Head of the Fish

  • Oct 27, 2012 To Oct 28, 2012
  • head
  • Saratoga Springs, NY (USA)
  • Hosted By Saratoga Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 27, 2012
break 6:30 AM Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
1 9:44 AM Mens Adaptive 1x
0
2 Mens Masters 1x (27-39)
7
3 Mens Masters 1x (40-49)
11
4 Mens Masters 1x (50-59)
24
5 Mens Masters Light 1x (165lbs max)
11
6 Womens Adaptive 1x
0
7 Womens Masters 1x (27-39)
6
8 Womens Masters 1x (40-49)
5
9 Womens Masters 1x (50-59)
14
    Berry Hill Boat Club (A)
L. Gesinger
46.1 (51)
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
P. Blackwell
67.3 (56)
    Erie Canal Rowing Club (A)
E. Blum
42.3 (50)
    Maritime Rowing Club (A)
D. Gorman
54.1 (53)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
J. Daniels
62.7 (55)
    St. Catharines Rowing Club (A)
M. Markarian
81.9 (59)
    Unaffiliated (USA) (A)
L. Skibo
58.3 (54)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
L. Fisher
76.9 (58)
    Community Rowing, Inc. (B)
L. Salmonsen
62.7 (55)
    Community Rowing, Inc. (C)
L. Tenaglia
72.0 (57)
    Narragansett Boat Club (C)
L. Evans
42.3 (50)
    Community Rowing, Inc. (D)
B. Jones
81.9 (59)
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal (D)
S. Law
58.3 (54)
    Community Rowing, Inc. (E)
P. Hambrick
58.3 (54)
10 Womens Masters Ltwt 1x (135lbs max)
6
11 Mens Veteran 1x
22
    GMS Rowing Center (A)
M. Verlin
92.5 (61)
    Grateful Oars Rowing Club (A)
R. Mooers
169.3 (73)
    Hanlan Boat Club (A)
J. Sherrick
134.5 (68)
    Maritime Rowing Club (A)
K. Iscol
169.3 (73)
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Wheatley
103.7 (63)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Parker
147.9 (70)
    Pettipaug YC Rowing (A)
J. Laundon
154.9 (71)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
98.0 (62)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
N. Fanning
92.5 (61)
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi
109.5 (64)
    Tillsonburg Rowing Club (A)
F. Tamasi
92.5 (61)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Waggaman
98.0 (62)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
T. Swayze
184.3 (75)
    Pettipaug YC Rowing (B)
P. Flory
121.7 (66)
    Riverside Boat Club (B)
P. Dale
98.0 (62)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (B)
A. Frizzera
103.7 (63)
    Unaffiliated (USA) (B)
T. Wolski
115.5 (65)
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
D. Ruml
103.7 (63)
    Amoskeag Rowing Club (C)
J. Raymond
92.5 (61)
    Community Rowing, Inc. (C)
H. Scott
115.5 (65)
    Unaffiliated (USA) (C)
J. Miller
154.9 (71)
    Unaffiliated (USA) (D)
H. Lanoue
98.0 (62)
12 Womens Veteran 1x
11
13 Mens Collegiate 1x
12
14 Womens Collegiate 1x
17
15 Mens Collegiate 2x
7
16 Womens Collegiate 2x
13
17 Mens Open 2-
8
18 Womens Open 2-
6
19 Mens Collegiate Light 4+ (165lbs max)
