USRowing Club National Championships

  • Jul 11, 2012 To Jul 15, 2012
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Wednesday, July 11, 2012
1 Mens Intermediate 8+
16
    Mendota Development Camp (A)
W. Bleifuss/A. Hennessey/M. King/J. Friendshuh/C. Holtz/W. Stensland/C. Campbell/S. Berg Jr./A. Kudatsky (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
D. Brady/M. Sena/C. Corwen/C. Reich/I. Luetzow/J. Holthaus/S. Marsico/V. Celaj/K. Cartelli (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Colander/J. Stafford/D. Kolbe/L. Smith/Z. Seigel/R. mallgrave/R. Anderson/M. Lenert/S. McGovern (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Schuh/M. Komanecky/A. Peck/D. Rubin/M. Deem/E. Curry/P. Fisher/J. Hanna/E. Stuke (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
S. Gregory/B. Matthew/C. Massey/D. Mark/C. Richard/C. Robert/J. Genova/K. Kelley/M. Amanda (Cox)
 
    Seattle Area Rowing Association (A)
T. Malone/A. Ihle/A. Rajesh/J. Zier/R. Foster/A. Walczak/S. Coyle/J. Arata/L. Roberds (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
M. Slodden/R. Boutote/D. Abruzzese/T. Brochu/T. Mathison/J. Braverman/T. Stuart/S. Neal/J. Calzonetti (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
S. Pavlina/J. Dobronyi/W. Young/B. Duffett/M. Fox/A. Plotkin/t. Valicenti/M. Steinbrick/P. Banks (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Mendota Development Camp (B)
K. Smith/A. Schlemmer/M. Stone/J. Kaiser/R. Knight/R. Ruzek/B. Batty/L. Silber/J. Kwon (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
P. casey/C. Hsu/J. Keen/M. Mahon/R. Sabbagh/Z. Wilmarth/J. O'Brien/M. Rhodes/A. Beauchamp (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
S. Currey/M. Fritschen/P. Verni/B. Davison/H. Burcham/j. shavel/D. Kennedy-Moore/M. Weitekamp/D. Flynn (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
L. Khoury/J. Hockenberry/B. Pratt/J. Downs/S. Helms/S. King/A. Konecny/T. Plass/P. Banks (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
P. Wrenn/J. Ford/A. McAvey/R. Hails/R. O'Rourke/C. Matyjek/C. Aral/C. Carothers/M. Young (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (E)
R. Brown/A. Yang/A. Falter/D. Amado/E. Blood/G. Perrett/W. Oprea/N. Firmani/B. Plunkett (Cox)
 
2 Womens Intermediate 4x
16
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
V. Jones/G. Arondel/M. Bowman-Jones/E. Maxwell
 
    Composite: Augusta, Potomac, Unaff. (USA), St Croix (A)
J. Cho/K. Miller/W. Smith/E. Stieve-Caldwell
 
    Badger Development Camp (A)
M. Whitehouse/S. Heywood/A. Ruenger/A. Knight
 
    Boston Sculling (A)
 
    Detroit Waterfront Rowing Association (A)
L. Hamilton/U. O'Connor/S. Sills/E. Hughes
 
    Fairmount Rowing Association (A)
G. Cutler/N. Frederick/E. Johanson/M. Dwyer
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
A. Rodriquez/O. Kinet/C. Verdoorn/K. Sextro
 
    New York Athletic Club (A)
M. Lang/M. Carmody/C. Ryan/J. Wood
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
E. Jorgensen/J. Castorino/J. Lees/M. Deja
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Crowley/A. Villa/J. Sack/S. Imbert de Smirnoff
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
A. Mann/K. Vorih/S. Florie/K. Kolar
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma/V. Bujala/J. Llorens/K. Landefeld-Mauer
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
V. King/A. Bowler/E. Gartland/E. Picciani
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Taylor/E. Hastings/T. Macon/E. Bratton
 
    Boston Sculling (B)
 
3 Womens Junior B 1x
46
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
7
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
I. McCreadie/E. Rusiecki/M. Williams/A. Bragg
 
    Cambridge Boat Club (A)
 
