USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2011
1 Mens Intermediate 8+
15
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
31
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
13
6 Womens Junior A 8+
21
7 Mens Senior 1x
14
8 Womens Senior 2-
14
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
7
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
10
11 Mens Junior A 4+
42
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Nicodemus/A. Thompson/J. O'Donnell/D. Sanchez/H. Habibovic (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
I. Bierer/D. Kraft/J. Buczek/A. Kenealy/C. O'Reilly (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Daily/S. George/G. Gordon/K. Powers/N. Roetter (Cox)
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
D. Miller/M. Taylor/A. Muzaurieta/S. Buchwalter/J. Addington (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Cullman/E. Nilan/C. Mullaney/C. Wilson/A. Rao (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
T. O'Shea/R. Bussmann/R. Alcantara/J. Rymer/A. Jin (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
R. Rasmussen/F. Williams/V. Medish/B. Vihstadt/B. Comey (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
D. Hosler/J. Hennessy/D. Baefsky/J. Dewey/A. DePaulis (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
A. Singh/R. Ugale/A. Knezevich/S. Flores/R. Walker (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
V. LaMonte/M. Sylvan/D. Youxiang/R. Oxer/A. Cohen (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Vogt/J. Morrison/D. Campbell/W. RItter/G. Zales (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
C. Schlaepfer/A. Necas/J. Reed/B. Duffett/P. Ksidakis (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
T. Mapley/L. Thompson/A. Richmond/W. Curley/K. Flavin (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
D. Moon/J. Thorne/C. King/R. Messer/C. Lucas-Conwell (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
W. Brownlee/C. Hemsley VIII/D. Boyse/J. Ross/N. Weiss (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
C. Denton/J. Badden/M. Hamp/D. Amado/D. McFall (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Meigs/H. Keating/N. Arnous/C. McClurg/L. Whalen (Cox)
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (B)
M. Pentaleri/P. KENNEY/A. Wothe/E. Avery/W. Leeser (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (B)
N. Berman/S. Wiley/M. Podlesak/A. Vernon/F. Hogan (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (B)
A. Knizner/J. Ranfone/D. Thom/S. Weiner/M. Comey (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
W. Wulbern/K. Putt/B. Hakes/J. Marsh/B. Roen (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
M. Carley/R. Ellis/H. Smith/C. Haig/R. Burns (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
K. Bridges/M. Dutko/E. Holmvik/K. Hobbs/M. Hale (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
T. Plass/P. Wrenn/S. Gibson/J. Dawson/M. Young (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
G. Roy Liguori/J. Cresap/J. Michaud/J. Heinlein/N. Golan (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (C)
C. Brooks/J. Wright/A. Casey/H. Walch/E. Kubik (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
R. Feeney/P. Kennedy/J. Aftring/D. Adubato/E. Schwartz (Cox)
 
    Southeast Juniors (C)
G. Greene/P. Roberts/F. Aguilar/R. Souders/S. Assad (Cox)
 
    Thompson Boat Center (C)
S. Holaday/T. Barker/G. Keating/J. Angello/H. Sherman (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
M. Becker/J. Risbergs/S. Currey/C. Barnes/A. Yang (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
W. Shepherd/C. Harrity/S. Shaw/Z. Goodman/C. Choy (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
J. Oler, Jr./A. Gantard/G. Cloud/T. Hudgins/B. Sack (Cox)
 
    Thompson Boat Center (D)
B. Riehle/C. Salpeas/R. Trujillo/C. Vignali/N. Duchelle-Smith (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
N. Baummer/A. Falter/A. Puleo/M. Baumer/K. Shoop (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
A. Brown/C. White/M. Domeniconi/M. Poles/K. Tagliente (Cox)
 
    Thompson Boat Center (E)
J. Rodriguez/M. Cooper/G. Hay/J. Crissey/C. Molina (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (F)
M. Bell/B. Caroll/J. Eisenberg/V. Ordonez/A. Driscoll (Cox)
 
    Thompson Boat Center (F)
T. McCormack/D. Pyle/A. Glenn/C. Wang/A. Pappas (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (G)
R. Carter/D. Pincus/K. Smith/W. Hanifin/S. Swetz (Cox)
 
    Thompson Boat Center (G)
J. Bollinger/J. Drysdale/A. Togias/A. McGuigan/L. Barber (Cox)
 
