USRowing Club National Championships
- Jul 13, 2011 To Jul 17, 2011
- sprint
- Indianapolis Rowing Center at Eagle Creek Park
- Indianapolis, IN (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Wednesday, July 13, 2011 | |||||
1 | Mens Intermediate 8+ | 15 |
|||
2 | Womens Intermediate 4x | 10 |
|||
3 | Womens Junior B 1x | 31 |
|||
4 | Mens Intermediate Ltwt 4x | 5 |
|||
5 | Mens Junior A 4x | 13 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
J. Morrow/D. Andrino/C. Antoniolli/B. Peck
|
|
|||
Composite: GMS Rowing, PCRA (A) |
B. Kelly/I. Klein/C. Selvaggio/S. Rouse
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club (A) |
A. Rhodes/A. Goodman/N. Colgan/R. Houser
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
M. Kuczmarski/R. Caderas/B. Sweeney/R. Pavelka
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
T. Taaffe/R. Anderson/C. Green/V. Tarrau
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
M. Gibson/J. Esse/B. Wallace/J. Petterson
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
C. West/L. Thompson/T. Kile/T. Mapley
|
|
|||
Southeast Juniors (A) |
J. Gangi/H. Smith/H. Hershey/R. Devine
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Todd/W. Fox/M. Scholl/J. Frances
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
J. Tinsman/K. Trahan/K. Farrell/S. Trahan
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club (B) |
M. Molta/N. Willson/J. Olson/M. Lisle
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (B) |
J. Schoenbart/M. Blanz/G. Rohrberg/B. Beckerman
|
|
|||
Composite: Saugatuck, Maritime Rowing Club (C) |
P. Lange/M. Malec/P. Foote/M. Grant
|
|
|||
6 | Womens Junior A 8+ | 21 |
|||
7 | Mens Senior 1x | 14 |
|||
8 | Womens Senior 2- | 14 |
|||
9 | Mens Intermediate Ltwt 4+ | 7 |
|||
10 | Womens Intermediate Ltwt 2x | 10 |
|||
11 | Mens Junior A 4+ | 42 |
|||
12 | Womens Junior A 2x | 42 |
|||
13 | Mens Senior 4+ | 12 |
|||
14 | Womens Senior 2x | 8 |
|||
15 | Mens Intermediate 2x | 19 |
|||
16 | Womens Intermediate 4+ | 20 |
|||
17 | Mens Senior Ltwt 2x | 4 |
|||
18 | Womens Senior Ltwt 4+ | 3 |
|||
19 | Mens Junior B 2x | 25 |
|||
20 | Womens Junior B 4+ | 14 |
|||
21 | Mens Intermediate 2- | 22 |
|||
22 | Womens Intermediate 1x | 35 |
|||
23 | Mens Senior Ltwt 2- | 3 |
|||
24 | Womens Senior Ltwt 1x | 11 |
|||
25 | Mens Junior B 8+ | 6 |
|||
26 | Womens Junior B 4x | 12 |
|||
27 | Mens Intermediate Ltwt 1x | 21 |
|||
28 | Womens Intermediate Ltwt 2- | 7 |
|||
29 | Mens Junior A 1x | 41 |
|||
30 | Womens Junior A 2- | 18 |
|||
31 | Mens Senior 4x | 6 |
|||
32 | Womens Senior 8+ | 8 |
|||
33 | Mens Senior 4- | 10 |
|||
34 | Mens Junior A 2- | 27 |
|||
35 | Womens Junior A 1x | 41 |
|||
36 | Womens Senior 4- | 7 |
|||
37 | Mens Intermediate Ltwt 8+ | 11 |
|||
38 | Womens Intermediate ltwt 4x | 7 |
|||
39 | Mens Junior A 8+ | 26 |
|||
40 | Womens Junior A 4x | 20 |
|||
41 | Mens Senior 2- | 16 |
|||
42 | Womens Senior 1x | 18 |
|||
43 | Mens Intermediate 4x | 9 |
|||
44 | Womens Intermediate 8+ | 12 |
|||
45 | Mens Junior B 1x | 41 |
|||
46 | Mens Intermediate 4+ | 28 |
|||
47 | Womens Intermediate 2x | 19 |
|||
48 | Mens Senior Ltwt 4+ | 4 |
|||
49 | Womens Senior Ltwt 2x | 7 |
|||
50 | Mens Junior B 4+ | 14 |
|||
51 | Womens Junior B 2x | 27 |
|||
52 | Mens Intermediate Ltwt 2x | 16 |
|||
53 | Womens Intermediate Ltwt 4+ | 4 |
|||
54 | Mens Junior A 2x | 36 |
|||
Atlanta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Ward/T. Summers
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
C. Antoniolli/J. Morrow
|
|
|||
Cooper Training Center (A) |
C. Bonner/Z. Kovach
|
|
|||
Cos Cob Sculls (A) |
P. Rogan/P. Kazazes
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
G. Rickenbacker/M. Kapp
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
B. Kelly/S. Rouse
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
N. Kallmyer/P. McSharar
|
|
|||
Jacksonville Youth Rowing Club (A) |
A. Wothe/E. Avery
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
P. Tortora/G. Mink
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
R. Wagner/C. Buchholz
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
I. Klein/C. Selvaggio
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
D. Adubato/A. Horn
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club (A) |
N. Colgan/A. Goodman
|
|
|||
Pine Crest School Crew (A) |
S. Krouse/C. Navellier
|
|
|||
Composite: Potomac, Old Dominion (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
B. DeVries/D. DeVries
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
T. Taaffe/V. Tarrau
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. Wallace/A. Vogt
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
C. West/T. Kile
|
|
|||
Southeast Juniors (A) |
B. Hass/E. Long
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
R. Rasmussen/V. Medish
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
J. Tinsman/C. Tinsman
|
|
|||
Cooper Training Center (B) |
B. Crouch/S. Hammond
|
|
|||
Cos Cob Sculls (B) |
C. Moran/J. Briggs
|
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
A. Vernon/E. Nilan
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club (B) |
M. Molta/J. Olson
|
|
|||
Pine Crest School Crew (B) |
B. Halim/A. Knezevich
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (B) |
J. Schoenbart/R. Caderas
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
C. Green/R. Anderson
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
M. Gibson/J. Esse
|
|
|||
Pine Crest School Crew (C) |
R. Ugale/S. Flores
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (C) |
N. Schrager/A. Dunn
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
M. Masperi/W. RItter
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club (D) |
W. Egan/B. White
|
|
|||
Pine Crest School Crew (D) |
A. Singh/R. Pristo
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (D) |
D. Campbell/C. Yates
|
|
|||
55 | Womens Junior A 4+ | 28 |
|||
56 | Mens Senior 2x | 7 |
|||
57 | Womens Senior 4+ | 12 |
|||
58 | Mens Intermediate Ltwt 2- | 3 |
|||
59 | Womens Intermediate Ltwt 1x | 22 |
|||
60 | Mens Senior 8+ | 11 |
|||
61 | Womens Senior 4x | 8 |
|||
62 | Mens Intermediate 1x | 27 |
|||
63 | Womens Intermediate 2- | 20 |
|||
64 | Mens Senior Ltwt 1x | 14 |
|||
65 | Womens Senior Ltwt 2- | 3 |
|||
66 | Mens Junior B 4x | 6 |
|||
67 | Womens Junior B 8+ | 3 |
|||
68 | Mens Senior Ltwt 8+ | 5 |
|||
69 | Mens Senior Ltwt 4x | 0 |
|||
70 | Womens Open 1x - Dash | 7 |
|||
71 | Mens Open 1x - Dash | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change