USRowing Northeast Junior District Championships
- May 19, 2012 To May 20, 2012
- sprint
- Lake Quinsigamond
- Worcester, MA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 19, 2012 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 13 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
O. Maclean
|
|
|||
Brookline High School (A) |
I. Badia-Bellinger
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
K. Cappola
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Madden
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Farzan
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
R. Grinalds
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
L. Rand
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Kenefick
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
I. Foster
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
O. Lukacic
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
A. Duplin
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
A. Zadravec
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
R. Ritchey
|
|
|||
2 | Mens Youth 1x | 11 |
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
P. Ginouves
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
D. Liptack
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
I. Mocarski
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
G. Wolyner
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Pilewski
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
S. Gande
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
J. Swonski
|
|
|||
The Newman School (A) |
M. Zetek
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Benning
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
E. Esposito
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
O. Seven
|
|
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 11 |
|||
Brookline High School (A) |
S. Fleming/C. Cummiskey
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
M. Reney/J. McIlvane
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
B. Kazimer/L. Randle
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
K. Sullivan/S. Giovenelli
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
Q. Gruver/O. Bordelon
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
E. Collins/M. Paine
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
K. Wegner/K. Wegner
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
c. cashel/M. Greer
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
R. Ritchey/o. clark
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
B. Tobey/V. Hoeft
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B) |
M. Hampton/M. Battle
|
|
|||
4 | Womens Youth 2x | 16 |
|||
Bancroft Crew (A) |
A. Theophanous/K. Sullivan
|
|
|||
Brookline High School (A) |
S. Feldstein-Nixon/L. Leung
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
C. Cavanaugh/B. Smith
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Perrault/T. McCormick
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
S. Penfield/K. Shutts
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Lott/J. Lajoie
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Persico/A. Yanoff
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
J. Barr/A. Jenkins
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Freeman/J. Gurman
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
R. Ritchey/o. clark
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
I. Foster/A. Robins
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
O. Lukacic/H. Chavez
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
E. Reelick/J. Cloud
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
P. Krompaska/L. Howe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
A. Petterson/C. Johnson
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (B) |
S. Konishesky/S. Florie
|
|
|||
5 | Mens Youth Ltwt 2x | 12 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 14 |
|||
Bancroft Crew (A) |
A. Robotis/P. Baker
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
C. Buchholz/R. Wagner
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Hill/R. Burnaman
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Krebs/C. McGonigal