    Malta Boat Club (A)
A. Chan/C. Ryan/J. Walker/C. Roberts
 
    New York Athletic Club (A)
T. Michelson/C. Farrell/J. Walsh/I. Klein
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. Hussey/J. Massari/N. Massari/J. Blake
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Zopfs/L. Smith/C. Magnani/M. Sciblo
 
    Malta Boat Club (B)
W. Fossen/A. Smith/T. Louis/J. Sattel
 
5 Mens Junior A 4x
30
6 Womens Junior A 8+
29
7 Mens Senior 1x
24
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Judah
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kelly
 
    Mercyhurst University (A)
J. Schuppe
 
    Michigan State Crew Club (A)
D. Ringham
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
E. Limpitlaw
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Cooper
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Delvecchio
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
M. Cottrill
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
C. Biddle
 
    Union Boat Club (A)
J. Bayley
 
    University Barge Club (A)
P. Seymour
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
T. Jennings
 
    New York Athletic Club (B)
R. Ujazdowski
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
T. Brown
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Fowler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
Z. Benson
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
E. Schwirtz
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
M. Watters
 
8 Womens Senior 2-
18
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
12
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
H. Kiefer/J. Brown/J. Virgo/J. Cecil/J. Geng (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
w. shepherd/J. Scherlis/M. McNally/a. laviolette/C. Skehan (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Forde/P. Gibson/N. Miller/W. Robins/C. O'Reilly (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. McLaughlin/E. Quay/J. Petix/N. lado/m. hughes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Karlen/M. Lenhart/J. sands/P. Poliakoff/A. Beauchamp (Cox)
 
    Port Rowing (A)
C. Finkbeiner/B. Schor/L. Santala/Z. Herron/A. Herron (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
J. Toohey/J. Umbert/J. Cawley/w. Geffs/E. Deming (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Link/M. Benvenuti/C. Kovaleski/J. Ropa/C. Connolly (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
T. Winsor/a. heye/M. Giroux/D. Kreytak/K. Tagliente (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
S. Pampreen/D. Jackson/J. Schwartz/D. Kaess/S. McGovern (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
D. Andrino/J. Bostrom/M. Calloway/C. Eidson/D. Figliuolo (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
T. kendrick/T. Shen/C. Garcia/M. Palalmountain/F. Derteano (Cox)
 
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
19
11 Mens Junior A 4+
54
12 Womens Junior A 2x
50
13 Mens Senior 4+
17
    Mendota Development Camp (A)
L. Hietpas/M. Slopsema/B. Ruble/L. McNicholas/L. Manning (Cox)
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
 
    New York Athletic Club (A)
C. Reich/C. Corwen/H. Cutler/D. Brady/L. Roman (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
K. Colander/J. Stafford/D. Kolbe/L. Smith/C. Leonard (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Schuh/E. Bailey/A. Peck/M. Komanecky/R. Lanza (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
Z. Johnson/L. Rumpf/J. Gatti/J. Byington/H. Platt (Cox)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/T. Mathison/T. Brochu/R. Boutote/M. Kendall (Cox)
 
    USR Junior Men's Selection Camp (A)
E. Brown/A. Richards/B. Plunkett/S. Helms/J. Mendleson (Cox)
 
    USRowing Development Camp Washington Men (A)
W. Lytle/J. Mallen/R. Chavan/Z. Hershberger/J. Klein (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Mendota Development Camp (B)
K. Anderson/J. Friendshuh/C. Holtz/M. King/J. Kwon (Cox)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
H. Holroyd/D. Abruzzese/M. Slodden/T. Stuart/J. Calzonetti (Cox)
 
    USR Junior Men's Selection Camp (B)
S. Kennedy/A. McAvey/N. Smtih/C. Harrity/R. Overfield (Cox)
 
    USRowing Development Camp Washington Men (B)
B. Johnson/M. Knapp/N. Cypro/A. Moore/P. Ksidakis (Cox)
 
    Mendota Development Camp (C)
W. Bleifuss/V. Bertram/M. Sobotka/A. Hennessey/K. Moy (Cox)
 
