City Championships
- May 8, 2011
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 8, 2011 | |||||
1 | Girls Gig/Novice 1x | 8 |
|||
2 | Boys Gig/Novice 1x | 10 |
|||
3 | Girls Novice 2x | 6 |
|||
4 | Boys Novice 2x | 8 |
|||
5 | Girls Freshman 2x | 2 |
|||
6 | Boys Freshman 2x | 7 |
|||
7 | Girls Novice 4+ | 6 |
|||
8 | Boys Novice 4+ | 12 |
|||
9 | Girls Freshman 4+ | 3 |
|||
Mainland Regional High School (A) |
J. George/K. Kreisman/M. Mabkhouti/M. Wenig/E. McCabe (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
J. Silver/E. Axelrod/A. Garlin/E. Schnittman/M. Rossi-Conaway (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
E. McNamee/K. Barker/E. Howard/L. Borodyansky/G. Geary (Cox)
|
|
|||
10 | Boys Freshman 4+ | 7 |
|||
11 | Girls Novice 8+ | 22 |
|||
12 | Boys Novice 8+ | 15 |
|||
13 | Girls Novice 4x | 6 |
|||
14 | Boys Novice 4x | 7 |
|||
15 | Girls Freshman 4x | 7 |
|||
16 | Boys Freshman 4x | 9 |
|||
17 | Girls Freshman 8+ | 13 |
|||
Absegami High School (A) |
A. Pedersen/A. Spegal/B. Riccelli/C. GOODWIN/S. irvin/C. Cohen/M. Razukas/S. Rubillo/A. Rice (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
K. Sweeney/L. Way/S. Greenwood/B. Rosenberger/M. Bassford/J. Nolan/K. Florez/S. Magano/t. hendri (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
|
||||
Egg Harbor Township High School (A) |
G. Millett/T. Cass/E. Woods/A. Maffia/K. Williams/D. McCormick/A. Kiker/B. Gaskill/V. Notaro (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
L. Kommedal/M. Kane/J. Blau/O. DeMarino/K. Wilkinson/a. mulvenna/C. Levin/N. Boyer/J. Gallwitz (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
|
||||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
S. Wakeley/L. Ochroch/E. Rand/S. Schelling/D. Asbel/A. Farah/C. Curtis/K. Atlass/E. Clauson (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
S. Price/M. Dorner/J. Byrnes/R. Liang/Y. Olson/G. Carmen/E. Nachtigall/L. O'Sullivan/S. Carfagno (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
H. Walter/G. Morello/S. Loos/B. Lytle/C. Rose/C. Naegeli/M. Ayala/J. Sabourin/N. Adams (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
|
||||
Radnor High School Crew Club (A) |
N. Luker/M. Chapin/M. Steely/S. Lowy/O. Bradberry/S. Miccolis/M. Macrone/A. Berg/A. Gordon (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Miles/C. Scarlato/C. Wulff/E. Miller/E. Joughin/R. Hansen/B. Kaufmann/C. Hightower/L. Whitehead (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
G. Rauscher/C. Foley/r. Hochberger/G. Giangrasso/M. Mazanek/a. kemp/j. dersimonian/J. Gallagher/K. Dillon (Cox)
|
|
|||
18 | Boys Freshman 8+ | 20 |
|||
19 | Girls JV 1x | 4 |
|||
Strath Haven High School (A) |
A. Lowe
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
D. Dravid
|
|
|||
The Hun School (A) |
M. Howard
|
|
|||
Upattinas Open Community School and Educational Re (A) |
G. Nestor
|
|
|||
20 | Boys JV 1x | 11 |
|||
21 | Girls JV 2x | 9 |
|||
22 | Boys JV 2x | 14 |
|||
23 | Girls JV 4+ | 17 |
|||
24 | Boys JV 4+ | 29 |
|||
25 | Girls JV 4x | 14 |
|||
26 | Boys JV 4x | 14 |
|||
27 | Girls JV 8+ | 18 |
|||
Absegami High School (A) |
K. Hope/S. Norton/F. Irwin/T. Parker/M. McColgan/M. Baglivo/B. Kolbe/G. Miranda/T. Murphy (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
A. Gomez/T. Vanderburg/A. Giraldo/M. Rafter/I. Anmuth/J. Johnson/N. Tannenbaum/E. Alvarez/A. Storr (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
