Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 23, 2011
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 23, 2011
break 7:15 AM Coach/Coxswain Meeting
1 8:00 AM Womens Masters 1x - Casa Dominick's Cup
9
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso
19.6 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt
9.0 (46)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
L. Clemens
18.2 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson
19.6 (55)
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Krengle
0.6 (32)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
L. Sullivan
3.0 (38)
    Cincinnati Rowing Club (B)
G. Garvin
19.6 (55)
    Wyandotte Boat Club (B)
M. Jakubowski
10.0 (47)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
M. Nemshak
7.2 (44)
2 8:20 AM Womens Masters 4+ - Red Dog Cup
10
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Hudson/C. Delaney Freiman/J. Shifferd/R. Schultz-Purves/M. Utt (Cox)
4.2 (41)
    Dayton Boat Club (A)
S. Leopold/R. Otte/M. Otte/L. Shimp/S. Fullen (Cox)
0.2 (30)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/B. Crawford/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
7.0 (45)
    Ecorse Rowing Club (A)
C. Nestor/A. Franas/M. MacLaren/M. Vozniak/A. Qureshi (Cox)
19.4 (57)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/V. Hammond/A. Davis (Cox)
11.4 (50)
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/L. Hess/A. Gates/N. Crome/A. Tyler (Cox)
5.5 (43)
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Trimble/R. Luken/R. Stanley/J. Sworan/M. Carlsen (Cox)
0.8 (33)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/C. Herne/J. Goldberg/T. Dell/S. Hillegonds (Cox)
5.5 (43)
    Western Reserve Rowing Association (B)
5.5 (43)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
K. Dumas/S. Edwards/L. Psarouthakis/K. Cook/C. Snow (Cox)
1.8 (36)
3 8:40 AM Mens Masters 1x A-C
7
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Wenzlaff
3.6 (39)
    Cincinnati Rowing Club (A)
R. Nichols
5.6 (42)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
E. Zehender
8.1 (45)
    Lansing Rowing Club (A)
N. Pavwoski
0.0 (27)
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Goldman
0.9 (33)
    Wyandotte Boat Club (A)
j. taylor
4.9 (41)
    Greater Columbus Rowing Association (C)
S. Smith
10.0 (47)
4 8:55 AM Mens Masters 1x D-F
15
5 9:20 AM Womens HS 4+ - Barton Malow Cup
6
6 9:30 AM Mens HS 8+
4
7 9:40 AM Mens Masters 8+
4
break 9:50 AM BREAK
8 10:00 AM Womens Masters 2x
14
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Chidester/P. Herron
10.5 (49)
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
14.6 (53)
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
J. Woodward/K. Henke
1.8 (36)
    Ecorse Rowing Club (A)
J. Rigney/A. Barragan
2.6 (38)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt/L. Odronic
4.2 (41)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Heuser/P. Sideras
15.8 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson/L. Bahle
20.8 (58)
    Lansing Rowing Club (A)
C. Alley/D. Traxinger
13.5 (52)
    Western Reserve Rowing Association (A)
5.5 (43)
    Detroit Waterfront Rowing Association (B)
L. Gage/R. Schulte
18.2 (56)
    Ecorse Rowing Club (B)
C. Nestor/A. Franas
25.0 (61)
    Western Reserve Rowing Association (B)
0.1 (29)
    Detroit Waterfront Rowing Association (C)
m. irwin/L. Irwin
7.0 (45)
    Ecorse Rowing Club (C)
M. Vozniak/M. MacLaren
15.8 (54)
9 10:25 AM Mens HS 1x
8
10 10:40 AM Womens HS 2x - The Marie Cup
5
11 10:50 AM Mixed Masters Novice/Rec 8+
7
    Ann Arbor Rowing Club (A)
B. Greenspoon/J. Harmon/C. Pachikara/C. Slotalla/K. Ragland/E. LaCasse/E. Armstrong/S. Woghin/S. Hillegonds (Cox)
7.2 (46)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/K. Wilson/P. Strader/B. Morgan/D. Leopold/L. Shimp/R. Levi/S. Fullen (Cox)
2.0 (37)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Walczewski/H. Hudberg/W. Alexander/R. Martin/S. Sloop/S. VanHolstyn/A. Dabkowski/K. McGilton/B. Hossink (Cox)
9.7 (49)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Clous/C. Desouza/C. Smith/L. Walker/N. Anik/K. Budzynski/C. Kennedy/M. Olson/C. Lach (Cox)
2.4 (38)
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Barta/A. Sams/s. iffert/K. Green/N. Robinson/D. Green/D. Helms/L. Helms/A. Tyler (Cox)
14.6 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson/R. Bahle/W. Borre/J. Borre/P. Beecher/B. Hood/L. Bahle/K. Heil/B. Borre (Cox)
15.7 (55)
    Grand Rapids Rowing Association (B)
R. Kaufman/J. Bennett/L. Holben/J. DeGroot/M. Stemo/D. Heindel/A. Poock/J. Hibler/K. Barnhart (Cox)
7.2 (46)
12 11:05 AM Mens Open 1x - Grey Goose Cup
10
    Cincinnati Rowing Club (A)
R. Nichols
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
A. Fly
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
C. Picklo
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Briggs
 
