USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2011
1 Mens Intermediate 8+
15
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
31
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
13
    Austin Rowing Club (A)
J. Morrow/D. Andrino/C. Antoniolli/B. Peck
 
    Composite: GMS Rowing, PCRA (A)
B. Kelly/I. Klein/C. Selvaggio/S. Rouse
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
A. Rhodes/A. Goodman/N. Colgan/R. Houser
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Kuczmarski/R. Caderas/B. Sweeney/R. Pavelka
 
    Sarasota Crew (A)
T. Taaffe/R. Anderson/C. Green/V. Tarrau
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Gibson/J. Esse/B. Wallace/J. Petterson
 
    SoNo Rowing (A)
C. West/L. Thompson/T. Kile/T. Mapley
 
    Southeast Juniors (A)
J. Gangi/H. Smith/H. Hershey/R. Devine
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Todd/W. Fox/M. Scholl/J. Frances
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Tinsman/K. Trahan/K. Farrell/S. Trahan
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
M. Molta/N. Willson/J. Olson/M. Lisle
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Schoenbart/M. Blanz/G. Rohrberg/B. Beckerman
 
    Composite: Saugatuck, Maritime Rowing Club (C)
P. Lange/M. Malec/P. Foote/M. Grant
 
6 Womens Junior A 8+
21
7 Mens Senior 1x
14
    Clermont Crew (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Reelick
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Aspholm
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Schwirtz
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sayles
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Getsinger
 
    Steel City Rowing Club (A)
Z. McGurk
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. McCarthy
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. McAdam
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Thiessen
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Fish
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
L. Inglis
 
8 Womens Senior 2-
14
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
7
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
10
11 Mens Junior A 4+
42
12 Womens Junior A 2x
42
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
H. Tanasijevich/J. Kish
 
    Austin Rowing Club (A)
V. Bartell/N. Brandt
 
    Boston Sculling (A)
G. Guarino/E. McBride
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Knudsen/V. Ryan
 
    Composite: CRI, SoNo (A)
M. Willis/J. Orlov
 
    Cooper Training Center (A)
B. Robinson/N. Kloss
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Woodhull/R. Girard
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
R. Corbett/J. Bolduc
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Lott/J. Lajoie
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
D. Baker/M. McNulty
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Aaron/M. Howard
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
S. McDaniel/M. Treser
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Massey/S. Dennington
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Saddler/N. Anyanwu
 
    Sarasota Crew (A)
S. Luther/G. Halula
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/B. Ferrara
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Pollock/V. Bujala
 
    Thompson Boat Center (A)
N. Nicely/A. Wamstead
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. McInturf/J. Jelanni
 
    Austin Rowing Club (B)
D. Brown/A. Colety
 
    Boston Sculling (B)
K. Fanikos/L. Luo
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. kehoe/M. Bertasi
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
B. Ristau/K. Isola
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Livestay/Q. Gruver
 
    San Diego Rowing Club (B)
K. Plaxe/T. Gabbard
 
    Composite: Sarasota Crew, Unaff. (USA) (B)
S. Sims/C. Rosoff
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Hebert/A. Lusky
 
    Austin Rowing Club (C)
C. Allan/B. David
 
    Boston Sculling (C)
S. Vaughn/E. Collins
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Butte/B. Sharon
 
    Steel City Rowing Club (C)
E. Schauf/R. Hollern
 
    Austin Rowing Club (D)
L. Ellis/B. Mele
 
    Boston Sculling (D)
H. Burns/K. Danielsen
 
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Chavez/E. Bergantino
 
    Steel City Rowing Club (D)
J. Gasbarro/K. Gazica
 
    Austin Rowing Club (E)
I. Sheehan/B. Loving-Bagwell
 
    Boston Sculling (E)
C. MacNeille/K. Keller
 
    Community Rowing, Inc. (E)
E. Adler/C. Perreault
 
    Boston Sculling (F)
G. Purman/H. Brigham
 
    Community Rowing, Inc. (F)
A. Forelli/E. Friedan
 
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
19
16 Womens Intermediate 4+
20
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
25
20 Womens Junior B 4+
14
21 Mens Intermediate 2-
22
22 Womens Intermediate 1x
35
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Bennett
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
R. Girard
 
    GMS Rowing Center (A)
M. OLeary
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Bagley
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Lucas
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
M. Treser
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Eisermann
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Patrick
 
    Sarasota Crew (A)
C. Goldberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Linnenkohl
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Appelhanz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
D. Struk
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (A)
C. Sharick
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Reynolds
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Kazmierczak
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Doolin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Deja
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Scavone
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Manovich
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
k. anderson
 
    OKC Riversport (B)
V. Filbrandt
 
    San Diego Rowing Club (B)
M. Abreu
 
    Seattle Rowing Center (B)
M. Boze
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
    All American Rowing Camp, LLC (C)
M. Streitfield
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
E. Ketelle
 
    Seattle Rowing Center (C)
C. Dougherty
 
    All American Rowing Camp, LLC (D)
G. Doepker
 
    All American Rowing Camp, LLC (E)
A. Dimatteo
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
3
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
21
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
41
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
6
32 Womens Senior 8+
8
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
27
35 Womens Junior A 1x
41
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
11
38 Womens Intermediate ltwt 4x
7
39 Mens Junior A 8+
26
40 Womens Junior A 4x
20
    Austin Rowing Club (A)
L. Ellis/C. Allan/V. Bartell/A. Colety
 
    Boston Sculling (A)
E. McBride/G. Guarino/K. Fanikos/L. Luo
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Ruenger/E. Barnett/B. Kazimer/L. Randle
 
