Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Hadjipanteli/M. Hays/J. Groninger/C. Bennsky/A. Pack/P. Cochran/E. Keating/P. Barry/A. Mathews (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
B. Scheeler/B. Burkett/R. Rimmele/B. Caputo/C. Vartanian/R. Martinez/T. Tuthill/A. Schulz/M. Erlandson (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
W. Dodge/R. Zentner/D. HAMAR/S. Cadoux/S. SCHWARTZ/T. Garzillo/D. Martens/C. DuMont/P. Grennan (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
A. Cartolano/S. Roman/B. Hommel/G. Gowan/J. Steccato/A. Nowicki/P. Anderson/A. Cavallaro/J. Cervone (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
D. Kim/J. Maguire/A. Stier/D. Lopez/T. Dennis-Brown/A. Van Den Brink/A. Fabry/P. Torres-Cohen/N. Raab (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
A. Baker/M. Berdik/m. Caiola/M. Cardin/K. Cavallo/N. Constantino/E. Degirmencioglu/J. DiPietro/A. Agahian (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
N. Fondacaro/J. Keschner/E. Merritt/J. Guido/E. Siedman/Q. Berry/T. Schwartz/A. Minuto/E. Krisitansen (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Graham/T. Macleod/D. Admirand/C. Gallo/L. Boerstoel/D. Teitel/Z. Conner/J. Grippaldi/E. Nauss (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Fox/D. Finn/C. Hayes/J. Hough/Z. Koffsky/M. Zech/A. King/G. Jay/L. Ellis (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
G. Robbins/J. Weltz/J. Bubes/E. Hyzny/C. Biggs/N. Malchione/S. Bailey/W. Harrington/J. Reynolds (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Paternoster/N. DeLillo/T. Gardon/D. Becker/P. Salvatore/W. Aherne/T. Madoff/J. Lapadula/J. Parks (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
A. Antonelli/P. Clark/S. Hermann/F. Orejareno/C. Duffney/M. Bloom/V. Gallagher/R. Heard/S. Kuciej (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Monahan/i. omalley/G. Tsai/D. Dyson/C. Bub/C. Yates/j. van arsdale/A. Bruggemann/R. Joseph (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
Z. McNulty/l. l/s. s/j. han/N. Rapillo/T. Rapillo/S. Ghavidel/c. c/c. cc (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
T. Magnus/T. Murphy/A. Rizzo/H. Striano/M. Viola/J. Supik/T. Lyver/L. Mustich/B. Queenan (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
R. Powis/T. Christian/T. Steckler/B. Polikoff/G. Daniel/R. Rubin/J. Rivera/J. Vasquez/F. Hogan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Andrews/J. Andrews/A. Senesac/R. Lawrence/N. Weinstein/H. Potter/W. Lowrie/Z. Byer/L. Hochman (Cox)
 
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
L. Duncan/M. Fisher/M. Lynch/J. Stapleton/T. Waits (Cox)
 
    Bachelors Barge Club (A)
K. Hamilton/R. Rubino/E. Burke/M. McDonald/K. Rossi (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
E. Van Dervort/K. Mcconville/L. Ragone/B. Czerniecki/A. Tsuda (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Frank/K. Kanehann/E. Brooks/E. Dvorchak/C. Haslam (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
F. Loeb/M. McComb/B. Ludwig/A. Kuenstler/J. Loeb (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
K. Gregitis/C. Pusak/A. Calderone/M. McIlvaine/G. Crenny (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Bouzane/K. Harrs/K. Dignes/K. Oram/K. Weinstein (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Pinder/K. Costantini/M. Rubbo/S. Merelas/J. Carey (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. marvin/B. Ratner/J. Onorato/A. MANNING/S. Powers (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
A. Khoury/R. Scholldorf/A. Bordonaro/C. Corssen/M. Vanchieri (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Kirkwood/A. Aiello/D. Cross/B. Cross/H. Kuhn (Cox)
 
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
J. Lyman/B. Cassidy/M. Scott/J. Biddle/L. Dolimier (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
S. Schulz/J. Chong/R. Valenzuela/A. Morillo/K. Hair (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
B. Holmes/N. Cirillo/N. Martucci/J. Hubert/J. Humes (Cox)
 