    Lansing Rowing Club (A)
N. Pavwoski
 
    Wyandotte Boat Club (A)
e. krengle
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
A. Keller
 
    Unaffiliated (USA) (B)
k. menon
 
    Unaffiliated (USA) (C)
B. Goldman
 
    Detroit Boat Club (D)
M. Seski
 
13 11:25 AM Womens Open 1x
6
14 11:35 AM Mixed Masters 8+ - Rowing Families Cup
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/C. Delaney Freiman/D. Crouse/M. Myers/R. Florka/D. Kaczmarek/M. Hudson/C. Herne/S. Hillegonds (Cox)
5.8 (44)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/U. Meerwald/S. Kroll/P. Jatkowski/S. Ziemba/P. Kota/H. Kargula/M. Meadows (Cox)
3.9 (41)
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
M. Benedetti/J. Taub/T. Anderson/T. Sellmer/K. Arnold/L. Marshall/L. Adlof/H. Brinza/J. Schaumann (Cox)
0.0 (21)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt/L. Odronic/L. Olson/D. Watterson/c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
16.8 (56)
    Indianapolis Rowing Center (A)
H. Heldt/J. Sobieski/S. Wright/L. Hess/A. Gates/M. Burroughs/B. OBrien/N. Crome/R. Benson (Cox)
6.5 (45)
    Western Reserve Rowing Association (A)
8.8 (48)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
C. Fifer/R. Schultz-Purves/J. Wenzlaff/M. Psarouthakis/R. De Young/K. Gates/M. Perrett/K. Cook/M. Utt (Cox)
8.0 (47)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
K. Dumas/C. Rosser/D. olson/T. Dell/C. Koch/D. Gordon-Messer/C. Gardiner/S. Lee/C. Snow (Cox)
2.9 (39)
15 11:50 AM Womens Open 4+ Hobbs + Black Cup
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
L. Psarouthakis/B. Greenspoon/F. Mustafaa/K. Gates/C. Snow (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
M. Switzer/L. Schmitt/J. Montesano/S. Peffley/K. Reitzel (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/D. Parrish/V. Hammond/A. Davis (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (A)
S. Dimaria/T. Hash/M. Paparella/E. Campbell/M. Keegin (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Keener/L. Foley/B. Korte/K. Anderson/K. Reitzel (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
16 12:00 PM Mens Open 4+
6
break 12:10 PM LUNCH
17 12:40 PM Mens Novice/Rec 4+
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. De Young/A. Gill/C. Slotalla/S. Woghin/M. Utt (Cox)
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Wilson/P. Strader/B. Morgan/R. Levi/S. Fullen (Cox)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
W. Alexander/R. Martin/A. Poock/J. Hibler/B. Hossink (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
N. Anik/K. Budzynski/C. Kennedy/T. Stojcevich/C. Lach (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
M. Burroughs/C. Chan/K. Green/K. Connolly/A. Tyler (Cox)
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
R. Bahle/W. Borre/P. Beecher/B. Hood/B. Borre (Cox)
 