11
20 Womens Collegiate Light 4+ (135lbs max)
3
21 Womens Open 4+
6
22 Womens Open Novice 4+
8
23 Womens Open Light 4+ (135lbs max)
1
24 Mens Open 4+
7
25 Mens Open Novice 4+
4
26 Mens Open Light 4+ (165lbs max)
0
27 Mens Masters Novice 4+
0
28 Womens Masters Novice 4+
3
29 Mens Masters 8+
10
30 Womens Masters 8+
15
    Brockville Rowing Club (A)
M. Brown/A. Armstrong/S. Hutton/S. McCabe/J. Flake/L. Motluk/D. Moore/C. Ranells-Warren/C. Blair (Cox)
12.5 (41)
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
E. Ludwig/K. Rushworth/M. Holgate/M. Koppers/J. Lawless/T. Godiers/M. Travis/O. Bosies/K. Godiers (Cox)
20.7 (45)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
18.5 (44)
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/N. Blake/S. Linowski/L. Hannum/L. Yanis/A. Wulfkuhle/C. Cardinal/M. Chiu (Cox)
43.3 (53)
    Pelham Community Rowing Association (A)
P. Kelling/L. Aust/P. Canning/A. Pitkin/J. Ippolito/C. Schmicker/I. Ghitelman/M. O'Connor/L. Fischoff (Cox)
46.7 (54)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
43.3 (53)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Braim/C. Goodness/L. Barry/L. Towne/C. Holland/D. Barnes/W. MacPherson (Cox)
33.9 (50)
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/M. Burnham/S. Allen/O. Dessingue/K. Evans/V. Riley/S. Tucci/R. Mahoney/c. gilbert (Cox)
33.9 (50)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
E. Dade/A. Bracken/D. Carey/R. Kerr/M. Laskaris/B. Sirovich/C. Crutchfield/C. Boghosian/S. Harward (Cox)
31.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
J. McKenna/A. Cunningham/M. Miller/N. Mehta/J. McDonald/D. Hsu/M. Mayer/K. Munsey/T. Borden (Cox)
9.2 (39)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
23.1 (46)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
H. West/J. Pawlick/C. Van Wyk/L. Norris/L. Noonan/R. Perkins/K. Grieco/P. Roberts/S. Stomieroski (Cox)
40.0 (52)
    Skidmore Community Rowing (B)
P. Tuz/K. McNary/B. Du Pont/C. Halse/S. King/m. lander/L. Trombley/H. OBrien-Gregg/C. Tulis (Cox)
28.2 (48)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (C)
L. Cianfarani/S. Ferguson/M. Healey/T. Capozzola/S. Duff/D. Howk/K. Wales/C. Ward/K. Delaney (Cox)
20.7 (45)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (D)
J. Hogan/P. DuFour/C. Chapman/G. Wichrowski/C. Hamilton/J. Magliulo/M. Hunt/B. Braun/A. Carollo (Cox)
31.0 (49)
31 9:52 AM Mens Collegiate Novice 8+
31
32 10:05 AM Womens Collegiate 8+
20
33 10:12 AM Womens Collegiate JV 8+
17
34 10:18 AM Mens Collegiate 4+
33
35 10:27 AM Womens Collegiate Novice 4+
17
36 Mens Adaptive 2x
1
37 Womens Adaptive 2x
0
38 Mixed Adaptive 2x
2
break 10:33 AM BREAK
39 11:30 AM Mens Open 1x
11
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Craftsbury Green Racing Project (A)
S. Whelpley
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Paulsen
 
