USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 13, 2011
1 Mens Intermediate 8+
15
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
31
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
5
5 Mens Junior A 4x
13
6 Womens Junior A 8+
21
7 Mens Senior 1x
14
    Clermont Crew (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Reelick
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Aspholm
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Schwirtz
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sayles
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Getsinger
 
    Steel City Rowing Club (A)
Z. McGurk
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. McCarthy
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. McAdam
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Thiessen
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Fish
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
L. Inglis
 
8 Womens Senior 2-
14
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
7
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
10
11 Mens Junior A 4+
42
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
12
14 Womens Senior 2x
8
    Bachelors Barge Club (A)
A. Couwenhoven/A. Stafford
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Manovich/A. Miller
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Composite: Sarasota Crew, Seattle RC (A)
C. Goldberg/C. Linnenkohl
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (A)
G. Biascoechea/S. Warren
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann/K. Rempel
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (B)
E. Radigan/R. Ogundarin
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (C)
M. McCrudden/E. McDermott
 
15 Mens Intermediate 2x
19
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
Z. Benson/B. Loeffler
 
    Detroit Boat Club (A)
Z. Jatkowski/C. Samul
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kelly/C. Aronson
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Aspholm/C. Fish
 
    New York Athletic Club (A)
J. Brummer/S. Marsico
 
    OKC Riversport (A)
Q. Darbyshire/K. Adair
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
N. Goode/T. Zaleski
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
A. Ramsey/A. Rhodes
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
S. Genise/Z. Petronic
 
    Composite: Potomac, Old Dominion (A)
J. Hanlon/D. White
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Schoenbart/B. Beckerman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Traynor/G. Getsinger
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Williamson/B. Charley
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
B. Chuter/C. Mathieu
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Watters/E. Rusiecki
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
A. Furlong/D. Leatherwood
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
J. Holland/A. Hanif
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
E. Budimier/W. Aubin
 
16 Womens Intermediate 4+
20
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
25
20 Womens Junior B 4+
14
21 Mens Intermediate 2-
22
22 Womens Intermediate 1x
35
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Bennett
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
R. Girard
 
    GMS Rowing Center (A)
M. OLeary
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Bagley
 
    Minnesota Women's Development Camp (A)
C. Lucas
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
M. Treser
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Eisermann
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Patrick
 
    Sarasota Crew (A)
C. Goldberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Linnenkohl
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Appelhanz
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
D. Struk
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (A)
C. Sharick
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Reynolds
 
    West Side Rowing Club (A)
C. Kazmierczak
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Doolin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Deja
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Scavone
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
E. Manovich
 
    Minnesota Women's Development Camp (B)
k. anderson
 
    OKC Riversport (B)
V. Filbrandt
 
    San Diego Rowing Club (B)
M. Abreu
 
    Seattle Rowing Center (B)
M. Boze
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
    All American Rowing Camp, LLC (C)
M. Streitfield
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
E. Ketelle
 
    Seattle Rowing Center (C)
C. Dougherty
 
    All American Rowing Camp, LLC (D)
G. Doepker
 
    All American Rowing Camp, LLC (E)
A. Dimatteo
 
23 Mens Senior Ltwt 2-
3
24 Womens Senior Ltwt 1x
11
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
12
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
21
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Black
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Kytomaa
 
    Detroit Boat Club (A)
j. allen
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Koshevy
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. Kew
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
P. Cleveland
 
    Sagamore Rowing Association (A)
J. Schoenbart
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
B. Nielsen
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
T. Pring
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Coste
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
K. Trahan
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
C. Justis
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Gibson
 
    Detroit Boat Club (B)
G. Sleator
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
M. Sciblo
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (B)
J. Lai
 
    Vesper Boat Club (B)
W. Purman
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
G. Smith
 
    Vesper Boat Club (C)
T. Michelson
 
    Long Beach Rowing Association (L)
D. Diego
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
7
29 Mens Junior A 1x
41
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
6
32 Womens Senior 8+
8
33 Mens Senior 4-
10
34 Mens Junior A 2-
27
35 Womens Junior A 1x
41
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
11
38 Womens Intermediate ltwt 4x
7
39 Mens Junior A 8+
26
40 Womens Junior A 4x
20
41 Mens Senior 2-
16
42 Womens Senior 1x
18
    All American Rowing Camp, LLC (A)
A. Dimatteo
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
E. Ketelle
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (A)
M. OLeary
 
