USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 8, 2012
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
18
3 Womens Ltwt Youth 2x
21
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
L. Crute/A. Lemmon
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Erbe/I. Sheehan
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
I. Hudson/C. Macrae
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Kazimer/L. Randle
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Queralt/A. Schwarz
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Erich/M. Higham
 
    Lake Union Crew (A)
C. McClure/H. Tuttle
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Tobey/V. Hoeft
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
A. Connell/M. Lewis
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. Landauer/M. DiBuono
 
    River City Rowing Club (A)
A. PLATENCAMP/E. Spanos
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Allen/K. Thompson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. cashel/M. Greer
 
    Seattle Rowing Center (A)
B. Loudoux/N. Lukas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Haber/L. Rotkovitz
 
    The Agnes Irwin School (A)
E. Howard/C. Tobar
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
D. Tarnawski/K. Hickey
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
S. Penix/C. Maguire
 
4 Womens Youth 2x
18
5 Mens Ltwt Youth 2x
18
6 Mens Youth 2x
17
7 Womens Youth 2-
19
8 Mens Youth 2-
22
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
T. Appier/A. Weeks
 
    Brookline High School (A)
N. Harriman/J. Ruske
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
I. Bierer/A. Dempsey
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Barnett/C. Heldman
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Coughlin/J. Carroll
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
B. Powers/B. Huber
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Vanderstoep/J. Chuter
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/P. Claudy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Koenigsberg/D. Sullivan
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    OKC Riversport (A)
E. Wierenga/C. Reno
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Nemeth/W. capra-Smith
 
    Radnor High School Crew Club (A)
W. Aftring/j. purtill
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Davenport/J. Pantera
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Anderson/R. Devine
 
    St. Andrew's School (A)
P. Burrus/E. Peghini
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Lebens/J. Nelson
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Haig/G. Allen
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Taylor/T. Savoie
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Massari/A. Nicoll
 
9 Womens Youth 4x
25
10 Mens Youth 4x
21
11 Womens Ltwt Youth 8+
22
12 Womens Youth 4+
18
13 Mens Ltwt Youth 4+
20
14 Mens Youth 4+
19
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Erving/D. Miller/E. Seely/G. Solseng/L. Matoso (Cox)
 
    Belmont Hill School (A)
A. Maleh/A. Richards/D. Kraft/A. Bailey/P. Bose (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
P. Ginouves/P. Ware/M. Chambers/T. LeBlanc/j. dexter (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
R. Bathum Nathe/J. Van Der Weide/S. Wallace/K. Knipp/H. Koeshall (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
P. Kenkel/N. Bailey/B. Schutte/M. Wetherell/D. MacKay (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Buckley/S. Shaw/C. Mahan/N. Cebry/N. Golan (Cox)
 
    Deerfield Academy Crew (A)
b. plunkett/R. Caputo/H. Bird/b. hakes/g. louis (Cox)
 
    Evans Rowing Club (A)
 
    Green Lake Crew (A)
A. Broom/S. Hampton/M. Medalia/A. Ziker/R. Link (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
S. Beltran-Laborde/D. Grossman/E. Cameron/I. Savin/T. Sousa (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
B. Chuter/J. Vanderstoep/J. Chuter/A. Perretta/I. Zuccarino (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
E. Harper/D. Visher/A. Hedayat/Z. Curdes/S. Hertz (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
K. Vyff/S. O'Dowd/A. Horst/M. Gregory/J. Conlin (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Smith/W. Corban/L. Bergen/J. Flege/M. Halsey (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
R. Helmericks/K. Aleinikoff/J. Suther/M. Aigner/E. Wright (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
S. Bretz/V. Gargaun/N. Marshall/S. Mihm/E. Deming (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey/L. O'Brien/J. Howe/R. Bowen (Cox)
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
N. Mead/J. Konopka/B. PUSEY/P. Pratt/J. Barton (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
J. Scaduto/J. Green/B. Lawhon/D. Weir/E. Brucks (Cox)
 
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
23
17 Womens Youth 8+
22
18 Mens Youth 8+
23
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change