Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
    Bachelors Barge Club (A)
K. Morris/S. Belanger
 
    Haddon Township High School (A)
J. Daily/K. Watson
 
    McGann Mercy High School (A)
K. Reese/E. Parillo
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Gorman/A. Kenefick
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
N. Byers/M. Ippolito
 
    Pine-Richland Crew (A)
A. Marshall/K. Novak
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
E. Quaglia/J. Mckeever
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Frear/C. Bondoc
 
    SoNo Rowing (A)
M. Greer/J. Lee
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
C. Dreizen/A. Adsit
 
    Bachelors Barge Club (B)
K. Brien/G. Nestor
 
    McGann Mercy High School (B)
K. Gehring/D. Gehring
 
    New Canaan High School Crew (B)
V. Hoeft/B. Tobey
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
C. Kalman/M. Allen
 
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
L. Duncan/M. Fisher/M. Lynch/J. Stapleton/T. Waits (Cox)
 
    Bachelors Barge Club (A)
K. Hamilton/R. Rubino/E. Burke/M. McDonald/K. Rossi (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Van Dervort/K. Mcconville/L. Ragone/B. Czerniecki/A. Tsuda (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Frank/K. Kanehann/E. Brooks/E. Dvorchak/C. Haslam (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
F. Loeb/M. McComb/B. Ludwig/A. Kuenstler/J. Loeb (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
K. Gregitis/C. Pusak/A. Calderone/M. McIlvaine/G. Crenny (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Bouzane/K. Harrs/K. Dignes/K. Oram/K. Weinstein (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Pinder/K. Costantini/M. Rubbo/S. Merelas/J. Carey (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. marvin/B. Ratner/J. Onorato/A. MANNING/S. Powers (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
A. Khoury/R. Scholldorf/A. Bordonaro/C. Corssen/M. Vanchieri (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Kirkwood/A. Aiello/D. Cross/B. Cross/H. Kuhn (Cox)
 
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
    Bachelors Barge Club (A)
Y. Randall/M. Biancaniello/J. Mandel/K. Mannion
 
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Davison/L. Hulbert/T. Ebel/E. Woodson
 
    McGann Mercy High School (A)
T. conligo/k. nolan/m. penny/r. L
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Fenichell/E. Foti/E. Ginsberg/C. Gackowski
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Haber/A. Klinger/K. Cox/J. Bisk
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
J. Wecht/R. Pritzker/T. Petersen/T. Kelly
 
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
    Bachelors Barge Club (A)
A. Dowdell/J. Mulholland/W. Brien/E. Genyk
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Frey/J. Sincavage/N. Wells/T. Ruggieri
 
    New Canaan High School Crew (A)
G. Wolyner/G. Herde/E. McAuley/D. Crowley
 
    North Jersey Rowing (A)
J. Moynihan/C. deBoer/A. Onorati/C. Kim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Shey/P. DiGiacomo/M. Smallwood/j. craymer
 
    SoNo Rowing (A)
M. Huggins/G. Marsan/N. Arthurs/L. Forsyth
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
A. Buchanan/C. Castellanos/C. Ambrico/J. Gallagher
 
    Malvern Preparatory School (B)
J. McManus/N. Melchiorre/P. Oberkircher/B. Biscoll
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Podlesak/L. Mount, IV/B. Lange/R. Hurlock
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
M. Gelman/E. Kearney/D. Markowitz/S. Prisament
 
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
J. Wagner/E. Rubino/K. Cozen/E. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Cesewski/V. Bogdan/R. Cooper/K. Peck
 
    Haddon Township High School (A)
C. Ely/V. King/E. Gartland/J. Cippon
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Decker/K. Seehaus/J. Vyzas/H. Orloff
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Winsch/R. Paterson/E. Biddle/K. Squitieri
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Jensen/L. Lindsay/Y. Hemida/T. Dikkers
 
    Pine-Richland Crew (A)
R. Felt/C. Suparman/M. Merhaut/A. Zalno
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/A. Zadravec/L. Freeman/m. markovic
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Brown/D. Brooks/M. Bishop/S. Haber
 
    Navesink River Rowing (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Lomas/B. Ferrara/S. Smolka/J. Gurman
 
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
    Bachelors Barge Club (A)
J. Somani/K. Yerger/A. Valentino/A. Huemmler
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
E. Kadioglu/K. Bel-Summer/W. Kaye/A. Korine
 
    Malvern Preparatory School (A)
P. Donohue/A. Bury/A. Somers/D. Schwarz
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Lezaja/M. Hopkins/M. Kelly/E. Romanko
 
    New Canaan High School Crew (A)
H. Franco/S. Yanoff/J. Rosow/C. Campbell
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Goldstein/M. Palmer/J. Marshall/N. Ippolito
 
    New Canaan High School Crew (B)
M. Squitieri/C. Hill/P. Tortora/A. Buck
 
    RFH Rowing (B)
A. Wallhauser/N. Heins/J. Tapke/R. Buchanan
 
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
    Bachelors Barge Club (A)
A. Maillet/G. Goldstein
 
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Coleman/M. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (A)
R. Courtney/D. Arratto
 
    McGann Mercy High School (A)
S. coffey/R. Flender
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Trow/D. Boyle
 
    SoNo Rowing (A)
L. Thompson/J. McLoughlin
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
K. Bock/M. Rutowski
 
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
    Bachelors Barge Club (A)
B. O'Malley/B. Stokes
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Gackowski/C. Mazzie
 
    Upper Merion High School (A)
L. Siegel/D. Cattani
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
E. Caccam/L. Bell
 
    Bachelors Barge Club (B)
S. Lynch/S. Streeter
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
R. Weinstein/M. Allen
 
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
    Bachelors Barge Club (A)
M. Scherpbier/A. Zack/G. Reilly/A. Rainone
 
    Friends Select School (A)
S. Wattles/S. Kleinman Phillips/F. Berger/A. Aaron
 
    Haddon Township High School (A)
E. Donovan/N. DiTommaso/C. Leyendecker/A. Fry
 
    McGann Mercy High School (A)
E. Kuehhas/C. Scavone/K. Jaycox/L. Reynolds
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
M. Connell/M. Hylas/R. Linhart/K. Labosco
 
    Bachelors Barge Club (B)
A. Heldring/M. Rudkin/A. Lowe/K. Cousart
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
M. Braca/S. Anderson/C. Kalman/J. VanSlyck
 
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
S. Hudson/R. Dickstein/A. Bair/T. Bartholomew
 
    Friends Select School (A)
R. Ortelere/M. Matusky/P. Bell/N. Levin
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Chee/M. Marcin/b. Karzoun/M. Sommar
 
    Haddon Township High School (A)
R. Clark/N. Herceg/J. Howley/A. Rogers
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Clark/M. Stangis/C. Mudrick/E. Kaufman
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Hanavan/A. Roski/G. Cloud/C. Mullaney
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Foster/J. Gelman/R. Printemps/G. Ginsberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Nelson/n. morgan/M. Parrino/W. Cromwell
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
V. Buccigrossi/S. Skero/D. Kozub/D. Gallagher
 
    The Haverford School (A)
J. Meehan/A. ware/J. McMichael/J. Kling
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
T. Klutey/D. Kircher/R. Burnaman/G. Mink
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Warren/J. Kleiman/L. Cronin/J. Witkowski
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change