USRowing Youth National Championship
- Jun 8, 2012 To Jun 10, 2012
- sprint
- Melton Hill Lake
- Oak Ridge, TN (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 8, 2012 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 15 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 18 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
M. Ragan
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
J. Morton
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
O. Salonna
|
|
|||
Humboldt Bay Rowing Association (A) |
E. Carlson
|
|
|||
Junipero Serra High School (A) |
R. Vernazza
|
|
|||
Lake Casitas Rowing Association (A) |
J. Coert
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
M. Ferguson
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
I. Mocarski
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
A. Criscitiello
|
|
|||
Newburgh Rowing Club (A) |
M. Scholl
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
A. Massood
|
|
|||
Orcas Island Rowing Association (A) |
J. Zier
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
B. Viggiano
|
|
|||
Savannah Country Day School Crew (A) |
J. Weidner
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
C. Wales
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Benning
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
K. Farrell
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
N. Willson
|
|
|||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 21 |
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
L. Crute/A. Lemmon
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
A. Erbe/I. Sheehan
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
I. Hudson/C. Macrae
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
B. Kazimer/L. Randle
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
P. Queralt/A. Schwarz
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
|
||||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
A. Erich/M. Higham
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
C. McClure/H. Tuttle
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
B. Tobey/V. Hoeft
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
A. Connell/M. Lewis
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
E. Landauer/M. DiBuono
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
A. PLATENCAMP/E. Spanos
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
Sagamore Rowing Association (A) |
|
||||
Sarasota Scullers (A) |
K. Allen/K. Thompson
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
c. cashel/M. Greer
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
B. Loudoux/N. Lukas
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
S. Haber/L. Rotkovitz
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
E. Howard/C. Tobar
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
D. Tarnawski/K. Hickey
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
S. Penix/C. Maguire
|
|
|||
4 | Womens Youth 2x | 18 |
|||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 18 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 17 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 19 |
|||
Arizona Junior Rowing Inc. (A) |
M. Sullivan/J. Romine
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
N. Brandt/B. Loving-Bagwell
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
K. Brown/H. Drangsholt
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. Brennan/C. Wizner
|
|
|||
Emma Willard School (A) |
A. Speranza/C. Pomputius
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
H. Hudson/H. Hedlund
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
A. Huber/E. Edwards
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
M. Tanklage/K. Armstrong
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
K. Chase/A. Bobka
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
T. Carr/M. Cunningham
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Stonehill/C. Demko
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Saline High Crew Club (A) |
H. Pfeiffer/G. Gallagher
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
S. Luther/A. Pitchford
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
C. Murphy/A. Georgia
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
a. diamond/A. Eick
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
S. Framson/G. Miles
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
S. Eldridge/C. Nowinski
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
J. Llorens/A. Platt
|
|
|||
8 | Mens Youth 2- | 22 |
|||
9 | Womens Youth 4x | 25 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
C. Allan/V. Bartell/L. Ellis/A. Colety
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
I. Hudson/H. Gottschalk/C. Macrae/A. McInturf
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
Z. Zimmerman/O. Lukacic/H. Chavez/T. McCormick
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Graf/M. Tessier-Kay/R. Simonetti/M. Hudson
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
|
||||
Greenwich Crew (A) |
A. Slabbert/M. Curtis/M. Slabbert/H. Balikci
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
B. Adam/E. Bateman/K. Howard/G. Holt
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
A. Gilmore/E. Moseley/K. Brodie/S. Brady
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
K. Newmarker/R. Hayes/H. Levy/S. Toms
|
|
|||
Long Beach Rowing Association (A) |
J. McGill/M. Sherman/E. Loudenback/J. McGill
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
|
||||
Mile High Rowing Club (A) |
M. Whiteside/R. McKee/G. Aro/K. Wiggin
|
|
|||
Minnesota Boat Club (A) |
O. Hoffmann/P. Norman/E. Whicher/M. Leick
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
M. Wullschleger/C. McMeekin/V. Victoria/D. Thompson-Butler
|
|
|||
Orlando City Boat Club (A) |
M. Gillespie/G. Serafini/E. Anderson/L. Stump
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
Y. Hemida/L. Lindsay/T. Dikkers/C. Jensen
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
G. Smith-Tan/R. McChesney/C. BURNS/K. Ely
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
E. Tenteromano/E. Ginsberg/E. Quaglia/S. Anderson
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
L. Jaffe/D. Elliot/R. Goldader/A. Ernst
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
M. Alvarez/J. Hatch/J. Neppl/L. Kantak
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
S. Gottfried/K. Ashwood/J. Gasbarro/K. Gazica
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
R. Borden/A. Kwiecinski/A. Diazcadena/A. Mettler
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
C. McPherson/A. Kielty/R. Farrell/J. Marinchak
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
C. Heiderscheit/P. Walsh/H. Zapolski/L. Hoover
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
L. Johantgen/L. Dorfman/M. Lyons/M. Amsterdam
|
|
|||
10 | Mens Youth 4x | 21 |
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
E. Long/R. Lancaster/B. King/W. Sink
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
Q. Nash/C. Nash/D. May/J. Nash
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
B. Morosse/C. Hamilton/M. DiLucca/N. Nalbone
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
D. Sands/D. McClain/C. Heldman/N. Whitlow
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
K. Elsbernd/Z. Thomas/G. Sebald/P. Skrobot
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
A. Reitz/H. Van Andel/L. Carter/N. Lee
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
A. Stoczko/M. Lewers/A. Velte/J. Gonzalez
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Buck/P. Tortora/G. Mink/J. Rosow
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
J. Rectenwald/N. Neugebauer/J. Lennon/S. Sheridan
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
J. Marshall/M. Palmer/C. Daley/C. Selvaggio
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Mathieu/G. Smith/N. Solis/S. Gharda
|
|
|||
River City Rowing Club (A) |
A. Hopkins/C. Wiedenhoefer/C. Cannings/S. Callaghan
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
D. Gilgallon/R. Hallaran/G. Messercola/L. Bossalini
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
J. Monahan/J. Morrison/C. Yates/L. Lancaster
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
C. Wales/S. Schulz/A. Hahn/J. Lai
|
|
|||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
T. Day/C. Mitchell/s. crimmins/G. Bernick
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
|
||||
Vashon Island Rowing Club (A) |
R. Bingham/G. Magnuson/T. Gill/B. Call
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
J. Ingersoll/A. Lanahan/N. Leibowitz/B. Kane
|
|
|||
New Canaan High School Crew (B) |
G. Cloud/A. Mauboussin/S. Gerasimoff/T. Klutey
|
|
|||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 22 |
|||
12 | Womens Youth 4+ | 18 |
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 20 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 19 |
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 19 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 23 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 22 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 23 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change