Independence Day Regatta
- Jun 29, 2012 To Jul 1, 2012
- head/sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 29, 2012 | |||||
NOTE | Heats for Junior events, 1x's and 2-'s on Friday, June 29 | ||||
Saturday, June 30, 2012 | |||||
1 | Mens Masters 2- | 2 |
|||
2 | Womens Masters 2- | 0 |
|||
3 | Womens Masters 4+ | 32 |
|||
4 | Mens Masters 8 | 18 |
|||
5 | Father/son 2x (1000m) | 9 |
|||
6 | Father/daughter 2x (1000m) | 9 |
|||
7 | Mother/son 2x (1000m) | 3 |
|||
8 | Mother/daughter 2x (1000m) | 3 |
|||
9 | Womens Novice 1x (1000m) | 8 |
|||
10 | Mens Novice 1x (1000m) | 14 |
|||
11 | Womens Junior 16 4x | 11 |
|||
12 | Womens Junior 4x | 23 |
|||
13 | Mens Senior 2x | 6 |
|||
14 | Mens Junior 16 1x | 32 |
|||
15 | Mens Junior 2x | 39 |
|||
Bachelors Barge Club |
A. Gantard/A. Bair
|
|
|||
Baltimore Rowing Club |
T. Maher/M. Couwenhoven
|
|
|||
Crescent Boat Club |
B. White/N. Wnek
|
|
|||
Crescent Boat Club |
G. Wielgus/M. Zlotnicki
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Horn/M. Wellock
|
|
|||
Crescent Boat Club |
K. Leyland/C. Howshall
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
N. Cebry/A. Garrison
|
|
|||
GMS Rowing Center |
K. Onorato/C. Gregoire
|
|
|||
Haddon Township High School |
A. Blue/E. Duffy
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing |
r. ceballo/D. Naylor
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
A. Merz/Z. Payne
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
A. Phillips/L. Hutson
|
|
|||
Navesink River Rowing |
D. Santos/J. Santos
|
|
|||
Navesink River Rowing |
S. Tecalero/A. Byrnes
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
A. Dowd/J. Criscitiello
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
C. Delaunay/W. Burstein
|
|
|||
North Jersey Rowing |
C. Kim/B. Convery
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
R. Lane/L. Goodwin
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
J. Blake/W. Taverna
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
K. Mikesh/S. Petreski
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Poll/J. Yoon
|
|
|||
Pennsylvania Barge Club |
R. Moore/M. Morozzi
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club |
W. Egan/M. Reisser
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club |
R. Long/s. grant
|
|
|||
Philadelphia Sculling Club |
E. Point/X. Fong
|
|
|||
Potomac Boat Club |
B. TARIMCILAR/P. Richards
|
|
|||
Potomac Boat Club |
R. Madani/F. Vasquez
|
|
|||
Potomac Boat Club |
T. Kiernan/T. Lu
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
M. Blanz/B. Beckerman
|
|
|||
Sarasota Crew |
B. Delaney/T. Taaffe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
J. Grosso/C. Bub
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
N. Upton/A. Lee
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
C. Fincher/W. Schorr
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
J. Morrison/C. Yates
|
|
|||
US Rowing East Coast Sculling |
J. Wise/W. Fox
|
|
|||
US Rowing East Coast Sculling |
S. Gottfried/L. Flowers
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Howley/N. Herceg
|
|
|||
Vesper Boat Club |
W. Roman/T. Andrews
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club |
B. Euiler/M. Johansen
|
|
|||
16 | Womens Junior 1x | 19 |
|||
17 | Womens Junior 16 1x | 14 |
|||
18 | Womens Junior 4+ | 24 |
|||
19 | Mens Junior 4x | 23 |
|||
20 | Mens Junior 16 4+ | 16 |
|||
21 | Mens 2- | 14 |
|||
22 | Mens Light 2x | 5 |
|||
23 | Womens Light 2x | 4 |
|||
24 | Womens Inter. Light 1x | 15 |
|||
Club de Regatas "Lima" |
K. Noya
|
|
|||
Kennebecasis Rowing Club |
J. Johnston
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
L. Page
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
E. Young
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
J. Bigras
