Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
L. Donohue/M. McCormick/M. Remick/P. Propp/V. Haines/S. Glanville/L. Jordan/M. Schemenski/V. Pittman (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
D. Cohn/N. DeMartini/H. Rayve/A. Zhou/J. Pigott/M. Liu/M. Ritter/J. Oderwald/A. Napoli (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Yanoff/H. Foley/L. Howe/S. Stine/J. Winsch/C. Cone/M. Yancy/M. Rogers/C. Perez (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
J. Baumel/A. Buoni/T. Carr/E. Chandler/H. Fisher/B. Heron/J. Kibblehouse/A. Kimmel/R. Bailey (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    RFH Rowing (A)
A. Raywood/M. O'Hare/E. Reynolds/K. Edwards/J. McGowan/C. Popielski/L. Tapke/K. Kearney/S. Nitto (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Morrison/O. PREHODKA/K. mccann/M. Muller/a. diamond/f. cain/M. Macey/C. Andrews/L. Powers (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
T. Graves/J. O'Leary/J. Dennis/L. Marks/B. Richardson/M. Richardson/F. Fleischer/I. Lilly/E. McLean (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Schwartz/J. Hickey/K. DeSantis/E. Dykova/M. Tierney/B. Viergever/V. Mao/C. Pellegrini de Paur/K. Molano (Cox)
 
    Newport Rowing Club (B)
C. Miller/J. Oehler/N. Parikh/J. Peel/M. Petrillo/R. Salasin/A. Scalessa/K. Scopis/B. McNamara (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
a. gurliacci/G. Dorsey/J. Baum/K. Rubin/A. eick/M. Holzhauer/E. Zadravec/K. Vogt/E. CLAYTON (Cox)
 
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Cloud/M. Frazier/T. Lee/c. lee/m. kahn (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
N. DelleMonache/P. Van Bernum/J. Glowacki/J. Ronkin/V. Pittman (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
E. O'Kane/B. Beddoe/M. Loots/J. Casters/T. Marou (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
T. Kim/M. Rodgers/T. Salazar/D. Hoang/F. Sutton (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
J. O'Byrne/T. Oliveira/S. Ortiz/T. Pagano/G. Medd (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. Schwartz/D. Dublin/R. Lowth/E. Gabriel/T. Nostro (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Moetell/T. Gardon/J. Lapadula/M. Paternoster/M. Hughes (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
M. Dugan/C. Keuch/P. Notarangelo/J. Kwon/A. Grant (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Waxman/M. Kueny/K. Schmetterling/C. Yannes/A. Margraf (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
H. Moore/M. Melvin/M. Stroh/Z. Heffernan/B. Ellis (Cox)
 
    Iona Preparatory School (B)
P. Scardigno/M. Schoenherr/K. Steffen/C. Sutherland/B. SAIZ (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
A. Gutmanstien/C. Western/C. Wolf/M. Hissey/J. Breier (Cox)
 
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
C. Bourassa/L. Wojcik/C. Alleva/D. Griffin/L. Mooney (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
H. Amet/M. Jefferies/A. Bonder/L. Ciervo/C. Maylath (Cox)
 
    Gloucester Rowing Association (A)
K. Hickman/E. Keane/K. Worland/E. Arsenovic/M. Hendrix (Cox)
 
    Harriton High School (A)
E. Hayden/N. Schade/C. Fenlin/R. Marx/E. Castelbaum (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
T. Yaari/L. Coco/E. Grieco/K. Varello/D. Nelson (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
M. McMullen/E. Durante/L. Rothstein/G. Frusone/J. Straus (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
A. Lorei/E. Jensen/E. Buongiorno/S. Romano/M. Ratfield (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
M. Sullivan/B. Gero/N. Mund/N. Musick/J. Grippaldi (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Coash/O. Watkins/M. DiBuono/N. Kennon/E. Scherer (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
N. Kloss/A. Duca/J. Garruto/A. LaGatta/A. Margraf (Cox)
 