    Maritime Rowing Club (A)
N. Kelly
 
    Niskayuna Rowing (A)
D. Bender
 
    Quinsigamond Rowing Association, Inc. (A)
J. Rath
 
    Ridley Graduate Boat Club (A)
D. Klassen
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
 
    Craftsbury Green Racing Project (B)
C. Biddle
 
    Narragansett Boat Club (B)
B. Basso
 
    Craftsbury Green Racing Project (C)
T. Howell
 
40 11:38 AM Mens Open Light 1x (165lbs)
13
41 11:43 AM Mens Open Novice 1x
6
    Niskayuna Rowing (A)
M. Bender
 
    Northampton Community Rowing (A)
G. Fields
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
M. Donovan
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
D. Kelley
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
D. Sesler
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Ezzell
 
42 11:49 AM Womens Open 1x
13
43 11:52 AM Womens Open Light 1x (135lbs)
14
44 11:55 AM Womens Open Novice 1x
8
45 11:58 AM Mens Rec 1x
3
46 11:59 AM Womens Rec 1x
1
47 12:04 PM Mens Alden 1x
1
48 12:05 PM Womens Alden 1x
0
49 12:11 PM Mens Open 2x
9
50 12:14 PM Mens Open Light 2x (165lbs max)
6
51 12:18 PM Womens Open 2x
13
52 12:21 PM Womens Open Light 2x (135lbs max)
8
53 12:27 PM Mens Open 4x
4
54 12:29 PM Mens Collegiate 4x
2
55 12:32 PM Womens Open 4x
4
56 12:35 PM Womens Collegiate 4x
7
57 12:39 PM Mens Masters 2x
24
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight/T. Willsallen
62.2 (57)
    Clarkson University Crew Club (A)
B. Jukic/E. Bollt
22.4 (45)
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon/E. Therrien
27.7 (47)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
p. hagan/w. dennison
58.1 (56)
    Great River Rowing (A)
J. Cody/j. leonard
30.5 (48)
    Leander Boat Club (A)
C. Andreychuck/K. Jeans
152.7 (74)
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/D. Gorriaran
33.5 (49)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
F. Gannon/D. Kennedy
186.9 (79)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
G. Hack/C. McCawley
43.2 (52)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
105.1 (66)
    Queensbury Rowing Center (A)
C. Lindner/P. Fuery
140.0 (72)
    Salisbury Boat Club (A)
R. Bettigole/W. Kirber
70.8 (59)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Brower/D. Powers
46.7 (53)
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
K. Borchardt/D. Chernoff
30.5 (48)
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Lessard/R. Phelan
46.7 (53)
    West Lake Sculling Club (A)
D. Reed/C. Buckhout
50.4 (54)
    Narragansett Boat Club (B)
C. Bardt/P. Evans
46.7 (53)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B)
B. Plage/H. Thompson
89.6 (63)
    Composite: Blood Street Sculls, SECRC (B)
M. Cottrill/D. Kelley
0.3 (29)
    Community Rowing, Inc. (C)
H. Scott/M. Hyde
99.8 (65)
    Composite: Holyoke Rows, Pioneer Valley Riverfront Club (C)
B. Rodgers/B. Chayes
43.2 (52)
    Pelham Community Rowing Association (C)
R. Reavey/k. ryan
10.0 (39)
    Narragansett Boat Club (D)
J. Ryan/D. Rand
54.2 (55)
    Narragansett Boat Club (F)
A. Washburn/W. Prichett
79.9 (61)
58 12:46 PM Mens Masters Light 2x
6
59 12:49 PM Womens Masters 2x
12
60 12:55 PM Womens Masters Light 2x
10
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Hambrick/L. Tenaglia
54.2 (55)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
L. Carleton/M. Grossman
79.9 (61)
    Kingston Rowing Club (A)
j. macdonald/p. smith
50.4 (54)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
J. Thorn/R. Bloomer
30.5 (48)
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
E. Sprong/S. San Emeterio
2.5 (33)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Delaney/J. Hogan
20.0 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Collins/E. Picard
36.6 (50)
    Duxbury Bay Maritime School (B)
W. Dorris/J. Boyle
33.5 (49)
    Narragansett Boat Club (E)
K. Leski/C. Browning
54.2 (55)
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (G)
G. Simmons/J. Friend
20.0 (44)
61 1:15 PM Mens Masters 4+
9
62 1:20 PM Womens Masters 4+
15
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hochschild/J. McDonald/M. Mance/D. Hsu/M. Mayer (Cox)
25.0 (46)
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Yost/A. Cunningham/N. Mehta/J. McKenna/K. Munsey (Cox)
3.4 (34)
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Rogers/J. Gardner/M. Rickenbacker/S. O'Brien/U. Kapp (Cox)
43.2 (52)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
10.0 (39)
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/K. Elinevsky/N. Blake/S. Linowski/M. Chiu (Cox)
43.2 (52)
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Brennan/L. Farrell/C. Stock/K. Tolcser/S. Lipnick (Cox)
