USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 8, 2012
1 Womens Youth 1x
15
2 Mens Youth 1x
18
3 Womens Ltwt Youth 2x
21
4 Womens Youth 2x
18
5 Mens Ltwt Youth 2x
18
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Turner/S. Santiago
 
    Baltimore Rowing Club (A)
T. Maher/M. Couwenhoven
 
    Detroit Boat Club (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
 
    Hawken School (A)
G. Whitehead/B. Whitehead
 
    Malvern Preparatory School (A)
J. McManus/J. Venonsky
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
L. Di Lena/F. Tavara
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Petreski/K. Mikesh
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Stefani/J. Wang
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Schoenbart/I. Klein
 
    Roman Catholic High School (A)
K. Leyland/C. Howshall
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
H. Gomez/A. Gomez
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Dunn/M. Blanz
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
J. Kwasniewski/A. Angelucci
 
    St. Mark's School of Texas (A)
G. Lincon/H. Quarls
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Tinsman/C. Tinsman
 
    GMS Rowing Center (B)
 
    Y Quad Cities Rowing (B)
K. Farrell/S. Trahan
 
6 Mens Youth 2x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
N. Fahrion/I. Yeager
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
S. McMahon/M. Nelson
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
R. Lancaster/W. Sink
 
    Conestoga Crew Club (A)
R. Stone/S. Pepin
 
    Dallas Rowing Club (A)
D. Sands/O. Salonna
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
E. Carlson/N. Daugherty
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
N. Johnston/M. Johnston
 
    Malvern Preparatory School (A)
R. Smith/C. Frey
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
D. Stein/M. Wiegering
 
    Minnesota Boat Club (A)
D. Shaff/E. Slater
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Buchholz/R. Wagner
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
W. Taverna/H. Woodworth
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
s. Castellani/J. Howe
 
    St. Ignatius Wildcat Rowing (A)
M. Trebilcock/D. Conroy
 
    Texas Rowing Center (A)
W. Lantta/A. Siegel
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
R. Bingham/G. Magnuson
 
    Winchester Thurston School (A)
L. Wise/W. Fox
 
7 Womens Youth 2-
19
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
M. Sullivan/J. Romine
 
    Austin Rowing Club (A)
N. Brandt/B. Loving-Bagwell
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
K. Brown/H. Drangsholt
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Brennan/C. Wizner
 
    Emma Willard School (A)
A. Speranza/C. Pomputius
 
    Everett Rowing Association (A)
H. Hudson/H. Hedlund
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
A. Huber/E. Edwards
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
M. Tanklage/K. Armstrong
 
    Mile High Rowing Club (A)
K. Chase/A. Bobka
 
    Newport Rowing Club (A)
T. Carr/M. Cunningham
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Stonehill/C. Demko
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
 
    Saline High Crew Club (A)
H. Pfeiffer/G. Gallagher
 
    Sarasota Crew (A)
S. Luther/A. Pitchford
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Murphy/A. Georgia
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
a. diamond/A. Eick
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Framson/G. Miles
 
    Upper Natoma Rowing Club (A)
S. Eldridge/C. Nowinski
 
    Detroit Boat Club (B)
J. Llorens/A. Platt
 
8 Mens Youth 2-
22
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
T. Appier/A. Weeks
 
    Brookline High School (A)
N. Harriman/J. Ruske
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
I. Bierer/A. Dempsey
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Barnett/C. Heldman
 
    Fordham Preparatory School (A)
C. Coughlin/J. Carroll
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
B. Powers/B. Huber
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Vanderstoep/J. Chuter
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Smith/P. Claudy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Koenigsberg/D. Sullivan
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
 
    OKC Riversport (A)
E. Wierenga/C. Reno
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Nemeth/W. capra-Smith
 
    Radnor High School Crew Club (A)
W. Aftring/j. purtill
 
    Sarasota Scullers (A)
C. Davenport/J. Pantera
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Torkelson/L. Casey
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
C. Anderson/R. Devine
 
    St. Andrew's School (A)
P. Burrus/E. Peghini
 
    St. Louis Rowing Club (A)
C. Lebens/J. Nelson
 
    Triangle Rowing Club (A)
C. Haig/G. Allen
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Taylor/T. Savoie
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Massari/A. Nicoll
 
9 Womens Youth 4x
25
10 Mens Youth 4x
21
11 Womens Ltwt Youth 8+
22
12 Womens Youth 4+
18
13 Mens Ltwt Youth 4+
20
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
P. Schneider/B. Jackson/K. McCarthy/K. Eghbalnia/G. Merrell (Cox)
 
    Father Judge High School (A)
T. Robbins/D. Buckley/T. Beck/J. Damis/P. Bowers (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
N. Whittemore/J. Schwab/J. Kelley/J. Mathus/R. Terry (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
S. Schelonka/R. Jarvis/A. Evans/I. Langer/E. Taylor (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
R. Callahan/K. O'Sullivan/M. Zogorski/A. Rush/E. Nordale (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
 
    Manhasset High School (A)
S. Hummel/P. Thatos/C. Voto/M. Johnson/J. Kostoulas (Cox)
 
    McCallie School (A)
D. Hettenbach/A. Wherry/R. Weiser/F. Sims/J. Wu (Cox)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
V. Tarrau/F. Giustini/A. Horn/C. Nistal/E. Schwartz (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
M. Ferre/J. Avila/D. Behar/C. Tornell/M. Vidaurri (Cox)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
A. Hendrickson/W. Roman/W. Van Fossen/B. Regan/J. Sencindiver (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
N. Berman/S. Wiley/T. Mapley/C. West/A. Rao (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
C. Roossin/C. Johnson/B. Metzger/J. Studer/J. Keedy (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
N. Malchione/J. Weltz/P. Beane/P. Collins/M. Simpson (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
J. Horwitz/L. Prioleau/M. Robinson/R. Ahrling/M. Bowman (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Pioneer Rowing Club (A)
B. Kennedy/C. Darnton/R. Lindstrom/j. McKarns/M. Strader (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
J. Heinlein/I. DeLaney/J. Buczek/J. Nazarian/C. Skehan (Cox)
 
    Westerville Rowing Club (A)
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (B)
K. Shaloo/J. Goldenberg/L. Zielinski/J. Waldin/E. Mullin (Cox)
 
14 Mens Youth 4+
19
15 Womens Ltwt Youth 4+
19
16 Mens Ltwt Youth 8+
23
17 Womens Youth 8+
22
18 Mens Youth 8+
23
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change