Festival Regatta
- Hosted By: Merrimac River Rowing Association
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 9, 2005 | |||||
1 | 9:40 AM | Mens Veteran 1x | 13 |
||
2 | 9:52 AM | Womens Senior 1x | 6 |
||
3 | 10:04 AM | Mens Masters 2x | 6 |
||
4 | 10:16 AM | Womens Masters 4+ | 12 |
||
Community Rowing, Inc. (A) |
P. Kritek/C. Egan/C. Crosby/M. Wynne-Wynter/E. Healy (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
M. Cravetz/L. Meunier/J. MacDonald/L. Knight/J. Barnum (Cox)
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
L. Hafner/M. Belcher/R. Woodburn/D. Lonergan/A. Byron (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
D. DiCaprio/M. King/W. Hirst/C. Mulvey/C. Dotterer (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
C. Petersen/C. MacColl/D. Olivier/B. Wolfe/M. Elkins (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
K. Dorsey/K. Sicuranza/K. Tolson/D. Dodge/M. Quirici (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
D. Streeter/J. Rogers/M. Calupe/J. Hall/S. Lipnick (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
J. Morse/A. Eisenmenger/D. Grinnell/M. Donaldson/L. Rothman (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (B) |
J. Paul/K. Elinevsky/E. McAnulty/J. Moman/M. Romanovitch (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
B. Buch/T. Patten/L. Hook/L. Wisniewski/D. Capozza (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
E. Ingraham/C. Vieira/B. Trissel/Y. Taskor/J. Brown (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (C) |
M. Fagan/J. Harrigan/M. Nappi/M. Shepatin/T. Wheeler (Cox)
|
|
|||
5 | 10:28 AM | Mens Masters 4+ | 6 |
||
6 | 10:40 AM | Mens Senior 1x | 4 |
||
7 | 10:52 AM | Womens Masters 2x | 5 |
||
8 | 11:04 AM | Mens Veteran 2x | 4 |
||
9 | 11:16 AM | Mens Senior 2x | 2 |
||
10 | 11:28 AM | Mens Masters 1x | 6 |
||
11 | 11:40 AM | Womens Masters 8+ | 10 |
||
12 | 11:52 AM | Mens Masters 8+ | 3 |
||
13 | 12:04 PM | Womens Masters 1x | 6 |
||
14 | 12:16 PM | Womens Open 2x | 11 |
||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Martel/C. McCarthy
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
L. Treat/C. Murphy
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
N. Klaiber/E. Dingley
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (A) |
C. Reynolds/M. Reid
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
1. Tba/2. Tba
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
A. Blake/J. Macalear
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
J. Parr/I. Wilke
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
L. Logel/L. Euiler
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (B) |
L. Bozzuto/S. Bartels
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (C) |
K. Davison/K. Garges
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (D) |
H. Beach/I. Nelson
|
|
|||
15 | 12:28 PM | Womens Junior 4+ (18 or younger as of 12/31) | 15 |
||
Amoskeag Rowing Club (A) |
S. LaChance/K. Laaspere/A. Farrell/C. Ward/M. Naczas (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
L. Doolittle/B. Wagner/C. Glandorf/L. Glandorf/A. Silberstien (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
G. Stern/N. Klaiber/S. DelRusso/E. Dingley/M. Venne (Cox)
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
C. Sandberg/E. Rice/C. Smith/L. Kilmain/C. Stark (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
E. Johnson/E. O'Neil/S. Reilly/D. Troy/G. Rignanese (Cox)
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (A) |
M. Menard/L. Caldwell/T. Freeman/C. Kelsey/B. Fawcett (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
M. Carter/J. Youn/L. Chan/N. Hernandez/J. Kim (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
J. Michaels/A. Kraus/A. Campito/K. Johannese/E. Wegrzyn (Cox)
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
L. Woodman/S. Otis/E. Adams/L. Logel/S. Flyn (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
L. Gardner/S. Stockwood/K. Ou/S. Huebscher/A. Deutsch (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B) |
J. Griffin/D. Clinton/K. Butz/A. Troitino/A. Winn (Cox)
|
|
|||
Row New York (B) |
C. Zienkowicz/J. Guinane/T. Quijada/E. Charles/B. Cao (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
E. Glennon/E. Wasserbach/K. Everett/T. Allinger/G. Vidal (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
K. London/L. Treat/A. Hammond/J. Lidsky/D. Fitzgerald (Cox)
|
|
|||
Row New York (C) |
A. Guinane/S. Mohammed/S. Somar/Y. Palmer/J. Navarette (Cox)
|
|
|||
16 | 12:40 PM | Womens Novice 1x (first year of rowing) | 3 |
||
17 | 12:52 PM | Mens Novice 1x (first year of rowing) | 1 |
||
18 | 1:04 PM | Mens Junior 1x (18 or younger as of 12/31) | 2 |
||
19 | 1:16 PM | Womens Junior 1x (18 or younger as of 12/31) | 1 |
||
