Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
    Malvern Preparatory School (A)
J. Gonzalez/A. Velte
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Foote/P. Lange
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
I. Klein/G. Paternoster
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. St.Denis/B. DiRocco
 
    SoNo Rowing (A)
C. West/T. Mapley
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
J. McCaffrey/B. Walker
 
    The Shipley School (A)
W. Butera/C. Brown
 
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
    Bachelors Barge Club (A)
A. Dowdell/J. Mulholland/W. Brien/E. Genyk
 
    Malvern Preparatory School (A)
C. Frey/J. Sincavage/N. Wells/T. Ruggieri
 
    New Canaan High School Crew (A)
G. Wolyner/G. Herde/E. McAuley/D. Crowley
 
    North Jersey Rowing (A)
J. Moynihan/C. deBoer/A. Onorati/C. Kim
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Shey/P. DiGiacomo/M. Smallwood/j. craymer
 
    SoNo Rowing (A)
M. Huggins/G. Marsan/N. Arthurs/L. Forsyth
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
A. Buchanan/C. Castellanos/C. Ambrico/J. Gallagher
 
    Malvern Preparatory School (B)
J. McManus/N. Melchiorre/P. Oberkircher/B. Biscoll
 
    New Canaan High School Crew (B)
J. Podlesak/L. Mount, IV/B. Lange/R. Hurlock
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
M. Gelman/E. Kearney/D. Markowitz/S. Prisament
 
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
    Bachelors Barge Club (A)
A. Maillet/G. Goldstein
 
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Coleman/M. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (A)
R. Courtney/D. Arratto
 
    McGann Mercy High School (A)
S. coffey/R. Flender
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Trow/D. Boyle
 
    SoNo Rowing (A)
L. Thompson/J. McLoughlin
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
K. Bock/M. Rutowski
 
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
S. Hudson/R. Dickstein/A. Bair/T. Bartholomew
 
    Friends Select School (A)
R. Ortelere/M. Matusky/P. Bell/N. Levin
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Chee/M. Marcin/b. Karzoun/M. Sommar
 
    Haddon Township High School (A)
R. Clark/N. Herceg/J. Howley/A. Rogers
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Clark/M. Stangis/C. Mudrick/E. Kaufman
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Hanavan/A. Roski/G. Cloud/C. Mullaney
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Foster/J. Gelman/R. Printemps/G. Ginsberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Nelson/n. morgan/M. Parrino/W. Cromwell
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
V. Buccigrossi/S. Skero/D. Kozub/D. Gallagher
 
    The Haverford School (A)
J. Meehan/A. ware/J. McMichael/J. Kling
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
T. Klutey/D. Kircher/R. Burnaman/G. Mink
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Warren/J. Kleiman/L. Cronin/J. Witkowski
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change