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
H. Woodworth/W. Taverna
|
|
|||
Port Rowing (A) |
S. Moslow/M. Lozner
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
M. Parrino/B. FAIRFIELD
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
J. Bennet/H. Muir
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
r. ceballo/D. Naylor
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
I. Mocarski/E. Esposito
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
B. Lange/R. Hurlock
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
L. Doyle/L. Conforti
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
D. Dyson/M. Smallwood
|
|
|||
Worcester Public High Schools (B) |
E. Sanchez/C. Kruczynski
|
|
|||
7 | Womens Youth 2- | 10 |
|||
8 | Mens Youth 2- | 5 |
|||
9 | Womens Youth Novice 4+ | 13 |
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
A. Calianos/E. Conway/G. Cox/K. GLENNON/E. Van Etten (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
E. Archibald/I. Brucato+/W. Chandler/A. Conti/E. Coffman (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (A) |
K. Tyrrell/K. Hickey/P. Voigt/C. Clifford/K. Boliakis (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
M. Beucler/M. Cronin/J. Hagerman/R. Simpson/A. Qualters (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Schwartz/C. Nelson/M. Manley/E. Dyakova/C. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
M. Sharma/R. Marmor/M. Horak/C. Dahill-Baue/a. spector (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
N. Vacas/M. Walsh/D. Mahoney/A. Feliciano/D. Brameier (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
A. DiPreta/V. Signorini/H. Rosen/K. Henne/M. Nelson (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
L. Sorgio/E. Freeman/J. Homicki/J. Fuller/B. Barber (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
M. Lavoie/S. Kurtz/A. Sabovic/J. Moley/E. CLAYTON (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
L. Shin/I. Liew/M. Senechal/J. Mitrano/A. Meindl (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
E. Curtis/E. Fisher/E. Goldsmith/A. Harrison/E. Dwyer (Cox)
|
|
|||
Connecticut Boat Club (B) |
M. Murphy/C. Wilcock/K. Norton/J. Roach/K. Brook (Cox)
|
|
|||
10 | Mens Youth Novice 4+ | 13 |
|||
Bancroft Crew (A) |
A. Michelson/C. Spencer/G. Davies/B. Manning/H. Lippincott (Cox)
|
|
|||
Cambridge Rindge & Latin School (A) |
J. Browne/H. Mckee/C. McMillian/T. Guilhou/S. Pudasaini (Cox)
|
|
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
H. Jones/D. Tierno/B. Volk/R. Trout/E. Campbell (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
J. Carleo/J. Chafkin/A. Cohen/N. Rodat/j. sherman (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (A) |
J. Schwartz/K. Street/O. Kennelly/L. Furst/C. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
K. Petreski/G. Bauerfeld/R. Solecki/L. McDonough/V. Ramesh (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
S. Thompson/M. Sperling/L. Girgenti/G. Walsh/D. Moss (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
A. Blaesser/J. Cohen/J. Bell/G. LaRochelle/N. Kalemos (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
G. Sergeant/M. Lin/D. Makuch/M. Beardsley/R. Hale (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
S. Sharon/V. Nguyen/P. Giroux/N. Hajian/A. Mcclurg (Cox)
|
|
|||
SoNo Rowing (B) |
c. shapiro/g. Mgaloblishvili/c. snedaker/M. Huggins/K. Flavin (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B) |
A. Amiji/J. Hunt/J. Chandler/T. TANNY/A. Lee (Cox)
|
|
|||
11 | Womens Youth 2nd 4x | 5 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
M. Santinelli/J. Cydzik/K. Garrity/K. Quirk
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
D. Habjan/K. Krichko/G. Bundi/K. Wessel
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
c. cone/M. Yancy/J. Froland/H. Foley
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
s. overall/R. Smith/B. Melanson/L. Barnard
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
A. Robbins/E. Gribble/J. Krier/C. Habjan
|
|
|||
12 | Mens Youth 2nd 4x | 8 |
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Hackett/A. Vournazos/D. Arrato/K. Onorato
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
M. Magid/D. Crowley/J. Podlesak/S. Ross
