USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2011
1 Mens Intermediate 8+
15
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
31
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
13
6 Womens Junior A 8+
21
7 Mens Senior 1x
14
8 Womens Senior 2-
14
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
7
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
10
11 Mens Junior A 4+
42
12 Womens Junior A 2x
42
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
H. Tanasijevich/J. Kish
 
    Austin Rowing Club (A)
V. Bartell/N. Brandt
 
    Boston Sculling (A)
G. Guarino/E. McBride
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Knudsen/V. Ryan
 
    Composite: CRI, SoNo (A)
M. Willis/J. Orlov
 
    Cooper Training Center (A)
B. Robinson/N. Kloss
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Woodhull/R. Girard
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
R. Corbett/J. Bolduc
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Lott/J. Lajoie
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
D. Baker/M. McNulty
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Aaron/M. Howard
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
S. McDaniel/M. Treser
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Massey/S. Dennington
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Saddler/N. Anyanwu
 
    Sarasota Crew (A)
S. Luther/G. Halula
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/B. Ferrara
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Pollock/V. Bujala
 
    Thompson Boat Center (A)
N. Nicely/A. Wamstead
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. McInturf/J. Jelanni
 
    Austin Rowing Club (B)
D. Brown/A. Colety
 
    Boston Sculling (B)
K. Fanikos/L. Luo
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. kehoe/M. Bertasi
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
B. Ristau/K. Isola
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Livestay/Q. Gruver
 
    San Diego Rowing Club (B)
K. Plaxe/T. Gabbard
 
    Composite: Sarasota Crew, Unaff. (USA) (B)
S. Sims/C. Rosoff
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Hebert/A. Lusky
 
    Austin Rowing Club (C)
C. Allan/B. David
 
    Boston Sculling (C)
S. Vaughn/E. Collins
 
    Community Rowing, Inc. (C)
E. Butte/B. Sharon
 
    Steel City Rowing Club (C)
E. Schauf/R. Hollern
 
    Austin Rowing Club (D)
L. Ellis/B. Mele
 
    Boston Sculling (D)
H. Burns/K. Danielsen
 
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Chavez/E. Bergantino
 
    Steel City Rowing Club (D)
J. Gasbarro/K. Gazica
 
    Austin Rowing Club (E)
I. Sheehan/B. Loving-Bagwell
 
    Boston Sculling (E)
C. MacNeille/K. Keller
 
    Community Rowing, Inc. (E)
E. Adler/C. Perreault
 
    Boston Sculling (F)
G. Purman/H. Brigham
 
    Community Rowing, Inc. (F)
A. Forelli/E. Friedan
 
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
19
16 Womens Intermediate 4+
20
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
25
20 Womens Junior B 4+
14
21 Mens Intermediate 2-
22
22 Womens Intermediate 1x
35
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Bennett
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
R. Girard
 
    GMS Rowing Center (A)
M. OLeary
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Bagley
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Lucas
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
M. Treser
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Eisermann
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Patrick
 
    Sarasota Crew (A)
C. Goldberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Linnenkohl
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Appelhanz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
D. Struk
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (A)
C. Sharick
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Reynolds
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Kazmierczak
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Doolin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Deja
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Scavone
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Manovich
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
k. anderson
 
    OKC Riversport (B)
V. Filbrandt
 
    San Diego Rowing Club (B)
M. Abreu
 
    Seattle Rowing Center (B)
M. Boze
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
    All American Rowing Camp, LLC (C)
M. Streitfield
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
E. Ketelle
 
    Seattle Rowing Center (C)
C. Dougherty
 
    All American Rowing Camp, LLC (D)
G. Doepker
 
    All American Rowing Camp, LLC (E)
A. Dimatteo
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
3
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
    Boston Sculling (A)
S. Blacklow/S. Bohrer/H. McCall/G. Smith
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Tobey/V. Hoeft/M. Campbell/E. Caccam
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
G. DellAquilo/S. Gunzburg/M. Donner/A. Bielawski
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Connelly/K. Yalcin/H. Benson/R. Wiley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. cashel/A. Petterson/A. Morrison/J. Gurman
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/C. Heiderscheit/P. Walsh/L. Hoover
 
