USRowing Northeast Junior District Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 19, 2012
1 Womens Youth 1x
13
2 Mens Youth 1x
11
3 Womens Youth Ltwt 2x
11
4 Womens Youth 2x
16
5 Mens Youth Ltwt 2x
12
6 Mens Youth 2x
14
7 Womens Youth 2-
10
8 Mens Youth 2-
5
9 Womens Youth Novice 4+
13
10 Mens Youth Novice 4+
13
11 Womens Youth 2nd 4x
5
12 Mens Youth 2nd 4x
8
13 Womens Youth 4x
7
    Brookline High School (A)
A. Bell/M. Outterson/M. Kolarik/A. Dalgarno
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Chavez/C. Perreault/O. Lukacic/T. McCormick
 
    GMS Rowing Center (A)
R. Grinalds/E. Reelick/J. Cloud/A. Zadravec
 
    Greenwich Crew (A)
M. Slabbert/A. Slabbert/M. Curtis/H. Balikci
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/C. Hoelzl/E. Biddle/M. Campbell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Freeman/J. Gurman/A. Petterson/N. Clark
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
A. Robins/H. Gray/I. Foster/S. Florie
 
14 Mens Youth 4x
9
15 Womens Youth Ltwt 8+
8
    Arlington Belmont Crew (A)
E. Seibring/K. Hamilton/M. Carlson/C. Trvalik/O. Fan/R. Matzko/A. Albano/V. White/N. Merullo (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
G. Facada/A. Schnitzer/T. Frappaolo/H. Devlin/C. McCaughey/M. Ng/A. Aitnouri/C. Komyati/I. Ridge-Creamer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
N. Birkhold/G. burke/N. Morin/P. Donaldson/J. Whitehill/H. Kruger/B. Bryant/C. Matonis/G. Volterra (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Hom/F. Cain/B. Lewis/G. Esse/K. mccann/K. Grotto/R. Forer/A. MANNING/S. Powers (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Bergantino/A. Fagan/L. Parker-Belfer/M. Florentino/L. Kennedy/M. Landy/N. Henderson/j. o'donnell/L. Hajian (Cox)
 
16 Womens Youth 2nd 4+
10
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Stevens-Luneau/H. Awad/E. Thidemann/S. Kolenbrander/H. Pratt (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. McDonald/S. Benages/K. Wang/I. Caruso/R. Hargreaves (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
M. Roberts/L. Steinborn/J. Ferrante/S. Mudd/E. Olsen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Ng/J. Park/K. Cooper/H. Bayer/C. Perez (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
E. Collins/M. Paine/H. Bertrand/S. Spound/K. Sperry (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Nathanson/L. Safko/D. Ursone/S. O'Hara/C. McCool (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
K. Laska/M. Johnson/A. Armon/A. Laska/S. Kostrzewa (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Savoca/a. diamond/E. Zadravec/S. Kurtz/J. Onorato (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
E. Quirk/K. Quirk/L. McCabe/C. Whitney/L. Hajian (Cox)
 
17 Mens Youth 2nd 4+
6
18 Womens Youth 4+
21
19 Mens Youth Ltwt 4+
12
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Miller/J. Loshin/J. Echmalian/I. Gilchrist/B. O'Neill (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
J. Conlin/E. Jaccodine/J. Simon/N. Clover/S. Luden (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Leiter/M. Matejka/P. Clark/J. Schwartz/E. Happ (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Grueterich/O. Probst/V. Merrick/W. Cecio/A. Hayashida (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Berman/S. Wiley/C. West/T. Mapley/A. Rao (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
D. Sullivan/S. Petreski/K. Mikesh/M. Koenigsberg/M. Stout (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Fincher/W. RItter/C. Bub/J. Craymer/L. Hochman (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
c. shapiro/g. Mgaloblishvili/c. snedaker/S. Gande/K. Flavin (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Heinlein/I. DeLaney/J. Buczek/A. Harwood/C. Skehan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
B. Davis/D. Ferrini/P. Cajolet/M. Davis/H. Doucette (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Massari/A. Nicoll/H. Woodworth/J. Blake/S. Richter (Cox)
 
20 Mens Youth 4+
22
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Loshin/I. Gilchrist/J. Miller/B. O'Neill/J. Kirchner (Cox)
 
    Bancroft Crew (A)
P. Baker/A. Robotis/M. Dardas/T. Vangos/J. Chang (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
P. Ginouves/P. Ware/M. Chambers/T. LeBlanc/j. dexter (Cox)
 
