Schuylkill Navy Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 16, 2012
1 Adaptive Double - 1000 meters
0
2 Mens Novice Single - 1000 meters
6
3 Womens Novice Singles - 1000 meters
3
4 Masters Mixed Double - 1000 meters
20
5 Mens Masters Four - 1000 meters
17
6 Womens Masters Four - 1000 meters
16
7 Womens Masters Single - 1000 meters
16
8 Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters
7
9 Mens Masters Single - 1000 meters
36
    Bachelors Barge Club
M. Levy
42.0 (68)
    Baltimore Rowing Club
S. Perry
21.0 (56)
    Crescent Boat Club
R. Hamilton
14.4 (51)
    Fairmount Rowing Association
C. Bracken
16.9 (53)
    Unaffiliated (USA)
C. Norelli
22.5 (57)
    Undine Barge Club of Philadelphia
F. Rowe
12.1 (49)
    Union Boat Club
J. Keating
36.1 (65)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Mueller
55.2 (74)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
14.4 (51)
    Baltimore Rowing Club (A)
e. geyh
21.0 (56)
    Capital Rowing Club (A)
M. Malinick
22.5 (57)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
A. Vafaee
22.5 (57)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Long
34.2 (64)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
4.2 (40)
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Pokorny
36.1 (65)
    Greenwich Crew (A)
S. Im
5.6 (42)
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler
8.1 (45)
    Navesink River Rowing (A)
J. Crilly
11.0 (48)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
E. Hagberg
7.2 (44)
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff
57.6 (75)
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins
70.2 (80)
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Day
13.2 (50)
    Bachelors Barge Club (B)
E. Orts
15.6 (52)
    Baltimore Rowing Club (B)
J. Dolan
0.4 (31)
    Greenwich Crew (B)
T. Geffs
12.1 (49)
    Navesink River Rowing (B)
S. Byrnes
12.1 (49)
    Potomac Boat Club (B)
J. Paduda
18.2 (54)
    University Barge Club (B)
M. Dencker
8.1 (45)
    Bachelors Barge Club (C)
D. Greenspan
22.5 (57)
    Potomac Boat Club (C)
E. Ryan
25.6 (59)
    University Barge Club (C)
W. Van Der Linde
72.9 (81)
    Vesper Boat Club (C)
J. McGlone
14.4 (51)
    Bachelors Barge Club (D)
R. Miller
19.6 (55)
    Potomac Boat Club (D)
P. Pietra
14.4 (51)
    Potomac Boat Club (D)
R. Lewis
15.6 (52)
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent
50.6 (72)
10 Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters
2
11 Mens Open Pair
7
12 Womens Open Pair
0
13 Mens Ltwt Single
10
14 Womens Ltwt Single
0
15 Womens Intermediate Ltwt Single
2
16 Mens Intermediate Ltwt Single
11
    Malta Boat Club
S. Ferenczy
 
    Penn A.C. Rowing Association
A. Traubert
 
    Unaffiliated (USA)
B. Ford
 
    Vesper Boat Club
C. Nabel
 
    Vesper Boat Club
S. Rader
 
    Greenwich Crew (A)
S. Im
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. Fernandez
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
D. Wiedaseck
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
O. Ingram
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
M. Sciblo
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
J. Haines
 
17 Womens Intermediate Single
8
18 Mens Intermediate Single
10
    Asheville Rowing Club, Inc.
M. Erickson
 
    Crescent Boat Club
G. Ryan
 
    Fairmount Rowing Association
M. Dolson
 
    New York Athletic Club
S. Marsico
 
    New York Athletic Club
A. Leonardi
 
    Occoquan Boat Club
J. Clark
 
    Potomac Boat Club
A. Krauss
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Buesser
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
T. Brown
 
    University Barge Club (A)
A. Cook
 
19 Mens Senior Single
0
20 Womens Open Single
3
21 Mens Open Single
12
22 Womens Junior Single
6
23 Mens Junior Single
15
24 Mens Open Four
0
25 Womens Open Four
4
26 Mens Intermediate Pair
4
27 Womens Intermediate Pair
0
28 Womens Junior Four
4
29 Mens Junior Four
4
30 Womens Intermediate Four
0
31 Womens Masters Double - 1000 meters
22
32 Mens Masters Double - 1000 meters
21
35 Womens Intermediate Double
6
36 Mens Intermediate Double
6
37 Mens Intermediate Four
4
38 Mens Junior Double
12
39 Womens Junior Double
12
40 Mens Intermediate Light Double
2
41 Womens Intermediate Light Double
4
42 Womens Masters Eight - 1000 meters
10
    Baltimore Rowing Club (A)
Z. Turtle/P. Merkle/S. Burt/K. Kelliher/P. Pergal/M. Field/J. Barton/L. Pipitone/L. Boucher (Cox)
7.2 (46)
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/K. O'Connell/A. Lenz/S. Dunham/J. Ney/G. Woolwine/C. Beck/S. Gross Gowin/G. Abell (Cox)
2.9 (39)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/M. Mark/L. Shore-Sheppard/M. Rozing/D. Olivier/B. Heck/L. McCarthy/J. Dabbs/J. Pesce (Cox)
10.6 (50)
    Potomac Boat Club (A)
J. Rilling/S. Frayne/K. Byington/S. Trice/P. Steele/M. Chambers/K. Watts/C. Ortwein/T. Felker (Cox)
15.7 (55)
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
S. Moazed/J. Feeney/D. Bingham/L. Porter/C. McMahon/E. Olbrys/R. Hassani/J. Lago/D. Boucher (Cox)
11.5 (51)
    Swan Creek Rowing Club (A)
A. Aspell/D. Jones/H. Sleph/H. Green/P. Beans-Clark/a. saunders/C. Hey/J. Wilson/M. Sparno (Cox)
10.6 (50)
    Composite: Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A)
S. Hingley/M. Jonik/A. Jonik/A. Couwenhoven/K. Agersborg/A. Hurwitz/A. James/A. Franklin/C. Spino (Cox)
15.7 (55)
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Waterbury/M. Culbertson/i. greenberg/R. Katz/B. Reilly/B. Mueller/J. Voss/D. Parenti/M. Dyer (Cox)
8.8 (48)
    Baltimore Rowing Club (B)
T. Carson/S. Lohnes Watulak/S. Arnold/L. Kling/A. BROWN/A. Ginyard/K. LePage/S. Lord/K. Jenkins (Cox)
5.1 (43)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
A. Pollini/K. Samsel/S. Calderone/C. Tropp/L. Crawford/T. Steele/F. Chouinard/S. Fischer/J. Pesce (Cox)
9.7 (49)
43 Mens Masters Eight - 1000 meters
9
44 Masters Mixed Quad - 1000 meters
5
34 Mens Masters Quad - 1000 meters
9
33 Womens Masters Quad - 1000 meters
6
45 Mens Open Double
5
46 Womens Open Double
5
47 Mens Intermediate Quad
4
48 Womens Intermediate Quad
3
49 Mens Intermediate Eight
4
50 Womens Intermediate Eight
0
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change