    Harriton High School (A)
D. Lincoln/C. Trainer/L. Colella/A. Pressel/H. GILLEN (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
T. Foster/R. Bliss/L. Rakhlin/G. Grand/A. Min (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
S. McAleer/S. Truesdale/G. Paez/Q. Hefferon/E. Rosario (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. Canfield/R. Stack/A. Weiner/E. Pieko/D. Nelson (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
R. shah/B. Regan/W. van fossen/J. Goldenberg/E. Mullin (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
D. Parsey/M. Abate/B. Wilkens/S. Bouzane/H. Diverio (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Jaffe/C. Langalis/J. Wenning/T. Wilson/S. Escherich (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Clark/W. RItter/J. Rubel/C. Fincher/J. Carlson (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Laberre/B. Crouch/S. Hammond/C. Yang/H. Brown (Cox)
 
    The Haverford School (A)
S. Blitzer/W. Egan/H. van Adelsberg/D. Lisk/A. patel (Cox)
 
    Fairfield Prep (B)
W. Thies/K. Molinaro/D. Ramos/B. Yep/S. Rotini (Cox)
 
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
L. Boudreau/M. Blue/D. Ganey/B. Ong/T. Waits (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
C. Lahti/A. Garcia/D. O'Donnell/J. Korn/K. s (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Wright/h. armstrong/C. Hill/E. Carrigan/M. Duke (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
K. Rodgers/C. McGee/E. Akwayena/C. Oberest/A. Kashur (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
C. Tabert/D. White/H. Misthos/J. Jaycox/V. Gavras (Cox)
 
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
G. Voorhees/C. O'Neill/N. Baummer/K. Perry/R. Burns (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
J. Kitchell/C. Ryan/N. Maher/s. paul/N. Scriboni (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
R. Wallace/B. Lowden/S. Venables/D. Campbell/J. Nealon (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Coughlin/C. Lyver/J. Petix/P. Fowley/C. Thompson (Cox)
 
    Harriton High School (A)
T. Schechter/J. Butler/J. Matt/A. Menard/C. Wortley (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
P. Lee/R. Strong/M. Zeitler/L. Ge/S. Bauman (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
C. Murphy/L. Aleksandravicius/J. Zagroba/C. O'Sullivan/J. Walsh (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Hendrickson/K. Shaloo/W. Roman/M. ODonnell/J. Sencindiver (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Walsh/K. Lachman/S. Reidel/K. Vyff/R. Putz (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/D. Narwold/K. Williams/K. Kerrigan/C. Hummel (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Starr/B. Jenkins/C. Daley/N. Hindle/M. Hughes (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Siegel/N. Stavola/M. Ricciardi/R. Moak/N. Winigrad (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
R. Tota/P. McAleer/M. Buglione/P. Raux/M. Strick (Cox)
 
    The Haverford School (A)
K. Smit/G. Pagano/M. Freundlich/C. Magnani/H. Berkman (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
T. Painter/T. Bender/D. McIlvaine/E. Rodriguez/Z. Raso (Cox)
 
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Berg/M. Keating/M. Hanna/J. Hanna/M. Hill/C. Haas/N. Tham/C. Harper/M. Ulbricht (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
K. Ewell/G. Inverso/K. Dove/K. Wenzke/A. Mooney/C. Acito/J. Hinke/L. Gruccio/S. Sarubbi (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
S. Verzella/A. Sparrow/A. Sparrow/A. Kastenberg/N. Kastenberg/E. Brogan/R. Rosenthal/A. Finkenauer/K. Heffron (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Thomas/A. Cristiano/E. Dunne/J. Kane/J. Kupcha/K. Votta/E. Parker/G. Ochman/M. Gibbons (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
E. Van Fossen/K. VanIderstine/C. Wixted/S. Trivinia/J. Downey/d. baskin/P. Conrey/G. Martin/S. Tenenbaum (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Gorcyca/E. Palmisano/S. Thornton/C. Zane/S. Sellers/N. Seilus/S. Donges/H. Scholes/C. Clemens (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Schachter/C. Nohre/B. Lewis/A. Petterson/c. cashel/M. Hom/i. glatthorn/M. Schumer/I. Feldman (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Duca/N. Kloss/B. Robinson/A. Craig/L. Rotkovitz/J. Garruto/A. Robinson/A. LaGatta/J. Calzonetti (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
K. Toothman/O. Francis/A. Leibold/N. Lilly/A. Fernandez/C. Taylor/G. Mott/C. Smith/M. Cave (Cox)
 
