Cooper Cup
- May 1, 2011
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: South Jersey Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 1, 2011 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens Ltwt Varsity 2x | 14 |
||
2 | 8:18 AM | Mens Ltwt Varsity 2x | 7 |
||
3 | 8:30 AM | Womens Novice 8+ | 11 |
||
4 | 8:42 AM | Mens Novice 8+ | 17 |
||
5 | 9:00 AM | Womens Ltwt Varsity 4+ | 12 |
||
6 | 9:12 AM | Mens Ltwt Varsity 4+ | 14 |
||
7 | 9:30 AM | Womens Varsity 1x | 7 |
||
8 | 9:42 AM | Mens Varsity 1x | 16 |
||
9 | 10:00 AM | Womens Novice 4+ | 5 |
||
10 | 10:06 AM | Mens Novice 4+ | 12 |
||
11 | 10:24 AM | Womens Varsity 4+ | 13 |
||
12 | 10:42 AM | Mens Varsity 4+ | 16 |
||
13 | 4:00 AM | Womens Varsity 2x | 5 |
||
14 | 11:00 AM | Mens Varsity 2x | 8 |
||
15 | 11:12 AM | Womens Novice 4x | 7 |
||
16 | 11:24 AM | Mens Novice 4x | 10 |
||
17 | 11:36 AM | Womens Varsity 8+ | 11 |
||
18 | 11:48 AM | Mens Varsity 8+ | 9 |
||
19 | 12:00 PM | Womens Varsity 4x | 12 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
J. Wagner/E. Rubino/K. Cozen/E. Miller
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Cesewski/V. Bogdan/R. Cooper/K. Peck
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
C. Ely/V. King/E. Gartland/J. Cippon
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Decker/K. Seehaus/J. Vyzas/H. Orloff
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
S. Winsch/R. Paterson/E. Biddle/K. Squitieri
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Jensen/L. Lindsay/Y. Hemida/T. Dikkers
|
|
|||
Pine-Richland Crew (A) |
R. Felt/C. Suparman/M. Merhaut/A. Zalno
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
S. Greenberg/A. Zadravec/L. Freeman/m. markovic
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
S. Brown/D. Brooks/M. Bishop/S. Haber
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
N. Lomas/B. Ferrara/S. Smolka/J. Gurman
|
|
|||
20 | 12:12 PM | Mens Varsity 4x | 10 |
||
Bachelors Barge Club (A) |
J. Somani/K. Yerger/A. Valentino/A. Huemmler
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
E. Kadioglu/K. Bel-Summer/W. Kaye/A. Korine
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
P. Donohue/A. Bury/A. Somers/D. Schwarz
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
|
||||
Navesink River Rowing (A) |
|
||||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
S. Lezaja/M. Hopkins/M. Kelly/E. Romanko
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
H. Franco/S. Yanoff/J. Rosow/C. Campbell
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
P. Goldstein/M. Palmer/J. Marshall/N. Ippolito
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
M. Squitieri/C. Hill/P. Tortora/A. Buck
|
|
|||
RFH Rowing (B) |
A. Wallhauser/N. Heins/J. Tapke/R. Buchanan
|
|
|||
21 | 12:24 PM | Womens Novice 2x | 7 |
||
22 | 12:36 PM | Mens Novice 2x | 8 |
||
23 | 12:48 PM | Womens JV/2nd Var. 1x | 9 |
||
East End Rowing Institute, LTD. (A) |
M. Catalanotto
|
|
|||
Haddon Township High School (A) |
S. Rosenberg
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
M. Hamilton
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
M. Lee
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
N. Clark
|
|
|||
V-Sculls (A) |
S. Penfield
|
|
|||
Haddon Township High School (B) |
S. Silvaria
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (B) |
A. Freimarck
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
A. Savoca
|
|
|||
24 | 1:00 AM | Mens JV/2nd Var. 1x | 12 |
||
25 | 1:12 AM | Womens JV/2nd Var. 4+ | 14 |
||
26 | 1:30 AM | Mens JV/2nd Var. 4+ | 16 |
||
27 | 1:48 AM | Womens Novice 1x | 0 |
||
28 | 1:48 AM | Mens Novice 1x | 7 |
||
29 | 2:00 AM | Womens JV/2nd Var. 2x | 6 |
||
30 | 2:06 AM | Mens JV/2nd Var. 2x | 17 |
||
31 | 2:18 AM | Womens JV/2nd Var. 8+ | 11 |
||
32 | 2:30 AM | Mens JV/2nd Var. 8+ | 12 |
||
33 | 2:48 AM | Womens JV/2nd Var. 4x | 7 |
||
34 | 3:00 AM | Mens JV/2nd Var. 4x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change