    Mendota Development Camp (D)
Z. Niemeyer/R. McCaig/M. Lindberg/T. Dawson/A. Kudatsky (Cox)
 
14 Womens Senior 2x
10
15 Mens Intermediate 2x
30
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
N. Goode/B. Loeffler
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Buczek/I. DeLaney
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Hajian/C. Ladd
 
    Crescent Boat Club (A)
X. Alexander/J. Delaney
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
N. Kallmyer/P. McSharar
 
    Malta Boat Club (A)
T. Louis/J. Sattel
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Rand/D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
J. Brummer/S. Marsico
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Cooper/R. Kew
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Lyver/P. Fowley
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Krouse/S. Delvecchio
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Pettet/N. Firmani
 
    Port Rowing (A)
S. Moslow/J. Moss
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Hennessy/P. Prominski
 
    Sarasota Crew (A)
B. Delaney/T. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Watterworth/H. Schless
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Nelson/H. Wise
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Schuppe/T. Freeman
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Grasso/R. Schilgen
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/T. Stuart
 
    Cambridge Boat Club (B)
S. Rogers/M. Ryan
 
    Crescent Boat Club (B)
R. Bickhart/P. Woodruff
 
    Pine Crest School Crew (B)
A. Knezevich/J. Wallace
 
    Potomac Boat Club (B)
J. Absher/N. Cochrane
 
    Unaffiliated (USA) (B)
R. Rasmussen/E. Meade
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
D. Yakubov/J. Cipolla
 
    Cambridge Boat Club (C)
A. Harwood/R. Denziger
 
    Pine Crest School Crew (C)
A. Nass/B. Wolters
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
M. McBreen/J. Granville
 
16 Womens Intermediate 4+
17
17 Mens Senior Ltwt 2x
0
18 Womens Senior Ltwt 4+
3
19 Mens Junior B 2x
36
20 Womens Junior B 4+
19
21 Mens Intermediate 2-
34
22 Womens Intermediate 1x
41
23 Mens Senior Ltwt 2-
0
24 Womens Senior Ltwt 1x
6
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. Laney
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
P. White
 
    Long Beach Rowing Association (A)
J. McGill
 
    New York Athletic Club (A)
C. Stawicki
 
    San Diego Rowing Club (A)
E. Peterson
 
    Westerville Rowing Club (A)
E. Akin
 
25 Mens Junior B 8+
9
26 Womens Junior B 4x
20
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
33
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
5
    Badger Development Camp (A)
A. Knight/R. Catherine
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. O'Reilly/j. o'donnell
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Mordell/G. Tucker
 
    New York Athletic Club (A)
R. Roth/J. Wood
 
    Westerville Rowing Club (A)
K. Michely/E. Akin
 
29 Mens Junior A 1x
45
30 Womens Junior A 2-
18
31 Mens Senior 4x
4
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. Jennings/Z. Benson/M. Lenert/D. Judah
 
    New York Athletic Club (A)
F. Petrucci/R. Ujazdowski/D. Walton/E. Limpitlaw
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming/C. Green/B. Delaney/T. Taaffe
 
    Vesper Boat Club (A)
 
32 Womens Senior 8+
6
33 Mens Senior 4-
12
34 Mens Junior A 2-
33
35 Womens Junior A 1x
46
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
10
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Winsor/a. heye/M. McNally/J. Scherlis/M. Giroux/a. laviolette/K. Fung/D. Kreytak/E. Ferre (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Forde/P. Gibson/W. Robins/J. Heinlein/N. Miller/S. McKenna/N. Hajian/Z. Goodman/C. O'Reilly (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Montalvo/K. James/F. Aguilar/B. Ramirez/H. Shure/D. Prego/L. Mercenari/J. Bared/E. Schwartz (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. McLaughlin/E. Quay/T. Michelson/C. Farrell/J. Petix/N. Lado/T. Wilson-Menting/S. Raiola/M. Hughes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Karlen/M. Lenhart/J. sands/P. Poliakoff/S. Pampreen/D. Jackson/J. Schwartz/D. Kaess/A. Beauchamp (Cox)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
V. LaMonte/C. Fitzpatrick/O. Finley/B. Imbornoni/B. Sweeney/K. Baktidy/r. Khatchadourian/J. Angolia/J. Kostoulas (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
C. Ward/N. Glachman/J. Toohey/J. Umbert/w. Geffs/R. Flack/J. Cawley/J. Graner/E. Deming (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
A. Arslan/J. Ford/T. Weiss/T. Wamsted/A. Darui/F. Albayaty/N. Parks/P. Young/A. Scememi (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Hoffman/M. Ladd/T. Schadek/C. Theran/K. Smith/E. Rodat/A. Agudelo/O. Hansen/A. Balsbaugh (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
J. Hou/R. Pristo/C. Navellier/C. Haig/C. Garcia/M. Wiegering/T. kendrick/M. Palalmountain/N. Chuchra (Cox)
 
