Ted Phoenix Regatta
- May 5, 2012
- sprint
- Occoquan Reservoir, Sandy Run Regionan Park
- Fairfax Station, VA (USA)
- Hosted By: Virginia Scholastic Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 5, 2012 | |||||
1 | Mens 1st Eight | 0 |
|||
2 | Mens 1st Four | 0 |
|||
3 | Mens 1st Quad | 0 |
|||
4 | Womens 1st Eight | 0 |
|||
5 | Womens 1st Four | 0 |
|||
6 | Womens 1st Quad | 0 |
|||
7 | Mens 2nd Eight | 0 |
|||
8 | Mens 2nd Four | 0 |
|||
9 | Mens 2nd Quad | 0 |
|||
10 | Womens 2nd Eight | 0 |
|||
11 | Womens 2nd Four | 0 |
|||
12 | Womens 2nd Quad | 0 |
|||
13 | Mens 3rd Eight | 7 |
|||
14 | Womens 3rd Eight | 6 |
|||
15 | Mens 4th 8+ | 4 |
|||
16 | Womens 4th 8+ | 4 |
|||
17 | Mens Novice Eight | 15 |
|||
Alexandria City HS (A) |
P. Tracy/C. Jaffe/G. Wagner/C. Weitekamp/A. Pickup/r. rhidoy/A. Nichols/D. Jones/j. filios (Cox)
|
|
|||
Gloucester Rowing Association (A) |
G. Owens/J. Lane/A. Parr/J. Poole/R. Simpson/n. booth/T. Lee/R. ADAME/C. Holland (Cox)
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
D. Shannon/E. Lanham/E. David/B. Fillius/P. Hurley/A. Yung/J. Martin/J. Yarrington/N. Yorke (Cox)
|
|
|||
James Madison Crew Boosters Organization, Inc. (A) |
G. Blasz/T. Adelberg/J. Fox/K. Kopka/A. Lupinacci/D. MacCall/H. Kennell/J. Whitcup/C. Hiday (Cox)
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
H. Dupee/A. Ward/K. Sterns/M. Liang/T. Baham/R. Erestain/G. Salm/T. Stevens/D. Karounos (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
B. Smith/L. Martin/K. petras/a. makris/D. White/P. Croghan/A. Kiess/R. Shaw/I. LaGoe (Cox)
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. (A) |
J. Kim/N. Macke/A. Arslan/W. Koch/W. Stockton/A. Giagtzis/O. Comer/P. YOUNG/K. Falicov (Cox)
|
|
|||
Mount Vernon Crew (A) |
B. Williams/C. Ross/J. Morales/J. Wood/K. Henderson/K. Canda/N. Moore/c. giron garay/N. Oliver (Cox)
|
|
|||
Oakton High School (A) |
S. Childs/G. Michael/A. Lutz/M. Ambrose/P. McElhiney/C. Rogers/J. DuPuy/J. Seal/L. Murphy (Cox)
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A) |
J. Ibarra/M. Cooper/J. Edwards/N. Martin/F. Delacruz/Z. Lewis/S. Richter/M. Yashar/H. Nathanson (Cox)
|
|
|||
Thomas Jefferson High School Crew Boosters, Inc. (A) |
R. Kosar/A. Hennessey-Niland/D. Hu/R. Tang/A. Pan/N. Hougland/P. Panicker/B. Stoyen/J. Liu (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
S. Ramage/T. Holtslander/R. Applin/K. Muir/B. Hubbard/A. Nelson/T. Yun/J. Nelson/I. Bushey (Cox)
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters (A) |
D. Eigler-Harding/C. Anderson/L. De Koninck/G. Smith/T. McFarlane/H. Banks/A. Henshaw-Greene/G. Arkilic/C. Czerewko (Cox)
|
|
|||
Yorktown High School (A) |
J. Davis-Hoff/A. Fricano/P. Manville/C. Sheffer/K. Anderson/G. Tripi/B. Martin/I. Hardman/S. Lewin (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (B) |
P. McKee/M. Tong/C. Hohl/W. Linder/A. Filmer/I. HAVASY/C. Yamine/G. Zimmerman/A. Chen (Cox)
|
|
|||
18 | Womens Novice Eight | 15 |
|||
19 | Mens Freshman Eight | 10 |
|||
20 | Womens Freshman Eight | 13 |
|||
21 | Mens Lightweight Four | 0 |
|||
22 | Womens Lightweight Four | 0 |
|||
23 | Mens Lightweight Eight | 0 |
|||
24 | Lightweight Womens Eight | 0 |
|||
25 | Mens Double | 0 |
|||
26 | Womens Double | 0 |
|||
27 | Mens Junior Eight | 0 |
|||
28 | Mens Junior Four | 0 |
|||
29 | Mens Novice Four | 8 |
|||
30 | Womens Novice Four | 10 |
|||
Combined Cathedral Crews Rowing Club, Inc (A) |
R. Tucci/C. Lempres/D. Sponseller/C. Lanier/C. Patton (Cox)
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
A. Walton/C. Henderson/A. Amos/L. Goldson/K. Leonard (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
K. Gardner/S. steblein/A. Ali/B. Rutan/G. Tickle (Cox)
|
|
|||
Gloucester Rowing Association (A) |
C. Parr/T. Robins/C. Dunston/C. Weatherly/B. Cabana (Cox)
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
S. Martinez/A. Barnett/V. Merced/D. Prieto-Coronell/A. Muhidin (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
E. Glennon/B. Smith/H. Korhonen/K. Robinson/M. Kirby (Cox)
|
|
|||
Potomac High School (A) |
S. Draffin/A. Contreras/A. oatman/K. Pieper/V. Castleberry (Cox)
|
|
|||
Sidwell Friends School Rowing (A) |
C. Dolin/M. Berlow/P. Bronder/K. Forster/R. Sandri (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
S. Opatz/A. Portale/S. Sayyed/P. Solell-Knepler/J. Rogers (Cox)
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters (A) |
E. Lent/D. Wenberg/A. Hiskey/C. Boomsma/R. Yohannes (Cox)
|
|
|||
31 | Womens Junior Eight | 0 |
|||
32 | Womens Junior Four | 0 |
|||
33 | Mens Single | 0 |
|||
34 | Womens Single | 0 |
|||
35 | Mens 5th 8+ | 2 |
|||
36 | Womens 5th 8+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change