46.7 (53)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
1.1 (31)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Dagle/C. Richards/L. Braim/L. Towne/W. MacPherson (Cox)
36.6 (50)
    St. Catharines Rowing Club (A)
J. Lancaster/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/M. Markarian/K. Burtnik (Cox)
54.2 (55)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Carey/R. Kerr/E. Farwell/K. Sluzenski/S. Harward (Cox)
27.7 (47)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
43.2 (52)
    Northampton Community Rowing (B)
L. Hannum/L. Yanis/T. Vecchio/G. DiFulvio/C. Cardinal (Cox)
36.6 (50)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
25.0 (46)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
H. West/C. Holland/L. Noonan/J. Pawlick/S. Stomieroski (Cox)
43.2 (52)
    Riverfront Recapture, Inc. (C)
75.3 (60)
break 1:32 PM BREAK
63 2:30 PM Mens Collegiate 8+
20
64 2:37 PM Mens Collegiate JV 8+
10
65 2:41 PM Womens Collegiate Ltwt 8+
4
66 2:42 PM Womens Collegiate Novice 8+
30
67 2:45 PM Mens Masters 4x
10
68 2:47 PM Womens Masters 4x
17
69 2:54 PM Womens Collegiate 4+
36
70 3:04 PM Mens Collegiate Novice 4+
14
71 3:17 PM Mens Open Novice 8+
5
72 3:20 PM Womens Open Novice 8+
2
73 3:27 PM Mens Open 8+
6
74 3:31 PM Mens Open JV 8+
2
75 3:32 PM Mens Open Light 8+ (165lbs max)
2
76 3:33 PM Mens Collegiate Ltwt 8+
4
77 3:35 PM Womens Open 8+
4
78 3:38 PM Womens Open JV 8+
0
79 3:39 PM Womens Open Light 8+ (135lbs max)
1
80 3:42 PM Mixed 4x
5
81 3:46 PM Mixed 2x
11
82 3:47 PM Mixed Collegiate 8+
11
83 3:51 PM Mixed Masters 4x
10
84 3:55 PM Mixed Masters 2x
15
85 4:18 PM Mixed Masters 8+
12
    Aqueduct Rowing Club (A)
A. Carey/S. Koch/S. Patrick/B. Mulligan/S. Lee/J. Krahn/S. Garrett/L. Williams/H. Dwyer (Cox)
50.2 (55)
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
D. Shorkey/E. Brown/E. Welshans/L. Gallo/A. Katz/S. Carota/B. Varcasio/M. Krupa/M. Bennett (Cox)
46.7 (54)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
20.7 (45)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
K. Quackenbush/L. Renz/L. Kealty/C. Cline/k. muller/C. Monfred/W. Washburn/H. Longworth/A. Kiewra (Cox)
46.7 (54)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Ipolitto/G. Houlihan/K. Shalabi/V. Houston/J. Carmody/D. Orlando/S. Sales/K. Skeffington/L. Roman (Cox)
33.9 (50)
    Rensselaer Crew Club (A)
J. Bassett/S. Conaboy/D. Winograd/M. Hoover/C. Rho/G. Perez/U. Aymat - Diaz/A. Welling/A. Lin (Cox)
0.0 (18)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/C. Chapman/L. Norris/S. LeFevre/W. Padzerski/E. Sr./K. Grieco/D. Howk/W. MacPherson (Cox)
31.0 (49)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Stafford/D. Haedrich/T. Cox/B. Haynes/R. Kerr/M. Laskaris/B. Sirovich/C. Crutchfield/C. Nagle (Cox)
31.0 (49)
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Hochschild/R. Martinez/L. Yost/W. Thompson/R. Ezzell/F. Tracy/M. Miller/M. Mance/M. Mayer (Cox)
31.0 (49)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
16.4 (43)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
T. Dagle/S. Festin/L. Braim/L. Towne/A. Stellato/C. Holland/J. Hogan/J. Pawlick/K. Delaney (Cox)
31.0 (49)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (C)
28.2 (48)
86 4:29 PM Mixed 8+
9
break Coxswains, Coaches and Scullers Meeting at Lees Park
143 Mens Jr Ltwt Adaptive 1x
0
Sunday, October 28, 2012
87 Boys Jr Adaptive 1x
0
88 Girls Jr Adaptive 1x
0
89a 7:50 AM Womens Junior Modified 4x/+ (8th grade and younger)
16
90 8:00 AM Mens Juniors 2-
6
91 8:05 AM Womens Juniors 2-
6
92 8:09 AM Mens Juniors 1x Jr A
33
93 8:21 AM Mens Juniors 1x Jr B
18
94 8:29 AM Womens Juniors 1x Jr A
18
95 8:36 AM Womens Juniors 1x Jr B
30
96 8:48 AM Mens Junior Modified 4x/+
17
97 9:04 AM Mens Juniors Light 8+ (155lbs max)
13
98 9:09 AM Mens Junior Frosh 8+
18
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
J. Hayes/E. Dunn/J. O'Shea/C. O'Connor/G. White/A. Rotker (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Canisius High School (A)
C. Kwitchoff/N. Herzog/L. Maxwell/W. Sardinia/E. Jerge/C. Helfer/M. Lieber/R. Coppola/R. Zuccala (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Fordham Preparatory School (A)
J. Gonzalez/W. McKay/M. Zaccardi/L. Morrissy/J. Murphy/J. Tobin/P. Fortuniewicz/J. Gonzalez/P. Treacy (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
E. Schalekamp/G. Schmidt/K. VandenBerg/C. Fine/B. Gould/J. Lampman/A. Dohring/L. McGrinder/J. Rockwell (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
M. Cambria/C. Ruhland/C. Navarro/M. Taraboletti/B. Lojacono/B. MacFadden/T. Beals/E. Szafranski/S. Kremer (Cox)
 