    Boston Sculling (B)
M. Santinelli/E. Scholle/M. Getter/S. Brem
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Savoca/L. Howe/Q. Gruver/L. Bell
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
A. Whiteman/S. Gottfried/P. Lohman/S. Britt
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
21
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
41
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
6
32 Womens Senior 8+
8
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
27
35 Womens Junior A 1x
41
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
V. Jones
 
    Austin Rowing Club (A)
V. Bartell
 
    Boston Sculling (A)
E. McBride
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Taaffe
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. White
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
M. Treser
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Massey
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Saddler
 
    Sarasota Crew (A)
G. Halula
 
    SoNo Rowing (A)
M. Willis
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Hebert
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Rosoff
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
H. Tanasijevich
 
    Austin Rowing Club (B)
A. Colety
 
    Boston Sculling (B)
S. Vaughn
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Sharon
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
D. Baker
 
    Pittsburgh Rowing Club (B)
S. McDaniel
 
    San Diego Rowing Club (B)
C. Staff
 
    Sarasota Crew (B)
S. Sims
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Lusky
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
J. Kish
 
    Boston Sculling (C)
E. Collins
 
    Community Rowing, Inc. (C)
V. Ryan
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (C)
M. McNulty
 
    Sarasota Crew (C)
S. Luther
 
    Steel City Rowing Club (C)
V. Bujala
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
L. Caldwell
 
    Boston Sculling (D)
M. Hendren
 
    Community Rowing, Inc. (D)
M. Bertasi
 
    Community Rowing, Inc. (D)
j. mcgill
 
    Boston Sculling (E)
R. Chinman
 
    Community Rowing, Inc. (E)
A. Andres
 
    Boston Sculling (F)
M. Hoffstot
 
    Community Rowing, Inc. (F)
E. kehoe
 
    Boston Sculling (G)
C. MacNeille
 
    Community Rowing, Inc. (G)
E. Butte
 
    Boston Sculling (H)
F. Richardson
 
    Boston Sculling (I)
G. Guarino
 
    Boston Sculling (J)
K. Keller
 
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
11
38 Womens Intermediate ltwt 4x
7
39 Mens Junior A 8+
26
40 Womens Junior A 4x
20
    Austin Rowing Club (A)
L. Ellis/C. Allan/V. Bartell/A. Colety
 
    Boston Sculling (A)
E. McBride/G. Guarino/K. Fanikos/L. Luo
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Ruenger/E. Barnett/B. Kazimer/L. Randle
 
    Cooper Training Center (A)
S. Brown/H. Bender/T. Labelle/D. Brooks
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
B. Ristau/K. Isola/K. Reese/C. Scavone
 
    Composite: GMS Rowing, SoNo (A)
M. Willis/C. Lott/J. Lajoie/E. Frank
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
E. Biddle/O. Bordelon/A. Persico/A. Kenefick
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Cloud/M. Tanklage/M. McMullen/D. Nunes
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Sampson/O. Babiec/C. Babiec/E. Love
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Massey/S. Dennington/S. Markowitz/G. DellAquilo
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Staff/N. Anyanwu/H. Saddler/T. Gabbard
 
    Composite: Sarasota Crew, Unaff. (USA) (A)
S. Sims/S. Luther/G. Halula/C. Rosoff
 
    Steel City Rowing Club (A)
V. Bujala/A. Lusky/J. Hebert/M. Pollock
 
    Austin Rowing Club (B)
N. Brandt/D. Brown/B. Loving-Bagwell/B. Mele
 
    Boston Sculling (B)
S. Vaughn/M. Hoffstot/E. Collins/C. MacNeille
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Taaffe/E. kehoe/C. Madden/M. Bertasi
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
A. Heyse/R. Catalana/A. Aaron/M. Howard
 