    Cooper Training Center (A)
S. Brown/H. Bender/T. Labelle/D. Brooks
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
B. Ristau/K. Isola/K. Reese/C. Scavone
 
    Composite: GMS Rowing, SoNo (A)
M. Willis/C. Lott/J. Lajoie/E. Frank
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
E. Biddle/O. Bordelon/A. Persico/A. Kenefick
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Cloud/M. Tanklage/M. McMullen/D. Nunes
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Sampson/O. Babiec/C. Babiec/E. Love
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Massey/S. Dennington/S. Markowitz/G. DellAquilo
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Staff/N. Anyanwu/H. Saddler/T. Gabbard
 
    Composite: Sarasota Crew, Unaff. (USA) (A)
S. Sims/S. Luther/G. Halula/C. Rosoff
 
    Steel City Rowing Club (A)
V. Bujala/A. Lusky/J. Hebert/M. Pollock
 
    Austin Rowing Club (B)
N. Brandt/D. Brown/B. Loving-Bagwell/B. Mele
 
    Boston Sculling (B)
S. Vaughn/M. Hoffstot/E. Collins/C. MacNeille
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Taaffe/E. kehoe/C. Madden/M. Bertasi
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
A. Heyse/R. Catalana/A. Aaron/M. Howard
 
    Steel City Rowing Club (B)
E. Schauf/J. Gasbarro/R. Hollern/K. Gazica
 
    Boston Sculling (C)
M. Hendren/K. Danielsen/H. Burns/R. Chinman
 
41 Mens Senior 2-
16
42 Womens Senior 1x
18
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Dimatteo
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
E. Ketelle
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (A)
M. OLeary
 
    Long Beach Rowing Association (A)
A. Arriola
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Manovich
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
L. Keyser
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Patrick
 
    Sarasota Crew (A)
C. Goldberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Linnenkohl
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Reynolds
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    OKC Riversport (B)
V. Filbrandt
 
    Seattle Rowing Center (B)
M. Boze
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
43 Mens Intermediate 4x
9
44 Womens Intermediate 8+
12
45 Mens Junior B 1x
41
46 Mens Intermediate 4+
28
47 Womens Intermediate 2x
19
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Bennett/A. Doolin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Sutton/L. Caldwell
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Stafford/K. Coons
 
    Boston Sculling (A)
E. Welles-Gertz/F. Richardson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/G. Zarate-Demacedo
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Woodhull/R. Girard
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Bagley/R. Kean
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Carlyon/K. Thomson
 
    Composite: Potomac, GMS Rowing (A)
N. Eisermann/M. OLeary
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Grindle/E. Ballard
 
    Composite: Sarasota Crew, Seattle RC (A)
C. Goldberg/C. Linnenkohl
 
    Seattle Rowing Center (A)
M. Boze/C. Dougherty
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma/V. Bujala
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
J. McGill/D. Struk
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
K. Rempel/M. Bergmann
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Dimatteo/M. Streitfield
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Deja/S. Podwojski
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Chelstowska/C. Draper
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
C. Carney/A. Villa
 
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
16
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
4
54 Mens Junior A 2x
36
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. Ward/T. Summers
 
    Austin Rowing Club (A)
C. Antoniolli/J. Morrow
 
    Cooper Training Center (A)
C. Bonner/Z. Kovach
 
    Cos Cob Sculls (A)
P. Rogan/P. Kazazes
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Rickenbacker/M. Kapp
 
    GMS Rowing Center (A)
B. Kelly/S. Rouse
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
N. Kallmyer/P. McSharar
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
A. Wothe/E. Avery
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Tortora/G. Mink
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Wagner/C. Buchholz
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Klein/C. Selvaggio
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Adubato/A. Horn
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
N. Colgan/A. Goodman
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Krouse/C. Navellier
 
    Composite: Potomac, Old Dominion (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
B. DeVries/D. DeVries
 
    Sarasota Crew (A)
T. Taaffe/V. Tarrau
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Wallace/A. Vogt
 
    SoNo Rowing (A)
C. West/T. Kile
 
    Southeast Juniors (A)
B. Hass/E. Long
 
    Unaffiliated (USA) (A)
R. Rasmussen/V. Medish
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Tinsman/C. Tinsman
 
    Cooper Training Center (B)
B. Crouch/S. Hammond
 
    Cos Cob Sculls (B)
C. Moran/J. Briggs
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Vernon/E. Nilan
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
M. Molta/J. Olson
 
    Pine Crest School Crew (B)
B. Halim/A. Knezevich
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Schoenbart/R. Caderas
 
    Sarasota Crew (B)
C. Green/R. Anderson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
M. Gibson/J. Esse
 
    Pine Crest School Crew (C)
R. Ugale/S. Flores
 
    Sagamore Rowing Association (C)
N. Schrager/A. Dunn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. Masperi/W. RItter
 
    Philadelphia Sculling Club (D)
W. Egan/B. White
 
    Pine Crest School Crew (D)
A. Singh/R. Pristo
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
D. Campbell/C. Yates
 
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
7
57 Womens Senior 4+
12
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
3
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
11
61 Womens Senior 4x
8
62 Mens Intermediate 1x
27
63 Womens Intermediate 2-
20
64 Mens Senior Ltwt 1x
14
65 Womens Senior Ltwt 2-
3
66 Mens Junior B 4x
6
67 Womens Junior B 8+
3
68 Mens Senior Ltwt 8+
5
69 Mens Senior Ltwt 4x
0
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change