G 2x
7
69 Womens D 8+
7
70 Mens B 8+
7
71 Womens D+ Ltwt 2x
8
72 Womens B 2x
13
73 Mens E+ 4x
10
74 Mixed C 4+
5
75 Womens E+ 4+
13
76 Mens C-D 2-
8
77 Mixed AA-A 4x
4
78 Womens C 1x
7
79 Mixed E 2x
11
80 Mens G+ 1x
14
81 Mens A 1x
11
82 Womens AA-A 2-
5
83 Mens D 4+
9
    Bainbridge Island Rowing (A)
M. Olason/K. Frost/B. McGonagle/B. Fleet/R. Turnbull (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
M. Asbridge/K. Blue/K. Plitt/B. Tweedy/A. Overland (Cox)
 
    Composite: Lake Oswego Community Rowing, Oregon Unlimited (A)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Hooker/J. Phillips/R. Love/T. Dreiling/A. Hollyer (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
B. Roberts/G. Hall/C. Johnson/D. Buseck/T. Collishaw (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
T. Obey/S. Ellman/P. Olpaka/D. Graham/J. Rosenfeld (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
P. Klinkow/D. Thornley-Hall/I. Akgul/S. Litherland/J. Peters (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (B)
M. Klitgaard/J. Kemp/A. Miner/J. Estill/V. Moore (Cox)
 
84 Womens D 4x
16
85 Mixed E+ 8+
12
86 Mixed B 2x
9
87 Mens A-B Ltwt 4+
0
88 Mixed AA-A 4+
2
89 Womens B 8+
10
90 Mens E+ 8+
7
91 Womens A-B Ltwt 2x
4
92 Womens E 2x
18
93 Womens F+ 2x
13
94 Mixed D 4+
4
95 Mixed A 2x
8
96 Mens C 4x
6
97 Womens C 4+
11
98 Womens AA-A Ltwt 4+
0
99 Mens AA-A 2-
4
100 Mixed D 2x
18
101 Mixed C 2x
15
102 Mens A+ Novice 8+
2
103 Womens A 1x
11
104 Womens AA 1x
6
105 Mens AA 1x
5
106 Womens A+ Novice 8+
4
107 Mens C Ltwt 1x
0
108 Mens D 1x
5
109 Womens D 2-
5
110 Mens B 4+
8
111 Mens F+ 4+
6
112 Womens B 4x
14
113 Womens E+ Ltwt 1x
6
114 Mens A-C Ltwt 2x
0
115 Womens D Ltwt 1x
2
116 Mens E 2x
6
117 Womens E+ 8+
9
118 Womens A-C Ltwt 8+
0
119 Mens C 8+
8
    Composite: Lake Oswego Community Rowing, Oregon Unlimited (A)
 
    Lake Union Crew (A)
M. Heyn/T. Dreiling/H. Thompkins/A. Tamble/R. Love/J. Phillips/C. Hooker/C. Goss/A. Hollyer (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club (A)
P. Grigsby/J. Mackler/H. Lee/C. Roth/J. Bernard/D. Linnertz/C. Countryman/B. Skilling/M. Swidler (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
G. Narver/S. Tilles/G. Naden/J. Bolcer/J. Planke/S. Wheeler/E. Johnson/A. Haack/T. Ultican (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Senenko/J. Conlu/M. Skirgaudas/S. Merritt/R. Relyea/R. Bergdahl/M. McGinnis/D. Struzyna/E. Wright (Cox)
 
    Station L Rowing Club (A)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
P. Klinkow/S. Loewen/S. Litherland/I. Akgul/R. McDaniel/A. Dinsdale/K. Arnold/P. Burton/J. Peters (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
R. Williams/S. Cooper/T. Vogt/T. Wood/D. Snyder/Z. Halsey/C. Otis/R. Wilcox/J. Byrd (Cox)
 
120 Womens C 2x
19
121 Mixed E+ 4x
13
122 Womens AA-A 4+
13
123 Womens C Ltwt 4+
0
124 Mens A+ Ltwt 8+
0
125 Womens A-C Ltwt 4x
1
126 Womens D 1x
6
127 Mens D Ltwt 1x
3
128 Mens A-B Ltwt 1x
0
129 Mens AA-A 4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change