USRowing Club National Championships

  • Jul 11, 2012 To Jul 15, 2012
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 11, 2012
1 Mens Intermediate 8+
16
2 Womens Intermediate 4x
16
3 Womens Junior B 1x
46
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
30
6 Womens Junior A 8+
29
7 Mens Senior 1x
24
8 Womens Senior 2-
18
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Mens Junior A 4+
54
12 Womens Junior A 2x
50
13 Mens Senior 4+
17
14 Womens Senior 2x
10
15 Mens Intermediate 2x
30
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
N. Goode/B. Loeffler
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Buczek/I. DeLaney
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Hajian/C. Ladd
 
    Crescent Boat Club (A)
X. Alexander/J. Delaney
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
N. Kallmyer/P. McSharar
 
    Malta Boat Club (A)
T. Louis/J. Sattel
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Rand/D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
J. Brummer/S. Marsico
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Cooper/R. Kew
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Lyver/P. Fowley
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Krouse/S. Delvecchio
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Port Rowing (A)
S. Moslow/J. Moss
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Hennessy/P. Prominski
 
    Sarasota Crew (A)
B. Delaney/T. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Watterworth/H. Schless
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Nelson/H. Wise
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Schuppe/T. Freeman
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Grasso/R. Schilgen
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/T. Stuart
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Rogers/M. Ryan
 
    Crescent Boat Club (B)
R. Bickhart/P. Woodruff
 
    Pine Crest School Crew (B)
A. Knezevich/J. Wallace
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Absher/N. Cochrane
 
    Unaffiliated (USA) (B)
R. Rasmussen/E. Meade
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
D. Yakubov/J. Cipolla
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Harwood/R. Denziger
 
    Pine Crest School Crew (C)
A. Nass/B. Wolters
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
M. McBreen/J. Granville
 
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
0
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
36
20 Womens Junior B 4+
19
21 Mens Intermediate 2-
34
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Corbett/A. Curro
 
    Mendota Development Camp (A)
L. Hietpas/M. Slopsema
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Pine Crest School Crew (A)
B. Tighe/C. Bijlsma
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. McIntee/S. Lewis
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
 
    Thompson Boat Center (A)
L. Rumpf/Z. Johnson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/T. Stuart
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
B. Pratt/J. Hockenberry
 
    USRowing Development Camp Washington Men (A)
A. McCrea/M. Knapp
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Aftring/C. Staines
 
    Mendota Development Camp (B)
M. Stone/W. Stensland
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
 
    Pine Crest School Crew (B)
J. Wallace/A. Knezevich
 
    Thompson Boat Center (B)
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
J. Killeen/J. Lueken
 
    USRowing Development Camp Washington Men (B)
J. Parma/S. Raffetto
 
    Mendota Development Camp (C)
M. Lindberg/C. Campbell
 
    Pine Crest School Crew (C)
B. Wolters/A. Nass
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
T. Brochu/R. Boutote
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
A. Konecny/J. Brkich
 
    USRowing Development Camp Washington Men (C)
B. Johnson/A. Moore
 
    Mendota Development Camp (D)
K. Smith/C. Tarrier
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
N. Mead/M. Medalia
 
    Mendota Development Camp (E)
J. Friendshuh/C. Holtz
 
    USR Junior Men's Development Camp (E)
R. Brown/R. Alfieri
 
    Mendota Development Camp (F)
W. Bleifuss/A. Schlemmer
 
    USR Junior Men's Development Camp (F)
J. Ford/J. Levin
 
    Mendota Development Camp (G)
S. Berg Jr./R. Knight
 
    USR Junior Men's Development Camp (G)
C. Matyjek/C. Carothers
 
    Mendota Development Camp (H)
B. Batty/J. Kaiser
 
    USR Junior Men's Development Camp (H)
J. Baldwin/J. Risbergs
 
22 Womens Intermediate 1x
41
23 Mens Senior Ltwt 2-
0
24 Womens Senior Ltwt 1x
6
25 Mens Junior B 8+
9
26 Womens Junior B 4x
20
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
33
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
45
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
4
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
12
34 Mens Junior A 2-
33
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Milley/J. Cecil
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Dickinson/B. Buckley
 
    Greenwich Crew (A)
G. Herrmann/D. Brodie
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
Z. WHITELEY/G. Mendoza
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (A)
D. Miller/M. Taylor
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
A. Falter/H. Walch
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
D. Sullivan/M. Koenigsberg
 
    Pine Crest School Crew (A)
A. Knezevich/J. Wallace
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Sagamore Rowing Association (A)
P. Burrus/E. Peghini
 
    Sarasota Crew (A)
A. Mandelblum/I. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Campbell/C. Babinec
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
 
