USRowing Masters National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 9, 2007
1 Mens Hwt. AA 1x
7
2 Mens Hwt. AA-C 4-
5
3 Mens Hwt. E 2x
10
4 Mens Hwt. G-I 8+
2
5 Womens Open A 4+
12
6 Womens Open C-J 4-
3
7 Mens Ltwt F 1x
10
8 Womens Ltwt D 4x
2
9 Mens Club C 4+
11
10 Womens Club E-J 8+ / Womens F-J 8+
6
11 Mixed D 2x
15
12 Mens Hwt. A 4+
4
13 Mens Hwt. D 2-
5
14 Mens Hwt. F 4-
2
15 Mens Hwt. J 1x
2
16 Womens Open B 4+
5
17 Womens Open E 1x
8
18 Mens Ltwt B 2x
3
19 Womens Ltwt A 1x
6
20 Womens Ltwt F 1x (combined into event #33)
0
21 Womens Club B 8+
8
22 Mixed B 4x
6
23 Mixed F-J 8+
0
24 Mens Hwt. A 2x
1
25 Mens Hwt. C 4+
10
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (..)
B. van de Burgt/C. Hunt/K. Beebe/J. Davis/P. Sanzone (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. Rini/M. Comtois/D. Spencer/C. McKay/S. McKay (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
F. Hoffmann/T. Filep/B. Flynn/Y. Kuban/J. Kozarsky (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/C. Williams/T. Rendle/R. Wagner/M. Cody (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/J. Catron/G. Self/L. Medley (Cox)
 
    Occoquan International (A)
P. Stekl/B. Purdy/M. Totta/D. Sayner/G. Goldring (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Huntington/S. Vermillion/G. Gillinger/N. Holland/E. Frey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Mosley/M. Nemeth/M. Keenan/M. Puckly/M. Dodenhoff (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
T. Chaleki/M. Heslep/D. Croghan/P. Courtney/R. Freedman (Cox)
 
    Florida Athletic Club (B)
D. Kidd/H. Sheppard/R. Bateman/C. Baker/T. Edsell (Cox)
 
26 Mens Hwt. E 8+
5
27 Mens Hwt. H 2x
4
28 Mens Ltwt A 1x
6
29 Womens Open D 4x
7
30 Womens Open F-J 8+ (combined into event #10)
0
31 Womens Open B 1x
16
32 Mens Ltwt H-J 2x
4
33 Womens Ltwt E-F 1x
5
34 Mens Club F-J 4+
5
35 Mixed A 2x
8
36 Mixed E 2x
9
37 Mens Hwt. B 2x
8
38 Mens Hwt. D & G 4x
7
39 Mens Hwt. G 4x (combined into event #38)
0
40 Womens Open AA 1x
10
41 Womens Open C 4+
8
42 Womens Open E-H 2-
1
43 Mens Ltwt D 2x
9
44 Womens Ltwt B 2x
4
45 Mens Club A 8+
0
46 Womens Club C 4+
15
47 Mixed C 8+
3
48 Mixed H-J 2x
2
Friday, August 10, 2007
49 Mixed C 4+
9
50 Womens Club C-D 4x
11
51 Mens Club A-D 4x
4
52 Womens Ltwt C 2x
7
53 Mens Ltwt D-J 4x
6
54 Womens Open F 2x
5
55 Womens Open C 1x
8
56 Womens Open AA-B 4-
2
57 Mens Hwt. G 2x
11
58 Mens Hwt. D 8+
8
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Wolff/B. Akin/B. Wilson/A. Richards/R. Huck/J. Gallagher/D. Ellingston/B. Burgener/M. Rowell (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/R. La Casse/D. Wojdyla/E. Frankenberry/P. Dudzick/E. Cook/J. Dancks/E. Summers/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/G. Piantedosi/E. Salley/B. Staby/W. Schauffler/M. Hyde/J. Hintlian/M. Jafri/M. Bell (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/C. Baker/D. Kidd/H. Sheppard/J. Catron/G. Self/R. Bateman/L. Medley (Cox)
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
W. Greene/K. Zablotny/J. Bernfield/D. Yochum/D. Short/D. Crocker/G. Swagler/T. Thayer/E. Knoth (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/P. Johnson/B. Thiesse/R. Newberg/S. Michals/R. Howe/D. Sheppard/N. Goubeauux/R. Maiden (Cox)
 
    Occoquan International (A)
C. Selden/B. Purdy/P. Stekl/J. Schafer/R. Lesnau/P. Kermond/M. Totta/D. Sitek/G. Goldring (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
I. Hazelton/J. Craford/S. Galett/J. Mead/R. Griffith/D. Pelletier/E. Seyler/J. Wilson/M. Dodenhoff (Cox)
 
