Tail of the Fox

  • Hosted By: La Baie Verte Rowing Club, Inc.
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 2, 2011
break 6:15 AM Check-in begins at 6:15am
break 7:30 AM Coaches & Coxswains Meeting
1 8:45 AM Mixed Open 4x
0
2 9:00 AM Mixed Open 8+
0
3 9:10 AM Womens Novice 4+
6
    La Baie Verte Rowing Club, Inc.
M. Althea/S. Colleen/S. Sarah/M. Meredith/d. Charles (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
L. Sand/O. Gruebel/A. Villaire/S. Strombom/W. Melnick (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
K. Blackburn/S. Dahl/Z. Psarouthakis/F. Lau/J. Vanko (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
A. Shuey/A. Smith/C. Ware/B. L'Hote/E. Gaspar (Cox)
 
    Recovery on Water, Inc.
A. Starin/N. Clark/S. kirmeyer/C. Sheridan/B. Geiger (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
E. Fraley/C. Brown/A. Spaulding/D. Nelson/H. Granlund (Cox)
 
4 9:10 AM Womens Jr 4+
11
5 9:10 AM Womens Jr Novice 4+
2
6 9:30 AM Mens Open 1x (under 27 years)
0
7 9:30 AM Mens Masters 1x (27-49 years)
2
8 9:30 AM Mens Senior 1x (50 years and older)
2
9 9:35 AM Womens Open 1x (under 27 years)
0
10 9:35 AM Womens Masters 1x (27-49 years)
1
11 9:35 AM Womens Senior 1x (50 years and older)
0
12 9:45 AM Womens Open 8+
9
    Camp Randall Rowing Club, Inc
E. West/L. West/H. White/D. Wessel/k. Welch/M. Weibel/S. Wallner/G. Waclawik/C. Benedict (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
L. Papaleo/C. Lantz/D. Polley/C. Kaplan/A. Jurcak/T. Montgomery/L. Gerth/M. Roberts/E. Eidelman (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
M. Funke/R. waite/J. Schniederman/N. Hosking/a. wysocki/K. Oconnell/A. Yorath/J. Braatz/a. cade (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
G. Weiss/M. Gleason/A. Ellis/M. Peterson/C. Sabas/S. Warpness/S. Booth/c. henery/i. weiss (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
C. Alford/B. Benitez/L. Sanders/b. klavin/K. Collins/A. Jona/M. Muntainer/S. Gordon/E. Zachocki (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
E. Smith/C. Newsom/N. Boutros/T. Jackson/C. Johnson/S. Imbrugia/N. Lozinski/N. Thomas/K. Stolar (Cox)
 
    Fox Valley Rowing Club, Inc.
k. Rice/E. Slesar/N. Weir/N. Stuesser/A. Menzel/A. Melchiori/S. Baehman/l. daul/D. Mandler (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Corcoran/M. Kneibhler/M. Hohenberger/M. Daniels/C. Koscher/C. Calgaro/S. Miller/B. Hurley/B. O'Keefe (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
K. Kalstabakken/M. Moshier/B. Akehurst/A. Chavez/H. Flanigan/M. Fernandez/K. Miller/J. Lanter/W. Elsner (Cox)
 
13 9:45 AM Womens Ltwt 8+
1
14 10:00 AM Mens Open 4+
11
    Chicago Rowing Foundation
J. Streur/M. Raf/S. Ho/T. Smithe/C. Club (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
P. Ehlinger/P. Pylvainen/W. Evans/C. Byers/L. Halverson (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
S. McGinnis/D. Otterson/S. Budach/K. Bergmann/S. Burns (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
T. freeman/A. Troyanowski/J. Haefner/K. Pepin/E. Bell (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
Z. Johnson/T. Clearwater/C. Fongers/B. Hughes/A. Jones (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
J. Allen/B. Lang/E. Winer/L. Engebretson/R. Connon (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
E. Adams/D. Dolby/M. Foster/M. Richter/C. Morrow (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
D. Taylor/M. Dorus/T. Urbas/D. Frost/E. Kelnhofer (Cox)
 
    St. Cloud State University Crew
M. Wubbels/M. Hansen/M. Steinman/M. DeNucci/N. Stoppel (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
M. Schumaker/E. Hansen/C. Martin/T. Wittenberg/N. Wirth (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
N. Belton/S. George/C. Manson/J. Sommers/T. Parsons (Cox)
 
15 10:10 AM Women's Open 2x
1
16 10:10 AM Womens Masters 2x
1
17 10:30 AM Mens Novice 8+
1
    Marquette University Rowing Club
A. Stroud/A. Bodelson/A. Sawyer/T. Sauerland/J. Caruso/N. Alfano/L. Baker/S. Wheeler/S. Tatro-Mcollum (Cox)
 
18 10:30 AM Mens Jr 8+
9
19 10:30 AM Mens Jr Novice 8+
4
20 10:50 AM Womens Open 4+
9
    Camp Randall Rowing Club, Inc
M. Kienitz/C. Rossmiller/S. Salgado/A. Milski/H. Albrecht (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc.
J. Woodbridge/M. Hoell/K. Kramer/P. Leier-Engelhardt/D. Hauser (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
L. Halverson/A. Thome/R. Christman/K. Bohme/W. Melnick (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
M. Hohenberger/E. Gabriele/C. Koscher/F. Westwood-Booth/S. Tatro-Mcollum (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Corcoran/M. Daniels/E. Furman/B. Hurley/B. O'Keefe (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
B. Kask/A. Kitchen/S. Colandrea/B. Cornell/C. hart (Cox)
 
