Independence Day Regatta
- Jun 29, 2012 To Jul 1, 2012
- head/sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 29, 2012 | |||||
NOTE | Heats for Junior events, 1x's and 2-'s on Friday, June 29 | ||||
Saturday, June 30, 2012 | |||||
1 | Mens Masters 2- | 2 |
|||
2 | Womens Masters 2- | 0 |
|||
3 | Womens Masters 4+ | 32 |
|||
4 | Mens Masters 8 | 18 |
|||
5 | Father/son 2x (1000m) | 9 |
|||
6 | Father/daughter 2x (1000m) | 9 |
|||
7 | Mother/son 2x (1000m) | 3 |
|||
8 | Mother/daughter 2x (1000m) | 3 |
|||
9 | Womens Novice 1x (1000m) | 8 |
|||
10 | Mens Novice 1x (1000m) | 14 |
|||
11 | Womens Junior 16 4x | 11 |
|||
12 | Womens Junior 4x | 23 |
|||
13 | Mens Senior 2x | 6 |
|||
14 | Mens Junior 16 1x | 32 |
|||
15 | Mens Junior 2x | 39 |
|||
16 | Womens Junior 1x | 19 |
|||
17 | Womens Junior 16 1x | 14 |
|||
18 | Womens Junior 4+ | 24 |
|||
19 | Mens Junior 4x | 23 |
|||
20 | Mens Junior 16 4+ | 16 |
|||
21 | Mens 2- | 14 |
|||
22 | Mens Light 2x | 5 |
|||
23 | Womens Light 2x | 4 |
|||
24 | Womens Inter. Light 1x | 15 |
|||
25 | Mens Junior 16 4x | 18 |
|||
26 | Womens Junior 16 4+ | 12 |
|||
27 | Mens Intermediate 4+ | 20 |
|||
Jacksonville Youth Rowing Club (A) |
B. Corbin/J. Evans/P. KENNEY/C. Morgan/W. Leeser (Cox)
|
|
|||
Lake Quinsigamond Community Rowing (A) |
R. Buchheit/E. Johnson/A. Younis/E. Stinebrickner/C. Karcich (Cox)
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
|
||||
New York Athletic Club (A) |
M. Sena/D. Brady/I. Luetzow/C. Reich/K. Cartelli (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
J. Kunkel/P. Steneker/M. Plazek/J. King/L. Wilson (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
K. Colander/R. mallgrave/J. Karlen/M. Lenhart/A. Beauchamp (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
W. Marshall/M. Komanecky/A. Peck/J. Doherty/E. Stuke (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
A. Hubble/H. Schless/B. Stan/A. Watterworth/K. Colabella (Cox)
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
G. Richartz/J. Bond/D. Boyle/J. Gaudet/C. Deveau (Cox)
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
D. DeGroot/M. Kessler/M. Wortley/M. Alm/M. Erskine (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Development Camp (A) |
S. Neal/D. Abruzzese/J. Braverman/T. Stuart/A. A (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
M. Mirabella/S. Waters/W. Worrell/A. Heyde/J. Carlson (Cox)
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association (B) |
|
||||
Penn A.C. Rowing Association (B) |
D. Kolbe/P. casey/D. DeVries/M. Rhodes/C. Leonard (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
A. Fosbrook/B. Klein/P. Fisher/J. Hanna/R. Lanza (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Development Camp (B) |
B. Young/J. Senese/M. Slodden/J. Rush/L. Lombardi (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
P. Dvorak/J. Glines/B. Clark/J. Barr/A. Holdsworth (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (C) |
M. Mahon/Z. Wilmarth/J. Stafford/L. Smith/S. McGovern (Cox)
|
|
|||
University of Pennsylvania Development Camp (C) |
e. Herrera/T. Mathison/T. Brochu/C. Kane/B. B (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (D) |
J. Schwartz/D. Jackson/D. Kaess/P. Schmidt/F. Derteano (Cox)
|
|
|||
28 | Mens Intermediate 2x | 16 |
|||
29 | Mens Junior 4+ | 29 |
|||