    Canisius High School (B)
J. Ziemann/J. Winklhofer/S. Fitzgerald/C. Fisher/I. McCombs/J. Semko/J. Walsh/D. Wrafter/M. Rabenhorst (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
 
    New Canaan High School Crew (C)
R. Marsh/P. Troxell/J. STEBBINS/E. Geller/B. James/A. Russell/R. Sillo/G. Hall/J. Bartolotta (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (D)
J. Klapper/D. Carratu/C. Fairy/C. Goodman/P. MacNeal/J. Mudd/B. Golino/D. Rhymaun/W. Masters (Cox)
 
99 9:13 AM Mens Junior Novice 8+
37
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Brockville Rowing Club (A)
Q. Basiren/C. Currie/W. Mayotte/D. Guirandou/M. Darragh/R. Stobo/N. Everett/B. Noyes/A. Sandarussi (Cox)
 
    Canisius High School (A)
A. Fursman/C. Glinski/S. Pratt/A. Guzman/M. Ress/A. Albert/A. Levy/J. Borowiak/J. Herman (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. White/I. Lawson/M. Kroll/J. Ohta/C. Sharp-O'Connor/A. TAYLOR/R. Perry/J. Barnett-Hill/O. Armstrong-Davies (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
L. Hayward/E. Bienvenue/D. Shubelka/M. Myrdek/G. Tsirimokos/C. Santiago/B. O'Hara/S. Jelev/J. Smith (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
 
    College Jean de Brébeuf (A)
O. Blain/C. Borduas/E. Laurin/T. Heyen Dubé/G. Côté/F. Lambert Tétrault/V. Steanta/X. Yuanhong/A. Blain Coallier (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
B. Kozak/G. Copp/A. Butt/C. Hafer/J. Butt/J. Lee/C. Peters/B. Dumbleton/J. Ragozzino (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
T. Baumbach/B. Beckwith/R. Brodsky/K. Cardona/M. Diacatos/D. Halladay/M. Klahn/R. Murphy/S. Earl (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
P. Concilio/W. Kiely/J. Murnane/D. Ojeda/C. Sugrue/R. Deubler/A. Martinez/j. dougherty/P. Vullo (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
H. Burns/M. Nicolson/M. Aiudi/E. Poesnecker/J. ABRAHAMS/D. Ganci/C. Farrell/P. Efremov/J. JAWORSKI (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
N. Rissone/L. Martin/J. Sgroi/N. Biggs/B. Reale/S. Magguilli/G. Goetzman/Q. Minich/J. Aman (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
P. Barringer/R. Callahan/D. Dayya/L. Forsyth/A. Langalis/P. Lavieri/N. Walsh/P. Zamsky/S. Akole (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
R. NaJame/S. Reiter/A. Olsson/J. Petrides/o. fay/C. ADAMS-NICE/G. Hurley/B. SIRULNIK/A. Rigali (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    St. Benedict's Preparatory School (A)
G. Cruz/M. Mubasit/L. Perez/K. Davis/T. Schwartz/J. Cruz/M. Hunter/F. Efremenko/O. Cruz (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
I. Jones/A. Di Bari/D. Nyland/J. Ross/J. Joseph/D. Stret/J. Sluys/T. Kaplaniak/S. DeCaire (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Licciardi/R. Falk/J. Stauffer/J. Wicklum/M. Wohl/S. Rickenbach/S. Brown/T. Pittenger/S. Martorana (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
J. Friga/D. Goldstein/J. Lee/P. Finlay/I. Cullings/Y. Richardson/D. Tarallo/Q. Hubbell/R. Rappaport (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
J. Plenge/J. Siple/S. Thomas/E. Tucker/N. Walsh/R. White/J. Wiseman/J. Peters/D. Brock (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (B)
D. Croy/M. Garcia/M. Casino/J. Santucci/A. Galstian/M. Winiarski/A. Satloff/C. Judge/A. Condor (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (B)
A. Bridwell/L. Brand/C. DeMayo/D. Dyakov/O. Kennelly/E. Litvak/M. Litvak/J. Schwartz/C. Rosenberg (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (B)
J. Schurch/A. Eaton/A. Griffiths/D. McAuslin/C. Candelario Romero/R. King/C. Hurley/D. Bogdanis/M. Jordan (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (C)
A. Messing/A. servetto/S. Hoffstaetter/L. Lipson/L. pfaff/A. HigginsLopez/E. Skutt/J. Merryfield/E. Jeon (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Pelham Community Rowing Association (C)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
 
100 9:26 AM Womens Juniors 8+
28
101 9:39 AM Womens Juniors 2V 8+
22
102 9:46 AM Womens Juniors 3V 8+
6
103 9:49 AM Womens Junior 4V 8+
2
104 9:55 AM Womens Juniors Frosh/Novice 4x
13
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Schwartz/L. Caliga/A. Rosenfeld/N. Madden
 
    Don Rowing Club (A)
M. Webb Wilkinson/N. Sherratt/S. Hopton/C. De Garie
 
    Elmwood School (A)
V. Bolitho/O. Casarramona/M. Gowie/N. Darwish
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Robbins/M. Carroll/J. Soyak/A. Salazar
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Passaretti-Fina/J. Lena/S. Christiansen/T. EATON
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Kilpatrick/A. Derksen/E. Vander Hoeven/K. O'Connor
 
    Don Rowing Club (B)
M. Foster/S. Arnott/B. MacKinnon/A. Low
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Rajkumar/D. Briante/S. Wilton/E. Machia
 
