Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 16, 2012
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
6
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
3
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
20
5 Mens Masters Four - 1000 meters
17
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Edwards/R. Barton/W. cawley/S. Kappus/M. Chin (Cox)
6.2 (44)
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Sweeney/J. Silbermann/B. DuBois/N. Sweeney (Cox)
10.5 (49)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Zoufaly/T. Rowe/B. Flynn/I. Prokofiev/J. Pesce (Cox)
3.7 (40)
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Stefan/J. Hankee/B. Perkins/J. McElvenney/M. Sbei (Cox)
3.1 (39)
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/M. Lonski/T. Geffs/P. Bogin/C. Perez (Cox)
15.8 (54)
    Potomac Boat Club (A)
0.0 (27)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Ring/O. Walton/M. Holland/M. Pfeiffer/M. Schwarz (Cox)
7.8 (46)
    Swan Creek Rowing Club (A)
K. Foran/T. Linus/J. Berwick/S. Platt/G. Linus (Cox)
8.6 (47)
    University Barge Club (A)
H. GREENBERG/A. Cook/R. Kindermann/R. Steiner/D. Gerson (Cox)
28.0 (63)
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Voss/B. Scher/S. McChesney/R. Schwarz/D. Parenti (Cox)
18.2 (56)
    Capital Rowing Club (B)
S. Neumann/T. Crane/M. Riegelman/P. Courtney/R. Rubin (Cox)
1.4 (35)
    Fairmount Rowing Association (B)
D. Maccormack/J. Scott/T. Kowalik/T. Toland/T. DiAngelo (Cox)
12.4 (51)
    Potomac Boat Club (B)
2.2 (37)
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
J. Tilghman/P. Thompson/P. Morrison/I. Hayes/R. Kuntz (Cox)
15.8 (54)
    Swan Creek Rowing Club (B)
G. Dee/p. savage/J. Dienes/M. Jezyk/B. Wiemann (Cox)
3.7 (40)
    Fairmount Rowing Association (C)
J. Sonzogni/J. Pokorny/B. Galli/J. Willemin/M. Cipollone (Cox)
26.5 (62)
    Potomac Boat Club (C)
13.5 (52)
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Kropp/E. Jones/B. Buffkin/A. Meredith/K. Snyder (Cox)
8.6 (47)
    Baltimore Rowing Club (A)
Z. Turtle/P. Merkle/S. Burt/L. Pipitone/L. Boucher (Cox)
12.4 (51)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/S. Dunham/A. Lenz/K. Hall/G. Abell (Cox)
4.2 (41)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/K. Ellis/L. McCarthy/M. Mark/J. Pesce (Cox)
15.8 (54)
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/L. Wang/K. Byington/V. Bryant/T. Felker (Cox)
9.5 (48)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/J. Feeney/D. Bingham/L. Porter/D. Boucher (Cox)
12.4 (51)
    Composite: Vesper, Unaff. (USA) (A)
S. Hingley/A. Boucher/A. Jonik/M. Jonik/C. Spino (Cox)
18.2 (56)
    Baltimore Rowing Club (B)
J. Barton/K. Kelliher/P. Pergal/M. Field/K. Ileto (Cox)
4.2 (41)
    Capital Rowing Club (B)
J. Ney/K. O'Connell/M. Somers/G. Woolwine/R. Rubin (Cox)
2.2 (37)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
L. Crawford/S. Fischer/L. Phillips/S. Eaton/J. Pesce (Cox)
19.4 (57)
    Potomac Boat Club (B)
K. Watts/M. Chambers/P. Steele/S. Sternbach/M. Kelly (Cox)
16.9 (55)
    Rock Creek Rowing, Inc. (B)
M. Orrick/J. Andriko/J. Wolf-Rodda/M. Stewart/A. Collazo (Cox)
22.1 (59)
    Baltimore Rowing Club (C)
T. Carson/S. Lohnes Watulak/S. Arnold/L. Kling/J. Sorenson (Cox)
3.1 (39)
    Capital Rowing Club (C)
G. Hedegore/J. Thalappillil/C. Beck/S. Gross Gowin/M. Stratmoen (Cox)
0.4 (31)
    Potomac Boat Club (C)
A. Mascette/J. Rone/E. Erbelding/S. Trice/C. Conzemius (Cox)
22.1 (59)
    Baltimore Rowing Club (D)
A. BROWN/A. Ginyard/K. LePage/S. Lord/M. Penning (Cox)
8.6 (47)
7 Womens Masters Single - 1000 meters
16
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
7
9 Mens Masters Single - 1000 meters
36
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
2
11 Mens Open Pair
7
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
10
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
16 Mens Intermediate Ltwt Single
11
17 Womens Intermediate Single
8
18 Mens Intermediate Single
10
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
3
21 Mens Open Single
12
22 Womens Junior Single
6
23 Mens Junior Single
15
24 Mens Open Four
0
25 Womens Open Four
4
26 Mens Intermediate Pair
4
27 Womens Intermediate Pair
0
28 Womens Junior Four
4
29 Mens Junior Four
4
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
22
    Composite: Bachelors, University
M. Hilf/S. Cohen
18.2 (56)
    Rock Creek Rowing, Inc.