30 | Womens Masters 8 | 13 |
|||
31 | Mens Masters 4+ | 31 |
|||
32 | Mixed Masters 2x | 12 |
|||
Fairmount Rowing Association |
C. Colgan/W. Hudome
|
15.8 (54)
|
|||
Composite: Fairmount, Vesper |
A. Phillips/C. McElroy
|
4.9 (42)
|
|||
Greenwich Crew |
K. Erickson/S. Im
|
6.2 (44)
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
J. Eno/J. Holden
|
0.2 (30)
|
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta |
T. Trocky/T. Savard
|
16.9 (55)
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. |
K. Montenegro/D. Winters
|
3.1 (39)
|
|||
University Barge Club |
D. Mullen/A. Cook
|
18.2 (56)
|
|||
Vesper Boat Club |
S. Kaplan/G. Kaplan
|
2.2 (37)
|
|||
Viking Rowing Foundation |
F. Previti/B. Sharp
|
20.8 (58)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
G. Kerr/D. Parenti
|
18.2 (56)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
S. Whalen/G. Ricci
|
5.5 (43)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Monaghan/J. Waterbury
|
7.0 (45)
|
|||
33 | Masters Mixed 4x | 8 |
|||
34 | Mens 4+ | 6 |
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
|
||||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. Munro/E. Farquharson/D. Major/R. Bell/L. Wilson (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
D. Kolbe/J. Stafford/K. Colander/M. Mahon/C. Leonard (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
G. Mahoney/M. Komanecky/L. Goodman/T. Bauman/A. Milad (Cox)
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club (A) |
J. Williamson/J. White/I. Macleod/K. Anstruther/M. Erskine (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
J. Barr/W. Mills/M. Katin/S. Waters/J. Carlson (Cox)
|
|
|||
35 | Womens Open 4+ | 8 |
|||
36 | Womens Intermediate 2x | 24 |
|||
37 | Mens Inter. Light 8 | 3 |
|||
38 | Womens Junior 16 2x | 17 |
|||
39 | Mens Junior 1x | 43 |
|||
40 | Mens Inter. Light 4x | 7 |
|||
41 | Womens Junior 2x | 42 |
|||
42 | Mens Junior 16 2x | 33 |
|||
43 | Mens Intermediate 2- | 25 |
|||
44 | Mens Junior 8 | 18 |
|||
45 | Womens Junior 8 | 17 |
|||
46 | Womens 1x | 11 |
|||
Sunday, July 1, 2012 | |||||
47 | Womens Light 1x Dash | 6 |
|||
48 | Mens Light 1x Dash | 7 |
|||
49 | Womens 1x Dash | 4 |
|||
50 | Mens 1x Dash | 9 |
|||
51 | Adaptive 2x | 0 |
|||
52 | Mens & Womens Adaptive AS/TA 1x | 3 |
|||
53 | Mens Masters 1x | 38 |
|||
54 | Mens Masters Light 1x | 10 |
|||
55 | Womens Masters 1x | 27 |
|||
56 | Womens Masters Light 1x | 6 |
|||
57 | Mens Intermediate 1x | 22 |
|||
58 | Womens Intermediate 1x | 23 |
|||
59 | Mens Inter. Light 1x | 24 |
|||
60 | Womens Light Inter. 4+ | 2 |
|||
61 | Womens 2x | 5 |
|||
62 | Womens 2- | 16 |
|||
All American Rowing Camp, LLC |
K. Bennett/M. Streitfield
|
|
|||
Boulder Community Rowing, Inc. |
B. Hassler/A. Crockett
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
S. Block/K. Cebry
|
|
|||
Jacksonville Youth Rowing Club |
M. Schmitt/R. Hamilton
|
|
|||
Jacksonville Youth Rowing Club |
L. Parkinson/A. McCrary
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
A. Goley/S. Norton
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) |
A. Lee/S. Haines
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) |
M. Springer/C. Igal
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) |
R. Bynum/E. Bartlett
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association |
A. Stonehill/C. Demko
