The North American Junior B/C Championship Regatta

  • May 19, 2012 To May 20, 2012
  • sprint
  • Saratoga Springs, NY (USA)
  • Hosted By Saratoga Rowing Association
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event
Entries
Saturday, May 19, 2012
- 7th Grade Events (Saturday)
- *open to 7th & 6th grade only
1 Boys 1x - Rob Waddell Trophy
2
2 Girls 1x - Nancy Storrs Cup
3
3 Boys Pixie 1x (<100lbs) - Scott Roop Cup
3
4 Girls Pixie 1x (<100lbs) -Lisa Schlenker Trophy
0
5 Boys Rec 1x - Don Spero Trophy
0
6 Girls Rec 1x - Tarrant Cup
1
7 Boys 2x - Jack Nicholson Cup
7
8 Girls 2x - Kathleen Heddle Trophy
5
9 Boys 4x - Derek Porter Trophy
2
10 Girls 4x - Stan Pocock Cup
0
11 Boys 4x/+ - Doug Marshall Trophy
5
12 Girls 4x/+ - Hopkins Cup
4
- 8th Grade Events (Saturday)
- *open to 8th & 7th grade only
13 Boys 1x - Mahe Drysdale Cup
6
14 Girls 1x - Silken Laumman Trophy
7
15 Boys Rec 1x - Ned Hanlan Trophy
3
16 Girls Rec 1x - Joan Lind Trophy
1
17 Boys 2x - Joe Burke Cup
6
18 Girls 2x - Marnie McBean Cup
11
19 Boys 4x - Matthew Pinset Trophy
3
20 Girls 4x - Anne Marden Trophy
2
21 Boys 4x/+ - James Cracknell Cup
6
22 Girls 4x/+ - Steve Fairbairn Trophy
8
23 Boys 4+ - James Tompkins Cup
4
24 Girls 4+ - Ted Nash Trophy
0
Sunday, May 20, 2012
- 9th Grade Events (Sunday)
- *open to 9th & 8th grade only
25 Boys 1x - Jack Kelly Sr. Trophy
7
26 Girls 1x - Rumyana Neykova Trophy
8
27 Boys 2x - Seymour "Sy" Cromwell Cup
9
28 Girls 2x - Kris Carlson Trophy
8
29 Boys Lt 2x (66kg)- Larry Klecatsky Cup
6
30 Girls Lt 2x (59kg)- Katherine Grainger Trophy
6
31 Boys 4x - Emil Kossev Cup
9
32 Girls 4x - Kathrin Boron Cup
6
33 Boys Lt 4+ (66kg)- Bent Jensen Trophy
2
34 Girls Lt 4+ (59kg) - Fritz Hagerman Cup
0
35 Boys 4+ - Sir Steven Redgrave Trophy
7
36 Girls 4+ - Hartmut Buschbacher Cup
6
37 Boys 4x+
1
38 Girls 4x+
1
39 Boys 8+ - Harry Parker Trophy
4
40 Boys Lt 8+ (66kg) - Curtis Jordan Cup
0
41 Girls 8+ - Adrian David Cup
4
42 Girls Lt 8+ (59kg) - Heather Smith Cup
0
- Junior B Events - U17 (Sunday)
- *open to all born in 1995 or later
43 Boys 1x - Jim Dietz Trophy
8
44 Girls 1x - Michelle Guerette Trophy
9
45 Boys 2x - Bill Belden Cup
10
46 Girls 2x - the Evers-Swindell Trophy
14
47 Boys 2- - Mike Teti Cup
1
48 Girls 2- - Francia/Cafaro Cup
0
49 Boys Lt 2x (66kg)- James Joy Cup
4
50 Girls Lt 2x (59kg)- Al Morrow Trophy
3
51 Boys 4x - Jim Barker Trophy
7
52 Girls 4x - Jutte Lau Trophy
7
53 Boys 4+ - Jurgen Grobler Trophy
8
54 Girls 4+ - Elisabeta Lipa Cup
11
55 Boys Lt 4+ (66kg)- Eskild Ebbesen Trophy
4
56 Girls Lt 4+ (59kg) - Karl Adam Trophy
3
57 Boys 4x+
2
58 Girls 4x+
0
59 Boys 8+ - Mike Spracklen Trophy
6
60 Boys Lt 8+ (66kg) - Charlie Butt Trophy
1
61 Girls 8+ - Tom Terhaar Trophy
10
62 Girls Lt 8+ (59kg) - Hart Perry Cup
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change