38 Womens Intermediate Ltwt 4x
9
39 Mens Junior A 8+
34
40 Womens Junior A 4x
29
41 Mens Senior 2-
22
42 Womens Senior 1x
12
    GMS Rowing Center (A)
R. Soja
 
    Monongahela Rowing Association (A)
S. Olenich
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
A. Rodriquez
 
    New York Athletic Club (A)
C. Stawicki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Couwenhoven
 
    Sarasota Crew (A)
M. Taaffe
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Maddamma
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
M. Bergmann
 
    GMS Rowing Center (B)
A. Nelson
 
    Mount Oread Rowing Club (B)
O. Kinet
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
E. Jorgensen
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
K. Rempel
 
43 Mens Intermediate 4x
12
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
N. Goode/B. Carr/M. Lenert/B. Loeffler
 
    Cambridge Boat Club (A)
S. Rogers/M. Manion/M. Ryan/R. Denziger
 
    Crescent Boat Club (A)
R. Bickhart/J. Delaney/P. Woodruff/M. Weaver
 
    Malta Boat Club (A)
T. Louis/S. Travers/C. Rogers/E. Ogiony
 
    New York Athletic Club (A)
J. Brummer/S. Marsico/T. Michelson/A. Leonardi
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
A. Ramsey/R. Allen/A. Rhodes/J. Buckmann
 
    Potomac Boat Club (A)
M. Hennessy/P. Prominski/J. Absher/N. Cochrane
 
    Sagamore Rowing Association (A)
B. Matthew/D. Mark/C. Richard/K. Kelley
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming/C. Green/B. Delaney/T. Taaffe
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Watterworth/H. Schless/B. Stan/M. Malec
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Yakubov/J. Granville/M. McBreen/J. Cipolla
 
    Cambridge Boat Club (B)
T. Jurgensen/B. Altshuler/N. Samel/S. Lessin
 
44 Womens Intermediate 8+
16
45 Mens Junior B 1x
43
46 Mens Intermediate 4+
32
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Virgo/J. Brown/J. Milley/H. Kiefer/H. Chait (Cox)
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
S. Eckstein/E. Fischer/P. McSharar/G. Gordon/A. Seifert (Cox)
 
    Mendota Development Camp (A)
W. Bleifuss/A. Hennessey/K. Ripley/M. Hinkamp/L. Manning (Cox)
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
 
    New York Athletic Club (A)
M. Sena/C. Corwen/I. Luetzow/C. Reich/K. Cartelli (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. O'Brien/Z. Wilmarth/J. Keen/R. Sabbagh/A. Beauchamp (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Deem/E. Curry/P. Fisher/J. Hanna/E. Stuke (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
H. Schless/A. Watterworth/B. Stan/M. Malec/K. Colabella (Cox)
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
H. Muir/A. Clements/J. Bennett/J. Gaudet/D. Pitman (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
Z. Johnson/L. Rumpf/J. Gatti/J. Byington/M. Comey (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Bates/R. Rasmussen/J. Rogers/E. Meade/E. McLean (Cox)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
S. Neal/D. Abruzzese/J. Braverman/T. Stuart/M. Kendall (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (A)
 
    USRowing Development Camp Washington Men (A)
A. McCrea/J. Parma/N. Cypro/S. Raffetto/P. Ksidakis (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Mendota Development Camp (B)
A. Schlemmer/C. Holtz/S. Berg Jr./R. Knight/J. Kwon (Cox)
 