M. Somers/M. Cronin/H. Burke/S. Donahue/M. Doto/E. Dignam/E. DiCarlo/M. Capella/J. Zimmermann (Cox)
|
|
|||
Camden Catholic High School Rowing Club (A) |
M. Jacobs/A. STECK/N. KIRCH/N. Sanchirico/s. raco/B. De Rosa/J. Lynch/C. ROWAN/C. Burns (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
L. Baruffi/S. Brost/J. Paez Hill/B. Eribal/j. thomas/K. Lawn/S. Hageman/M. Angelastro/M. Wray (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
B. Boyer/P. Dodgson/E. Tursi/A. Lincoln/R. Berkowitz/T. Buttaro/O. Bartram/C. Wilson/A. Pollack (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
E. Butler/S. Krause/G. Kursman-Neri/A. Wegbreit/H. Barton/D. Kelly/R. Jacobs/S. Lincoln/R. Bookman (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
M. Clark/E. Coffman/A. Worton/M. Regan/E. Lombardi/A. Freund/E. Ireland/M. Baldino/K. Higgins (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
L. Rothstein/N. Batzer/E. Narliotis/M. Forster/G. McMullen/G. Constantino/G. Tucker/A. Sniffen/J. Rothman (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
M. Rann/S. Barber/L. O'Donnell/D. McCutcheon/K. Stafford/A. Hirt/B. O'Neill/E. Rodriguez/C. Sweeney (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
S. Skutch/A. Jordan/G. McNeill/K. Maglione/H. Steffe/A. Kim/A. Cruz/M. Astarita/C. Newman (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
A. Allende/K. Boyle/M. SCOTT/M. SCHULER/K. MUNOZ/C. Powell/R. Maher/G. Danahy/E. Miller (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
K. McCloy/M. OBrien/R. Heller/E. Thompson/B. Sylvester/F. Kelly/E. Ruddy/M. Flynn/A. Kist (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
c. capone/S. Monzo/R. Geibler/M. Osborn/M. Allen/V. Tkacz/D. LaPergola/N. Littlefield/J. Hayes (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
E. Farnan/s. zelinski/m. smock/a. roze/c. Keenan/A. Carpenter/A. Harris/S. Dallett/M. Salkeld (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
G. Cook/P. Chandler/L. Wenger/C. Houlahan/C. Odom/M. SHIELDS/M. Hahm/L. Prodorutti/N. Warden (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
C. Flynn/A. Kielty/C. Davis/A. Hawkins/M. Familetti/R. Farrell/E. Freese/P. Tyson/K. Howlin (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (B) |
C. Ryan/C. Volpert/T. Hillman/C. Tobar/M. Pollie/M. yoh/m. dallara/N. Aivazoglou/R. Harper (Cox)
|
|
|||
28 | Boys JV 8+ | 12 |
|||
29 | Girls Ltwt 2x | 9 |
|||
Academy of Notre Dame De Namur (A) |
E. Burke/R. Rubino
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
|
||||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Siegele/E. Apathy
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
J. Daily/K. Watson
|
|
|||
Springside School (A) |
P. Gembala/T. Bissell
|
|
|||
Strath Haven High School (A) |
K. Morris/S. Belanger
|
|
|||
Teaneck High School/Teaneck Rowing Club (A) |
S. Fisher/S. Waldman
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Scattergood/A. Crits-Christoph
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
|
||||
30 | Boys Ltwt 2x | 9 |
|||
31 | Girls Ltwt 4+ | 8 |
|||
Baldwin School Crew (A) |
|
||||
Belleville High School (A) |
D. Urgiles/M. Castro/A. Cabezas/S. Tom/G. Patel (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
C. Wilhelm/K. Transue/A. Germana/B. Winkler/N. D'Allesandro (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
