USRowing NW Masters Regional Championship
- Jun 24, 2011 To Jun 26, 2011
- sprint
- Vancouver Lake
- Vancouver, WA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 24, 2011 | |||||
1 | Mixed C 4x | 11 |
|||
2 | Womens A +Ltwt 2- | 4 |
|||
3 | Mens F 2x | 9 |
|||
4 | Mens D+ Ltwt 2x | 3 |
|||
5 | Womens C+ Novice 1x | 7 |
|||
6 | Mens B 1x | 9 |
|||
7 | Mixed D 4x | 12 |
|||
8 | Womens B 2- | 3 |
|||
9 | Mens A+ Novice 4+ | 6 |
|||
10 | Womens C Ltwt 1x | 8 |
|||
11 | Womens E 4x | 8 |
|||
12 | Womens F+ 4x | 9 |
|||
Ashland Rowing Club (A) |
J. Cope/D. Fairbanks/C. Gerking/T. Knox
|
|
|||
Composite: Camp Randall, Midnight Sun, Whistler Rowing, Colorado Rowing (A) |
N. Warren/M. Wurster/J. Demers/D. Ziff
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
C. Reid/J. Oliver/S. Stocking/B. Upton
|
|
|||
Gorge Rowing Club (A) |
K. Bell/M. Paulson/K. Crawley/J. Bates-Smith
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Sullivan/A. Wopat/C. Dreiling/R. Scholz
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
|
||||
Montlake Rowing Club (A) |
S. Foster/G. Oistad/M. Laliberte/A. Wolfe
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
|
||||
Vashon Island Rowing Club (A) |
J. Peterson/K. Perla/L. Krisman/D. Jackson
|
|
|||
13 | Mens A+ Ltwt 2- | 0 |
|||
14 | Mens E+ Ltwt 1x | 7 |
|||
15 | Womens A+ Novice 4+ | 5 |
|||
16 | Mens E 4+ | 8 |
|||
17 | Mixed B 4x | 10 |
|||
18 | Mens A+ Novice 1x | 7 |
|||
19 | Mens AA-A 2x | 7 |
|||
20 | Womens C 8+ | 7 |
|||
21 | Mens C 2x | 14 |
|||
22 | Mens AA-A 8+ | 0 |
|||
23 | Womens A 2x | 11 |
|||
24 | Womens AA 2x | 6 |
|||
25 | Mixed E+ 4+ | 12 |
|||
Composite: Ancient Mariners, Montlake Rowing (A) |
|
||||
Ashland Rowing Club (A) |
T. Knox/H. Johnson/B. Conrad/B. Crawford/E. Iverson (Cox)
|
|
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
M. Stewart/D. Dale/C. Sheehan/J. Syvertsen/D. Murray (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
R. Poole/S. Rogers/L. Bogard/S. Haerer/E. Clark (Cox)
|
|
|||
Composite: Lake Washington, Watercat (A) |
A. John/S. Steve/A. Rachel/B. Connolly/N. Domingo (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
J. Rosenfeld/G. Mcneil/J. Knopp/N. Lockett/R. Kimura (Cox)
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
R. Pearson/Y. Owen/T. Weatherby/T. Stevens/E. Cummins (Cox)
|
|
|||
Composite: CHARGERS, Camp Randall, Colorado Rowing (A) |
H. Wurster/M. Wurster/P. Walsh/N. Warren/J. Peter (Cox)
|
|
|||
Composite: Ancient Mariners, Pocock, Montlake Rowing (B) |
|
||||
Ashland Rowing Club (B) |
D. Fairbanks/B. Wessler/J. Lusa/C. Prufer/B. Hoffmann (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (B) |
T. Taylor/J. Frohnmayer/P. Trimmer/C. Holdorf/E. Sandoval (Cox)
|
|
|||
26 | Mens A+ Ltwt 4x | 0 |
|||
27 | Mixed B 4+ | 5 |
|||
28 | Mens D 4x | 9 |
|||
29 | Womens B Ltwt 4+ | 0 |
|||
30 | Womens D 4+ | 10 |
|||
31 | Mens B 2- | 5 |