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
N. Roper/j. snedaker/S. Curtin/W. Makovsky
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
M. Kelly/C. Donadio/J. Maydan/A. Rajagopalan
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
N. Reynoso/Z. Koffsky/G. Marsan/J. Vasquez
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
R. Lane/L. Goodwin/J. Salander/I. Carlucci
|
|
|||
New Canaan High School Crew (C) |
G. Daniel/C. Lucenti/J. Vogt/M. Kantor
|
|
|||
New Canaan High School Crew (D) |
J. Rivera/T. Steckler/J. Hough/T. Lee
|
|
|||
13 | Womens Youth 4x | 7 |
|||
Brookline High School (A) |
A. Bell/M. Outterson/M. Kolarik/A. Dalgarno
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
H. Chavez/C. Perreault/O. Lukacic/T. McCormick
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
R. Grinalds/E. Reelick/J. Cloud/A. Zadravec
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
M. Slabbert/A. Slabbert/M. Curtis/H. Balikci
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
C. Campbell/C. Hoelzl/E. Biddle/M. Campbell
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Freeman/J. Gurman/A. Petterson/N. Clark
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
A. Robins/H. Gray/I. Foster/S. Florie
|
|
|||
14 | Mens Youth 4x | 9 |
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Mahan/T. Fitzgerald/E. Ogden/T. Berman
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
B. Kelly/M. Senf/J. Snyder/T. Kile
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
P. Tortora/G. Mink/A. Buck/J. Rosow
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
A. Moskovitz/S. Dwyer/J. Simonds/J. Doele
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
T. Stauffer/W. Taverna/J. Koenigsberg/M. Hussey
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Monahan/J. Morrison/C. Yates/L. Lancaster
|
|
|||
Southeastern Connecticut Rowing Club (A) |
J. Bennet/J. Guade/J. Swonski/M. Mitch
|
|
|||
Worcester Public High Schools (A) |
E. Sanchez/C. Fine/T. Gardner/N. Wurst
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
T. Klutey/S. Gerasimoff/A. Mauboussin/G. Cloud
|
|
|||
15 | Womens Youth Ltwt 8+ | 8 |
|||
16 | Womens Youth 2nd 4+ | 10 |
|||
17 | Mens Youth 2nd 4+ | 6 |
|||
18 | Womens Youth 4+ | 21 |
|||
19 | Mens Youth Ltwt 4+ | 12 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
J. Miller/J. Loshin/J. Echmalian/I. Gilchrist/B. O'Neill (Cox)
|
|
|||
Cambridge Rindge & Latin School (A) |
J. Conlin/E. Jaccodine/J. Simon/N. Clover/S. Luden (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
G. Leiter/M. Matejka/P. Clark/J. Schwartz/E. Happ (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
O. Grueterich/O. Probst/V. Merrick/W. Cecio/A. Hayashida (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
N. Berman/S. Wiley/C. West/T. Mapley/A. Rao (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
D. Sullivan/S. Petreski/K. Mikesh/M. Koenigsberg/M. Stout (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
C. Fincher/W. RItter/C. Bub/J. Craymer/L. Hochman (Cox)
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
c. shapiro/g. Mgaloblishvili/c. snedaker/S. Gande/K. Flavin (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
J. Heinlein/I. DeLaney/J. Buczek/A. Harwood/C. Skehan (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
B. Davis/D. Ferrini/P. Cajolet/M. Davis/H. Doucette (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
J. Massari/A. Nicoll/H. Woodworth/J. Blake/S. Richter (Cox)
|
|
|||
20 | Mens Youth 4+ | 22 |
|||
21 | Womens Youth Ltwt 4+ | 10 |
|||
Boston Latin School Crew (A) |
C. McCaughey/T. Frappaolo/L. Barden/H. Devlin/D. Howat (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
L. Kis/K. Lee/E. Hedison/C. Turnbull/P. Lauer (Cox)
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
G. Butcher/H. Hartford/M. Van Dingstee/S. Duffy/B. Withington (Cox)
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
L. Festa/M. Young/A. Muller/A. Spencer/E. Spencer (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Livestay/P. Rao/E. Caccam/L. Bell/M. Sheibley (Cox)
|
|
|||
Noble & Greenough School (A) |
C. Behr/M. Ordonez/K. Emery/K. Cavanagh/M. Turner (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