18 Mixed Open 2x
23
    Bay City Rowing Club (A)
T. Stevens/R. Green
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
K. Horn/M. Hatfield
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Reitzel/P. Skrobot
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
D. Jensen/A. Fly
 
    Ecorse Rowing Club (A)
W. Worley/A. Barragan
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Witt/S. Livingston
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
E. Walz/D. Heuser
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
M. Robinson/N. Robinson
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
I. Hood/B. Borre
 
    Lansing Rowing Club (A)
S. Greene/J. Mabutas
 
    Skyline Crew (A)
B. Ebright/A. Moreno
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Krengle/e. krengle
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Nemshak/M. Myers
 
    Cincinnati Rowing Club (B)
M. Alonzo/G. Beglen
 
    Dayton Boat Club (B)
L. Schmitt/G. Sebald
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
S. Smith/D. Cochran
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
D. Barker/L. Clemens
 
    Wyandotte Boat Club (B)
g. ellison/M. Jakubowski
 
    Cincinnati Rowing Club (C)
G. Garvin/b. nichols
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
M. McCarty/P. Sideras
 
    Wyandotte Boat Club (C)
S. Mimnaugh/j. taylor
 
    Wyandotte Boat Club (D)
R. Welsh/R. Robell
 
19 Mens HS 4+ - Sithe Global Cup
7
20 Womens HS 8+
3
21 Womens Masters Novice/Rec 4+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Andima/J. Harmon/L. Peters/C. Vocino/C. Snow (Cox)
3.7 (40)
    Bay City Rowing Club (A)
T. Stevens/T. Rupp/K. Miel/M. Hill/R. Green (Cox)
0.0 (21)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/J. Wittmann/H. Keener/S. Fullen (Cox)
0.0 (28)
    Detroit Boat Club (A)
B. Crawford/H. Kargula/P. Kota/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
3.1 (39)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
R. Kaufman/J. Bennett/L. Holben/D. Heindel/J. Hibler (Cox)
2.6 (38)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Clous/J. Dandrea/K. Karpik/K. Stets/C. Lach (Cox)
5.5 (43)
    Indianapolis Rowing Center (A)
T. Barta/D. Green/A. Gates/L. Helms/A. Tyler (Cox)
7.8 (46)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson/L. Bahle/J. Borre/K. Heil/I. Hood (Cox)
18.2 (56)
    Wyandotte Boat Club (A)
V. Nicholson/C. Cargo/E. Longsworth/K. Gallagher/S. Mussey (Cox)
11.4 (50)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
A. Levesque/C. Pachikara/K. Ragland/B. LaCasse/S. Hillegonds (Cox)
4.2 (41)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
C. Desouza/C. Smith/B. Sparhawk/L. Walker/C. Cox1 (Cox)
1.4 (35)
    Indianapolis Rowing Center (B)
N. Robinson/A. Sams/s. iffert/L. Hess/R. Benson (Cox)
9.5 (48)
22 Mens Masters 2x
12
23 Mixed Open 4+ - Sea View Systems Cup
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
H. Pfeiffer/C. Kaczmarek/S. Brock/L. Dimitroff/J. Garrity (Cox)
 
    Central Ohio Rowing (A)
J. Shore/E. Rettew/H. Ozello/J. Mayfield/S. Asad (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
D. Robertson/K. O'Brien/S. O'Brien/K. Robertson/K. Barnhart (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/K. Schulz/A. Kellar/R. Briggs/A. Davis (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (A)
Z. Berridge/J. Glines/S. Dimaria/T. Hash/M. Keegin (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Truran/N. Reuter/D. Ondrus/B. Landry/M. Ebright (Cox)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (B)
R. Studer/T. Sellmer/C. Picklo/H. Brinza/J. Schaumann (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
B. Sparhawk/L. Walker/N. Anik/S. Smith/C. Lach (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (B)
T. Kruse/K. Vermeesch/M. Paparella/E. Campbell/J. Makkonen (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (C)
M. Psarouthakis/Z. Psarouthakis/C. Psarouthakis/A. Psarouthakis/L. Psarouthakis (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (D)
K. Dumas/C. Gardiner/C. Koch/D. Gordon-Messer/C. Snow (Cox)
 