|||
32 | Womens B 1x | 10 |
|||
33 | Womens C Ltwt 2x | 7 |
|||
34 | Mixed AA-A 8+ | 3 |
|||
35 | Womens D+ Ltwt 8+ | 0 |
|||
36 | Mens E 1x | 10 |
|||
37 | Womens E 2- | 3 |
|||
38 | Womens F+ 2- | 1 |
|||
39 | Mens C 4+ | 11 |
|||
40 | Womens C 4x | 16 |
|||
41 | Womens A-B Novice 1x | 6 |
|||
42 | Mixed F 2x | 12 |
|||
43 | Mixed G+ 2x | 9 |
|||
44 | Mens B 2x | 8 |
|||
45 | Womens AA-A 8+ | 5 |
|||
46 | Mens D 8+ | 5 |
|||
47 | Womens D 2x | 18 |
|||
48 | Womens B Ltwt 1x | 2 |
|||
49 | Mixed AA 2x | 7 |
|||
50 | Mens B 4x | 8 |
|||
51 | Womens B 4+ | 14 |
|||
52 | Womens D+ Ltwt 4+ | 1 |
|||
53 | Mens E+ 2- | 11 |
|||
54 | Womens AA-A Ltwt 1x | 5 |
|||
55 | Womens E+ 1x | 13 |
|||
56 | Mixed B 8+ | 4 |
|||
57 | Mens C 1x | 2 |
|||
58 | Mens F 1x | 9 |
|||
59 | Womens C 2- | 1 |
|||
60 | Mens AA-A 4+ | 8 |
|||
61 | Mens C+ Ltwt 4+ | 0 |
|||
62 | Womens AA-A 4x | 8 |
|||
63 | Womens D+ Ltwt 4x | 8 |
|||
64 | Mixed D 8+ | 9 |
|||
65 | Mixed C 8+ | 7 |
|||
66 | Mens D 2x | 14 |
|||
67 | Mens H+ 2x | 3 |
|||
68 | Mens G 2x | 7 |
|||
69 | Womens D 8+ | 7 |
|||
70 | Mens B 8+ | 7 |
|||
71 | Womens D+ Ltwt 2x | 8 |
|||
72 | Womens B 2x | 13 |
|||
73 | Mens E+ 4x | 10 |
|||
74 | Mixed C 4+ | 5 |
|||
75 | Womens E+ 4+ | 13 |
|||
76 | Mens C-D 2- | 8 |
|||
77 | Mixed AA-A 4x | 4 |
|||
78 | Womens C 1x | 7 |
|||
79 | Mixed E 2x | 11 |
|||
80 | Mens G+ 1x | 14 |
|||
81 | Mens A 1x | 11 |
|||
82 | Womens AA-A 2- | 5 |
|||
83 | Mens D 4+ | 9 |
|||
84 | Womens D 4x | 16 |
|||
85 | Mixed E+ 8+ | 12 |
|||
Composite: Ancient Mariners, Montlake Rowing (A) |
|
||||
Composite: Corvallis, Willamette RC (A) |
R. Poole/S. Rogers/J. Frohnmayer/C. Otis/S. Haerer/C. Holdorf/S. Stein/P. Trimmer/E. Clark (Cox)
|
|
|||
Gorge Rowing Club (A) |
K. Bell/T. Hill/R. Bigauskas/J. Hambleton/H. Tonne/J. Wrinch/J. Bates-Smith/F. Rudge/S. Nieves McGuigan (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
S. Pinnick/D. Trop/B. Shaw/B. Ketcham/S. Whitehead/E. Eriks/N. Smith/C. McDonell/A. Chen (Cox)
|
|
|||
Composite: Lake Washington, Martha's Moms (A) |
G. Andreadis/B. Thoreson/J. Roe/B. Skilling/H. Barrett/P. Casebolt/J. Smith/E. Alexander/M. Swidler (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
C. Winter/D. Graham/G. Mcneil/P. Defliese/J. Rosenfeld/L. Sommer/N. Lockett/K. Weisman/R. Kimura (Cox)
|
|
|||
Oregon Association of Rowers (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Proby/S. Merritt/R. Pearson/R. Bergdahl/T. Weatherby/K. Sheehan/N. Biery/Y. Owen/E. Wright (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
S. Haworth/D. Nespor/J. Janetty/B. Horsley/J. Hoyt/D. Jackson/L. Krisman/J. Peterson/S. Huggenvik (Cox)
|
|
|||
Willamette Rowing Club (A) |
B. Byrd/S. Cooper/T. Wood/S. Smith/A. Moyer/K. Springman/E. Mcgrand/A. Bigelow/J. Byrd (Cox)
|
|
|||
Composite: Ancient Mariners, Montlake Rowing (B) |