59 Mens Hwt. B 4+
7
60 Mixed E 4+
4
61 Mixed A 8+
3
62 Womens Club A 8+
9
63 Womens Ltwt E-J 2x
4
64 Mens Ltwt I-J 1x
6
65 Mens Ltwt A-C 4x
3
66 Womens Open D 2x
10
67 Womens Open B 2-
2
68 Mens Hwt. H-J 4x
2
69 Mens Hwt. F 1x
18
70 Mens Hwt C 8+
7
    Capital Rowing Club (A)
T. Chaleki/M. Comtois/M. Heslep/C. McKay/D. Croghan/R. Fitzgerald/A. Chen/P. Courtney/R. Freedman (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
F. Hoffmann/Y. Kuban/B. Flynn/T. Filep/M. Vujosevic/K. Wilson/P. Lyons/R. Hall/J. Kozarsky (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
W. Greene/R. La Casse/D. Wojdyla/E. Summers/D. Schnall/M. Koeing/J. Dancks/E. Frankenberry/J. Peter (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/C. Baker/D. Kidd/H. Sheppard/J. Catron/G. Self/R. Bateman/L. Medley (Cox)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
B. Garland/M. Dorsett/J. Altobelli/G. Harrison/D. Sill/K. Steve/G. Giles/J. Miller/S. Larmoyeux (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/G. LeSage/N. Davies/S. Vermillion/G. Gillinger/T. Baxter/J. Leshan/S. Marcuss/E. Frey (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Mosley/S. Becz/M. Keenan/M. Nemeth/C. Cadiz/P. Krause/M. Puckly/L. Haberman/C. Pelletier (Cox)
 
71 Mens Hwt. A 1x
10
72 Mixed G 2x
4
73 Mixed B 2x
9
74 Womens Club B 4+
14
75 Womens Ltwt F-J 2x (combined into event #63)
0
76 Womens Ltwt A-C 4x
2
77 Mens Ltwt C 2x
5
78 Womens Open AA & E 4x
5
79 Womens Open B 2x
13
80 Womens Open AA 4x (combined into event #78)
0
81 Mens Hwt. D 2x
11
82 Mens Hwt. F 4+
4
83 Mens Hwt. B 8+
5
84 Mixed D 4+
5
85 Womens Club E-J 4+
7
86 Mens Club D-E 4+
12
87 Womens Open F-J 4+
2
88 Womens Open D 8+
5
89 Womens Ltwt D 1x
7
90 Mens Ltwt F-G 2x
8
91 Womens Open A 1x
21
92 Mens Hwt. G-J 2-
3
93 Mens Hwt. E 4-
1
94 Mens Hwt. C 1x
14
95 Mens AA 2x
1
96 Parent/Child 2x F/S
4
97 Mixed 4+ LTA
0
Saturday, August 11, 2007
98 Mens Hwt. C 2-
4
99 Mens Hwt. AA 4+
4
    Capital Rowing Club (A)
C. Scism/B. Rini/M. Comtois/C. McKay/S. McKay (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
N. Self/S. Lyden/J. Catron/G. Self/L. Medley (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
G. Gillinger/N. Davies/D. Huntington/G. LeSage/E. Frey (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
M. Rice/J. Crooks/P. Kington/E. Hult/D. Young (Cox)
 
100 Mens Hwt. E 4+
12
    CHARGERS Rowing Club (A)
R. Lesnau/D. Sitek/D. Wojdyla/B. Alllen/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Hintlian/B. Staby/P. Mcgowan/P. Lester/M. Bell (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
D. Kidd/H. Sheppard/J. Lyden/C. Baker/T. Edsell (Cox)
 
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
G. Swagler/D. Yochum/D. Crocker/K. Zablotny/L. Saladino (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
R. Jones/C. Kopf/P. Walsh/R. Shellman/D. Hauser (Cox)
 
    Occoquan International (A)
C. Tesarik/P. Knight/P. Rasmussen/D. Sayner/A. Sacramo (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/T. Baxter/G. Clefton/S. Marcuss/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. Galett/M. Nemeth/C. Cadiz/L. Haberman/M. Dodenhoff (Cox)
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
R. McClure/B. van de Burgt/D. Crawford/S. Tabb/B. Sprague (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Carr/C. Ryan/M. Vernallis/B. Ball/S. Berkovich (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
B. O'Connor/P. Kopp/J. Zabor/R. Sebbio/T. Gerretsen (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
J. Craford/D. Pelletier/J. Wilson/R. Griffith/C. Pelletier (Cox)
 