    Don Rowing Club (C)
G. Hill/S. Nakamura/C. Gionet/V. Copp
 
105 10:06 AM Mens Juniors 2x
36
106 10:14 AM Mens Juniors Light 2x (155lbs max)
19
107 10:15 AM Mens Junior Frosh/Novice 2x
18
108a 10:22 AM Mens Juniors 4+
40
108b 10:32 AM Mens Jr 2JV 4+
31
109 10:39 AM Mens Juniors Light 4+ (155lbs max)
19
110 10:47 AM Mens Juniors Frosh/Novice 4+
40
    Bishop Timon High School (A)
S. Connors/A. Chriss/M. McCarthy/J. Panek/A. Patten (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Summers/J. Billings/C. Winsor/P. Wesley/E. Zhong (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
 
    Canisius High School (A)
J. Marable/J. Kenney/M. Braun/B. McGroder/F. Drzewiecki (Cox)
 
    Canterbury School (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
H. Komar/J. Borio/K. Maier/J. Loeper/K. Godiers (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
N. Perkins/S. Miles/N. Schoeck/M. Karle/M. Anastas (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Gunnery School Crew (A)
A. Cornell/T. Diez-Canedo/D. Duran-Ballen/N. Patch/M. Hill (Cox)
 
    Holyoke Rows (A)
J. Mier/C. LaFrance/B. Walker/K. Brown/M. Brady (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
P. Brule/r. cadman/T. Milne/d. goerzen/K. Milne (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
J. Martinson/A. Doty/G. Swan/M. Brady/J. Wright (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Matteson/K. Seeger/J. Sutton/J. DeRoo/J. Mancini (Cox)
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Cabatingan/T. Basso/J. Pallant/Z. Staples/G. Vestuti (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
L. Flynn/L. Holloway-Bidwell/L. McCarthy/J. Kannel
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
Z. Holland/D. Little/N. Foley/A. Walt/H. Dang (Cox)
 
    SGS Rowing Association (A)
i. burns/D. Browne/B. Ward/J. Malone (Cox)
 
    St. Benedict's Preparatory School (A)
E. Rivera/O. Lewis/P. Jimenez/T. Farinhas/E. Lombeyda Sanchez (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
M. Cambria/M. Taraboletti/D. Teoli/E. Szafranski/B. Conrad (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Vermont Academy (A)
M. Gendron/M. Gilbey/A. Therrien/J. Stolper/A. Hart (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (B)
 
    Canterbury School (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
 
    Gunnery School Crew (B)
A. Ayvazyan/J. Sullivan/K. Ng/P. Fitzhenry/A. Ireland (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (B)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (B)
 
    McQuaid Jesuit Crew (B)
J. Gaffney/L. Martin/S. Connolly/L. Aman/S. Magguilli (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
 
    Gunnery School Crew (C)
P. Sullivan/J. Yoon/J. Buendia/M. Minicucci/J. Kaplan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
 
    Community Rowing, Inc. (E)
 
89b 10:50 AM Womens Junior Modified 4x+ (7th grade and younger)
8
111 Boys Jr Adaptive 2x
0
112 Girls Jr Adaptive 2x
0
113 Mixed Jr Adaptive 2x
0
break 11:00 AM BREAK
114 12:00 PM Womens Juniors Light 8+ (135lbs max)
3
115 12:03 PM Womens Junior Frosh 8+
9
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Schwartz/A. Rosenfeld/N. Madden/H. Alitz/G. MacDonald/L. Eckstein/E. Dwyer/C. Fletcher/C. Southwick (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Kingston Rowing Club (A)
f. maclatchy/d. vandyke/e. mcgugan/e. diederichs/S. Grogan/H. mccharles/j. lapp/t. ethier/k. diederichs (Cox)
 
    McGann Mercy High School (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. McCluskey/S. Welch/o. feyre febonio/M. White/R. Haynes/m. nicoletti/M. martin-gonzalez/K. Weilerstein/A. Jaeger (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. Travis/M. Gregory/A. Smith/S. Carollo/E. Valastro/A. Pendergrass/A. ALBRIGHT/M. Grant/T. EATON (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
N. Howk/S. cross/O. Fragomeni/J. Lena/A. Camilletti/A. Dowling/S. Passaretti-Fina/C. Parry/F. Murphy (Cox)
 
116 12:09 PM Womens Junior Novice 8+
29
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Branksome Hall (A)
M. Wijbenga/L. O'Donohue/G. Webster/S. Hackett/H. Zsolt/L. Carson/E. O'Donohue/I. Ruby-Hill/P. mcVittie (Cox)
 
