St. Mary's Crew Classic
- Hosted By: St. Mary's Preparatory Crew Booster Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 7, 2011 | |||||
Mtg | 7:30 AM | Coxswain Meeting | |||
10a | 8:40 AM | Men's HS Novice 4+ (heat 1) | |||
10b | 8:50 AM | Men's HS Novice 4+ (heat 2) | |||
5a | 9:00 AM | Women's HS Jr 4+ (heat 1) | |||
5b | 9:10 AM | Women's HS Jr 4+ (heat 2) | |||
6a | 9:20 AM | Men's HS Jr 4+ (heat 1) | |||
6b | 9:30 AM | Men's HS Jr 4+ (heat 2) | |||
4a | 9:40 AM | Men's HS Ltwt 4+ (heat 1) | |||
4b | 9:50 AM | Men's HS Ltwt 4+ (heat 2) | |||
11a | 10:00 AM | Women's HS 2nd Varsity 8+ (heat 1) | |||
11b | 10:10 AM | Women's HS 2nd Varsity 8+ (heat 2) | |||
1 | 10:20 AM | Womens Open 2- | 1 |
||
2 | 10:20 AM | Mens Open 2- | 1 |
||
16A | 10:30 AM | Men's HS Novice 8+ (heat 1) | |||
16b | 10:40 AM | Men's HS Novice 8+ (heat 2) | |||
3 | 10:50 AM | Womens HS Ltwt 4+ | 5 |
||
4 | 11:00 AM | Mens HS Ltwt 4+ | 7 |
||
5 | 11:10 AM | Womens HS Jr 4+ | 8 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
e. helton/k. fry/r. reyes/m. sofalvi/t. villagomez (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
A. Kleinheksel/V. Lloyd/H. Tanau/A. Losacco/E. Briggs (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
|
||||
Skyline Crew (A) |
A. Moreno/M. Buitron/E. Bourland/F. D'Introno/R. Colvin (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
E. Miller/E. Win/A. Rudolph/B. Less/E. Vermeulen (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
M. Polovick/C. Neal/C. Kokkales/D. Wright/P. Nease (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (B) |
|
||||
Skyline Crew (B) |
L. Hinojosa/L. Davis-Brady/M. Boisvert/E. West/N. Lemmen (Cox)
|
|
|||
6 | 11:20 AM | Mens HS Jr 4+ | 11 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
N. Billmaier/J. Francis/D. Johnson/J. Linder/K. Lortz (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
D. Gustafson/C. Smith/A. Seski/N. Ott/G. Lorimer (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
A. Mitchell/J. Presto/G. niemiec/D. Clark/A. duenas (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
S. Blackburn/B. Peng/L. Lehavy/H. Hewidy/M. Strader (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
J. Dennis/S. Ebel/C. Jewell/S. Ginebaugh/J. Rosin (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
B. Frey/J. Bee/S. Desai/M. Sanchez/M. Hinojosa (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
A. McHugh/A. Strause/J. Coen/C. McAlear/Z. Turner (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
T. Laipply/J. Dollman/N. Carlson/A. Prephan/A. Mack (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
A. Psarouthakis/D. Scotton/W. Kryska/A. Barrell/E. Jackson (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (B) |
A. Carley/M. Shalda/R. Dickinson/E. Hunt/L. Rohde (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (B) |
M. Warren/B. Ebright/M. Chiok/J. Hu/J. Tepas (Cox)
|
|
|||
7 | 11:30 AM | Womens HS Varsity 4+ | 5 |
||
8 | 11:40 AM | Mens HS Varsity 4+ | 6 |
||
9 | 11:50 AM | Womens HS Novice 4+ | 5 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
K. Sullivan/E. Hooper/M. Steinmiller/A. Mengel/K. Lortz (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Shook/R. Brandt/A. Ames/A. Sanford/C. Rose (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
i. chen/B. Landry/B. Yarlagadda/M. Ten Brink/G. Sanford (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
A. Andrews/A. Dew/Z. Zeerip/M. Sampson/R. Featherston (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
L. Davis-Brady/M. Hagan/R. Feeney/E. Davila/C. Trager (Cox)
|
|
|||
10 | 12:00 PM | Mens HS Novice 4+ | 11 |
||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
D. Johnson/J. Poddany/S. Klopping/D. Colley/A. Mengel (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Heide/C. Nemeh/G. Lutz/A. Cullen/D. Hass (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
K. Peart/C. Reidsma/R. Rudnick/J. Blazevic/D. Tenuta (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
O. Rosales/G. Puno/R. Ali/A. Bajaj/N. Morningstar (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
c. slider/M. Hendershott/R. McAnelly/M. Solomon/L. Conner (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
N. Steinberg/A. Stryker/K. Debacker/L. Eddy/T. Bee (Cox)
|
|
|||
St. Francis de Sales High School and Parents Association (LLC) (A) |
S. Welling/j. carter/A. Strause/B. Lloyd/Z. Turner (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
L. McCollum/A. Atassi/D. Stoll/B. OBrien/E. Hartkopf (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (B) |
