Michigan Club Invitational Regatta

  • Jul 23, 2011
  • sprint
  • Argo Pond
  • Ann Arbor, MI (USA)
  • Hosted By Ann Arbor Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 23, 2011
break 7:15 AM Coach/Coxswain Meeting
1 8:00 AM Womens Masters 1x - Casa Dominick's Cup
9
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso
19.6 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt
9.0 (46)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
L. Clemens
18.2 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson
19.6 (55)
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Krengle
0.6 (32)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
L. Sullivan
3.0 (38)
    Cincinnati Rowing Club (B)
G. Garvin
19.6 (55)
    Wyandotte Boat Club (B)
M. Jakubowski
10.0 (47)
    Ann Arbor Rowing Club (C)
M. Nemshak
7.2 (44)
2 8:20 AM Womens Masters 4+ - Red Dog Cup
10
3 8:40 AM Mens Masters 1x A-C
7
4 8:55 AM Mens Masters 1x D-F
15
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Breeding
24.0 (58)
    Cincinnati Rowing Club (A)
V. Garcia
34.2 (64)
    Ecorse Rowing Club (A)
M. Pumarada
14.4 (51)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Barker
18.2 (54)
    Rockford Crew (A)
R. Anderson
28.9 (61)
    Western Reserve Rowing Association (A)
P. Kopp
18.2 (54)
    Wyandotte Boat Club (A)
e. krengle
13.2 (50)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Peterle
16.9 (53)
    Ecorse Rowing Club (B)
R. Lively
28.9 (61)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
W. Irvine
25.6 (59)
    Western Reserve Rowing Association (B)
T. Marcovy
25.6 (59)
    Wyandotte Boat Club (B)
g. ellison
16.9 (53)
    Ecorse Rowing Club (C)
B. Jarosz
24.0 (58)
    Detroit Boat Club (D)
M. Seski
15.6 (52)
    Lansing Rowing Club (G)
B. Drachman
52.9 (73)
5 9:20 AM Womens HS 4+ - Barton Malow Cup
6
6 9:30 AM Mens HS 8+
4
7 9:40 AM Mens Masters 8+
4
break 9:50 AM BREAK
8 10:00 AM Womens Masters 2x
14
    Ann Arbor Rowing Club (A)
C. Chidester/P. Herron
10.5 (49)
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
14.6 (53)
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
J. Woodward/K. Henke
1.8 (36)
    Ecorse Rowing Club (A)
J. Rigney/A. Barragan
2.6 (38)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Brockstedt/L. Odronic
4.2 (41)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Heuser/P. Sideras
15.8 (54)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
L. Robinson/L. Bahle
20.8 (58)
    Lansing Rowing Club (A)
C. Alley/D. Traxinger
13.5 (52)
    Western Reserve Rowing Association (A)
5.5 (43)
    Detroit Waterfront Rowing Association (B)
L. Gage/R. Schulte
18.2 (56)
    Ecorse Rowing Club (B)
C. Nestor/A. Franas
25.0 (61)
    Western Reserve Rowing Association (B)
0.1 (29)
    Detroit Waterfront Rowing Association (C)
m. irwin/L. Irwin
7.0 (45)
    Ecorse Rowing Club (C)
M. Vozniak/M. MacLaren
15.8 (54)
9 10:25 AM Mens HS 1x
8
10 10:40 AM Womens HS 2x - The Marie Cup
5
11 10:50 AM Mixed Masters Novice/Rec 8+
7
12 11:05 AM Mens Open 1x - Grey Goose Cup
10
13 11:25 AM Womens Open 1x
6
14 11:35 AM Mixed Masters 8+ - Rowing Families Cup
8
15 11:50 AM Womens Open 4+ Hobbs + Black Cup
6
16 12:00 PM Mens Open 4+
6
break 12:10 PM LUNCH
17 12:40 PM Mens Novice/Rec 4+
6
18 Mixed Open 2x
23
    Bay City Rowing Club (A)
T. Stevens/R. Green
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
K. Horn/M. Hatfield
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Reitzel/P. Skrobot
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
D. Jensen/A. Fly
 
    Ecorse Rowing Club (A)
W. Worley/A. Barragan
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
R. Witt/S. Livingston
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
E. Walz/D. Heuser
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
M. Robinson/N. Robinson
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
I. Hood/B. Borre
 
    Lansing Rowing Club (A)
S. Greene/J. Mabutas
 
    Skyline Crew (A)
B. Ebright/A. Moreno
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Wyandotte Boat Club (A)
K. Krengle/e. krengle
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
M. Nemshak/M. Myers
 
    Cincinnati Rowing Club (B)
M. Alonzo/G. Beglen
 
    Dayton Boat Club (B)
L. Schmitt/G. Sebald
 
    Greater Columbus Rowing Association (B)
S. Smith/D. Cochran
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
D. Barker/L. Clemens
 
    Wyandotte Boat Club (B)
g. ellison/M. Jakubowski
 
    Cincinnati Rowing Club (C)
G. Garvin/b. nichols
 
    Greater Dayton Rowing Association (C)
M. McCarty/P. Sideras
 
    Wyandotte Boat Club (C)
S. Mimnaugh/j. taylor
 
    Wyandotte Boat Club (D)
R. Welsh/R. Robell
 
19 Mens HS 4+ - Sithe Global Cup
7
20 Womens HS 8+
3
21 Womens Masters Novice/Rec 4+
12
22 Mens Masters 2x
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. De Young/J. Wenzlaff
7.8 (46)
    Cincinnati Rowing Club (A)
G. Beglen/K. Horn
4.2 (41)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
J. Wall/L. Franca
43.7 (72)
    Indianapolis Rowing Center (A)
D. Hoyniak/W. Horne
20.8 (58)
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
E. Zehender/R. Bahle
13.5 (52)
    Lansing Rowing Club (A)
A. Drachman/B. Drachman
20.8 (58)
    Western Reserve Rowing Association (A)
18.2 (56)
    Wyandotte Boat Club (A)
g. ellison/j. taylor
8.6 (47)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
M. McCarty/W. Irvine
20.8 (58)
    Lansing Rowing Club (B)
D. Trumpie/T. Fisher
8.6 (47)
    Greater Dayton Rowing Association (C)
W. Turner/E. Walz
10.5 (49)
    Lansing Rowing Club (C)
E. Timm/M. Alley
9.5 (48)
23 Mixed Open 4+ - Sea View Systems Cup
11
24 Womens HS 1x
7
25 Mens HS 2x - The Dixie Memorial Cup
4
26 Mens Masters 4+ - Worklife HR Cup
11
27 Mens Open 2x
5
break BREAK
28 Womens Masters 8+
3
29 Womens Masters Novice/Rec 8+
5
30 Mixed HS 8+
5
31 Mens Open 4x
4
    Cincinnati Rowing Club (A)
V. Garcia/K. Horn/G. Beglen/b. nichols
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. McCarty/P. Sideras/D. Heuser/E. Walz
 
    Lansing Rowing Club (A)
D. Trumpie/M. Alley/E. Timm/T. Fisher
 
    Wyandotte Boat Club (A)
j. taylor/M. Pappas/e. krengle/g. ellison
 
32 Womens Open 2x
6
33 Womens Open 8+
2
34 Mens Open 8+ - MARCQI Cup
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change