|
|
|||
Ottawa Rowing Club |
V. Ozimkowski
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
V. Mather
|
|
|||
Riverside Boat Club |
L. Ayers
|
|
|||
Riverside Boat Club |
M. Foster
|
|
|||
Riverside Boat Club |
L. Gulich
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Bowler
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
E. Staub
|
|
|||
Vesper Boat Club |
S. Pivonka
|
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Roloff
|
|
|||
Winnipesaukee Rowing Club |
E. Billin
|
|
|||
25 | Mens Junior 16 4x | 18 |
|||
26 | Womens Junior 16 4+ | 12 |
|||
27 | Mens Intermediate 4+ | 20 |
|||
28 | Mens Intermediate 2x | 16 |
|||
29 | Mens Junior 4+ | 29 |
|||
30 | Womens Masters 8 | 13 |
|||
31 | Mens Masters 4+ | 31 |
|||
32 | Mixed Masters 2x | 12 |
|||
33 | Masters Mixed 4x | 8 |
|||
34 | Mens 4+ | 6 |
|||
35 | Womens Open 4+ | 8 |
|||
36 | Womens Intermediate 2x | 24 |
|||
37 | Mens Inter. Light 8 | 3 |
|||
38 | Womens Junior 16 2x | 17 |
|||
Bachelors Barge Club |
M. Bonner/K. Mannion
|
|
|||
Bachelors Barge Club |
J. Whelpley/J. Dolphin
|
|
|||
Club de Regatas "Lima" |
P. Parks/M. Diezcanseco
|
|
|||
Crescent Boat Club |
R. Craig/S. Horn
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
A. Connell/E. Holt
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. |
A. O'Shea/A. Cook
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
E. Brooks/A. Godsil
|
|
|||
Newburgh Rowing Club |
L. Ellingson/A. Rimac
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
A. Baker/C. McCool
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
S. Pritzker/R. Pritzker
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
E. Ginsberg/A. Rudolph-Shabinsky
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
M. Young/C. Aral
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
B. Murphy/J. Lee
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
V. Thorogood/M. Macey
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
A. Petterson/N. Clark
|
|
|||
USRowing Junior Womens National Team Sculling Dev Camp |
|
||||
Winnipesaukee Rowing Club |
E. Curry/K. Dickinson
|
|
|||
39 | Mens Junior 1x | 43 |
|||
40 | Mens Inter. Light 4x | 7 |
|||
41 | Womens Junior 2x | 42 |
|||
42 | Mens Junior 16 2x | 33 |
|||
43 | Mens Intermediate 2- | 25 |
|||
44 | Mens Junior 8 | 18 |
|||
45 | Womens Junior 8 | 17 |
|||
46 | Womens 1x | 11 |
|||
Sunday, July 1, 2012 | |||||
47 | Womens Light 1x Dash | 6 |
|||
48 | Mens Light 1x Dash | 7 |
|||
49 | Womens 1x Dash | 4 |
|||
50 | Mens 1x Dash | 9 |
|||
51 | Adaptive 2x | 0 |
|||
52 | Mens & Womens Adaptive AS/TA 1x | 3 |
|||
53 | Mens Masters 1x | 38 |
|||
54 | Mens Masters Light 1x | 10 |
|||
55 | Womens Masters 1x | 27 |
|||
56 | Womens Masters Light 1x | 6 |
|||
57 | Mens Intermediate 1x | 22 |
|||
58 | Womens Intermediate 1x | 23 |
|||
59 | Mens Inter. Light 1x | 24 |
|||
60 | Womens Light Inter. 4+ | 2 |
|||
61 | Womens 2x | 5 |
|||
62 | Womens 2- | 16 |
|||
63 | Mens 2x | 8 |
|||
64 | Womens Intermediate 4+ | 9 |
|||
65 | Womens Inter. Light 2x | 4 |
|||
66 | Mens Intermediate Light 4+ | 9 |
|||
67 | Womens Light 1x | 6 |
|||
68 | Mens Light 1x | 11 |
|||
69 | Mens Intermediate 4x | 10 |
|||
70 | Womens Intermediate 4x | 11 |
|||
71 | Mens Inter. Light 2x | 16 |
|||
72 | Mens Intermediate 8 | 12 |
|||
73 | Jr Octuple Sculls | 2 |
|||
74 | Mens Adaptive AS/TA 1x | 0 |
|||
75 | Womens Masters 2x | 32 |
|||
76 | Mens Masters 2x | 22 |
|||
77 | Womens 4x | 5 |
|||
78 | Womens Intermediate 8 | 5 |
|||
79 | Mixed Open 2x | 6 |
|||
80 | Mens 4x | 0 |
|||
81 | Mens Light 4x | 5 |
|||
82 | Womens 8 | 2 |
|||
83 | Mens 8 | 5 |
|||
84 | Octuple Sculls | 5 |
|||
85 | Mens 1x | 17 |
|||
86 | Mens Masters 4x | 8 |
|||
87 | Womens Masters 4x | 21 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change