A. Frank/K. Kanehann/E. Brooks/E. Dvorchak/C. Haslam (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
F. Loeb/B. Ludwig/M. McComb/A. Kuenstler/J. Loeb (Cox)
|
|
|||
Montclair High School (A) |
A. Schneider/A. Zolnowsky/L. Zolnowsky/C. Cailliarec/A. Dunnell (Cox)
|
|
|||
Springside School (A) |
M. Rosenthal/C. Richardson/R. Donahue/A. Schreffler/M. Gold (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
E. Offit/E. Howell/S. Schafrank/C. Santilli/A. Kligos (Cox)
|
|
|||
32 | Boys Ltwt 4+ | 13 |
|||
33 | Girls Ltwt 8+ | 7 |
|||
34 | Boys Ltwt 8+ | 10 |
|||
35 | Girls 2nd 8+ | 6 |
|||
36 | Boys 2nd 8+ | 9 |
|||
37 | Girls Varsity 1x | 5 |
|||
38 | Boys Varsity 1x | 9 |
|||
39 | Girls Varsity 2x | 10 |
|||
40 | Boys Varsity 2x | 12 |
|||
41 | Girls Varsity 4+ | 19 |
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
K. Devany/C. Goldschmidt/A. Dendrinos/G. Harris/R. Brotschul (Cox)
|
|
|||
Belleville High School (A) |
|
||||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
C. Bourassa/L. Wojcik/C. Alleva/D. Griffin/L. Mooney (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
A. Bonder/M. Jefferies/H. Amet/L. Ciervo/C. Maylath (Cox)
|
|
|||
Concord High School (A) |
|
||||
Egg Harbor Township High School (A) |
E. Woods/T. Biesiada/M. Logue/L. Wright/N. Sicurella (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
E. Hayden/N. Schade/C. Fenlin/R. Marx/E. Castelbaum (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Durante/G. Frusone/S. Lopez/A. Mills/J. Straus (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
L. Green/C. Feriozzi/J. Donlan/J. Donlan/N. Stevenson (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
A. Lorei/E. Jensen/E. Buongiorno/S. Romano/M. Ratfield (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
H. Keller/K. Kiernan/K. JONES/c. scullin/A. Tenzinger (Cox)
|
|
|||
St. Mark's HS Rowing (A) |
S. Taylor/A. Hawkesworth/A. Smith/L. Wasko/R. Crisp (Cox)
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Erixxon/C. Petrakis/M. Slezak/D. Johnson/L. Smith (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
H. Putnam/J. Vari/E. Brown/A. Zabor/A. Risoldi (Cox)
|
|
|||
The Shipley School (A) |
A. Lovett/A. Morrison/Y. Markee/J. Tyson/R. Meltzer (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
L. Turner/B. Spence/M. Consono/C. Moll/T. Buce (Cox)
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
|
||||
Merion Mercy Academy (B) |
M. Powers/K. Comerer/M. McIlvaine/K. Gregitis/M. Mahoney (Cox)
|
|
|||
The Hun School (B) |
E. O'Connor/C. Lamberti/A. Buckley/P. Huang/C. Sussman (Cox)
|
|
|||
42 | Boys Varsity 4+ | 19 |
|||
43 | Girls Varsity 4x | 6 |
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Dwyer/A. Harris/N. DeStefano/S. Butt
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
V. King/C. Ely/E. Gartland/J. Cippon
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
A. Zappariello/R. Catalana/T. Labelle/A. Kazan
|
|
|||
Springside School (A) |
V. Walsh/T. Apostolico/J. Sager/A. Valciukas
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
V. Joughin/W. Li/M. Murphy/A. Magnani
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
A. Chikowski/N. Frederick/E. Johanson/E. Naismith Picciani
|
|
|||
44 | Boys Varsity 4x | 8 |
|||
45 | Girls Varsity 8+ | 9 |
|||
46 | Boys Varsity 8+ | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change