    Brookline High School (A)
E. Zimmerman/B. Berke/P. Ross/A. Zimmet/S. Shapiro (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
I. Bierer/A. Dempsey/E. Flores/T. Mckee/D. Kim (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
C. Smyth-Hammond/t. cunningham/Z. Hesse/D. Silliman/G. Cox (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
K. Macey/N. Boilard/J. Penney/A. Kivikoski/L. Britton (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Buckley/S. Shaw/C. Mahan/N. Cebry/n. Golan (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Scavongelli/D. Muller/M. Lougee/K. Archambault/C. Hickey (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Coddaire/M. Petrowski/T. Sorota/S. Lyon/M. Baron (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Grueterich/O. Probst/T. Frey/H. Marache/M. Madfes (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
A. Gavriel/P. Hnatowicz/B. Tretola/C. Nadeau/T. Cote (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Holloway-Bidwell/D. Winn/A. Pilewski/A. Smith-Bove/K. Sperry (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
L. Conforti/M. Hussey/L. Doyle/T. Stauffer/V. Ramesh (Cox)
 
    Port Rowing (A)
N. Ross/J. Meyer/M. Lozner/M. Sperling/M. Carras (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Smith/W. Corban/J. Flege/L. Bergen/M. Halsey (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
N. Nelson-Maney/J. Emberley/C. Schumacher/J. Wilhelmy/T. Lefebvre (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Stiles/P. McAuley/J. Mullany/K. Kaza/K. Ge (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
D. Kimball/r. ceballo/D. Naylor/T. Gardner/S. Aboody (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
K. McCauley/J. Holland/C. o'Toole/G. Kritzman/J. Feingold (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (B)
M. Rubin/J. Carroll/D. Sullivan/C. Garrido/D. Markarian (Cox)
 
21 Womens Youth Ltwt 4+
10
22 Womens Youth 3rd Novice 8+
3
23 Mens Youth 3rd Novice 8+
1
24 Womens Youth 3rd 8+
0
25 Mens Youth 3rd 8+
6
    Central Crew Club (A)
A. Kivikoski/A. Thibeault/A. Stergiou/A. Legere/B. Eckhardt/B. Gingras/D. Hamilton/D. Khukalenko/S. Higgins (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Ogden/T. Fitzgerald/J. Gorin/T. Berman/A. Skrynnyk/R. Carter/K. Smith/B. Carroll/E. Cepeda (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
B. Keffer/A. Nickerson/W. Wolfendale/G. Oberhauser/T. Potter/A. Meshnick/J. Guinee/A. Dion/R. Hilsinger (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. Le Breton/M. Lattarulo/A. Mark/A. Nasso/A. Klevan/A. Rydevik/D. Berrick/E. Anderson/M. Madfes (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Carleo/a. heye/A. Cohen/C. Canty/T. Winsor/R. Swanton/P. Giroux/N. Rodat/E. Ferre (Cox)
 
    Greenwich Crew (B)
G. Lurito/H. Stone/J. Doherty/K. Otsuka/K. Johnson/B. Baird/E. Milbauer/F. Dostmann/A. Hayashida (Cox)
 
26 Womens Youth 2nd 8+
11
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Stevens-Luneau/V. White/S. Kolenbrander/A. Albano/H. Awad/E. Thidemann/C. Trvalik/O. Fan/D. Schermer (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
V. Lebrun/Z. Theodosopoulos/C. Anderson/C. Butterworth/C. Edmunds/E. Lavoie/H. Gaudreault/H. Malone/A. Smith (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Kurban/A. Barnett-Nakamura/M. Santinelli/H. O'Reilly/N. Kaplan/M. Sullivan/M. Micou/B. Lipsey/L. Friedberg (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Chavez/C. Perreault/O. Lukacic/R. Smith/s. overall/B. Melanson/E. Quirk/L. Barnard/J. Goldberg (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Maier/K. Shutts/S. Mudd/N. Puente/H. Geffs/J. Ferrante/B. Nash/S. Penfield/E. Olsen (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
S. Adam/K. Terzakis/M. Peyton/K. O'Hara/J. Bleiler/R. Durbeck/E. McKeon/C. Marotta/M. Dellatto (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Cooper/H. Bayer/J. Park/T. Daniel/P. Donaldson/J. Whitehill/Z. Ng/S. Reswow/G. Volterra (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
N. Vacas/L. Safko/D. Mahoney/M. Walsh/B. Sherwood/A. Baker/D. Ursone/S. O'Hara/C. McCool (Cox)
 