    Steel City Rowing Club (B)
E. Schauf/J. Gasbarro/R. Hollern/K. Gazica
 
    Boston Sculling (C)
M. Hendren/K. Danielsen/H. Burns/R. Chinman
 
41 Mens Senior 2-
16
42 Womens Senior 1x
18
43 Mens Intermediate 4x
9
44 Womens Intermediate 8+
12
45 Mens Junior B 1x
41
    Austin Rowing Club (A)
B. Peck
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Dickinson
 
    Cos Cob Sculls (A)
P. Kazazes
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Kapp
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Kelley
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Podlesak
 
    Narragansett Boat Club (A)
W. McMahon
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
J. Blythe
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
P. Notarangelo
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
L. Cohen
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Krumm
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Gruenberg
 
    Sarasota Crew (A)
T. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Morrison
 
    SoNo Rowing (A)
G. Marsan
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Frances
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
K. Farrell
 
    Austin Rowing Club (B)
D. Andrino
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Heiman
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
J. Wallace
 
    Maritime Rowing Club (B)
W. Jones
 
    Sammamish Rowing Association (B)
R. Coulter
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Yates
 
    SoNo Rowing (B)
N. Martucci
 
    Steel City Rowing Club (B)
W. Fox
 
    Unaffiliated (USA) (B)
K. Menon
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
C. Tinsman
 
    Community Rowing, Inc. (C)
K. Casey
 
    Maritime Rowing Club (C)
T. Klutey
 
    Sammamish Rowing Association (C)
K. Snyder
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. Masperi
 
    Steel City Rowing Club (C)
M. Scholl
 
    Unaffiliated (USA) (C)
J. Findley
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
S. Trahan
 
    Sammamish Rowing Association (D)
M. Antono
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
h. malec
 
    Community Rowing, Inc. (E)
C. Theran
 
46 Mens Intermediate 4+
28
47 Womens Intermediate 2x
19
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
27
    Austin Rowing Club (A)
I. Sheehan/L. Azuela
 
    Boston Sculling (A)
S. Brem/G. Smith
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Barnett/C. Madden
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
K. Reese/E. Parillo
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Block/C. Guinee
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
I. Wothe/M. Wothe
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Tobey/V. Hoeft
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Connelly/K. Yalcin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. cashel/J. Gurman
 
    SoNo Rowing (A)
M. Greer/N. Clark
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Gasbarro/M. Pollock
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/C. Heiderscheit
 
    Boston Sculling (B)
M. Santinelli/E. Scholle
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Potomac Boat Club (B)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
H. Benson/C. Snyder
 
    SoNo Rowing (B)
J. Lee/R. Ritchey
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
P. Walsh/L. Hoover
 
    Boston Sculling (C)
H. McCall/S. Bohrer
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Y Quad Cities Rowing (C)
A. Whiteman/S. Gottfried
 
    Boston Sculling (D)
C. Brennan/M. Getter
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
    Y Quad Cities Rowing (D)
P. Lohman/S. Britt
 
    Community Rowing, Inc. (E)
 
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
16
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
4
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
7
57 Womens Senior 4+
12
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
3
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
11
61 Womens Senior 4x
8
62 Mens Intermediate 1x
27
63 Womens Intermediate 2-
20
64 Mens Senior Ltwt 1x
14
65 Womens Senior Ltwt 2-
3
66 Mens Junior B 4x
6
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Composite: Jacksonville, Steel City (A)
J. Frances/J. Kelley/W. Fox/M. Scholl
 
    Maritime Rowing Club (A)
G. Wolyner/E. McAuley/R. Hurlock/D. Crowley
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
W. Egan/M. Reisser/G. Hoeltzel/J. Blythe
 
    Sammamish Rowing Association (A)
S. Goertz/M. Essig/A. Wisegarver/B. Yuse
 
    Maritime Rowing Club (B)
T. Klutey/S. Gerasimoff/A. Mauboussin/B. Lange
 
67 Womens Junior B 8+
3
68 Mens Senior Ltwt 8+
5
69 Mens Senior Ltwt 4x
0
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change