C. McMahon/R. Hassani
11.4 (50)
    Swan Creek Rowing Club
H. Green/J. Wilson
14.6 (53)
    University Barge Club
D. Mullen/j. wesson
7.0 (45)
    Whitemarsh Boat Club
M. Roe/L. Miller
0.1 (29)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
K. Devore/E. Mair
0.0 (24)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/H. Hutton
19.4 (57)
    Capital Rowing Club (A)
A. Iyer/R. Hollins
3.1 (39)
    Composite: Hiawatha Island Boat Club, Vesper (A)
J. Kaplow/M. Karl
32.9 (66)
    Maritime Rowing Club (A)
L. Douglas/S. Colodny
14.6 (53)
    Potomac Boat Club (A)
K. Hughes/C. Durfee
36.3 (68)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Collins/B. Picard
11.4 (50)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
F. Lee/A. Evans
3.1 (39)
    Baltimore Rowing Club (B)
S. Burt/Z. Turtle
9.5 (48)
    Maritime Rowing Club (B)
L. Freed/G. Gasser
25.0 (61)
    Pelham Community Rowing Association (B)
D. Orlando/S. Sales
14.6 (53)
    Potomac Boat Club (B)
L. Hall/C. Capps
26.5 (62)
    Vesper Boat Club (B)
M. Brokaw/D. Anders
1.1 (34)
    Pelham Community Rowing Association (C)
I. Ghitelman/c. delsavio
11.4 (50)
    Carnegie Lake Rowing Association (D)
R. Ford/M. Mark
12.4 (51)
    Carnegie Lake Rowing Association (E)
K. Ellis/L. McCarthy
20.8 (58)
    Carnegie Lake Rowing Association (F)
B. Heck/B. Hogan
23.5 (60)
32 Mens Masters Double - 1000 meters
21
35 Womens Intermediate Double
6
36 Mens Intermediate Double
6
37 Mens Intermediate Four
4
38 Mens Junior Double
12
39 Womens Junior Double
12
40 Mens Intermediate Light Double
2
41 Womens Intermediate Light Double
4
42 Womens Masters Eight - 1000 meters
10
    Baltimore Rowing Club (A)
Z. Turtle/P. Merkle/S. Burt/K. Kelliher/P. Pergal/M. Field/J. Barton/L. Pipitone/L. Boucher (Cox)
7.2 (46)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/K. O'Connell/A. Lenz/S. Dunham/J. Ney/G. Woolwine/C. Beck/S. Gross Gowin/G. Abell (Cox)
2.9 (39)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark/L. Shore-Sheppard/M. Rozing/D. Olivier/B. Heck/L. McCarthy/J. Dabbs/J. Pesce (Cox)
10.6 (50)
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/S. Frayne/K. Byington/S. Trice/P. Steele/M. Chambers/K. Watts/C. Ortwein/T. Felker (Cox)
15.7 (55)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/J. Feeney/D. Bingham/L. Porter/C. McMahon/E. Olbrys/R. Hassani/J. Lago/D. Boucher (Cox)
11.5 (51)
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Aspell/D. Jones/H. Sleph/H. Green/P. Beans-Clark/a. saunders/C. Hey/J. Wilson/M. Sparno (Cox)
10.6 (50)
    Composite: Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
S. Hingley/M. Jonik/A. Jonik/A. Couwenhoven/K. Agersborg/A. Hurwitz/A. James/A. Franklin/C. Spino (Cox)
15.7 (55)
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Waterbury/M. Culbertson/i. greenberg/R. Katz/B. Reilly/B. Mueller/J. Voss/D. Parenti/M. Dyer (Cox)
8.8 (48)
    Baltimore Rowing Club (B)
T. Carson/S. Lohnes Watulak/S. Arnold/L. Kling/A. BROWN/A. Ginyard/K. LePage/S. Lord/K. Jenkins (Cox)
5.1 (43)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/K. Samsel/S. Calderone/C. Tropp/L. Crawford/T. Steele/F. Chouinard/S. Fischer/J. Pesce (Cox)
9.7 (49)
43 Mens Masters Eight - 1000 meters
9
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/T. Crane/R. Stedman/J. Yeado/J. Silbermann/M. Kanaley/H. Loyer/B. DuBois/N. Sweeney (Cox)
1.6 (36)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Zoufaly/T. Rowe/H. Halvorson/I. Prokofiev/P. Lyons/K. Appold/B. Flynn/M. Sibilia/J. Pesce (Cox)
6.5 (45)
    Fairmount Rowing Association (A)
C. Bracken/B. Perkins/D. Maccormack/L. Connor/T. Kowalik/J. Krajewski/J. Sonzogni/T. Toland/M. Cipollone (Cox)
11.5 (51)
    Potomac Boat Club (A)
15.7 (55)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Ring/O. Walton/P. Thompson/J. Tilghman/M. Holland/P. Morrison/I. Hayes/M. Pfeiffer/M. Schwarz (Cox)
10.6 (50)
    Swan Creek Rowing Club (A)
G. Dee/p. savage/T. Cionne/M. Butler/S. Platt/G. Devero/J. Berwick/M. Jezyk/G. Linus (Cox)
8.8 (48)
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Whalen/J. Monaghan/S. McChesney/B. Scher/J. Voss/R. Schwarz/S. Murphy/A. Plache/K. Nieman (Cox)
13.5 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
K. Sharp/S. Tremaine/J. Weiss/D. Herscovici/T. Rossi/F. Fielder/P. Conrad/N. Miller/J. Pesce (Cox)
16.8 (56)
    University Barge Club (C)
S. McGuinn/D. Stanek/P. Horvat/R. Bonner/k. spaeth/D. Shay/G. Heller/B. Isdaner/A. Kelly (Cox)
5.1 (43)
44 Masters Mixed Quad - 1000 meters
5
34 Mens Masters Quad - 1000 meters
9
33 Womens Masters Quad - 1000 meters
6
45 Mens Open Double
5
46 Womens Open Double
5
47 Mens Intermediate Quad
4
48 Womens Intermediate Quad
3
49 Mens Intermediate Eight
4
50 Womens Intermediate Eight
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change