USRowing Club National Championships

  • Jul 11, 2012 To Jul 15, 2012
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 11, 2012
1 Mens Intermediate 8+
16
2 Womens Intermediate 4x
16
3 Womens Junior B 1x
46
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
5 Mens Junior A 4x
30
6 Womens Junior A 8+
29
7 Mens Senior 1x
24
8 Womens Senior 2-
18
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Mens Junior A 4+
54
12 Womens Junior A 2x
50
13 Mens Senior 4+
17
14 Womens Senior 2x
10
15 Mens Intermediate 2x
30
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
0
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
36
20 Womens Junior B 4+
19
21 Mens Intermediate 2-
34
22 Womens Intermediate 1x
41
23 Mens Senior Ltwt 2-
0
24 Womens Senior Ltwt 1x
6
25 Mens Junior B 8+
9
26 Womens Junior B 4x
20
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
33
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
29 Mens Junior A 1x
45
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
R. Devine
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Giroux
 
    Cooper Training Center (A)
J. Kravitz
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Wellock
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Seski
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
D. Jensen
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
H. Bingham
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
M. Kapp
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
K. Mabry
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Tucker
 
    Narragansett Boat Club (A)
C. Buchholz
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
N. Willson
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Krouse
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Lieber
 
    Sarasota Crew (A)
I. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
C. Yates
 
    Southeast Juniors (A)
J. Krupnick
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
J. Swanski
 
    Steel City Rowing Club (A)
W. Fox
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Vesper Boat Club (A)
T. Andrews
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Monaghan
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
C. Vogt
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
B. Larkin
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
D. O'Neill
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
N. Cebry
 
    Narragansett Boat Club (B)
E. Esposito
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Hussey
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
M. Freundlich
 
    Pine Crest School Crew (B)
S. Krouse
 
    Sagamore Rowing Association (B)
L. Gagliano
 
    Sarasota Crew (B)
A. Mandelblum
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Lee
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Gottfried
 
    East End Rowing Institute, LTD. (C)
E. Divan
 
    Essex Rowing Club, Inc. (C)
A. Garrison
 
    Haddon Township High School (C)
E. Duffy
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (C)
A. Wothe
 
    Pine Crest School Crew (C)
C. Bijlism
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
L. Glicklich
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (D)
W. Terry
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
C. Bub
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
W. Schorr
 
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
4
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
12
34 Mens Junior A 2-
33
35 Womens Junior A 1x
46
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
10
38 Womens Intermediate Ltwt 4x
9
39 Mens Junior A 8+
34
40 Womens Junior A 4x
29
41 Mens Senior 2-
22
42 Womens Senior 1x
12
43 Mens Intermediate 4x
12
44 Womens Intermediate 8+
16
45 Mens Junior B 1x
43
46 Mens Intermediate 4+
32
47 Womens Intermediate 2x
31
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
49 Womens Senior Ltwt 2x
6
50 Mens Junior B 4+
25
51 Womens Junior B 2x
33
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
22
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
54 Mens Junior A 2x
49
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
8
57 Womens Senior 4+
11
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
11
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
60 Mens Senior 8+
14
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
33
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Lenert
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
D. Tennant
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. DeLeo
 
    Cooper Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
N. Kallmyer
 
    Malta Boat Club (A)
S. Ferenczy
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Lopez
 
    Mercyhurst University (A)
J. Schuppe
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
A. Leonardi
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Cooper
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
R. Allen
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Delvecchio
 
    River City Rowing Club (A)
c. hopkins
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Stan
 
    Thompson Boat Center (A)
C. Dowling
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Union Boat Club (A)
J. Bayley
 
    West Side Rowing Club (A)
M. Marks
 
    Crescent Boat Club (B)
X. Alexander
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
A. Ramsey
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Fowler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
B. Carr
 
    Philadelphia Sculling Club (C)
A. Rhodes
 
    Unaffiliated (USA) (C)
S. Kelly
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
N. Goode
 
63 Womens Intermediate 2-
30
64 Mens Senior Ltwt 1x
20
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
66 Mens Junior B 4x
21
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
4
69 Mens Senior Ltwt 4x
4
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change