    St. Cloud State University Crew
K. Schuster/M. Freund/R. Kardell/A. Winter/N. Stoppel (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
K. Kalstabakken/A. Chavez/B. Akehurst/J. Lanter/H. Granlund (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
E. Fraley/A. Spaulding/M. Moshier/k. miller/W. Elsner (Cox)
 
21 10:50 AM Womens Masters 4+
7
22 11:10 AM Mens Open 2x
0
23 11:10 AM Mens Masters 2x
0
24 11:30 AM Mens Ltwt 4+
5
    Camp Randall Rowing Club, Inc
A. Blair/K. Knipp/J. Van Wart/O. Sims/C. Benedict (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc
W. Hoppe/G. Starck/J. Falkos/K. Shoemaker/W. Hoppe (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
T. Davis/K. Stanley/K. Stifter/J. Dalheen/J. Richardson (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
S. Tierweiler/J. Jablonski/C. Fongers/P. Ragland/S. Gemignani (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
J. Allen/B. Lang/E. Winer/L. Engebretson/R. Connon (Cox)
 
break 12:00 PM Lunch (will be used to return to schedule if fallen behind)
25 1:00 PM Mens Masters 4+
4
26 1:30 PM Mens Novice 4+
4
    Marquette University Rowing Club
A. Stroud/B. Chastain/E. Lang/E. Lubar/S. Burns (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
D. Alpers/C. Blanchett/B. Cottrill/M. Oyervides/S. Gemignani (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
M. Foster/D. Frost/T. Urbas/M. Dorus/E. Kelnhofer (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
I. McNaughton/T. Sheppard/J. Sommers/W. Elsner/H. Granlund (Cox)
 
27 1:30 PM Mens Jr 4+
12
28 1:30 PM Mens Jr Novice 4+
7
29 1:50 PM Mixed Open 2x
1
30 1:50 PM Mixed Masters 2x
4
31 2:10 PM Mens Open 8+
6
    Chicago Rowing Foundation
J. Streur/L. Arbogast/T. Smithe/R. Gottschalk/S. Ho/E. Buck/M. Raf/P. Churchill/C. Club (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
T. Davis/K. Stanley/J. Dalheen/K. Stifter/S. McGinnis/D. Otterson/K. Bergmann/A. Richard/J. Richardson (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
T. freeman/A. Troyanowski/J. Haefner/K. Pepin/Z. Johnson/T. Clearwater/N. Baker/B. Hughes/S. Gemignani (Cox)
 
    Michigan Tech Rowing Club
S. Tierweiler/J. Jablonski/C. Fongers/P. Ragland/T. Kuyper/C. Blanchett/B. Cottrill/M. Oyervides/C. hart (Cox)
 
    MSOE - Milwaukee School of Engineering
J. Allen/B. Lang/D. Dolby/D. Taylor/E. Winer/E. Adams/M. Richter/L. Engebretson/C. Morrow (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club
W. Lake/J. Lueken/M. Lawton/W. Wong/J. Noonan/J. Goodman/S. Norton/C. McBrair/L. Dess (Cox)
 
32 2:10 PM Mens Ltwt 8+
1
33 2:30 PM Womens Ltwt 4+
0
34 2:50 PM Womens Novice 8+
3
    Lawrence University Rowing Club
L. Sand/O. Gruebel/K. Blackburn/S. Dahl/A. Villaire/S. Strombom/Z. Psarouthakis/E. Schmidt/W. Melnick (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
B. L'Hote/C. Ware/B. Price/A. Luman/A. Smith/A. Shuey/M. Lamberton/M. Hohenberger/B. Hurley (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
E. Fraley/C. Brown/A. Bosink/M. Fernandez/H. Flanigan/S. Rogers/S. Maki/D. Nelson/W. Elsner (Cox)
 
35 2:50 PM Womens Jr 8+
9
36 2:50 PM Womens Jr Novice 8+
4
37 3:10 PM Mixed Novice 4+
2
38 3:10 PM Mixed Jr 4+
4
39 3:10 PM Mixed Open 4+
7
    Lawrence University Rowing Club
R. Christman/C. Byers/W. Evans/A. Thome/J. Vanko (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club
L. Halverson/P. Pylvainen/P. Ehlinger/K. Bohme/K. Hatlak (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
K. Corcoran/T. Davis/M. Daniels/K. Stifter/J. Richardson (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club
M. Hohenberger/J. Dalheen/K. Maffei/S. Budach/S. Tatro-Mcollum (Cox)
 
    St. Cloud State University Crew
N. Stoppel/M. Steinman/M. DeNucci/K. Schuster/M. Schieffer (Cox)
 
    Composite: Milwaukee, MSOE
J. Allen/D. Frost/M. Chovez/D. Hammond/C. Friauf (Cox)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University
B. Akehurst/A. Chavez/C. Manson/S. George/H. Granlund (Cox)
 
40 3:10 PM Mixed Masters 4+
6
break 4:00 PM Awards Ceremony
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change