|
|
|||
Riverside Boat Club |
E. Meyer/J. Johnson
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School |
C. Murphy/A. Georgia
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School |
K. Wegner/K. Wegner
|
|
|||
St. Catharines Rowing Club |
J. Vandermaarel/C. Firth
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Alpha/R. Beta
|
|
|||
University Barge Club |
A. Mulholland/A. Edwards
|
|
|||
63 | Mens 2x | 8 |
|||
64 | Womens Intermediate 4+ | 9 |
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
R. Adams/K. Berger/B. Granum/J. Eno/E. Bruce (Cox)
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
C. Dreyer/M. Ajello/V. Gutzeit/E. Koenig/K. Cartelli (Cox)
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
A. Schram/C. Leon/K. Saunders/K. Besemann/L. Wilson (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
J. Castorino/J. Vari/A. Heyse/K. Thomson/J. Stein (Cox)
|
|
|||
Pittsburgh Rowing Club (A) |
M. Iuliis/K. Gilmour/A. O'Brien/J. Witsch/C. McGee (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
S. Imbert de Smirnoff/A. Pauli/K. Gaffney/J. Saraidaridis/K. Holzem (Cox)
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
K. O'Boyle/M. Purcell/J. Smith/J. Solar/E. Grim (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (B) |
R. Schlosser/M. Costello/S. Cowan/M. Deja/S. McDonald (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (B) |
C. Peltier/A. Von Korff/G. Williams/S. Herman/C. Saville (Cox)
|
|
|||
65 | Womens Inter. Light 2x | 4 |
|||
66 | Mens Intermediate Light 4+ | 9 |
|||
67 | Womens Light 1x | 6 |
|||
68 | Mens Light 1x | 11 |
|||
69 | Mens Intermediate 4x | 10 |
|||
70 | Womens Intermediate 4x | 11 |
|||
71 | Mens Inter. Light 2x | 16 |
|||
72 | Mens Intermediate 8 | 12 |
|||
73 | Jr Octuple Sculls | 2 |
|||
74 | Mens Adaptive AS/TA 1x | 0 |
|||
75 | Womens Masters 2x | 32 |
|||
76 | Mens Masters 2x | 22 |
|||
77 | Womens 4x | 5 |
|||
78 | Womens Intermediate 8 | 5 |
|||
79 | Mixed Open 2x | 6 |
|||
Composite: Bachelors, Vesper |
S. Lincoln/D. Lincoln
|
|
|||
Merrimac River Rowing Association |
S. Norton/J. Holden
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
C. Schoenecker/J. Kauffman
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
M. Maddamma/S. Maddamma
|
|
|||
University Barge Club |
J. Mulholland/A. Mulholland
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
B. McLaughlin/A. Hrycko
|
|
|||
80 | Mens 4x | 0 |
|||
81 | Mens Light 4x | 5 |
|||
82 | Womens 8 | 2 |
|||
83 | Mens 8 | 5 |
|||
Merrimac River Rowing Association (A) |
|
||||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
D. Kolbe/J. Stafford/K. Colander/M. Mahon/L. Smith/D. DeVries/J. Keen/C. Hsu/C. Leonard (Cox)
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
K. Evans/B. Sherman/G. Mahoney/M. Komanecky/L. Goodman/J. Doherty/W. Marshall/J. Brennan/A. Milad (Cox)
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
J. Barr/W. Mills/M. Mirabella/A. Heyde/W. Worrell/J. Rower/M. Katin/S. Waters/J. Carlson (Cox)
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (B) |
C. Law/R. Leddy/W. McCue/C. Navellier/B. Oron/J. Poll/R. Pristo/M. Rewell/C. Claire (Cox)
|
|
|||
84 | Octuple Sculls | 5 |
|||
85 | Mens 1x | 17 |
|||
86 | Mens Masters 4x | 8 |
|||
87 | Womens Masters 4x | 21 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change