    Port Rowing (A)
A. Waskover/A. Iannucci/M. Iannucci/K. Ryon/E. Condon/E. Brezel/E. Waskover/R. Sloan/M. Rosenthal (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Savoca/O. Prehodka/S. Kurtz/A. Sabovic/E. Zadravec/K. Vogt/C. Dannemann/V. Thorogood/E. CLAYTON (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
27 Mens Youth 2nd 8+
6
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
M. Robinson/C. Root/A. Higgins/C. Watt/K. Immerman/D. Castaneda/R. Densen/T. Phillips/K. Edwards (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
A. Kivikoski/A. Thibeault/A. Stergiou/A. Legere/A. Yatzus/B. Eckhardt/B. Kane/B. Gingras/J. Aglialoro (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Buckley/S. Shaw/F. Draper/N. Cebry/C. Mahan/P. Clark/J. Schwartz/M. Matejka/E. Siegenberg (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Coddaire/M. Petrowski/T. Sorota/S. Lyon/M. Bronson/M. Block/H. Smith/P. Landrigan/C. Brinkerhoff (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Allocco/E. Anderson/T. Anderson/H. Bryant/W. Geffs/B. Rojo/J. Lee/G. Miller/S. Savitz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hunter/s. Tudor/A. Senesac/J. Andrews/h. malec/A. Bruggemann/Z. Byer/P. Wolf/R. Joseph (Cox)
 
28 Womens Youth 2nd Novice 8+
5
    Boston Latin School Crew (A)
A. Schnitzer/W. Glascock/T. Frappaolo/S. Gartner/N. Flaherty/M. Ryan/A. Aitnouri/B. Fredericks/K. Yeager (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
G. Horth/S. Hussey/A. Kutzen/S. Olmsted/A. Polk/V. Roy/T. Sanderson/J. Sanderson/H. Frankel (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
M. Murphy/H. Bower/K. Norton/E. Meskers/N. Yannopolous/M. Kynast/N. Davis-Porada/K. Brook/C. Lincoln (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
A. Sweeney/H. Riddle/a. dever/R. White/K. Melia/S. Fitts/L. Murphy/K. Archambault/A. Juliano (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
K. Polan/E. Weinstein/E. Aiello/S. Brounstein/I. Meskers/S. Yanis/E. Brown/E. Gilson/J. Jay (Cox)
 
29 Mens Youth 2nd Novice 8+
6
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Banks/M. Boeck-Chenevier/J. buckley/C. Canty/A. Duncan/D. Dymski/C. Krueger/T. McEvoy/G. Ogden (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Ouellette/J. Penn/A. Marconi/C. Thibeau/J. Gottfried/G. Siodis/J. Booth/A. tomarchio/M. Travis (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
J. Ford/C. Patterson/J. Widder/O. O'Reilly-Hyland/Q. McLoughlin/D. Rivelli/G. Offermann/S. Keyser/A. Baietto (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. CRAGIN/T. molina/C. Krogh/M. Conley/C. Martensson/K. Daley/S. Klink/A. Araujo/J. Wargo (Cox)
 
    Port Rowing (A)
m. bellomo/J. Poll/W. Berger/A. Kramer/A. Fried/A. sinconegui/B. Schaub/C. Collier/P. Verdirame (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
J. Carleo/R. Swanton/A. Cohen/a. heye/T. Winsor/C. Miller/P. Giroux/N. Rodat/E. Ferre (Cox)
 
30 Womens Youth Novice 8+
13
    Boston Latin School Crew (A)
C. Zheng/F. Fitzgerald/C. Gaucherin/G. Styklunas/J. Li/J. McDonald/M. Spaulding/O. Zorn/A. Napoletano (Cox)
 
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
H. Spinelli/M. Dombrowski/J. Dooling/C. Dooling/O. Dubin/H. Silliman/s. mitrokostas/O. Swenson/J. Stergis (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
A. Petersen/C. Butterworth/C. Edmunds/E. Lavoie/H. Malone/J. Berry/J. Cable/M. Brennan/C. Avard (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
I. Caliandro/C. Cohen/J. Duhleh/A. Gartner/E. Goldfinger/T. Lanahan/K. Laventrios/N. Madden/H. Frankel (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Tyrrell/C. Clifford/P. Voigt/K. Hickey/P. Garrity/L. Magee/I. Fitter/C. Wilcock/K. Boliakis (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
M. van ummersen/B. Bylo/E. Hartford/Z. Griffin/c. orourke/Z. Martinez/C. Robinson/K. Barrett/K. Boyle (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Beucler/M. Cronin/J. Hagerman/K. Sinclair/J. Hui/N. Midura/S. Ohrn/R. Simpson/A. Qualters (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Svedin/I. Myers/E. Forstbauer/A. Lycouris/b. marcus/T. Marchak/K. Ellis/J. Weiss/P. Goossens (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Alstodt/s. silverstein/D. Vlahos/M. DAvis/M. Pedone/m. petrone/P. Waskover/J. Sims/T. Silverstein (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Mcgrath/B. murphy/L. McGonagle/L. Canaan/J. Moley/E. Moley/N. Wardell/G. Fox/A. Bralver (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
A. Zizza/S. Young/C. Smith/H. Knight/M. Shaver/C. Coote/J. Mclnerney/K. Spaulding/J. Carr (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
A. Shein/K. Anderson/J. Thibodeau/N. Moran/A. Tobin/K. Champa/S. Chary/J. Watts/N. Cunningham (Cox)
 