    The Shipley School (A)
Z. Deutsch/A. Morrison/Y. Markee/J. Tyson/R. Meltzer (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
L. Turner/B. Spence/M. Consono/C. Moll/T. Buce (Cox)
 
    Composite: Wilmington Youth, St. Marks (A)
A. Smith/T. Stephan/S. Clark/L. Wasko/H. Kuhn (Cox)
 
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
E. Berg/M. Keating/M. Hanna/J. Hanna/M. Hill/C. Haas/N. Tham/C. Harper/M. Ulbricht (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
K. Ewell/G. Inverso/K. Dove/K. Wenzke/A. Mooney/C. Acito/J. Hinke/L. Gruccio/S. Sarubbi (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
S. Verzella/A. Sparrow/A. Sparrow/A. Kastenberg/N. Kastenberg/E. Brogan/R. Rosenthal/A. Finkenauer/K. Heffron (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
S. Thomas/A. Cristiano/E. Dunne/J. Kane/J. Kupcha/K. Votta/E. Parker/G. Ochman/M. Gibbons (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
E. Van Fossen/K. VanIderstine/C. Wixted/S. Trivinia/J. Downey/d. baskin/P. Conrey/G. Martin/S. Tenenbaum (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
K. Gorcyca/E. Palmisano/S. Thornton/C. Zane/S. Sellers/N. Seilus/S. Donges/H. Scholes/C. Clemens (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Schachter/C. Nohre/B. Lewis/A. Petterson/c. cashel/M. Hom/i. glatthorn/M. Schumer/I. Feldman (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Duca/N. Kloss/B. Robinson/A. Craig/L. Rotkovitz/J. Garruto/A. Robinson/A. LaGatta/J. Calzonetti (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
K. Toothman/O. Francis/A. Leibold/N. Lilly/A. Fernandez/C. Taylor/G. Mott/C. Smith/M. Cave (Cox)
 
    The Ursuline School (A)
C. Leavy/E. Papadatos/A. DeMarco/O. Paganelli/E. Herrmann/S. McCrory/G. Gamba/A. Baker/K. Hargraves (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
M. Slowey/J. Slowey/K. MUNOZ/E. Costello/R. Moreland/S. Lowy/N. Folgia/Z. Mama/M. Sawin (Cox)
 
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
G. Papadourakis/B. McCabe/L. Dignam/P. Kramarski/D. DePaul/A. Papadourakis/J. Maroccia/S. Burke/C. McGuire (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
D. Walz/K. Erlandson/A. Long/M. Sorg/B. Eribal/J. Ebert/K. Ng/T. Wilhelm/M. Ciarallo (Cox)
 
    Haddonfield Crew Club (A)
A. Dye/M. Mercanti/C. Eggstein/J. Donohue/A. Peric/F. Mandviwalla/D. Setzer/K. Horsley/A. Noah (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Berman/S. Wiley/N. Flynn/E. Nilon/A. Vernon/E. Turiano/O. Viera/M. Cullman/S. Escherich (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Amadei/M. Gibson/C. Babinec/A. Vogt/G. Traynor/J. Morrison/M. Grant/M. Malec/G. Zales (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Laberee/S. Hammond/B. Crouch/N. Stavola/M. Ricciardi/Z. Kovach/A. Siegel/R. Moak/N. Winigrad (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
J. Rogers/R. Rasmussen/S. Crowley/W. Tennis/R. Moffitt/D. Ashpole/J. Hain/F. Brown/J. Pesce (Cox)
 
    St. Augustine Preparatory High School (A)
K. Jones/V. Scelso/L. Wetty/A. Dillon/D. Palombo/C. Czworkowski/V. DiPentino/W. Kimble/J. Ungaro (Cox)
 
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
L. Kruse/A. Stroh/E. Fiore/O. Roy/H. Martel (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
A. Stevens/L. Biernacki/A. DeBicki/S. Buck/G. Ragone (Cox)
 
