Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Cloud/M. Frazier/T. Lee/c. lee/m. kahn (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
N. DelleMonache/P. Van Bernum/J. Glowacki/J. Ronkin/V. Pittman (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
E. O'Kane/B. Beddoe/M. Loots/J. Casters/T. Marou (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
T. Kim/M. Rodgers/T. Salazar/D. Hoang/F. Sutton (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
J. O'Byrne/T. Oliveira/S. Ortiz/T. Pagano/G. Medd (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. Schwartz/D. Dublin/R. Lowth/E. Gabriel/T. Nostro (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Moetell/T. Gardon/J. Lapadula/M. Paternoster/M. Hughes (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
M. Dugan/C. Keuch/P. Notarangelo/J. Kwon/A. Grant (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Waxman/M. Kueny/K. Schmetterling/C. Yannes/A. Margraf (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
H. Moore/M. Melvin/M. Stroh/Z. Heffernan/B. Ellis (Cox)
 
    Iona Preparatory School (B)
P. Scardigno/M. Schoenherr/K. Steffen/C. Sutherland/B. SAIZ (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
A. Gutmanstien/C. Western/C. Wolf/M. Hissey/J. Breier (Cox)
 
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
    Bachelors Barge Club (A)
Y. Randall/M. Biancaniello/J. Mandel/K. Mannion
 
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Davison/L. Hulbert/T. Ebel/E. Woodson
 
    McGann Mercy High School (A)
T. conligo/k. nolan/m. penny/r. L
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Fenichell/E. Foti/E. Ginsberg/C. Gackowski
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Haber/A. Klinger/K. Cox/J. Bisk
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
J. Wecht/R. Pritzker/T. Petersen/T. Kelly
 
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
J. Wagner/E. Rubino/K. Cozen/E. Miller
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Cesewski/V. Bogdan/R. Cooper/K. Peck
 
    Haddon Township High School (A)
C. Ely/V. King/E. Gartland/J. Cippon
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Decker/K. Seehaus/J. Vyzas/H. Orloff
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Winsch/R. Paterson/E. Biddle/K. Squitieri
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Jensen/L. Lindsay/Y. Hemida/T. Dikkers
 
    Pine-Richland Crew (A)
R. Felt/C. Suparman/M. Merhaut/A. Zalno
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg/A. Zadravec/L. Freeman/m. markovic
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Brown/D. Brooks/M. Bishop/S. Haber
 
    Navesink River Rowing (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Lomas/B. Ferrara/S. Smolka/J. Gurman
 
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Flanagan/k. owings
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Randall/A. Mennin
 
    Haddon Township High School (A)
M. Remetz/K. Schmidt
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Russell/S. Elstien
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Barrie/R. Bonjorno
 
    SoNo Rowing (A)
R. Ritchey/V. Thorowood
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
S. Pritzker/R. Pritzker
 
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
    Bachelors Barge Club (A)
A. Maillet/G. Goldstein
 
    Baltimore Rowing Club (A)
D. Coleman/M. Couwenhoven
 
    GMS Rowing Center (A)
R. Courtney/D. Arratto
 
    McGann Mercy High School (A)
S. coffey/R. Flender
 
    Navesink River Rowing (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Trow/D. Boyle
 
    SoNo Rowing (A)
L. Thompson/J. McLoughlin
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
K. Bock/M. Rutowski
 
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change