A. Archer/A. Robinson/J. McGwire/A. Berryman/N. Czmer (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (B) |
Q. Faro/X. English/W. Ben/J. Houghton/J. Tepas (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (C) |
S. Zayid/R. Chapelle/B. Williams/Y. Lee/S. Weideman (Cox)
|
|
|||
11 | 12:10 PM | Womens HS, 2nd Varsity (Jr) 8+ | 7 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
a. mcconnell/p. wesolowski/m. koeniger/k. betz/p. anderson/k. martin/m. behrman/k. fry/s. kookoothe (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
H. Tanau/V. Lloyd/A. Kleinheksel/A. Losacco/D. Wright/M. Polovick/C. Kokkales/C. Neal/P. Nease (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
J. Brower/J. Levin/K. Belmore/C. Pavano/s. watkins/L. marvin/D. DeBusschere/A. Fedeson/B. VanderBerg (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
A. Moreno/M. Buitron/L. Hinojosa/L. Davis-Brady/M. Boisvert/E. West/E. Bourland/F. D'Introno/R. Colvin (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
E. Miller/E. Win/A. Rudolph/B. Less/L. McCormick/H. Dana/A. Sheehan/J. Cetnar/E. Vermeulen (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (B) |
E. Kim/C. Brummeler/C. Prater/J. Vlas/H. Durham/M. Hassebrock/E. Korson/F. Fix/G. LeClair (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (B) |
H. Dart/S. Vermeulen/J. Friesner/S. Rotte/J. Kulish/A. Garner/H. Bettinger/A. Studtmann/J. Genaro (Cox)
|
|
|||
12 | 12:20 PM | Mens HS, 2nd Varsity (Jr) 8+ | 5 |
||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Jbara/N. Ott/J. Connally/M. Dekhne/C. Nino/A. Cullen/D. Nikolaidis/C. Jones/D. Hass (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
K. Jackson/V. Ottoboni/G. niemiec/J. Presto/P. McInnis/J. Petrucci/J. BUNZELUK/T. Turner/A. duenas (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
S. Blackburn/B. Peng/N. Terrell/L. Lehavy/H. Hewidy/A. Psarouthakis/C. Adams/I. Aslani/E. Jackson (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
K. Clinthorne/B. Vanderberg/M. Powers/B. Pitts/A. Carley/C. Fase/S. Berndt/T. Vanfossen/J. Rosin (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
M. Sanchez/M. Warren/J. Bee/J. TenBrook/M. Chiok/S. Desai/B. Ebright/B. Frey/M. Hinojosa (Cox)
|
|
|||
13 | 12:30 PM | Womens Ltwt 8+ | 2 |
||
14 | 12:40 PM | Mens HS Ltwt 8+ | 3 |
||
15 | 12:50 PM | Womens HS Novice 8+ | 5 |
||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Shook/K. Harp/A. Ames/R. Brandt/C. Tate/C. Platt/C. unk/A. Sanford/C. Rose (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
S. Fall/E. Fall/K. Judge/L. Knaebe/D. Lawrence/S. Goetzke/i. chen/M. Ten Brink/G. Sanford (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
T. Powers/A. Dew/A. Andrews/L. Pratt/B. Berry/Z. Zeerip/M. Sampson/C. Perini/K. Sweet (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
M. Hagan/R. Feeney/M. Torres/S. Lee/J. Sow/K. Tuck/E. Davila/S. Kendall/C. Trager (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (B) |
S. Danbert/E. Webb/N. Lee/T. Lee/J. Piper/E. Weisberg/C. Paskus/L. Passmore/M. Ebright (Cox)
|
|
|||
16 | 1:00 PM | Mens HS Novice 8+ | 8 |
||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Heide/C. Nemeh/J. Connally/M. Dekhne/C. Nino/N. Ott/D. Nikolaidis/C. Jones/D. Hass (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
K. Peart/C. Reidsma/R. Rudnick/S. McLoughlin/A. Petrucci/N. Ottoboni/J. Temple/G. Altenberger/S. Weideman (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
T. Betts/M. Austin/G. Hillebrand/T. Chen/A. Stout/O. Rosales/R. Ali/H. Choi/N. Morningstar (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
c. slider/M. Soloman/T. Maple/M. Hendershott/D. Nelson/K. Loux/R. Titmus/T. Ingersoll/L. Conner (Cox)
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
N. Steinberg/A. Almani/A. Stryker/J. Houghton/O. Genyk/L. Eddy/K. Debacker/D. Aikens/T. Bee (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
L. McCollum/A. Atassi/D. Stoll/B. OBrien/N. Carroll/E. Brodin/D. Jenkins/M. Gaynor/J. Iannone (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (B) |
A. Archer/J. Blazevic/S. Morley/N. Conrad/J. Samoya/M. Matheny/C. DiClemente/A. Healy/N. Czmer (Cox)
|
|
|||
Rockford Crew (B) |
R. McAnelly/M. Shalda/L. Wrona/B. Garchow/R. Dickinson/R. Rode/J. Wisner/E. Hunt/S. Smith (Cox)
|
|
|||
17 | 1:10 PM | Womens HS Varsity 8+ | 6 |
||
18 | 1:20 PM | Mens HS Varsity 8+ | 5 |
||
End | 1:35 PM | Points Cup Ceremony |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change