New York State Scholastic Championships
- Hosted By: Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 12, 2012 | |||||
break | Saturday's Regatta is the Qualifier for the NYSSCs | ||||
break | See Draw for full list of Sat. & Sun. times | ||||
1 | Boys Freshman 8 | 14 |
|||
2 | Girls Freshman 8 | 12 |
|||
3 | Boys Freshman 4+ | 10 |
|||
4 | Girls Freshman 4+ | 14 |
|||
5 | Boys Novice 8 | 28 |
|||
6 | Girls Novice 8 | 30 |
|||
7 | Boys Novice 4+ | 21 |
|||
Bishop Timon High School (A) |
|
||||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
C. Molina/G. Falk/K. Liu/B. Vanderlan/J. Merryfield (Cox)
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
|
||||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A) |
|
||||
Huntington High School (A) |
D. Varvatsas/C. Wolf/C. Dineen/J. Reilly/G. Li (Cox)
|
|
|||
Iona Preparatory School (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
|
||||
Manhasset Crew (A) |
A. Yung/J. Karantzios/J. Farrell/T. Moschitta/J. Juliano (Cox)
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
J. Sutton/K. Kodweis/S. Jones/J. Gaffney/J. Wikiera (Cox)
|
|
|||
Newburgh Free Academy Crew Team (A) |
|
||||
Nichols School (A) |
E. Lipa/N. Shea/R. Cominsky/W. Viti/M. Cywinski (Cox)
|
|
|||
Northwood School (A) |
C. Edeline/J. Ou/L. Rodriguez/O. Hughes/M. Miller (Cox)
|
|
|||
Pittsford Crew (A) |
H. Worden/M. Surtel/N. Bonsib/C. Baum/E. Boersma (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
S. Thompson/M. SALVATIERRA/L. Girgenti/G. Walsh/D. Moss (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
|
||||
St. Joseph's Collegiate Institute (A) |
G. McGuire/D. Fitzgibbon/A. Kershner/N. Fraass/G. Marotto (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
|
||||
Huntington High School (B) |
B. May/M. Rosenbauer/J. Ferraiolo/G. west/B. McConnell (Cox)
|
|
|||
Stillwater Rowing Club (D) |
R. Wichelns/R. McBride/T. Hopeck/S. Quakenbush/J. Hoenzch (Cox)
|
|
|||
8 | Girls Novice 4+ | 24 |
|||
Buffalo Seminary (A) |
A. Glick/S. Young/M. Overdorf/C. Bair/P. Usiak (Cox)
|
|
|||
Cold Spring Harbor HS/Cold Spring Harbor Rowing Association, Inc. (A) |
F. Trotter/D. Haegeland/G. McLymont/L. Gottlander/M. Ruocco (Cox)
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
L. Buscaglia/M. Tellez/S. Baase/C. Borrelli/F. Scumaci (Cox)
|
|
|||
Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A) |
|
||||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
S. Larkin/S. Moore/M. Pelletier/J. Schilling/L. Dannenberg (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
|
||||
Manhasset Crew (A) |
k. glynn/c. o'connor/j. winchester/m. diskin/c. kang (Cox)
|
|
|||
McGann Mercy High School (A) |
|
||||
Newburgh Free Academy Crew Team (A) |
A. Amaya/R. Melendez/T. Cosgrove/I. Velarde/T. Casey (Cox)
|
|
|||
Nichols School (A) |
C. Keating/A. Stevenson/S. Rimmler/E. Oak/K. McNamara (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
E. DeSantis/T. deMoree/A. Cleary/M. Urlich/C. Connally (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A) |
M. Coppola/B. Multala/A. Quinlisk/M. Kosanke/A. Pawluk (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
A. DiPreta/V. Signorini/H. Rosen/K. Henne/C. Hall (Cox)
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
N. Abdelrahman/P. Campbell/I. Cabral/B. Felton/F. Mauer (Cox)
|
|
|||
Row New York - Queens (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
K. Sesselmen/S. Alexander/M. Frank/K. Kaza/A. Messier (Cox)
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
C. Bonsignore/W. Willdelaforcade/J. Szemko/M. Byrnes
|
|
|||
Syosset Rowing Club (A) |
C. Schaf/M. Zolotolow/a. atari/a. Rothman/C. Miller (Cox)
|
|
|||
Syracrew (A) |
H. DeWinter/L. Delee/C. Heming/A. Ellis/M. Barlow (Cox)
|
|
|||
Nichols School (B) |
R. Larson/A. Melendez/C. Hartman/E. Nebbia/J. Zhou (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B) |
L. Salvas/E. Kilmartin/E. Mittelstaedt/J. Sheftic/M. Hill (Cox)
|
|
|||
Syosset Rowing Club (B) |
L. Goldstien/K. Mullen/T. Schwaber/S. Lavine/R. Klobus (Cox)
|
|
|||
Stillwater Rowing Club (D) |
M. Borgeest/E. Shinski/J. Hill/B. Myers/V. Darwak (Cox)
|
|
|||
9 | Boys Freshman 4x | 7 |
|||
10 | Girls Freshman 4x | 11 |
|||
11 | Boys Sr 8 | 17 |
|||
12 | Girls Sr 8 | 18 |
|||
13 | Boys Sr 4+ | 26 |
|||
14 | Girls Sr 4+ | 32 |
|||
15 | Boys 2nd 8 | 8 |
|||
16 | Girls 2nd 8 | 12 |
|||
17 | Boys Ltwt 8 | 6 |
|||
18 | Girls Ltwt 8 | 9 |
|||
19 | Boys Ltwt 4+ | 19 |
|||
20 | Girls Ltwt 4+ | 15 |
|||
21 | Boys Jr 8 | 21 |
|||
22 | Girls Jr 8 | 16 |
|||
23 | Boys Jr 4+ | 23 |
|||
24 | Girls Jr 4+ | 34 |
|||
25 | Boys 2- | 5 |
|||
26 | Girls 2- | 7 |
|||
27 | Boys 1x | 15 |
|||
28 | Girls 1x | 13 |
|||
29 | Boys Ltwt 2x | 10 |
|||
30 | Girls Ltwt 2x | 7 |
|||
31 | Boys Jr 4x | 11 |
|||
32 | Girls Jr 4x | 8 |
|||
33 | Boys Jr 2x | 14 |
|||
34 | Girls Jr 2x | 12 |
|||
35 | Boys Sr 4x | 9 |
|||
36 | Girls Sr 4x | 10 |
|||
37 | Boys Sr 2x | 6 |
|||
38 | Girls Sr 2x | 7 |
|||
39 | Boys Ltwt 4x | 5 |
|||
40 | Girls Ltwt 4x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change