101 Mens Hwt. G-J 4+
4
102 Womens Open A 8+
6
103 Womens Ltwt D 4+
3
104 Womens Open D 2-
2
105 Womens Open G-J 2x
3
106 Mens Ltwt G 1x
5
107 Mens Club E-J 4x
2
108 Womens Club E-J 4x
4
109 Mixed D-E 4x
11
110 Mens Hwt B 2-
2
111 Mens Hwt D 4-
3
112 Mens Hwt F 4x
3
113 Womens Open AA 2x
8
114 Womens Open C 2x
11
115 Womens Open E 4+
6
116 Mens Ltwt C 1x
8
117 Womens Ltwt B 4+
2
118 Womens Ltwt G-J 1x
1
119 Womens Club B 4x
5
120 Mixed B 8+
9
121 Mixed F-J 4x
6
122 Mens Hwt A 2-
1
123 Mens Hwt C 4x
7
124 Mens Hwt F 2-
3
125 Mens Hwt I 1x
6
126 Womens Open B 4x
4
127 Womens Open D 1x
12
128 Womens Ltwt E-J 4x
1
129 Mens Ltwt A-J 4+
7
130 Womens Ltwt A 4+
3
131 Womens Club A 4+
14
132 Mixed F 4+
1
133 Mixed A 4x
1
134 Mens Hwt B 4x
4
135 Mens Hwt E 1x
14
136 Mens Hwt G 1x
7
137 Womens Open A 2x
14
138 Womens Open C 8+
8
139 Womens Open F-J 4x
2
140 Mens Ltwt E 2x
5
141 Womens Ltwt C 1x
9
142 Mens Club B 4+
9
143 Womens Club D 8+
6
144 Mixed C 2x
19
145 Mixed Parent/Child 2x M/S:F/D
5
146 Mixed 2x TA w/ fixed seat
0
147 Mixed 2x LTA
0
Sunday, August 12, 2007
148 Mixed D 8+
4
149 Womens Club D 4+
10
150 Mens Club B-D 8+
9
151 Womens Ltwt C 4+
4
152 Mens Ltwt E 1x
14
153 Womens Open F-J 1x
6
154 Womens Open C 4x
8
155 Womens Open A 2-
1
156 Mens Hwt G-I 4-
2
157 Mens Hwt E 2-
6
158 Mens Hwt A 8+
2
159 Mixed F 2x
6
160 Mixed B 4+
6
161 Womens Club A 4x
3
162 Womens Ltwt E-J 4+
0
163 Womens Ltwt A 2x
1
164 Mens Ltwt B 1x
6
165 Womens Open E 2x
3
166 Womens Open B 8+
4
167 Mens Hwt I-J 2x
3
168 Mens Hwt F 2x
7
169 Mens Hwt D 1x
17
171 Mixed C 4x
5
172 Mixed G-J 4+
0
173 Womens Club C 8+
13
174 Mens Club A 4+
3
175 Womens Ltwt B 1x
8
176 Mens Ltwt D 1x
11
177 Womens Open C 2-
2
178 Womens Open E 8+
4
179 Womens Open AA 4+
6
180 Mens Hwt F 8+
1
181 Mens Hwt D 4+
7
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Wolff/B. Akin/B. Wilson/W. Gary/M. Rowell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/T. Filep/M. Vujosevic/R. Hall/J. Kozarsky (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Crouse/R. La Casse/D. Wojdyla/E. Cook/E. Gorbold (Cox)
 
    Florida Athletic Club (A)
D. Kidd/H. Sheppard/J. Catron/C. Baker/T. Edsell (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
E. Bocian/T. Baxter/G. Clefton/S. Marcuss/E. Underhill (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Ryan/S. Carr/M. Vernallis/S. Irwin/S. Berkovich (Cox)
 
    Florida Athletic Club (B)
N. Self/S. Lyden/R. Bateman/G. Self/L. Medley (Cox)
 
182 Mixed E 8+
1
183 Mixed A 4+
9
184 Mens Club E-J 8+
4
185 Mens Hwt B 1x
13
186 Womens Ltwt D 2x
6
187 Mens Ltwt H 1x
4
188 Mens Ltwt A 2x
2
189 Womens Open D 4+
7
190 Womens Open A 4x
5
191 Mens Hwt H 1x
7
192 Mens Hwt E 4x
5
193 Mens Hwt C 2x
13
194 Mens Hwt AA-A 4x
0
195 Parent/Child 2x M/D
3
196 1x LTA
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change