Snowflake Regatta

  • Hosted By: East End Rowing Institute, LTD.
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, November 13, 2011
1 8:00 AM Mixed Masters 1x
11
2 8:20 AM Mixed Masters 2x
0
3 8:40 AM Mixed Masters 4x
1
4 9:00 AM Mixed Masters 4+
0
- 9:00 AM Regatta Meeting
5 9:25 AM Mens Jr 2x
9
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
C. Haas/R. Caldwell
 
    Friends Academy Crew (A)
M. Lieber/S. Sayre
 
    McGann Mercy High School (A)
S. Coffey/R. Flenders
 
    Riverhead High School (A)
J. Conlan/C. Purick
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Hunt/J. Waffenschmidt
 
    Sag Harbor Community Rowing (A)
W. BENEDICT/W. MACK
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
M. Steinberg/M. Matheis
 
    Riverhead High School (B)
J. Piro/E. Zaweski
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (D)
M. Gelman/D. Markowitz
 
6 9:45 AM Womens Jr Varsity 4x
4
    Riverhead High School (A)
K. Alfano/P. Dobrzynski/A. Giambone/E. Hesler
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Berrie/m. adzema-herold/D. Lehman/J. Wecht
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
R. Pritzker/C. Gackowski/B. Henry/I. Tempakus
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (C)
A. Shabinsky/L. Ginsberg/S. Pritzker/T. Peterson
 
7 9:50 AM Womens Jr Novice 4x
1
8 10:15 AM Mens Jr 4+
12
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
B. Sweeney/I. Iversen/D. Schwartz/C. McGeough/A. Cohen (Cox)
 
    Huntington High School (A)
A. Mollitor/M. Pavelka/M. Marrogian/S. Young/N. Smoot (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Moslow/S. Katz/C. Jenkinson/S. Moslow/M. Carras (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Warren/S. Bangs/S. Trow/D. Boyle/A. Pasin (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
P. Raux/A. Drexel/L. Doughty/D. Mauro/M. Vanchieri (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
R. Caldwell/B. Andrews/C. Haas/R. McAlonan/H. Fagin (Cox)
 
    Port Rowing (B)
J. Kagan/N. Ross/J. Adsetts/J. Finkelstein/N. Hirsch (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (B)
D. Martens/A. Guarascio/A. Jensen/C. Vanchieri/M. Matuza (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (C)
A. Maire/D. Wicks/M. Goldstein/C. Dumaurier/P. Giambertone (Cox)
 
    Port Rowing (C)
J. Meyer/M. Lozner/J. DiSpigno/M. Sperling/C. Realmuto (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (C)
M. DeAngelis/T. Gianculli/M. Schaffer/G. Smith/M. Strick (Cox)
 
    Port Rowing (D)
C. Finkbeiner/L. Santala/M. Calamari/J. Stewart/P. Verdirame (Cox)
 
9 10:40 AM Womens Jr 8+
5
10 11:05 AM Womens Jr 2x
7
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
K. Reese/E. Parillo
 
    Huntington High School (A)
A. Lindner/S. Totura
 
    Riverhead High School (A)
K. Alfano/C. Kindya
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
M. Vermazen/S. Anderson
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
M. Domaleski/F. Faherty
 
    Composite: East End, McGann Mercy (C)
R. Lukachiask/G. O'Shaughnessy
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (C)
C. Mazzie/M. Connell
 
11 11:30 AM Mens Jr 1x
5
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
B. Sweeney
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
R. Hanna
 
    Riverhead High School (A)
J. Conlan
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Witkowski
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (B)
D. Schwartz
 
12 11:55 AM Womens Jr Novice 4+
7
13 12:20 PM Mens Jr Novice 8+
6
14 12:45 PM Womens Jr 1x
7
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
C. Scavone
 
    Huntington High School (A)
N. Caputo
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Gackowski
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
M. Penny
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
E. Kitman
 
    East End Rowing Institute, LTD. (C)
M. Domaleski
 
    East End Rowing Institute, LTD. (D)
K. Reese
 
15 1:10 PM Womens Jr 4+
10
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
I. Spanos/C. Hindman/M. O'Beirne/K. Guarneri/V. Larson (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
C. McGoldrick/B. PALUMBO/B. Pilch/V. Magnozzi/N. Alayon (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Ferris/I. Goetze/T. Hirshfield/E. Drum/E. Ryon (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. LaBasco/M. Braca/e. quaglia/A. Connell/R. Incorvia (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (A)
J. Khoury/D. Hasapoglu/K. Corssen/M. Westman/K. VanDyke (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B)
M. Dimitri/A. Ipiotis/J. Goode/E. Grim/V. Cirelli (Cox)
 
    Port Rowing (B)
C. DiMaggio/E. Sloan/L. Levinger/A. Iannucci/M. Nelson (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (B)
S. Doyle/J. Drexel/K. Danaher/T. Hoelzer/S. Spina (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (C)
M. Hamparian/E. McDonald/K. French/N. Esposito/N. Alayon (Cox)
 
    St. John the Baptist DHS Crew (C)
M. Scanlon/F. LaRocca/S. Kiewra/D. Santiago/S. Naranjo (Cox)
 
16 1:35 PM Womens Jr Novice 8+
2
17 2:00 PM Mens Jr Novice 4+
11
18 2:25 PM Mens Jr Varsity 4x
3
    Huntington High School (A)
A. Mollitor/S. Young/M. Marrogian/A. Dunn
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Hunt/M. Gelman/e. KEARNEY/D. Boyle
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (B)
L. Warren/S. Bangs/J. Witkowski/S. Trow
 
19 2:25 PM Mens Jr Novice 4x
1
20 2:50 PM Mens Jr 8+
6
- Masters race times will be divided by gender
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change