    Thompson Boat Center (A)
Z. Danker-Feldman/M. Dutko
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
C. Heldman/J. Figura
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Mahan/F. D'Agostino
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (B)
D. Turner/K. Gadre
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Blake/W. Taverna
 
    Pine Crest School Crew (B)
B. Tighe/S. Krouse
 
    Sagamore Rowing Association (B)
L. Gagliano/J. Viener
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (B)
 
    Thompson Boat Center (B)
K. Bridges/K. Hobbs
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
C. Busch/M. Steinbrick
 
    Community Rowing, Inc. (C)
A. Brown/T. Berman
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (C)
C. Morgan/A. Muzaurieta
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (C)
C. Berigan/W. Rucker
 
    Pine Crest School Crew (C)
R. Ugale/C. Bijlism
 
    Thompson Boat Center (C)
M. Colella/E. Holmvik
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
M. Fox/A. Plotkin
 
    Community Rowing, Inc. (D)
T. Winsor/a. heye
 
    Jacksonville Youth Rowing Club (D)
M. Wolfsen/W. Crump
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
B. Duffett/J. Dobronyi
 
    Community Rowing, Inc. (E)
M. McNally/J. Scherlis
 
35 Womens Junior A 1x
46
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
10
38 Womens Intermediate Ltwt 4x
9
39 Mens Junior A 8+
34
40 Womens Junior A 4x
29
41 Mens Senior 2-
22
42 Womens Senior 1x
12
43 Mens Intermediate 4x
12
44 Womens Intermediate 8+
16
45 Mens Junior B 1x
43
46 Mens Intermediate 4+
32
47 Womens Intermediate 2x
31
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
6
50 Mens Junior B 4+
25
51 Womens Junior B 2x
33
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
22
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
54 Mens Junior A 2x
49
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Bean/A. Weeks
 
    Bachelors Barge Club (A)
A. Gantard/A. Bair
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Buczek/I. DeLaney
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Ladd/C. Theran
 
    Cooper Training Center (A)
C. Bonner/J. Kravitz
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Howshall/K. Leyland
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
E. Divan/D. O'Neill
 
    Fairmount Rowing Association (A)
W. Aftring/J. Konopka
 
    Greenwich Crew (A)
V. Merrick/J. Oswald
 
    Haddon Township High School (A)
A. Blue/E. Duffy
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
A. Wothe/W. Terry
 
    Maritime Rowing Club (A)
S. Gerasimoff/T. Klutey
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Buchholz/R. Wagner
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
S. Petreski/K. Mikesh
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
m. molta/C. Mathieu
 
    Pine Crest School Crew (A)
B. Tighe/C. Bijlism
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Potomac Boat Club (A)
T. Kiernan/F. Vasquez
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Blanz/B. Beckerman
 
    Sarasota Crew (A)
I. Jones/A. Mandelblum
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Gibson/J. Petterson
 
    SoNo Rowing (A)
A. Hubbard/W. Makovsky
 
    Southeast Juniors (A)
S. Ortlip/J. Krupnick
 
    Steel City Rowing Club (A)
W. Fox/S. Gottfried
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge/E. Engelke
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Howley/T. Andrews
 
    Crescent Boat Club (B)
G. Wielgus/J. Horn
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
N. Cebry/A. Garrison
 
    Fairmount Rowing Association (B)
I. Janjua/J. Pusey
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Mauboussin/R. Burnaman
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
R. Long/s. grant
 
    Pine Crest School Crew (B)
J. Wallace/A. Knezevich
 
    Potomac Boat Club (B)
B. TARIMCILAR/R. Madani
 
    Sarasota Crew (B)
B. Delaney/T. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
J. Morrison/C. Yates
 
    Vesper Boat Club (B)
J. Mulholland/N. Herceg
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
R. Devine/B. Larkin
 
    Crescent Boat Club (C)
N. Wnek/B. White
 
    Maritime Rowing Club (C)
E. Anderson/T. Anderson
 
    Philadelphia Sculling Club (C)
G. Hoeltzel/M. Reisser
 
    Pine Crest School Crew (C)
R. Ugale/S. Krouse
 
    Potomac Boat Club (C)
D. Carris/P. Richards
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
M. MASPERI/W. RItter
 
    Maritime Rowing Club (D)
G. Wolyner/R. Hurlock
 
    Philadelphia Sculling Club (D)
f. morrone/X. Fong
 
    Pine Crest School Crew (D)
B. Wolters/A. Nass
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
J. Grosso/C. Bub
 
    Philadelphia Sculling Club (E)
E. Point/D. Guilfoyle
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
N. Upton/A. Lee
 
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
8
57 Womens Senior 4+
11
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
11
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
60 Mens Senior 8+
14
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
33
63 Womens Intermediate 2-
30
64 Mens Senior Ltwt 1x
20
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
21
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
4
69 Mens Senior Ltwt 4x
4
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change