    Brockville Rowing Club (A)
D. Allan/C. Cameron/D. Howley/L. MacGregor/A. Robinson/N. Peddle/L. Taylor/A. NG
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Champion/e. saunders/A. Pinch/r. saunders/C. yearsley/s. studier/E. Jeon/A. Sydenstricker/K. Henderson (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
A. Gaudreault/E. Conant/L. Duffy/S. Anderson/L. Tessier/A. Russano/R. Cartmill/B. Bergeron/J. Smith (Cox)
 
    College Jean de Brébeuf (A)
F. Chasse/A. Martin/C. Laberge/C. Provencher/A. Maer/S. Gantcheff/M. Dignard/A. Dignard/A. Blain Coallier (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Tran/C. Starnbach/M. McDonald/S. rapaport/A. Gartner/A. Moeyersoms/E. Goldfinger/J. Duhleh/H. Frankel (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
M. Webb Wilkinson/M. Foster/S. Arnott/C. De Garie/G. Hill/S. Nakamura/S. Hopton/V. Copp/J. Watt (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
S. Little/K. Adams/A. Dovan/K. Skolnick/S. DiBerardinis/M. Gentile/M. Schnupp/R. Gates/K. Gardner (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Allman/K. Allman/A. Heindl/j. malfait/K. Healy/G. Cummings/H. Elsnau/A. Butt/L. Eills (Cox)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
J. Boll/S. Vitelli/G. Dombek/K. Gaghan/M. Bancroft/E. Dowd/M. Beach (Cox)
 
    Holy Angels Academy (A)
M. Frauenheim/M. Sullivan/T. Rusch/K. Lewis/B. Degan/C. Nerogic/A. Nerogic/M. McGraw/C. Morgan (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
E. Clay/R. Woodroof/M. Owen/C. Murphy/A. Despina/K. Adams/P. Williams/A. Rhymaun/M. Seeman (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Brooks/E. Conlogue/T. Clinton/J. Roy/E. Kristoffy/E. Smith/J. Perez/S. Walt/H. Dang (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Kilpatrick/S. Pereira/A. Derksen/T. Sutherland/C. Griffiths/E. Vander Hoeven/M. Kozun-Young/K. O'Connor/A. Torelli (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (B)
L. Hoggins/K. Hoggins/G. Heavey/J. Badics/A. Hodgkins/G. Remillard/G. Turnbull/C. Farren/K. Erdos (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Burns/i. hechavarria/C. Berens/M. Neeb/J. Papisov/s. neligan/C. Cohen/H. Thatcher/E. Coffman (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (B)
T. Wainwright/K. Buescher/T. Manz/J. Roscoe/J. Waldorf/H. Granville/K. Polvinen/N. Kraus/K. Munechika (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (B)
A. Williams/A. Van De Water/M. Bannister/L. Palmer/I. Koch/M. Jensen/J. Chen/m. witham/E. case (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. O'Shaughnessy/H. Redmon/C. Brady/M. Hayes/M. Frazer/N. Cherenson/A. Yousefi/J. Radlo/S. Gavell (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (C)
E. Inks/H. Eliason/L. Heine/C. Morris/M. Albee/J. Ladd/T. Chen/a. milne/E. Scheer (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (C)
 
    Community Rowing, Inc. (D)
K. Hall/D. Feeney/M. Hartnick/A. Soto-Wright/N. Soto-Wright/S. Mobayed/F. Snellings/A. Goetemann/C. Albanese (Cox)
 
117a 12:15 PM Womens Junior Varsity 4x
15
117b 12:15 PM Womens Junior JV 4x
3
118 12:27 PM Mens Juniors 8+
35
119 12:39 PM Mens Juniors 2V 8+
25
120 12:47 PM Mens Juniors 3V 8+
11
    Canisius High School (A)
D. Darby/N. Azzopardi/M. Flejtuch/M. Esack/D. Sabuda/L. Bartels/K. Cramer/C. Hamberger/J. Zuccala (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
D. Britton/L. Colby/Z. Martin/M. Morgan/S. Vratsenes/C. Mahon/S. Lemay/J. Coleman/A. Demetriou (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
B. Keffer/G. Siodis/A. Giovenelli/L. Prioli/A. Marconi/T. Behrakis/T. Kapp/K. Gianetti/R. Hilsinger (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
C. Lindsay/B. O'Dell/T. Gerber/D. Mancuso/J. Boyer/B. Ferris/D. Muthig/J. Wainwright/E. Freeman (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
S. ONeil/P. Iori/M. Chrisphonte/T. Marth/C. Bistany/C. Caro/J. Williams/M. Garcia/A. Cavallaro (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Glastonbury High School Crew (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
121 12:52 PM Mens Junior 4V 8+
8
    Canisius High School (A)
J. Sullivan/M. Borowiak/A. Kazmierczak/A. Collins/S. Ruh/K. Walek/A. Dombrowski/G. Narby/W. Quinn (Cox)
 