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
H. Pope/T. Casalnova/E. Scully/A. Allen/j. woods (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
K. Gillman/T. Misthos/S. Mateyunas/L. Rudolph/M. Nelson (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Narliotis/S. Lopez/A. Mills/A. Sniffen/J. Rothman (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
B. Sutcliffe/m. devlieger/G. Crozier-Fitzgerald/A. Kane/J. Ertel (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
S. Rosen/D. Rosen/A. Whiting/C. Nauss/E. Friedberg (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Craig/L. Rotkovitz/R. Bridget/A. Robinson/H. Brown (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
T. Hoelzer/K. Danaher/D. Hasapoglu/A. Majkrzak/K. VanDyke (Cox)
 
    The Shipley School (A)
C. McKenna/E. Mirkil/A. Lovett/S. Neilson/S. Goldstein (Cox)
 
    The Ursuline School (A)
E. Cahill/J. D'Arcy/C. Sheridan/P. Goodleaf/K. Hargraves (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
K. Urbanczyk/E. Weinstein/A. Abrams/R. Weinstein/D. Nelson (Cox)
 
    The Shipley School (B)
M. Danoff/K. Archer/L. Lewis/E. Storbeck/Z. Sternberg (Cox)
 
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
I. Flinn/C. Hartford
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Davis/K. Anderson
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Senf/J. Snyder
 
    Haddon Township High School (A)
A. Blue/A. Rogers
 
    Haverford High School (A)
S. Long/C. Brown
 
    Malvern Preparatory School (A)
R. Smith/A. Stoczko
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Mauboussin/S. Gerasimoff
 
    Pine-Richland Crew (A)
M. Miklavic/C. Rowe
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
A. Ficerai/Z. Milkey
 
    Riverhead High School (A)
E. Divan/D. O'Neill
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
d. d/d. d
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Wolfe/R. Bottone
 
    SoNo Rowing (A)
A. Richmond/W. Curley
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
M. Steinberg/M. Matheis
 
    The Shipley School (A)
S. Labess/N. Markowitz
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
E. Schultz/E. Conde
 
    New Canaan High School Crew (B)
H. Harkey/C. Gaglione
 
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
    Haddonfield Crew Club (A)
B. Boyer/P. Dodgson/E. Tursi/A. Lincoln/R. Berkowitz/T. Buttaro/O. Bartram/C. Wilson/A. Pollack (Cox)
 
    Harriton High School (A)
E. Butler/S. Krause/G. Kursman-Neri/A. Wegbreit/H. Barton/D. Kelly/R. Jacobs/S. Lincoln/R. Bookman (Cox)
 
    Horace Mann School (A)
S. Heintz/A. Hood/V. Williamson/W. Zhang/S. Pyun/C. Glatt/C. Powell/L. Seegars/C. Englemann (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Allende/K. Boyle/M. SCOTT/M. SCHULER/K. Blair/C. Powell/R. Maher/G. Danahy/E. Miller (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
H. King/M. Sheibley/P. Krompaska/A. Livesay/Q. Gruver/S. Oral/K. Scott/G. Morgan/A. Rao (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Pinder/O. Orr/L. Veith/M. Spencer/A. Porco/J. Iannucci/S. Scinta/C. Lewis/E. Lindsay (Cox)
 
    St. Andrew's School (A)
K. Barolak/L. Copper/E. Lakeman/E. Pomeroy/K. Haroldson/A. Porrazzo/E. Troisi/S. Donoho/G. Seekins (Cox)
 
    The Ursuline School (A)
M. Corney/M. Timko/C. Hickey/K. Quirke/C. Santoro/S. Smith/A. Burke/A. Cocucci/K. Hargraves (Cox)
 
    Bishop Eustace Prep Crew (B)
M. Cronin/H. Burke/E. Dignam/M. Somers/M. Doto/S. Donahue/M. Capella/E. DiCarlo/J. Pittman (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
k. stevens/a. stevens/A. Tsao/J. Camoratto/S. Brisson/C. Slight/j. buck/S. JARAHA/E. Garrison (Cox)
 
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change