USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 8, 2012
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
18
    Austin Rowing Club (A)
M. Ragan
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Morton
 
    Dallas Rowing Club (A)
O. Salonna
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
E. Carlson
 
    Junipero Serra High School (A)
R. Vernazza
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
J. Coert
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
M. Ferguson
 
    Narragansett Boat Club (A)
I. Mocarski
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
A. Criscitiello
 
    Newburgh Rowing Club (A)
M. Scholl
 
    North Jersey Rowing (A)
A. Massood
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
J. Zier
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
B. Viggiano
 
    Savannah Country Day School Crew (A)
J. Weidner
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Wales
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Benning
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
K. Farrell
 
    Unaffiliated (USA) (B)
N. Willson
 
3 Womens Ltwt Youth 2x
21
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
L. Crute/A. Lemmon
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Erbe/I. Sheehan
 
    Cincinnati Country Day School Rowing Team (A)
I. Hudson/C. Macrae
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Kazimer/L. Randle
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Queralt/A. Schwarz
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
A. Erich/M. Higham
 
    Lake Union Crew (A)
C. McClure/H. Tuttle
 
    New Canaan High School Crew (A)
B. Tobey/V. Hoeft
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
A. Connell/M. Lewis
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
E. Landauer/M. DiBuono
 
    River City Rowing Club (A)
A. PLATENCAMP/E. Spanos
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Sarasota Scullers (A)
K. Allen/K. Thompson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. cashel/M. Greer
 
    Seattle Rowing Center (A)
B. Loudoux/N. Lukas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Haber/L. Rotkovitz
 
    The Agnes Irwin School (A)
E. Howard/C. Tobar
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
D. Tarnawski/K. Hickey
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
S. Penix/C. Maguire
 
4 Womens Youth 2x
18
    Baldwin School Crew (A)
M. Noteware/C. Beever
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
E. Gaudiani/I. Hildebrandt
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. Siegele/N. DeStefano
 
    Dallas Rowing Club (A)
K. Case/A. Sands
 
    GMS Rowing Center (A)
 
    Lake Union Crew (A)
P. Strawn/R. Dunwoody
 
    Long Beach Junior Crew (A)
K. Newmarker/R. Hayes
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. McGill/M. Sherman
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
S. Mateyunas/T. Misthos
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
E. Kelley/C. Cavallo
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
D. Struck/S. Wu
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
H. Maeser/M. Ignatiadis
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
C. Mazzie/A. Gackowski
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Freeman/J. Gurman
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Simmons/M. Pollock
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
A. Koenig/E. Kehoe
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
C. Heiderscheit/L. Hoover
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Johnson/N. Clark
 
5 Mens Ltwt Youth 2x
18
6 Mens Youth 2x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
N. Fahrion/I. Yeager
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
S. McMahon/M. Nelson
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
R. Lancaster/W. Sink
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Stone/S. Pepin
 
    Dallas Rowing Club (A)
D. Sands/O. Salonna
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
E. Carlson/N. Daugherty
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
N. Johnston/M. Johnston
 
    Malvern Preparatory School (A)
R. Smith/C. Frey
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
D. Stein/M. Wiegering
 
    Minnesota Boat Club (A)
D. Shaff/E. Slater
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Buchholz/R. Wagner
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
W. Taverna/H. Woodworth
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
s. Castellani/J. Howe
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
M. Trebilcock/D. Conroy
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Lantta/A. Siegel
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
R. Bingham/G. Magnuson
 
    Winchester Thurston School (A)
L. Wise/W. Fox
 
7 Womens Youth 2-
19
8 Mens Youth 2-
22
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
T. Appier/A. Weeks
 
    Brookline High School (A)
N. Harriman/J. Ruske
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
I. Bierer/A. Dempsey
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Barnett/C. Heldman
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Coughlin/J. Carroll
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
B. Powers/B. Huber
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Vanderstoep/J. Chuter
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/P. Claudy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Koenigsberg/D. Sullivan
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    OKC Riversport (A)
E. Wierenga/C. Reno
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Nemeth/W. capra-Smith
 
    Radnor High School Crew Club (A)
W. Aftring/j. purtill
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Davenport/J. Pantera
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Anderson/R. Devine
 
    St. Andrew's School (A)
P. Burrus/E. Peghini
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Lebens/J. Nelson
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Haig/G. Allen
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Taylor/T. Savoie
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Massari/A. Nicoll
 
9 Womens Youth 4x
25
10 Mens Youth 4x
21
    Charlotte Youth Rowing (A)
E. Long/R. Lancaster/B. King/W. Sink
 
    Chattanooga Rowing (A)
Q. Nash/C. Nash/D. May/J. Nash
 
    Conestoga Crew Club (A)
B. Morosse/C. Hamilton/M. DiLucca/N. Nalbone
 
    Dallas Rowing Club (A)
D. Sands/D. McClain/C. Heldman/N. Whitlow
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Elsbernd/Z. Thomas/G. Sebald/P. Skrobot
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Reitz/H. Van Andel/L. Carter/N. Lee
 
    Malvern Preparatory School (A)
A. Stoczko/M. Lewers/A. Velte/J. Gonzalez
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Buck/P. Tortora/G. Mink/J. Rosow
 
    North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A)
J. Rectenwald/N. Neugebauer/J. Lennon/S. Sheridan
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Marshall/M. Palmer/C. Daley/C. Selvaggio
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
C. Mathieu/G. Smith/N. Solis/S. Gharda
 
    River City Rowing Club (A)
A. Hopkins/C. Wiedenhoefer/C. Cannings/S. Callaghan
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Gilgallon/R. Hallaran/G. Messercola/L. Bossalini
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Monahan/J. Morrison/C. Yates/L. Lancaster
 
    Seattle Rowing Center (A)
C. Wales/S. Schulz/A. Hahn/J. Lai
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
T. Day/C. Mitchell/s. crimmins/G. Bernick
 
    Texas Rowing Center (A)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
R. Bingham/G. Magnuson/T. Gill/B. Call
 
    Conestoga Crew Club (B)
J. Ingersoll/A. Lanahan/N. Leibowitz/B. Kane
 
    New Canaan High School Crew (B)
G. Cloud/A. Mauboussin/S. Gerasimoff/T. Klutey
 
11 Womens Ltwt Youth 8+
22
12 Womens Youth 4+
18
13 Mens Ltwt Youth 4+
20
14 Mens Youth 4+
19
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
23
17 Womens Youth 8+
22
18 Mens Youth 8+
23
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change