    Long Beach Rowing Association (A)
A. Arriola
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Manovich
 
    OKC Riversport (A)
D. Harjo
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
L. Keyser
 
    San Diego Rowing Club (A)
H. Patrick
 
    Sarasota Crew (A)
C. Goldberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Linnenkohl
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
K. McFetridge
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Reynolds
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    OKC Riversport (B)
V. Filbrandt
 
    Seattle Rowing Center (B)
M. Boze
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
43 Mens Intermediate 4x
9
44 Womens Intermediate 8+
12
45 Mens Junior B 1x
41
46 Mens Intermediate 4+
28
47 Womens Intermediate 2x
19
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Bennett/A. Doolin
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Sutton/L. Caldwell
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Stafford/K. Coons
 
    Boston Sculling (A)
E. Welles-Gertz/F. Richardson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Shaffer/G. Zarate-Demacedo
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Woodhull/R. Girard
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Bagley/R. Kean
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Carlyon/K. Thomson
 
    Composite: Potomac, GMS Rowing (A)
N. Eisermann/M. OLeary
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Grindle/E. Ballard
 
    Composite: Sarasota Crew, Seattle RC (A)
C. Goldberg/C. Linnenkohl
 
    Seattle Rowing Center (A)
M. Boze/C. Dougherty
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma/V. Bujala
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
J. McGill/D. Struk
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
K. Rempel/M. Bergmann
 
    All American Rowing Camp, LLC (B)
A. Dimatteo/M. Streitfield
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Deja/S. Podwojski
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Chelstowska/C. Draper
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
C. Carney/A. Villa
 
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
27
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
16
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
4
54 Mens Junior A 2x
36
55 Womens Junior A 4+
28
56 Mens Senior 2x
7
57 Womens Senior 4+
12
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
3
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
22
60 Mens Senior 8+
11
61 Womens Senior 4x
8
    Bachelors Barge Club (A)
A. Couwenhoven/A. Stafford/K. Coons/E. Keyser
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Manovich/A. Miller/R. Kean/E. Bagley
 
    New York Athletic Club (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    USRowing Pre Elite Camp- Syracuse (A)
E. Radigan/R. Ogundarin/G. Biascoechea/S. Warren
 
    Vesper Boat Club (A)
H. Beckner/K. McNeill/K. Laine/E. Euiler
 
    New York Athletic Club (B)
N. Tsamis/M. Ajello/E. Koenig/M. Carmody
 
    Vesper Boat Club (B)
S. Brecht/D. Finnerty/A. Gill/S. Pivonka
 
62 Mens Intermediate 1x
27
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. Jennings
 
    Clermont Crew (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Eckstein
 
    Michigan Rowing Association (A)
Z. Stackhouse
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Aspholm
 
    New York Athletic Club (A)
A. Leonardi
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
T. Brown
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
A. Ramsey
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Casey
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
A. Meninghaus
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sayles
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Getsinger
 
    Thompson Boat Center (A)
Z. Johnson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
P. DelBarba
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. McCarthy
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
C. Mathieu
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Thiessen
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
D. Judah
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
G. Alexandru
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
C. Fish
 
    Thompson Boat Center (B)
C. Dowling
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (B)
B. Chuter
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
L. Inglis
 
    Winnipeg Rowing Club (C)
M. Zwaagstra
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
B. Loeffler
 
63 Womens Intermediate 2-
20
64 Mens Senior Ltwt 1x
14
    Detroit Boat Club (A)
G. Sleator
 
    Malta Boat Club (A)
B. Eck
 
    Michigan Rowing Association (A)
J. Getz
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
D. Koshevy
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. Kew
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Gruenberg
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. McAdam
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (A)
J. Lai
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Michelson
 
    Malta Boat Club (B)
A. Madden
 
    US Rowing West Coast Sculling Dev Camp (B)
T. Pring
 
    Long Beach Rowing Association (L)
D. Diego
 
65 Womens Senior Ltwt 2-
3
66 Mens Junior B 4x
6
67 Womens Junior B 8+
3
68 Mens Senior Ltwt 8+
5
69 Mens Senior Ltwt 4x
0
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change