31 Mens Youth Novice 8+
14
    Cape Cod Rowing, Inc. (A)
H. Jones/D. Tierno/B. Volk/R. Trout/O. Bescherer/C. Garbacik/P. Reed/K. Wu/E. Campbell (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Swanton/T. Winsor/A. Cohen/Z. White/J. Carleo/T. Wade/G. Balkema/A. Freedman/V. Fatt (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
M. Mutkoski/D. Hickey/K. Auer/D. Connor/B. Curran/B. McCarthy/D. Rusinak/E. Chen/c. gately (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
R. Hayes/B. Thibeau/I. Butterbrodt/D. McGuinness/A. Marconi/J. Bruk/M. Ouellette/C. Adams/J. Booth (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
S. SANDS/R. Radulovacki/J. Zorthian/J. Ellis/M. Nash/T. Byrne/R. Forstbauer/F. Leite/b. levine (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
H. Froland/P. Barringer/P. Figurelli-Reid/N. Walsh/R. Callahan/A. Gunya/P. Zamsky/A. Langalis/J. Schwartz (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
B. SIRULNIK/C. Lerner/C. Hurley/G. Hurley/K. Reid/L. Ferrer/J. Simpson/C. Tanguay/M. Steinberg (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Kaelin/B. Helms/M. Martensson/C. Marsh/R. Cunningham/J. McDermott/S. Fischman/P. Lyon/V. Ramesh (Cox)
 
    Port Rowing (A)
B. Vetrone/A. Bosgang/I. Brisson/C. Block/E. Moslow/D. Sica/H. Kass/W. Day/A. Herron (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Ratner/H. Potter/L. Walsky/B. Waller/C. Staunton/S. Agnew/A. Petno/E. Petno/M. Ziluca (Cox)
 
    SoNo Rowing (A)
c. shapiro/c. snedaker/j. snedaker/g. Mgaloblishvili/N. Roper/M. Huggins/S. Curtin/N. Arthurs/K. Flavin (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
K. Giliberti/R. Kyathappala/M. Peterson/L. Sanchez/B. Blumenstock/S. Pinney/A. Kare/D. Quinn/R. Hale (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Ventouris/J. Chafkin/G. Sangiolo/J. Gleason/J. Eckstein/T. Danielewski/a. heye/T. Jaenicke/j. sherman (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
V. Nguyen/S. Sharon/C. Kilvert/S. Ketchum/E. Weiss/J. wang/C. Yee/J. buckley/E. Ferre (Cox)
 
32 Mens Youth Ltwt 8+
10
33 Womens Youth 8+
15
34 Mens Youth 8+
11
    Arlington Belmont Crew (A)
A. Friedman/B. Goebel/B. O'Neill/I. Gilchrist/A. Albano/J. Echmalian/E. Duffy/G. Parsons/J. Kirchner (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
P. Ware/P. Ginouves/B. Wilmot/A. Boyd/K. Hayes/M. Chambers/T. LeBlanc/N. Walker/j. dexter (Cox)
 
    Central Crew Club (A)
A. Kivikoski/A. Stergiou/A. Legere/A. Yatzus/B. Eckhardt/B. Kane/B. Gingras/C. Harding/L. Britton (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
Z. Goodman/A. Polinsky/J. Michaud/H. Dickinson/M. Brown/M. Giroux/H. Hodges/S. Meigs/a. oliveira (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Rickenbacker/B. Dagher/S. Pratt/B. Finlayson/M. Kapp/A. Drake/D. Kou/M. Norris/D. Hilsinger (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
O. Grueterich/V. Merrick/H. Marache/L. Colagrossi/W. Cecio/J. Oswald/J. Yoon/G. Miller/P. Singer (Cox)
 
    Lowell High School Crew (A)
C. Thistle/M. Laraba/D. Rafferty/E. Betancur/T. Labao/J. Mahoney/A. Harvey/R. Sheehy/K. Seng (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Adsetts/S. Katz/J. Kagan/A. Moslow/S. Moslow/C. Tantillo/M. DiGiovanni/J. May/N. Hirsch (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Grant/M. Gibson/J. Esse/J. Petterson/L. Glicklich/D. Kircher/C. Babinec/D. Campbell/G. Zales (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Lorusso/A. Knight/A. Stiles/J. Khaksari/T. Drews/J. Roberts/N. Hedayat/A. Bierman/L. Guo (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
A. Corvino/N. Walsh/A. Casperson/E. Carey/P. Cajolet/M. Davis/J. Clancy/J. Cummings/M. Cuggino (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change