    The Ursuline School (A)
C. Leavy/E. Papadatos/A. DeMarco/O. Paganelli/E. Herrmann/S. McCrory/G. Gamba/A. Baker/K. Hargraves (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
M. Slowey/J. Slowey/K. MUNOZ/E. Costello/R. Moreland/S. Lowy/N. Folgia/Z. Mama/M. Sawin (Cox)
 
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
L. Kruse/A. Stroh/E. Fiore/O. Roy/H. Martel (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
A. Stevens/L. Biernacki/A. DeBicki/S. Buck/G. Ragone (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
H. Pope/T. Casalnova/E. Scully/A. Allen/j. woods (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/T. Misthos/S. Mateyunas/L. Rudolph/M. Nelson (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Narliotis/S. Lopez/A. Mills/A. Sniffen/J. Rothman (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
B. Sutcliffe/m. devlieger/G. Crozier-Fitzgerald/A. Kane/J. Ertel (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Rosen/D. Rosen/A. Whiting/C. Nauss/E. Friedberg (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Craig/L. Rotkovitz/R. Bridget/A. Robinson/H. Brown (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
T. Hoelzer/K. Danaher/D. Hasapoglu/A. Majkrzak/K. VanDyke (Cox)
 
    The Shipley School (A)
C. McKenna/E. Mirkil/A. Lovett/S. Neilson/S. Goldstein (Cox)
 
    The Ursuline School (A)
E. Cahill/J. D'Arcy/C. Sheridan/P. Goodleaf/K. Hargraves (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
K. Urbanczyk/E. Weinstein/A. Abrams/R. Weinstein/D. Nelson (Cox)
 
    The Shipley School (B)
M. Danoff/K. Archer/L. Lewis/E. Storbeck/Z. Sternberg (Cox)
 
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Hvizda/J. Davis/T. Wentworth/J. Smothers/R. Carlson/N. Nagy/S. Biddle/W. Thompson/L. Bosma (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
M. Osborne/W. Haynes/E. Ball/J. Grosso/B. Austin/D. Boyle/C. MEYER/J. Gepfert/C. OConnor (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. McGoldrick/A. Simeone/T. Masseo/J. Szoldatits/R. Martino/R. Noonan/J. Nolan/T. Kelly/J. Garza (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
M. Baudinet/J. Curatola/T. DeMichiel/Z. Fedele/M. Kryger/T. Lee/D. Maranga/G. Musho/W. Weaver (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
C. Mattox/L. Zielinski/M. Cairoli/J. Acker/C. Acker/T. Saldutti/M. voyack/J. Lopes/C. Connors (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
B. Bowens/P. Collins/J. Mangan/R. Moores/D. Schnoll/P. Teichman/A. Petrillo/B. Wolak/D. Schnoll (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
D. Del Tufo/A. Miskovich/A. Allison/L. Valenzuela/d. kirk/J. Nichirco/M. Apito/a. cofone/C. Greulich (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Brodsky/L. Cabarrocas/M. Cabarrocas/A. King/T. Gevirtz/J. Friedland/S. Nadel/D. Blank/J. Morgan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Lancaster/C. Lancaster/J. Tsai/D. Cutler/L. Glicklich/B. Lamy/B. FAIRFIELD/N. Bortells/L. Hochman (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
M. Scapardine/p. burrus/J. Metcalf III/H. Chung/J. Klein/D. Hammond/M. Peghini/A. Hill/T. Harding (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
K. Walls/M. Mohnack/Z. Snyder/D. Fitzpatrick/Z. Zipf/B. Wade/B. Smith/S. Pennington/B. Barry (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
R. Tucker/C. Lucenti/S. Ross/E. Cottington/M. Kantor/J. Quinn/J. Vogt/S. Mettler/C. Rosenberg (Cox)
 
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change