    Chaminade High School (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Fordham Preparatory School (A)
D. Croy/M. Garcia/M. Casino/J. Santucci/A. Galstian/M. Winiarski/A. Satloff/C. Judge/A. Condor (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
 
    Chaminade High School (B)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
 
122a 12:56 PM Mens Junior Varsity 4x
14
122b 12:56 PM Mens Junior JV 4x
9
123 1:10 PM Womens Juniors 2x
19
124 1:12 PM Womens Juniors Light 2x (135lbs max)
13
125a 1:20 PM Womens Juniors 4+
34
125b 1:30 PM Womens Jr 2JV 4+
20
126 1:39 PM Womens Juniors Light 4+ (135lbs max)
10
127 1:46 PM Womens Juniors Frosh/Novice 4+
33
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Branksome Hall (A)
H. Zsolt/L. Carson/G. Webster/S. Hackett/P. mcVittie (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
L. Carr/C. Rittscher/S. Brook/S. Kislowski/B. O'Brien (Cox)
 
    Canterbury School (A)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
B. Fullam/H. Lucas/C. McCauley/R. Druger/K. Godiers (Cox)
 
    Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Tran/M. McDonald/E. Goldfinger/A. Moeyersoms/H. Frankel (Cox)
 
    Elmwood School (A)
J. Moledina/H. Darwish/A. Laurin/A. Morris
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
D. Lucey/K. Skolnick/M. Pomponio/J. Fitzsimons/S. DiBerardinis (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
S. Allman/K. Allman/A. Heindl/j. malfait/L. Eills (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Gunnery School Crew (A)
C. Siemon/L. Berisford/F. Hines/A. Hubbell/K. Kessenich (Cox)
 
    Kingston Rowing Club (A)
f. maclatchy/S. Grogan/e. diederichs/H. mccharles/k. diederichs (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Vail/A. Demiris/M. Slaiby/C. Miller/A. Finch (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    McGann Mercy High School (A)
 
    Niskayuna Rowing (A)
M. Meade/C. Snide/J. Cutler/A. Cammarene/B. Vergara-Gabree (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. McCluskey/S. Welch/o. feyre febonio/m. nicoletti/A. Jaeger (Cox)
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
L. Brooks/T. Hoang/V. Nguyen/T. Clinton/J. Roy (Cox)
 
    SGS Rowing Association (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
C. Griffiths/S. Pereira/T. Sutherland/M. Kozun-Young/A. Torelli (Cox)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
A. Madeiros/S. Underwood/L. Harkin/B. Ha/J. Silvia (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
B. McCartan/J. Cabelus/A. Redmond/C. Smith/A. Dalafave (Cox)
 
    The Derryfield School Crew (A)
 
    Branksome Hall (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Soto-Wright/N. Soto-Wright/A. Singh/N. Eisenberg/c. mountain (Cox)
 
    Elmwood School (B)
S. McGarry/B. Crystal/H. Wingert/K. Brownlee/J. Brazeau (Cox)
 
    Gunnery School Crew (B)
C. Lavelle/C. Washburne/D. Zaporozhets/M. Compton/N. Ross (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (B)
 
    Northampton Community Rowing (B)
E. wang/S. Fox/I. Forman/J. Klitus-Flaim (Cox)
 
128 2:00 PM Mens Juniors Frosh/Novice 4x
17
129 2:01 PM Womens Junior Frosh/Novice 2x
14
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Starnbach/J. Duhleh
 
    Elmwood School (A)
S. Ackert/L. Morrison
 
    GMS Rowing Center (A)
G. Bundi/C. Habjan
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (A)
M. Dubois/C. Zanga
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Northwood School (A)
W. Li/C. Chen
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
A. Collins-Anderson/E. Smiths
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Christiansen/T. EATON
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
A. Kolar
 
    The Putney School (A)
E. Berler
 
    Elmwood School (B)
V. Bolitho/N. Darwish
 
    Laval Rowing Club/Club D'Aviron de Laval (B)
B. St-Louis/M. Laniel
 
    Northwood School (B)
 
    Elmwood School (C)
O. Casarramona/M. Gowie
 
130 2:10 PM Mens Junior Modified 2x
4
131 2:13 PM Womens Junior Modified 2x
2
132 2:19 PM Mixed Juniors 4x
6
133 2:20 PM Mixed Juniors 2x
7
134 2:25 PM Mixed Juniors 8+
23
135 2:27 PM Mixed Child 2x
1
136 2:32 PM Male Parent/Child 2x
8
137 2:35 PM Female Parent/Child 2x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change