USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 8, 2012
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
18
3 Womens Ltwt Youth 2x
21
4 Womens Youth 2x
18
5 Mens Ltwt Youth 2x
18
6 Mens Youth 2x
17
7 Womens Youth 2-
19
8 Mens Youth 2-
22
9 Womens Youth 4x
25
10 Mens Youth 4x
21
11 Womens Ltwt Youth 8+
22
    Bainbridge Island Rowing (A)
A. Torseth/I. Staff/H. Marsing/M. O'Brien/D. Murray/S. Dore/K. Hathaway/V. Beck/G. Sawyer (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
J. Muething/E. Kron/L. Trendler/S. Tekulve/c. Meyers/J. Wetherell/K. Rodriguez/S. Wolber/H. Tzeghai (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Kazimer/L. Randle/C. Roy/M. Holler/E. Gilbert/L. Carbeck/G. Andreozzi/E. Howard/M. Garrity (Cox)
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Mordell/C. Walker/G. Tucker/M. Shook/M. Sullivan/C. Klick/S. Tischbein/A. Matthews/A. Shah (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
C. Illich/O. Robb-Linse/M. Morris/P. Hamilton/L. Kramer/J. Glueck/K. Jennings/J. Causbie/R. Dever (Cox)
 
    Holy Spirit High School (A)
S. LaSala/N. Maslowas/K. Bainbridge/T. Puhalski/C. Bradley/T. Light/C. Mccully/D. Peck/K. Stone (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
E. Chua/E. Chavez/O. Meehan/N. Bowman/J. Yun/S. Clark/L. Edmonds/K. Kalcic/M. Martina (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
A. Ocampo/C. Calvete/R. Olson/M. Williford/C. Navia/S. Helou/C. Roen/B. Livingston/A. Zaldivar (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
S. Brisson/j. buck/C. Powell/A. Wright/a. stevens/k. stevens/S. JARAHA/A. Slominski/E. Garrison (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
K. Loftus/M. Karrash/M. Flynn/K. Mirabella/L. Ramos/L. mcglynn/M. OBrien/A. Meister/M. Raggazino (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
A. Elggren/K. Dong/M. Lyons/E. Rosenfeld/N. Peshkin/J. Jenkins/J. Preston/E. Gleed/H. Rossen (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
S. Krause-Levy/E. Kofman/N. Smith/E. Weaver/J. Wolf/K. Lashmet/S. Lee/M. Cruger/R. Watkin (Cox)
 
    North Suburban Crew, Inc. - Woodlands Academy (A)
K. Halvorson/B. Bourbon/K. Baker/E. Rowell/L. Ketelsen/H. Carlson/C. Hiteshew/B. Olson/T. GOODWIN (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
E. Pate/S. Runyon/I. Catton/A. Wietelmann/E. Elmgren/T. Bozzini/K. Bird/M. Lee/C. Carper (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Ippolito/K. Costantini/M. DiBuono/E. Landauer/E. Sawyer/P. Goodleaf/M. Rubbo/N. Byers/E. Scherer (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
K. West/E. Greendyke/R. Galbraith/J. Hayden/A. Bowen/H. Bailey/J. Longwell/A. Coughlan/M. Kneuer (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Sacramento State Aquatic Center/Capital (A)
B. Tarrant/M. Seto/S. Ringler/E. Seto/M. Molitor/S. Kershaw/J. Zannakis/H. MacTaggart/N. Tarrant (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
S. Sims/T. Johnson/C. Felix/K. Molinari/A. Armengol/L. Donoghue/K. DiVincenzo/C. Marryott/C. Swatek (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Hom/F. Cain/B. Lewis/G. Esse/K. mccann/K. Grotto/R. Forer/A. MANNING/S. Powers (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
 
    Westerville Rowing Club (A)
 
12 Womens Youth 4+
18
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
M. Sullivan/J. Romine/E. Ryan/K. Douds/E. Govig (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
H. Liebenow/H. Onians/S. Blackmon/E. Earhart/B. Brown (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
H. Christoffersen/B. Sloat/K. Kerrigan/L. Goss/M. McNett (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
D. Hiniker/A. Callahan/E. Ploch/S. Lawrence/M. Read (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
K. McDaniel/K. Mezzina/H. Townsend/A. Rubi-Mooney/A. Bridges (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
L. Brown/G. Biedenharn/E. Nurre/C. Lustenberger/D. Chin (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
K. Brown/K. Petrich/N. Reetz/C. Thompson/A. Lambert (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Andres/K. Douglas/S. Stone/Z. Dinneen/B. Yudelman (Cox)
 
    Everett Rowing Association (A)
H. Aikman/E. Wayland/A. Brown/M. Freutel/D. Goetz (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
P. Gillette/C. Boreri/N. Annino/K. Mermelstein/S. Tuvell (Cox)
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Chase/A. Bobka/M. Whiteside/R. Graham/A. Coopersmith (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
A. Sheils/E. Farrar/C. Bohmann/L. Tracey/E. Parkins (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
N. Luker/c. parkin/M. Macrone/M. Steely/S. Faude (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
J. Kish/S. Zabroske/J. Parker/S. Podwojski/E. Hayes (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
I. Benduski/L. Bleeke/K. Westervelt/M. Hovis/A. Lane (Cox)
 
    Tulsa Rowing Club (A)
A. Philpot/V. Richter/E. Hyde/M. Davidson/K. Grantham (Cox)
 
13 Mens Ltwt Youth 4+
20
14 Mens Youth 4+
19
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Erving/D. Miller/E. Seely/G. Solseng/L. Matoso (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
A. Maleh/A. Richards/D. Kraft/A. Bailey/P. Bose (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
P. Ginouves/P. Ware/M. Chambers/T. LeBlanc/j. dexter (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
R. Bathum Nathe/J. Van Der Weide/S. Wallace/K. Knipp/H. Koeshall (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
P. Kenkel/N. Bailey/B. Schutte/M. Wetherell/D. MacKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Buckley/S. Shaw/C. Mahan/N. Cebry/N. Golan (Cox)
 
    Deerfield Academy Crew (A)
b. plunkett/R. Caputo/H. Bird/b. hakes/g. louis (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
A. Broom/S. Hampton/M. Medalia/A. Ziker/R. Link (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
S. Beltran-Laborde/D. Grossman/E. Cameron/I. Savin/T. Sousa (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
B. Chuter/J. Vanderstoep/J. Chuter/A. Perretta/I. Zuccarino (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
E. Harper/D. Visher/A. Hedayat/Z. Curdes/S. Hertz (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Vyff/S. O'Dowd/A. Horst/M. Gregory/J. Conlin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Smith/W. Corban/L. Bergen/J. Flege/M. Halsey (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Helmericks/K. Aleinikoff/J. Suther/M. Aigner/E. Wright (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Bretz/V. Gargaun/N. Marshall/S. Mihm/E. Deming (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey/L. O'Brien/J. Howe/R. Bowen (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
N. Mead/J. Konopka/B. PUSEY/P. Pratt/J. Barton (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Scaduto/J. Green/B. Lawhon/D. Weir/E. Brucks (Cox)
 
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
23
17 Womens Youth 8+
22
18 Mens Youth 8+
23
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change