USRowing Club National Championships

  • Jul 11, 2012 To Jul 15, 2012
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 11, 2012
1 Mens Intermediate 8+
16
2 Womens Intermediate 4x
16
3 Womens Junior B 1x
46
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
30
6 Womens Junior A 8+
29
7 Mens Senior 1x
24
8 Womens Senior 2-
18
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Mens Junior A 4+
54
12 Womens Junior A 2x
50
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
K. Christel/J. Kish
 
    Bachelors Barge Club (A)
S. Thomas/S. Belanger
 
    Boston Sculling (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Kazimer/C. Meister
 
    Cooper Training Center (A)
L. Rotkovitz/S. Haber
 
    Cooper Training Center (A)
J. Lynch/J. Bisk
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Lobaugh/M. Nugent
 
    Detroit Boat Club (A)
H. Davies/K. Schoensee
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
L. Hamilton/U. O'Connor
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
B. Ristau/A. Simmons
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Schlichting/M. Georgiou
 
    Composite: Jacksonville, TBC (A)
M. McNulty/D. Baker
 
    Long Beach Rowing Association (A)
C. McConnell/J. McGill
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Yanoff/L. Howe
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Riggin/G. Ryan
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Russell/O. Surgent
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Stonehill/C. Demko
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. DiBuono/E. Landauer
 
    Pine Crest School Crew (A)
Y. Godoy/S. Ortega
 
    Port Rowing (A)
L. Heyman/S. Pinkus
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Crawford/S. Arend
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Gunzburg/M. Young
 
    Sarasota Crew (A)
E. Culp/A. Pitchford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Freeman/C. Johnson
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
S. Florie/H. Gray
 
    Steel City Rowing Club (A)
V. Bujala/J. Llorens
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
L. Ackerman/D. Waite
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. McGill/C. Heiderscheit
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
J. Neppl/S. Hudnall
 
    Boston Sculling (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Chavez/T. McCormick
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (B)
K. Farrell/E. Hughes
 
    Fairmount Rowing Association (B)
R. Farrell/M. Scherpbier
 
    Haddon Township High School (B)
N. DiTommaso/C. Ely
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
M. Wothe/I. Wothe
 
    Pelham Community Rowing Association (B)
M. Spencer/L. Veith
 
    Pine Crest School Crew (B)
J. Anglin/S. Boroian
 
    Potomac Boat Club (B)
T. Leonard/K. Baldridge
 
    Sagamore Rowing Association (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Coste/A. Eick
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (B)
A. Mann/K. Kolar
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Gottfried/K. Ashwood
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
S. Podwojski/M. Wilson
 
    Boston Sculling (C)
 
    Cooper Training Center (C)
 
    Pelham Community Rowing Association (C)
K. Costantini/S. Merelas
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
c. cashel/M. Greer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
M. Alvarez/J. Hatch
 
    Boston Sculling (D)
 
    Boston Sculling (E)
 
13 Mens Senior 4+
17
14 Womens Senior 2x
10
15 Mens Intermediate 2x
30
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
0
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
36
20 Womens Junior B 4+
19
21 Mens Intermediate 2-
34
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. Corbett/A. Curro
 
    Mendota Development Camp (A)
L. Hietpas/M. Slopsema
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Pine Crest School Crew (A)
B. Tighe/C. Bijlsma
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. McIntee/S. Lewis
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
 
    Thompson Boat Center (A)
L. Rumpf/Z. Johnson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/T. Stuart
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
B. Pratt/J. Hockenberry
 
    USRowing Development Camp Washington Men (A)
A. McCrea/M. Knapp
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Aftring/C. Staines
 
    Mendota Development Camp (B)
M. Stone/W. Stensland
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
 
    Pine Crest School Crew (B)
J. Wallace/A. Knezevich
 
    Thompson Boat Center (B)
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
J. Killeen/J. Lueken
 
    USRowing Development Camp Washington Men (B)
J. Parma/S. Raffetto
 
    Mendota Development Camp (C)
M. Lindberg/C. Campbell
 
    Pine Crest School Crew (C)
B. Wolters/A. Nass
 
    University of Pennsylvania Development Camp (C)
T. Brochu/R. Boutote
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
A. Konecny/J. Brkich
 
    USRowing Development Camp Washington Men (C)
B. Johnson/A. Moore
 
    Mendota Development Camp (D)
K. Smith/C. Tarrier
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
N. Mead/M. Medalia
 
    Mendota Development Camp (E)
J. Friendshuh/C. Holtz
 
    USR Junior Men's Development Camp (E)
R. Brown/R. Alfieri
 
    Mendota Development Camp (F)
W. Bleifuss/A. Schlemmer
 
    USR Junior Men's Development Camp (F)
J. Ford/J. Levin
 
    Mendota Development Camp (G)
S. Berg Jr./R. Knight
 
    USR Junior Men's Development Camp (G)
C. Matyjek/C. Carothers
 
    Mendota Development Camp (H)
B. Batty/J. Kaiser
 
    USR Junior Men's Development Camp (H)
J. Baldwin/J. Risbergs
 
22 Womens Intermediate 1x
41
23 Mens Senior Ltwt 2-
0
24 Womens Senior Ltwt 1x
6
25 Mens Junior B 8+
9
26 Womens Junior B 4x
20
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
33
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
45
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
R. Devine
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Giroux
 