M. Hampton/M. Battle/K. Wegner/K. Wegner/C. Murphy (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Boston Latin School Crew (B) |
A. Schnitzer/M. Ng/G. Facada/A. Aitnouri/I. Ridge-Creamer (Cox)
|
|
|||
22 | Womens Youth 3rd Novice 8+ | 3 |
|||
23 | Mens Youth 3rd Novice 8+ | 1 |
|||
24 | Womens Youth 3rd 8+ | 0 |
|||
25 | Mens Youth 3rd 8+ | 6 |
|||
26 | Womens Youth 2nd 8+ | 11 |
|||
27 | Mens Youth 2nd 8+ | 6 |
|||
28 | Womens Youth 2nd Novice 8+ | 5 |
|||
29 | Mens Youth 2nd Novice 8+ | 6 |
|||
30 | Womens Youth Novice 8+ | 13 |
|||
31 | Mens Youth Novice 8+ | 14 |
|||
Cape Cod Rowing, Inc. (A) |
H. Jones/D. Tierno/B. Volk/R. Trout/O. Bescherer/C. Garbacik/P. Reed/K. Wu/E. Campbell (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. Swanton/T. Winsor/A. Cohen/Z. White/J. Carleo/T. Wade/G. Balkema/A. Freedman/V. Fatt (Cox)
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School (A) |
M. Mutkoski/D. Hickey/K. Auer/D. Connor/B. Curran/B. McCarthy/D. Rusinak/E. Chen/c. gately (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
R. Hayes/B. Thibeau/I. Butterbrodt/D. McGuinness/A. Marconi/J. Bruk/M. Ouellette/C. Adams/J. Booth (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
S. SANDS/R. Radulovacki/J. Zorthian/J. Ellis/M. Nash/T. Byrne/R. Forstbauer/F. Leite/b. levine (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
H. Froland/P. Barringer/P. Figurelli-Reid/N. Walsh/R. Callahan/A. Gunya/P. Zamsky/A. Langalis/J. Schwartz (Cox)
|
|
|||
Northampton Community Rowing (A) |
B. SIRULNIK/C. Lerner/C. Hurley/G. Hurley/K. Reid/L. Ferrer/J. Simpson/C. Tanguay/M. Steinberg (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
J. Kaelin/B. Helms/M. Martensson/C. Marsh/R. Cunningham/J. McDermott/S. Fischman/P. Lyon/V. Ramesh (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
B. Vetrone/A. Bosgang/I. Brisson/C. Block/E. Moslow/D. Sica/H. Kass/W. Day/A. Herron (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
K. Ratner/H. Potter/L. Walsky/B. Waller/C. Staunton/S. Agnew/A. Petno/E. Petno/M. Ziluca (Cox)
|
|
|||
SoNo Rowing (A) |
c. shapiro/c. snedaker/j. snedaker/g. Mgaloblishvili/N. Roper/M. Huggins/S. Curtin/N. Arthurs/K. Flavin (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
K. Giliberti/R. Kyathappala/M. Peterson/L. Sanchez/B. Blumenstock/S. Pinney/A. Kare/D. Quinn/R. Hale (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
A. Ventouris/J. Chafkin/G. Sangiolo/J. Gleason/J. Eckstein/T. Danielewski/a. heye/T. Jaenicke/j. sherman (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
V. Nguyen/S. Sharon/C. Kilvert/S. Ketchum/E. Weiss/J. wang/C. Yee/J. buckley/E. Ferre (Cox)
|
|
|||
32 | Mens Youth Ltwt 8+ | 10 |
|||
Brookline High School (A) |
A. Rintell/D. Meyer/A. Meyer/C. Chiasson/E. Zik/J. Cabanas/J. Wolf-Sorokin/C. Tipton/M. Condon (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
w. shepherd/G. Leiter/M. McNelly/C. McClurg/J. Scherlis/a. laviolette/N. Rivkin/C. White/K. Tagliente (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
|
||||
New Canaan High School Crew (A) |
L. Thompson/J. Winslow/A. Vernon/A. Richmond/E. Turiano/W. Curley/M. Cullman/E. Nilan/A. Rao (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
Z. Herron/C. Finkbeiner/J. Finkelstein/J. DiSpigno/L. Firland-Schill/D. Tung/T. Bruck/L. Santala/E. Ryon (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
W. Schorr/N. Balderston/C. O'BRIEN/N. Upton/L. Manning/A. Lee/G. Tsai/I. O'Malley/C. Pellaton (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
J. Heinlein/J. Nazarian/J. Buczek/I. DeLaney/D. Spellman/A. Harwood/A. Keane/C. Kussmaul/K. Ge (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
J. Carleo/a. heye/A. Cohen/R. Swanton/T. Winsor/C. Canty/P. Giroux/N. Rodat/E. Ferre (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
G. Daniel/G. Grand/C. Lucenti/J. Vogt/J. Hall-Tipping/M. Kantor/R. Tucker/E. Cottington/S. Akole (Cox)
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B) |
K. Kuhn/A. Maewall/J. Mullany/C. Bruce/P. McAuley/A. Bierman/A. Kelly/A. Cartwright/M. Kay (Cox)
|
|
|||
33 | Womens Youth 8+ | 15 |
|||
34 | Mens Youth 8+ | 11 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change