    Merrimac River Rowing Association (B)
J. Rath/J. Holden/P. Berube/J. Fleming/A. Yamamoto (Cox)
 
    New York Athletic Club (B)
M. Coughlin/V. Celaj/D. Brady/J. Holthaus/M. Hughes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
P. casey/D. DeVries/M. Mahon/M. Rhodes/C. Leonard (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
C. Schuh/M. Komanecky/A. Peck/D. Rubin/R. Lanza (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
H. Bryant/T. Dumford/D. Redzanic/O. Chase/B. Sack (Cox)
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (B)
G. Richartz/J. Bond/D. Boyle/G. Hamilton/H. DeBruyn (Cox)
 
    Thompson Boat Center (B)
 
    University of Pennsylvania Development Camp (B)
M. Slodden/T. Mathison/T. Brochu/R. Boutote/J. Calzonetti (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (B)
C. Anderson/J. Sluis/T. Appier/C. DiGiacomo/J. Singer (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
 
    Mendota Development Camp (C)
J. Fay/K. Smith/C. Tarrier/P. Kennedy/K. Moy (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
K. Colander/J. Stafford/D. Kolbe/L. Smith/S. McGovern (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (C)
S. Currey/M. Fritschen/B. Davison/H. Burcham/M. Bowman (Cox)
 
    Mendota Development Camp (D)
T. Breunig/R. Ruzek/C. Campbell/L. Silber/A. Kudatsky (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (D)
S. Pampreen/D. Jackson/J. Schwartz/D. Kaess/C. Nguyen (Cox)
 
    USR Junior Men's Development Camp (D)
D. Kennedy-Moore/M. Weitekamp/R. Alfieri/J. Puckette/P. Banks (Cox)
 
47 Womens Intermediate 2x
31
48 Mens Senior Ltwt 4+
4
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
H. Kiefer/J. Brown/J. Virgo/J. Cecil/J. Geng (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Forde/P. Gibson/W. Robins/J. Heinlein/C. O'Reilly (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
J. Walsh/D. Walton/A. McLaughlin/T. McGee/M. Hughes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Karlen/M. Lenhart/J. sands/A. Traubert/S. McGovern (Cox)
 
49 Womens Senior Ltwt 2x
6
    Badger Development Camp (A)
A. Ruenger/A. Knight
 
    New York Athletic Club (A)
R. Roth/J. Wood
 
    Composite: San Diego RC, Alexandria (A)
E. Carlisle-Reske/E. Peterson
 
    Steel City Rowing Club (A)
E. Schauf/R. Hollern
 
    Westerville Rowing Club (A)
K. Michely/E. Akin
 
    Badger Development Camp (B)
L. Tiramani/R. Catherine
 
50 Mens Junior B 4+
25
51 Womens Junior B 2x
33
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
22
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
7
54 Mens Junior A 2x
49
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
8
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
Z. Benson/M. Watters
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
J. tauzel/D. Tennant
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski/E. Limpitlaw
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey/M. Fowler
 
    Sagamore Rowing Association (A)
K. Kandelaki/L. Khizanishvili
 
    Sarasota Crew (A)
B. Delaney/T. Taaffe
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
C. Ward/C. Justis
 
    New York Athletic Club (B)
J. Brummer/S. Marsico
 
57 Womens Senior 4+
11
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
11
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
J. Virgo/J. Brown
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Forde/J. Heinlein
 
    New York Athletic Club (A)
E. Quay/A. McLaughlin
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Massari/N. Massari
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
S. Pampreen/J. Schwartz
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Blanz/B. Beckerman
 
    Southeastern Connecticut Rowing Club (A)
G. Richartz/J. Gaudet
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Lincoln/W. Roman
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
H. Kiefer/J. Cecil
 
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
29
60 Mens Senior 8+
14
61 Womens Senior 4x
4
    Fairmount Rowing Association (A)
A. Chikowski/N. Frederick/G. Cutler/M. Dwyer
 