    Cooper Training Center (A)
J. Kravitz
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Wellock
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Seski
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
D. Jensen
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
H. Bingham
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Kapp
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Mabry
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Tucker
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Buchholz
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
N. Willson
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Krouse
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Lieber
 
    Sarasota Crew (A)
I. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Yates
 
    Southeast Juniors (A)
J. Krupnick
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
J. Swanski
 
    Steel City Rowing Club (A)
W. Fox
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Andrews
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Monaghan
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
C. Vogt
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
B. Larkin
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
D. O'Neill
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
N. Cebry
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Esposito
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Hussey
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
M. Freundlich
 
    Pine Crest School Crew (B)
S. Krouse
 
    Sagamore Rowing Association (B)
L. Gagliano
 
    Sarasota Crew (B)
A. Mandelblum
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Lee
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Gottfried
 
    East End Rowing Institute, LTD. (C)
E. Divan
 
    Essex Rowing Club, Inc. (C)
A. Garrison
 
    Haddon Township High School (C)
E. Duffy
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (C)
A. Wothe
 
    Pine Crest School Crew (C)
C. Bijlism
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
L. Glicklich
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (D)
W. Terry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
C. Bub
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
W. Schorr
 
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
4
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
12
34 Mens Junior A 2-
33
35 Womens Junior A 1x
46
    All American Rowing Camp, LLC (A)
K. Kleczka
 
    Boston Sculling (A)
S. Bohrer
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Chavez
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
U. O'Connor
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
B. Ristau
 
    Haddon Township High School (A)
C. Ely
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. Rigothi
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. McNulty
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. McGill
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
J. Jaycox
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Yanoff
 
    North Jersey Rowing (A)
S. Elstien
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Jensen
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Ortega
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Baldridge
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Gunzburg
 
    Sarasota Crew (A)
M. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Coste
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
S. Florie
 
    Steel City Rowing Club (A)
V. Bujala
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. lester
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Devlin
 
    Boston Sculling (B)
P. Edwards
 
    Community Rowing, Inc. (B)
T. McCormick
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
A. Simmons
 
    Haddon Township High School (B)
N. DiTommaso
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
J. Mathews
 
    Long Beach Rowing Association (B)
J. McGill
 
    Sarasota Crew (B)
A. Pitchford
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
L. Freeman
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (B)
H. Gray
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Gottfried
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
M. Wilson
 
    Boston Sculling (C)
L. Keyser
 
    Long Beach Rowing Association (C)
C. McConnell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
C. Johnson
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (C)
K. Kolar
 
    Boston Sculling (D)
A. Parker
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
A. Eick
 
    Boston Sculling (E)
E. Phaneuf
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
c. cashel
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (F)
J. Parker
 
    Boston Sculling (F)
M. Hoffstot
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (G)
L. Kantak
 
    Boston Sculling (G)
M. Reichenbach
 
    Boston Sculling (H)
C. Walsh
 
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
10
38 Womens Intermediate Ltwt 4x
9
39 Mens Junior A 8+
34
40 Womens Junior A 4x
29
41 Mens Senior 2-
22
    Cincinnati Rowing Club (A)
 
    Dev Camp Interns Rowing Club (A)
M. Kurz/B. Blair
 
    Maritime Rowing Club (A)
N. Kelly/C. Kelly
 
    Mendota Development Camp (A)
M. Sobotka/B. Ruble
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Brien/M. Rhodes
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Hubble/D. Grossman
 
    Thompson Boat Center (A)
L. Rumpf/Z. Johnson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
S. Williamson/Z. McGurk
 
    USR Junior Men's Selection Camp (A)
A. McAvey/J. Chuter
 
    USRowing Development Camp Washington Men (A)
W. Lytle/J. Mallen
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Aftring/C. Staines
 
    Mendota Development Camp (B)
A. Hennessey/K. Ripley
 
    USRowing Development Camp Washington Men (B)
R. Chavan/Z. Hershberger
 
    Mendota Development Camp (C)
K. Anderson/Z. Niemeyer
 
    Mendota Development Camp (D)
L. Hietpas/M. Slopsema
 
    Mendota Development Camp (E)
V. Bertram/W. Bleifuss
 
    Mendota Development Camp (F)
T. Dawson/R. McCaig
 
    Mendota Development Camp (G)
M. Hinkamp/L. McNicholas
 
    Mendota Development Camp (H)
M. Lindberg/M. King
 
42 Womens Senior 1x
12
43 Mens Intermediate 4x
12
44 Womens Intermediate 8+
16
45 Mens Junior B 1x
43
46 Mens Intermediate 4+
32
47 Womens Intermediate 2x
31
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
6
50 Mens Junior B 4+
25
51 Womens Junior B 2x
33
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
22
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
54 Mens Junior A 2x
49
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
8
57 Womens Senior 4+
11
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
11
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
60 Mens Senior 8+
14
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
33
63 Womens Intermediate 2-
30
64 Mens Senior Ltwt 1x
20
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
21
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
4
69 Mens Senior Ltwt 4x
4
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
12
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Giroux
 
    Long Beach Rowing Association (A)
W. Young
 
    Malta Boat Club (A)
S. Ferenczy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Massari
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark
 
    Riverside Boat Club (A)
D. Rubin
 
    Thompson Boat Center (A)
Z. Johnson
 
    Union Boat Club (A)
J. Bayley
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Coste
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Monaghan
 
    Community Rowing, Inc. (B)
H. Dickinson
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Blake
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change