Cooper Cup

  • Hosted By: South Jersey Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, May 1, 2011
1 8:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
14
2 8:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
7
3 8:30 AM Womens Novice 8+
11
4 8:42 AM Mens Novice 8+
17
5 9:00 AM Womens Ltwt Varsity 4+
12
6 9:12 AM Mens Ltwt Varsity 4+
14
7 9:30 AM Womens Varsity 1x
7
8 9:42 AM Mens Varsity 1x
16
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
M. Guadagno
 
    Friends Select School (A)
O. Ingram
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
A. Karzoun
 
    GMS Rowing Center (A)
D. Berger
 
    Haddon Township High School (A)
M. Glace
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Weiss
 
    Navesink River Rowing (A)
C. Slater
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
A. Kleijn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Meyer-Bosse
 
    Sidwell Friends School Rowing (A)
G. Young
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Etropolski
 
    Union Boat Club (A)
T. Casals
 
    Warwick High School (A)
D. Hartwick
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
B. Madara
 
    GMS Rowing Center (B)
G. Baldwin
 
    GMS Rowing Center (C)
K. Lundie
 
9 10:00 AM Womens Novice 4+
5
10 10:06 AM Mens Novice 4+
12
11 10:24 AM Womens Varsity 4+
13
12 10:42 AM Mens Varsity 4+
16
13 4:00 AM Womens Varsity 2x
5
14 11:00 AM Mens Varsity 2x
8
15 11:12 AM Womens Novice 4x
7
16 11:24 AM Mens Novice 4x
10
17 11:36 AM Womens Varsity 8+
11
18 11:48 AM Mens Varsity 8+
9
19 12:00 PM Womens Varsity 4x
12
20 12:12 PM Mens Varsity 4x
10
21 12:24 PM Womens Novice 2x
7
22 12:36 PM Mens Novice 2x
8
23 12:48 PM Womens JV/2nd Var. 1x
9
24 1:00 AM Mens JV/2nd Var. 1x
12
    Choate Rosemary Hall (A)
B. Beckerman
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
A. Palmaccio
 
    Friends Academy Crew (A)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
E. Blood
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Venonsky
 
    Newburgh Rowing Club (A)
m. scholl
 
    North Jersey Rowing (A)
A. Massood
 
    Riverhead High School (A)
H. Bingham
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Bangs
 
    Syosset High School (A)
J. Schoenbart
 
    Malvern Preparatory School (B)
R. Jeong
 
    Pittsburgh Rowing Club (B)
A. Kirkland
 
25 1:12 AM Womens JV/2nd Var. 4+
14
26 1:30 AM Mens JV/2nd Var. 4+
16
    Collingswood Crew Club, Inc. (A)
A. Herzog/B. Moser/R. Jankowski/H. Wilson/A. Schreiber (Cox)
 
    Egg Harbor Township High School (A)
J. Colon/S. Ratte/M. Ratte/E. Warrell/A. Rivell (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
B. Doran/T. Granath/M. Ryan/D. Kerrisk/J. DeFelice (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Coughlin/J. Carroll/C. McCarrick/S. O'Neil/C. Proscia (Cox)
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
W. McNamara/B. Curtis/W. Marion/Z. Ross/T. Frangakis (Cox)
 
    Gloucester Rowing Association (A)
L. Hutson/D. Collins/C. Boehm/K. Giddings/J. Hogge (Cox)
 
    Harriton High School (A)
A. Gantard/M. Rickenbach/S. Kline/B. Ellis/R. Grossman (Cox)
 
    Iona Preparatory School (A)
C. Poniatowski/M. Potvin/P. Verni/R. Dronzek/J. McGuinn (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Christesen/D. James/J. McLuckie/H. Mason/D. O'Neill (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
J. Schlesinger/J. Levinson/J. Geaney/S. Bobadilla/A. Gladkowski (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
 
    Pine-Richland Crew (A)
C. Ceurvorst/A. Brandner/P. Tobin/B. Tilley/A. Grant (Cox)
 
    The Haverford School (A)
C. Meehan/J. Gaskill/G. Hoeltzel/P. Meehan/L. Dennis (Cox)
 
    Upper Merion High School (A)
E. Botto/R. McLaughlin/J. Gurbatow/C. resendiz/K. Kawada (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
A. Stack/R. Flug/D. Jaworowski/R. Kokell/M. Nelson (Cox)
 
27 1:48 AM Womens Novice 1x
0
28 1:48 AM Mens Novice 1x
7
29 2:00 AM Womens JV/2nd Var. 2x
6
30 2:06 AM Mens JV/2nd Var. 2x
17
    Bishop Eustace Prep Crew (A)
I. Flinn/C. Hartford
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Davis/K. Anderson
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Senf/J. Snyder
 
    Haddon Township High School (A)
A. Blue/A. Rogers
 
    Haverford High School (A)
S. Long/C. Brown
 
    Malvern Preparatory School (A)
R. Smith/A. Stoczko
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Mauboussin/S. Gerasimoff
 
    Pine-Richland Crew (A)
M. Miklavic/C. Rowe
 
    Pittsburgh Rowing Club (A)
A. Ficerai/Z. Milkey
 
    Riverhead High School (A)
E. Divan/D. O'Neill
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
d. d/d. d
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Wolfe/R. Bottone
 
    SoNo Rowing (A)
A. Richmond/W. Curley
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
M. Steinberg/M. Matheis
 
    The Shipley School (A)
S. Labess/N. Markowitz
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
E. Schultz/E. Conde
 
    New Canaan High School Crew (B)
H. Harkey/C. Gaglione
 
31 2:18 AM Womens JV/2nd Var. 8+
11
32 2:30 AM Mens JV/2nd Var. 8+
12
33 2:48 AM Womens JV/2nd Var. 4x
7
34 3:00 AM Mens JV/2nd Var. 4x
12
    Bachelors Barge Club (A)
S. Hudson/R. Dickstein/A. Bair/T. Bartholomew
 
    Friends Select School (A)
R. Ortelere/M. Matusky/P. Bell/N. Levin
 
    Germantown Academy Crew Club (A)
J. Chee/M. Marcin/b. Karzoun/M. Sommar
 
    Haddon Township High School (A)
R. Clark/N. Herceg/J. Howley/A. Rogers
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. Clark/M. Stangis/C. Mudrick/E. Kaufman
 
    New Canaan High School Crew (A)
R. Hanavan/A. Roski/G. Cloud/C. Mullaney
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
D. Foster/J. Gelman/R. Printemps/G. Ginsberg
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Nelson/n. morgan/M. Parrino/W. Cromwell
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
V. Buccigrossi/S. Skero/D. Kozub/D. Gallagher
 
    The Haverford School (A)
J. Meehan/A. ware/J. McMichael/J. Kling
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
T. Klutey/D. Kircher/R. Burnaman/G. Mink
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Warren/J. Kleiman/L. Cronin/J. Witkowski
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change