    Thompson Boat Center (H)
A. Bell/R. Madani/M. Davis/K. Walter/S. Ross (Cox)
 
    Thompson Boat Center (I)
D. Chovil/J. Holaday/J. Ecks/W. Ricks/C. Collins (Cox)
 
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
19
16 Womens Intermediate 4+
20
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
25
20 Womens Junior B 4+
14
21 Mens Intermediate 2-
22
22 Womens Intermediate 1x
35
23 Mens Senior Ltwt 2-
3
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
21
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
41
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
6
32 Womens Senior 8+
8
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
27
35 Womens Junior A 1x
41
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
11
38 Womens Intermediate ltwt 4x
7
39 Mens Junior A 8+
26
40 Womens Junior A 4x
20
41 Mens Senior 2-
16
42 Womens Senior 1x
18
43 Mens Intermediate 4x
9
44 Womens Intermediate 8+
12
45 Mens Junior B 1x
41
46 Mens Intermediate 4+
28
47 Womens Intermediate 2x
19
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
16
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
4
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
    Austin Rowing Club (A)
C. Allan/L. Ellis/V. Bartell/B. David/B. Mele (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Tadiri/M. Cosgrove/T. McCormick/L. Keating/J. Wong (Cox)
 
    Cooper Training Center (A)
N. Kloss/H. Bender/B. Robinson/D. Brooks/N. Winigrad (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
Z. Kalousis/C. Comey/A. Batal/S. Haines/S. Hiday (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
M. Brennan/J. Vari/L. Brown/A. Kastenberg/A. Tsuda (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Markowitz/K. Miller/S. Dennington/O. Henry/J. Yunakov (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Buckley/K. Plaxe/A. Keig/R. Haase/L. Gurtin (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
P. Paulus/K. Wiggin/C. Northern/E. Akin/M. Ward (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
M. Frazee/A. Wamstead/M. Wheeler/H. Platt/I. Bilotta (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Sharon/E. Weisman/A. Andres/R. Bauer/D. MacDonald (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
J. McConnell/B. Gordon/B. Hager/a. futterman/L. Dess (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (B)
K. O'Boyle/C. Patterson/J. Smith/E. Barclay/J. Kostoulas (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
B. Hatt/D. Turbayne/P. Hayden/J. Neppl/K. Eidson (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
K. McGowan/H. Dark/C. Moshfegh/E. Orrick/M. Sandza (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Kennedy/C. Chappel/V. Simmons/E. Blaszyk/A. Nagle (Cox)
 
    Southeast Juniors (C)
C. Hebert/E. Klien/H. Lenner/M. Buitron/O. Garcia (Cox)
 
    Thompson Boat Center (C)
N. Nicely/C. McDonnell/O. August/A. Alloway/C. Molina (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
E. Knudsen/T. Hirt/A. Forelli/V. Ryan/M. Garrity (Cox)
 
    Southeast Juniors (D)
A. Whitley/C. Crane/C. Stevenson/M. Pradel/S. Bennett (Cox)
 
    Thompson Boat Center (D)
L. Starr/S. Edmonds/V. Leach/K. Mix/N. Duchelle-Smith (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
E. Lawless/R. Wolsfelt/A. Thompson-Butler/L. Luniewicz/S. Keen (Cox)
 
    Thompson Boat Center (E)
M. Carle/C. Ratcliff/A. Bertram/L. Hook/A. Pappas (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (F)
J. Larkins/C. Balogh/E. Carrolo/G. Clarke/J. Taibi (Cox)
 
    Thompson Boat Center (F)
K. Wolf-Rodda/A. McIntosh/M. Hamilton/H. Goodfellow/C. Dorigan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (G)
E. Geremia/E. Bergantino/L. Carbeck/L. Kennedy/S. Swetz (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (H)
M. Florentino/L. Dincer/H. Chavez/C. Perreault/H. Pratt (Cox)
 
56 Mens Senior 2x
7
57 Womens Senior 4+
12
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
3
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
11
61 Womens Senior 4x
8
62 Mens Intermediate 1x
27
63 Womens Intermediate 2-
20
64 Mens Senior Ltwt 1x
14
65 Womens Senior Ltwt 2-
3
66 Mens Junior B 4x
6
67 Womens Junior B 8+
3
68 Mens Senior Ltwt 8+
5
69 Mens Senior Ltwt 4x
0
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change