24 Womens HS 1x
7
25 Mens HS 2x - The Dixie Memorial Cup
4
26 Mens Masters 4+ - Worklife HR Cup
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
D. Crouse/M. Myers/R. Florka/C. Rosser/C. Snow (Cox)
7.0 (45)
    Dayton Boat Club (A)
K. Wilson/P. Strader/B. Morgan/R. Levi/S. Fullen (Cox)
2.6 (38)
    Detroit Boat Club (A)
N. Serafin/U. Meerwald/M. Gentile/M. Wattai/M. Meadows (Cox)
6.2 (44)
    Ecorse Rowing Club (A)
P. Beisch/M. Pumarada/R. Lively/B. Jarosz/E. Jarosz (Cox)
16.9 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
c. brooks/M. McGovern/B. Ramsey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
23.5 (60)
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Eckstein/D. Andrisani/R. Hurd/T. Heldt/R. Benson (Cox)
0.2 (30)
    Western Reserve Rowing Association (A)
16.9 (55)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
J. Wenzlaff/S. Greene/R. De Young/M. Psarouthakis/M. Utt (Cox)
11.4 (50)
    Indianapolis Rowing Center (B)
T. Cordes/M. Robinson/B. OBrien/D. Hoyniak/A. Tyler (Cox)
18.2 (56)
    Western Reserve Rowing Association (B)
5.5 (43)
    Indianapolis Rowing Center (C)
S. Wright/J. Sobieski/J. Garant/W. Horne/C. Chan (Cox)
7.8 (46)
27 Mens Open 2x
5
break BREAK
28 Womens Masters 8+
3
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/C. Delaney Freiman/M. Nemshak/C. Herne/J. Goldberg/R. Schultz-Purves/C. Fifer/M. Hudson/S. Hillegonds (Cox)
5.1 (43)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Brockstedt/V. Hammond/L. Odronic/L. Olson/D. Parrish/K. Schulz/D. Watterson/A. Davis (Cox)
11.5 (51)
    Western Reserve Rowing Association (A)
3.9 (41)
29 Womens Masters Novice/Rec 8+
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Andima/J. Harmon/C. Pachikara/L. Peters/K. Ragland/E. LaCasse/A. Levesque/E. Armstrong/A. Cox (Cox)
3.9 (41)
    Dayton Boat Club (A)
R. Otte/M. Otte/S. Leopold/B. Korte/J. Wittmann/D. Leopold/L. Shimp/H. Keener/S. Fullen (Cox)
0.5 (32)
    Detroit Boat Club (A)
B. Meerwald/S. Bezanson/B. Crawford/K. Moran/J. Makolin/H. Kargula/P. Kota/D. Cheklich/M. Meadows (Cox)
2.0 (37)
    Grand Rapids Rowing Association (A)
S. Walczewski/H. Hudberg/L. Holben/J. DeGroot/S. VanHolstyn/S. Sloop/A. Dabkowski/K. McGilton/B. Hossink (Cox)
7.2 (46)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
A. Clous/J. Dandrea/C. Desouza/K. Karpik/C. Smith/B. Sparhawk/K. Stets/L. Walker/C. Lach (Cox)
2.9 (39)
30 Mixed HS 8+
5
31 Mens Open 4x
4
32 Womens Open 2x
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Chidester/P. Herron
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
C. Coover/U. O'Connor
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
L. Odronic/M. Brockstedt
 
    Lansing Rowing Club (A)
C. Alley/D. Traxinger
 
    Lansing Rowing Club (B)
C. Rintelmann/H. Horton
 
33 Womens Open 8+
2
34 Mens Open 8+ - MARCQI Cup
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change