M. Laliberte/G. Oistad/A. Wolfe/M. One/M. Two/M. Three/M. Four/K. Abramson/S. Oberholzer (Cox)
|
|
|||
Composite: Corvallis, Camp Randall (B) |
T. Taylor/T. Bombadil/A. Steele/P. walsh/L. Bogard/D. Hrubec/S. Poole/M. Tuten/E. Sandoval (Cox)
|
|
|||
86 | Mixed B 2x | 9 |
|||
87 | Mens A-B Ltwt 4+ | 0 |
|||
88 | Mixed AA-A 4+ | 2 |
|||
89 | Womens B 8+ | 10 |
|||
90 | Mens E+ 8+ | 7 |
|||
91 | Womens A-B Ltwt 2x | 4 |
|||
92 | Womens E 2x | 18 |
|||
93 | Womens F+ 2x | 13 |
|||
Ashland Rowing Club (A) |
C. Gerking/T. Knox
|
|
|||
Composite: Camp Randall, Colorado Rowing (A) |
M. Wurster/N. Warren
|
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
R. Pratt/C. Reid
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
|
||||
Everett Rowing Association (A) |
J. Burks/M. Stewart
|
|
|||
Composite: Green Lake, Lake Union (A) |
S. Duncan/J. Gardner
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
J. Sullivan/R. Scholz
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
|
||||
Station L Rowing Club (A) |
J. Chambers/L. Wylder
|
|
|||
Ashland Rowing Club (B) |
J. Cope/D. Fairbanks
|
|
|||
Gorge Rowing Club (B) |
M. Paulson/K. Bell
|
|
|||
Green Lake Crew (B) |
A. Martin/R. Hackett
|
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
M. Berg/B. Smith
|
|
|||
94 | Mixed D 4+ | 4 |
|||
95 | Mixed A 2x | 8 |
|||
96 | Mens C 4x | 6 |
|||
97 | Womens C 4+ | 11 |
|||
98 | Womens AA-A Ltwt 4+ | 0 |
|||
99 | Mens AA-A 2- | 4 |
|||
100 | Mixed D 2x | 18 |
|||
101 | Mixed C 2x | 15 |
|||
102 | Mens A+ Novice 8+ | 2 |
|||
103 | Womens A 1x | 11 |
|||
104 | Womens AA 1x | 6 |
|||
105 | Mens AA 1x | 5 |
|||
106 | Womens A+ Novice 8+ | 4 |
|||
107 | Mens C Ltwt 1x | 0 |
|||
108 | Mens D 1x | 5 |
|||
109 | Womens D 2- | 5 |
|||
110 | Mens B 4+ | 8 |
|||
111 | Mens F+ 4+ | 6 |
|||
Ancient Mariners Rowing Club (A) |
|
||||
Ashland Rowing Club (A) |
C. Prufer/J. Lusa/D. Hirsch/B. Crawford/B. Hoffmann (Cox)
|
|
|||
Corvallis Rowing Club (A) |
R. Poole/S. Rogers/T. Bombadil/J. Frohnmayer/E. Clark (Cox)
|
|
|||
Composite: Green Lake, Corvallis, Camp Randall, Midnight Sun, Colorado Rowing (A) |
H. Wurster/T. Taylor/P. Walsh/T. Demers/J. Peter (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
J. Hoyt/E. Gill/J. Hauser/G. Schoch/D. Gagner (Cox)
|
|
|||
Ancient Mariners Rowing Club (B) |
|
||||
112 | Womens B 4x | 14 |
|||
113 | Womens E+ Ltwt 1x | 6 |
|||
114 | Mens A-C Ltwt 2x | 0 |
|||
115 | Womens D Ltwt 1x | 2 |
|||
116 | Mens E 2x | 6 |
|||
117 | Womens E+ 8+ | 9 |
|||
118 | Womens A-C Ltwt 8+ | 0 |
|||
119 | Mens C 8+ | 8 |
|||
120 | Womens C 2x | 19 |
|||
121 | Mixed E+ 4x | 13 |
|||
122 | Womens AA-A 4+ | 13 |
|||
123 | Womens C Ltwt 4+ | 0 |
|||
124 | Mens A+ Ltwt 8+ | 0 |
|||
125 | Womens A-C Ltwt 4x | 1 |
|||
126 | Womens D 1x | 6 |
|||
127 | Mens D Ltwt 1x | 3 |
|||
128 | Mens A-B Ltwt 1x | 0 |
|||
129 | Mens AA-A 4x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change