20 | 1:28 PM | Womens Junior 8+ (18 or younger as of 12/31) | 6 |
||
Amoskeag Rowing Club (A) |
S. LaChance/A. Farrell/M. Keach/O. Boises/N. Bennett/M. Koch/E. Lyons/K. Smith/L. Baker (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Lloyd/A. Migausky/K. Woodard/C. Murphy/A. Tapley/S. Dossbhoy/M. Sarason/G. Galantino/A. Silberstien (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
J. Griffin/S. DelRusso/G. Stern/K. Marcellino/K. Butz/D. Clinton/M. Schoonover/A. Troitino/M. Venne (Cox)
|
|
|||
Row New York (A) |
M. Carter/J. Youn/L. Chan/J. Guinane/T. Quijada/E. Charles/C. Zienkowicz/N. Hernandez/J. Kim (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Helmer/C. Johannesen/D. Chesser/A. Wellspeak/E. Wasserbach/A. Kraus/A. Campito/J. Michaels/E. Wegrzyn (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
E. Zoloth/L. Treat/A. Hammond/S. Hindman/A. Locke/J. Lidsky/J. Ginsberg/C. Blau/A. Deutsch (Cox)
|
|
|||
21 | 1:40 PM | Mens Junior 4+ (18 or younger as of 12/31) | 13 |
||
Amoskeag Rowing Club (A) |
J. Pfaff/C. Levy/I. Wheeler/J. Normand/A. Boyle (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
S. Crow/A. Cody/J. Massey/H. Swados/J. Cox (Cox)
|
|
|||
Dowling College (A) |
M. Jonas/D. Hegermiller/B. Koutrakos/A. Renker/J. Geager (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
A. Kroft/J. Bell/T. Austen/B. Wockenfuss/D. Smith (Cox)
|
|
|||
Great Bay Rowing (A) |
A. Rainey/E. Kim/N. Santos/A. Schultz/K. Nardi (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
K. Jemiolo/R. O'Connell/N. Vanikiotis/J. Pelzek/J. Kanwal (Cox)
|
|
|||
Independent Loggers Rowing LLC (A) |
N. Kono/I. Brennick/D. Byington/P. Kermond/R. D'Aveni (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
T. Nesel/N. Dugan/E. Bollin/H. Kelley/G. Vidal (Cox)
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club (A) |
M. Misiewicz/R. Drenkhahan/E. Misiewicz/B. Pelczar/S. Flyn (Cox)
|
|
|||
Amoskeag Rowing Club (B) |
A. Johnson/P. Smith/G. Vanacore/M. Curran/M. Naczas (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
W. Walter/H. Ebbott/T. Leonard/T. Swaim/S. Taube (Cox)
|
|
|||
Dowling College (B) |
G. Hawxhurst/W. Porter/E. Cassidy/M. Schiliro/A. Altimari (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
I. Accomando/B. Mills/C. Cieplak-von Bla/H. Klein/R. Nevins (Cox)
|
|
|||
22 | 1:52 PM | Mens Open 1x | 11 |
||
23 | 2:04 PM | Mens Open 4+ | 10 |
||
Amoskeag Rowing Club (A) |
G. Dirth/I. Smith/J. Pfaff/J. Smith/A. Boyle (Cox)
|
|
|||
Angry Fish Rowing Club (A) |
C. Dyke/B. Sarsfield/A. Varcasio/M. Bennice/L. Yesse (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
K. Dupuis/R. McGurrin/C. Stepanian/G. Strom/N. Tweed (Cox)
|
|
|||
Dowling College (A) |
P. Lee/C. Noto/S. Gambino/C. Sheehan/J. Geager (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
D. Kroft/C. Austen/M. Kochem/A. Meunier/D. Knorr (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
J. Tauzel/M. Warner/J. Masters/K. Harlin/D. Dorio (Cox)
|
|
|||
University of Massachusetts - Lowell (A) |
S. Murray/S. Mckenna/J. Marchand/M. Mckenna/S. Rivera (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
M. Jafri/C. Richardson/C. Kirkland/M. Tanaka/S. McAuliffe (Cox)
|
|
|||
Dowling College (B) |
L. Muri/J. Gurfein/G. Hawxhurst/P. Reiser/A. Altimari (Cox)
|
|
|||
Style Driven Rowing Club (C) |
R. Higgens/J. Lonergan/M. Walker/S. Powers/P. Yao (Cox)
|
|
|||
24 | 2:16 PM | Mens Ltwt 1x (<= 165 lb) | 8 |
||
Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) |
A. Inglis
|
|
|||
Buckingham Browne & Nichols |
B. Eldridge
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. |
A. Kroft
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. |
D. Kroft
|
|
|||
New York Athletic Club |
A. Binkawski
|
|
|||
New York Athletic Club |
T. Wong
|
|
|||
Union Boat Club |
E. Demetriou
|
|
|||
University of Massachusetts Alumni |
Z. DePace
|
|
|||
25 | 2:28 PM | Womens Open 4+ | 15 |
||
26 | 2:40 PM | Womens Open 1x | 7 |
||
27 | 2:52 PM | Mens Open 2x | 7 |
||
28 | 3:04 PM | Mixed 2x | 5 |
||
29 | 3:16 PM | Mens Junior 8+ (18 or younger as of 12/31) | 4 |
||
30 | 3:28 PM | Womens Ltwt 1x ( <= 135 lb) | 2 |
||
31 | 3:40 PM | Womens Open 8+ | 10 |
||
32 | 3:52 PM | Mens Open 8+ | 3 |
||
Dowling College (A) |
L. Muri/J. Gurfein/G. Hawxhurst/P. Reiser/S. Gambino/A. Renker/P. Lee/C. Sheehan/J. Geager (Cox)
|
|
|||
Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A) |
M. Kochem/J. Bell/T. Austen/B. Wockenfuss/J. Springli/J. Naglieri/C. Austen/A. Meunier/D. Knorr (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
J. Tauzel/M. Warner/J. Masters/K. Harlin/D. Kennedy/M. McGuire/T. Nesel/N. Dugan/D. Dorio (Cox)
|
|
|||
33 | 4:04 PM | Mixed 4x | 1 |
||
34 | 4:16 PM | Womens Masters 4x | 3 |
||
35 | 4:28 PM | Mens Masters 4x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change