    Mount Oread Rowing Club (A)
A. Rodriquez/O. Kinet/T. Lambkins/C. Verdoorn
 
    New York Athletic Club (A)
M. Lang/M. Carmody/C. Ryan/J. Wood
 
    Steel City Rowing Club (A)
S. Gottfried/C. Mortenson/N. Sebastian/S. Bowman
 
62 Mens Intermediate 1x
33
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
N. Baummer
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
M. Lenert
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
D. Tennant
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. DeLeo
 
    Cooper Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo
 
    Detroit Boat Club (A)
C. Samul
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
N. Kallmyer
 
    Malta Boat Club (A)
S. Ferenczy
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Lopez
 
    Mercyhurst University (A)
J. Schuppe
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
A. Leonardi
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Cooper
 
    Occoquan Boat Club (A)
J. Clark
 
    Philadelphia Sculling Club (A)
R. Allen
 
    Pine Crest School Crew (A)
S. Delvecchio
 
    River City Rowing Club (A)
c. hopkins
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Fitzgerald
 
    Riverside Boat Club (A)
E. Bailey
 
    Sarasota Crew (A)
H. Leeming
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Stan
 
    Thompson Boat Center (A)
C. Dowling
 
    Unaffiliated (USA) (A)
A. Bunge
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Quaid
 
    Union Boat Club (A)
J. Bayley
 
    West Side Rowing Club (A)
M. Marks
 
    Crescent Boat Club (B)
X. Alexander
 
    Philadelphia Sculling Club (B)
A. Ramsey
 
    Riverside Boat Club (B)
M. Fowler
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
B. Carr
 
    Philadelphia Sculling Club (C)
A. Rhodes
 
    Unaffiliated (USA) (C)
S. Kelly
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (D)
N. Goode
 
63 Womens Intermediate 2-
30
64 Mens Senior Ltwt 1x
20
    Detroit Boat Club (A)
G. Sleator
 
    Long Beach Rowing Association (A)
W. Young
 
    New York Athletic Club (A)
R. Ujazdowski
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. Kew
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Traubert
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
B. Pape
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. Tsebro
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
H. McAdam
 
    University at Albany Crew (A)
R. Iuliano
 
    University of Pennsylvania Development Camp (A)
A. A
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Coste
 
    West Side Rowing Club (A)
T. Evangelista
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Thiessen
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
J. Black
 
    West Side Rowing Club (B)
W. Downing
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (C)
T. Summers
 
    Vesper Boat Club (E)
C. Ethridge
 
    Vesper Boat Club (F)
B. Clark
 
    Vesper Boat Club (K)
S. Rader
 
    Vesper Boat Club (L)
N. Smith
 
65 Womens Senior Ltwt 2-
5
    Badger Development Camp (A)
A. Ruenger/A. Knight
 
    Community Rowing, Inc. (A)
B. Kazimer/L. Randle
 
    New York Athletic Club (A)
C. Stawicki/M. Duggan
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Wegner/K. Wegner
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Holler/E. Gilbert
 
66 Mens Junior B 4x
21
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
4
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Forde/P. Gibson/W. Robins/J. Heinlein/N. Miller/S. McKenna/N. Hajian/Z. Goodman/C. O'Reilly (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Montalvo/K. James/F. Aguilar/B. Ramirez/H. Shure/D. Prego/C. Tornell/J. Bared/E. Schwartz (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
A. McLaughlin/E. Quay/T. Michelson/C. Farrell/J. Petix/N. Lado/J. Walsh/S. Raiola/M. Hughes (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Karlen/M. Lenhart/J. sands/P. Poliakoff/S. Pampreen/A. Traubert/J. Schwartz/D. Jackson/A. Beauchamp (Cox)
 
69 Mens Senior Ltwt 4x
4
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
C. Ward/C. Justis/J. Black/T. Summers
 
    New York Athletic Club (A)
F. Petrucci/R. Ujazdowski/D. Walton/E. Limpitlaw
 
    Steel City Rowing Club (A)
C. Mazur/W. Fox/H. Wise/S. Gottfried
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Zopfs/L. Smith/C. Magnani/M. Sciblo
 
70 Womens Open 1x - Dash
7
71 Mens Open 1x - Dash
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change