Cooper Cup
- Apr 29, 2012
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: South Jersey Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, April 29, 2012 | |||||
1 | 9:00 AM | Womens Ltwt Varsity 2x | 10 |
||
2 | Mens Ltwt Varsity 2x | 18 |
|||
3 | Womens Novice 8+ | 18 |
|||
4 | Mens Novice 8+ | 18 |
|||
5 | Womens Ltwt Varsity 4+ | 9 |
|||
6 | Mens Ltwt Varsity 4+ | 17 |
|||
7 | Womens Varsity 1x | 10 |
|||
8 | Mens Varsity 1x | 12 |
|||
9 | Womens Novice 4+ | 16 |
|||
10 | Mens Novice 4+ | 18 |
|||
11 | Womens Varsity 4+ | 15 |
|||
12 | Mens Varsity 4+ | 17 |
|||
13 | Womens Varsity 2x | 8 |
|||
14 | Mens Varsity 2x | 13 |
|||
15 | Womens Novice 4x | 12 |
|||
16 | Mens Novice 4x | 11 |
|||
17 | Womens Varsity 8+ | 9 |
|||
18 | Mens Varsity 8+ | 8 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
N. Baummer/K. Perry/J. Smothers/Q. Valich/G. Ritter/J. Biddle/j. groninger/M. Scott/B. Rebecca (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
E. Ball/J. Grosso/M. Osborne/W. Haynes/D. HAMAR/D. Boyle/N. Cirillo/N. Martucci/J. Nealon (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
A. Hendrickson/W. Roman/W. Van Fossen/J. Goldenberg/M. Cairoli/B. Regan/L. Zielinski/J. Waldin/J. Camoratto (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. King/M. Cabarrocas/L. Cabarrocas/I. Abbott/B. Jenkins/J. Ovryn/M. Paternoster/W. de Vries/m. hughes (Cox)
|
|
|||
St. Andrew's School (A) |
J. Rogers/D. Ashpole/R. Moffitt/P. Burrus/E. Peghini/D. Hammond/J. Rogers/A. Hill/K. Conaway (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
A. Dillon/L. Wetty/S. Dickson/D. Palombo/B. Hesser/Z. Seither/A. Watson/d. capone/B. Barry (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
J. Glatman/C. Blauch/I. Flannery/K. Lupo/P. Grosso/G. Kearney/N. Corrado/P. Furmanek/M. Cannarozzo (Cox)
|
|
|||
Composite: Wilmington Youth, St. Marks (A) |
B. Bowens/K. Sullivan/P. Duchala/K. Sullivan/E. Brabson/M. Stroh/E. Conde/M. Melvin/C. Hummel (Cox)
|
|
|||
19 | Womens Ltwt Varsity 8+ | 4 |
|||
20 | Mens Ltwt Varsity 8+ | 6 |
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Richmond/J. Winslow/A. Vernon/E. Turiano/L. Thompson/B. Curly/E. Nilan/M. Cullman/F. Hogan (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
J. Laberee/s. hammond/B. Crouch/C. Yang/G. Waxman/r. moak/C. Bonner/N. Lario/J. Calzonetti (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
V. DiPentino/K. Hughes/A. Skalitzky/C. Burbridge/J. Sinclair/C. Murphy/S. Pennington/J. McGinnis/J. Snyder (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
C. Gelson/J. Schiavo/J. Reynolds/G. Bove/D. Berutti/A. Giraldo/O. Lynskey/B. Lyons/D. Aloia (Cox)
|
|
|||
Suffern High School (A) |
A. Jason/E. Kerner/S. Biondi/A. simon/K. Araujo/S. DeBoer/D. Khieninson/K. Shipley/S. Price (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
E. Cottington/G. Grand/T. Lee/J. Hough/J. Hall-Tipping/J. Rivera/T. Steckler/R. Tucker/S. Akole (Cox)
|
|
|||
21 | Womens Varsity 4x | 5 |
|||
22 | Mens Varsity 4x | 12 |
|||
23 | Womens Novice 2x | 4 |
|||
24 | Mens Novice 2x | 11 |
|||
25 | Womens JV 1x | 8 |
|||
26 | Mens JV 1x | 10 |
|||
27 | Womens JV 4+ | 18 |
|||
28 | Mens JV 4+ | 18 |
|||
29 | Womens Novice 1x | 5 |
|||
30 | Mens Novice 1x | 8 |
|||
31 | Womens JV 2x | 8 |
|||
32 | Mens JV 2x | 9 |
|||
33 | Womens JV 8+ | 14 |
|||
34 | Mens JV 8+ | 17 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
A. Hadjipanteli/B. Dylan/C. McGowan/S. Heller/B. Cockroft/E. Keating/J. Davis/R. Bergamini/W. Kayla ("Tori") (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
R. Rimmele/B. Burkett/S. Ratte/B. Caputo/B. Scheeler/M. Ratte/A. Wei/T. Tuthill/C. Ebert (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (A) |
C. Bayer/W. Dodge/B. Austin/T. Albarran/C. MEYER/S. Ghavidel/M. Villano/B. Holmes/J. DeFelice (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. DELUCA/A. Mandviwalla/A. Siciliano/L. Epstein/N. Gangemi/P. Gilmartin/P. Hurd/S. Giacometti/T. Buttaro (Cox)
|
|
|||
Horace Mann School (A) |
L. Rakhlin/G. Grand/R. Bliss/A. Stier/D. Lopez/A. Van Den Brink/D. Eldar/N. Raab/L. Ge (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
A. Kane/A. Scolnic/W. Chen/A. Lemme/J. Schwell/J. Hao/H. Burris-Lee/B. Pollock/A. Hirsh (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
A. McGrath/R. Haydinger/A. MCGINLEY/K. zimmer/D. Runfola/E. Williams/w. bobadilla/B. Trainer/C. Groody (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
|
||||
Owen J Roberts Rowing Club (A) |
A. Scanlan-Martin/M. Constable/D. Bendyk/K. Hills/P. Meyer/N. Phillips/C. Kovach/C. Ruyak/R. Niedelman (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Moetell/T. Gevirtz/J. Lapadula/T. Madoff/S. Motwani/J. Friedland/T. Gardon/D. Ullerick/J. Parks (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
N. Giello/L. Johnson/J. shackelford/S. Arcila/E. Harper/E. Hernandez/R. Brooks/M. Hossain/I. Thomas (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
S. Michel/r. moak/s. hammond/B. Crouch/T. Esposito/M. Kueny/A. Siegel/B. Rush/J. Calzonetti (Cox)
|
|
|||
St. Andrew's School (A) |
P. Egan/P. D'Agostino/A. Bowman/H. Chung/B. Baker/J. Witchard/W. Thompson/N. Robert/T. von Oehsen (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
M. Mohnack/D. STINSON/R. Gerace/J. Livingstone/Z. LaBarth/B. Tindall/W. Mayer/J. Boney/B. Reeves (Cox)
|
|
|||
Fairfield Prep (B) |
D. Ramos/T. Garzillo/S. Schwartz/S. Cadoux/D. Martens/W. Sargent/R. Zentner/C. DuMont/P. Grennan (Cox)
|
|
|||
Horace Mann School (B) |
J. Barg/E. Klaris/M. Meltzer/W. Ellison/R. Soodak/N. Tillinghast/S. Gupta/C. Darabundit/C. Bae (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
P. Kavanagh/B. Warren/N. DeLillo/C. Magnani/W. Barnwell/A. Choate/P. Diefenbach/A. Bergman/J. Morgan (Cox)
|
|
|||
35 | Womens JV 4x | 10 |
|||
36 | Mens JV 4x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change